LEIDSVHE COURANT. 1S77. Z\ TURD AG 2 JUNIJ. 128. BINNENLANDSCIIE BERICTEN 'C. Pc Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. Pe prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50, jnet hel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekostcu. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (5 Cents. Dc prijs der Adverleniién is van 14 regels iedere regel meer 25 ccnls. LEIDEN. 1 Jitnij. Heden morgen was, volgens een telegraphisch berigt uit 's llage (afzon derlijk door ons uitgegeven) de toestand van H. M. de koningin bijna hope loos en was H. 51. stervende. Een beden middag outvangen telegram meldt dat ten 4 ure de toestand van H. 51. voor het oogenblik niet zoo gevaarlijk was als beden ochtend. Zie het officieel bulletin hierachter De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de commissie, belast met het afnemen van het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 2 der wet van 8 Julij 1874, en v3n het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, vermeld in art. 5 dier wet, zitting zal honden op Alaaiidag 4 Jnnij e. k. en volgende dagen te Leiden, en dat de commissie, belast met hel afnemen van de practische examens van hulp-apotheker, vermeld in art. 5 der wet van 8 Julij 1874, zal zitting houden op Donderdag 28 Junij e. k. en volgende dagen te Amsterdam. De afdeeling Wassenaar-Voorschoten der llollaudsche maatschappij van landbouw zal op 28 en 20 Augustus aanst. te Voorschoten eene tentoonstel ling houden van vee, land- en tuinhouw-voortbrengselenwaarvoor het pro gramma thans het hclH ziet. Dc tentoonstelling van het vee heeft alleen plaats op 28 Augustus van 11 lot 3 ure. Alleen ingezetenen der gemeen ten Wassenaar en Voorschoten of leden der afdeeling mogen op deze ten toonstelling inzenden. l)c leden van de llollandschc maatschappij van land bouw hebben voor zich en eene vrouw vrijen toegang. Voor vee en pluim vee zijn 44 prijzen uitgeloofd en voor zuivelbereiding 12 prijzen, terwijl nog door ingezetenen van Voorschoten 9 prijzen zjjn uitgeloofd op het ge bied van tuinbouw. Naar aanleiding van eene aanvraag van een in de hoofdstad van Rusland opgerigt /'llollandsch Comité" van het Itoode Kruis otn geldelijke ondersteuning, toezending van materieel enz. voor de door bedoeld Comité voorgenomen inrigting van een lazarcth in dc nabijheid van het tooneel des oorlogs, heeft het hoofdcomité hier te lande besloten tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden van de oorlogvoerende legers in Rusland en Turkije, in Rusland door voorloopig zooveel mogelijk aan dc aanvrage van het Llollandsch Comité te Petersburg te voldoen, terwijl omtrent de wijze van de hulp te verleenen in Turkije inlichtingen worden ingewonnen bij den Nederlandschen gezant te Kouslantinopel. Tot ridder van het Legioen van Eer zijn benoemd dc bh. jhr. mr. C. J. A. den 'fex. president-commissaris, en F. 's Jacob, directeur-generaal der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen, henevens de heeren Michadlis, directeur, en van Prehn, hoofdingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen. liet stoomschip Voorwaartsvan Nieuwe Diep naar Batavia, is op 30 Mei te Napels aangekomen. Aan dc gisteren gehouden aanbesteding van de herbouwing van het Asyl Steenbeek hebben 10 inschrijvers deelgenomen. De minste was de Visser, te Gorinchent, voor ƒ30,480; de hoogste Haspels, te Nijmegen, voor ƒ42,478. In de eergisteren te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders der Amstcrdamsche kanaal-maatschappij werd door een der aan deelhouders inlichting gevraagd hoe het mogelijk was dat de voormalige secretaris jaar in jaar uit een dergelijk misbruik van vertrouwen had kun nen plegen, zonder dat de directie zulks had ontdekt, en of hel van zelf sprak dat de schade door de aandeelhouders en niet door de directie zou ■moeten worden gedragen. Hij toch meende dat dc directie andere maatre gelen had kunnen nemen, om te beletten dat de ter amortisatie ingekochte aandeelen door een beambte werden ontvreemd en in omloop gebragt, b. v. •door ze te vernietigen of op een bepaalde wijze te stempelen. De voorzitter antwoordde op de eerste vraag: dat de openbare debatten in de teregtzitting eerlang in alle bijzonderheden antwoord zouden geven op de eerste vraag. Hij merkte op, dat de aandeelen niet waren geamortiseerd, maar alleen door de directie ingekocht, om de door de regering gegarandeerde rente voor de maatschappij te genieten en om bij eventuele tijdelijke behoefte aan geld ze te kunnen beleenen of daarop prolongatie te sluiten. Zij waren in pakketten in eer. kast geborgen. Daaruit had dc secretaris meer dan eens kunnen nemen. Volgens de statuten was de directie niet voor diefstal van beambten verantwoordelijk. Wen moest in dergelijke inrigtingen althans zooveel vertrouwen aan zulke personen kunnen geven, als hier was ge schonken. Schier ieder aandeelhouder zou in de plaats der directie hetzelfde hebben gedaan. Thans waren andere maatregelen genomen, om zulke han delingen onmogelijk te maken. De aandeelen werden nu geborgen in kisten met ongclijkwerkende sloten en daarna aan de Nederlandsche bank ter be waring gegeven. Te Delft had eergisteren morgen een treurig ongeluk plaats aan 's rijks geweerwinkel. De werkman P. Kossen viel van een trap met het noodlottig gevolg, dal een laadstok, welke hij in de hand droeg, hem, door het oog, ter diepte van 8 centimeters, in de hersenen drong. De geneeskundige hulp, die onmiddellijk werd ingeroepenmogt niet baten. De ongelukkige werd geheel bewusteloos naar zijne woning overgebragt, waar hij eenige uren later overleed. Hij Iaat eene weduwe en zes jonge kinderendiep bedroefd en in zorgvolle omstandigheden na. Een tweede ongeval had aldaar des namiddags plaats. Een verwers- knecht, op een ladder staande voor den gevel van een huis aan het Noord- einde, viel, waarschijnlijk plotseling door een beroerte geirofïen, daaraf en bleef, eenigzins aan hel hoofd gewond, bewusteloos op de straat liggen. Gisteren morgen is hij overleden. Hij laat eene vrouw met twee jonge kinderen na. Eergisteren is in de Nieuwe Waas bij Bolnes gezonken het Rijnschip van schipper W. Nenhaus, te huis bchoorende te Mülheim aan de Ruhr en beladen met 178,100 kilogram ijzererts voor den heer Krupp te Essen. Aan het Hbl. wordt gemeld, dat met de West-Indische mail over St Nazaire voor ruim ƒ17000 aan goud uit de delverijen van Suriname te Amsterdam is aangekomen. Te Amsterdam is overleden de heer P. van der Goot, emer.-predikant bij de doopsgezinde gemeente aldaar. In den tuin van het kon. zool. genootschap te Amsterdam is thans dc groole Agave Americana in bloei gekomen. Men schrijft uit Tiel aan de TV. B. C.: Over de geschiedenis van den vermisten veerknecht te Ingen ligt nog altijd een geheimzinnige slurjer. Het berigt, dat zijn lijk zou gevonden zijn, is onjuist. Een aanvankelijk gereg- lelijk verhoor, door den broeder van den vermiste en zijn meisje onder gaan, heeft weinig resultaat opgeleverd. Alleen bleek dat zijn aangezigt deerlijk bezeerd was, maar zulks werd door het meisje aan zijn dronken schap toegeschrevenwaardoor hij met het gezigt op de steenen nabij de veerpont was gevallen. Ook bleek de verklaring van het meisje, dat hij ten circa 12 ure te huis zou gekomen zijn, onjuist Ie wezen, daar zijn meester verzekerde hem ten half twee te hebben binnengelaten. Zooveel schijnt waarschijnlijk, dat de vermiste veerknecht in den bewusten nacht geen latere ontmoeting heeft gehad dan met zijn broeder, hetgeen natuurlijk, als hier misdadig opzet heeft plaats gehad, op dezen zware vermoedens werpt. Te Deventer wordt door de justitie een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den brand in de fabriek van gebogen houtwaren. De uitslag is nog niet bekend. -- De Tijd maakt melding van het volgend bewijs van verdraagzaam heid. Een prolestantsch heer te Dockum heeft voor de plegtige viering van het Pius-feest door de katholieken en voor de versiering hunner kerk, bij die gelegenheiduit eigen beweging zijne gehcele oranjerie beschikbaar gesteld. Te Vlissingen heeft zich een milicien bij de infanterie, ten einde zich aan de militaire dienst te onttrekken, den wijsvinger der regterhand afgesneden. Hij wordt in het hospitaal verpleegd en zal, zoodra zijn toe stand dit veroorlooft, wegens die moedwillige verminking voor een krijgs raad worden teregtgesteld. 'sGRAVENHAGE, 1 Junij. Door Z. 51. is agreatie verleend der door het kapittel der Duitsche Orde, Balije van Utrecht, gedane admissie van G. A. E. H. prins van Hessen- Philippsthal en van E. E. K. A. B. P. landgraaf van Hcssen-Philippsthal, als ridders-expectanten der Duitsche Orde, Balije van Utrecht, geregligd lot het dragen van het Kleine Kruis der Orde. Aan den lieer mr. J. Bredius isop zijn verzoekeervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeenten Waarder, Barwoutswaarder en Riet veld, en in zijne plaats is tot burgemeester dier gemeenten benoemd de lieer A. Knijff Hz., wethouder der gemeente Rietveld. - De kapitein-luit. ter zee jhr. A. F. Meijer is benoemd lot president van den raad van tucht voor koopvaardij te Amsterdam.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1