BUITENLAiNDSCllE BEHIGTEN. worden. Ofschoon nicl gestemd voor afwijking van de pas in werking ge treden verordening, zou hij er hij nader onderzoek misschien toe kunnen kouten. De heer Goudsmit verklaarde daar niets legen te hebben, maar dat hij deze gelegenheid niet kon laten voorbijgaan de zaak ter sprake te bren gen. Bij acclamatie werd besloten den lieer Suringar hel verlangde eervol ontslag te verleenen. zullende de zaak van hel pensioen later geregeld worden. liet verzoek van 11. Vergunst, om restitutie van gelden uil de gemeente kas, gaf aanleiding tot eene redewisseling tusschen den heer Le Poole en den voorzitter. De heer Le Poole verdedigde de zaak van den adressant, die zich reeds, onder verschillende vormen, tot den gemeenteraad had gewend, maar altijd te vergeefs, en stelde voor de zaak in ernstige over weging te nemen. De vooiziltcr zette den loop der zaak uiteen en meende dat de adressant thans eene onhandige vraag deed; hij wilde zijn regt doen gelden op geld, dat de burgemeester hem had onthouden, en hiervan was geen sprake; de man had vroeger zijne dankbaarheid geloond voor de maatregelen, die. uit medelijden, ten zijnen opzigle genomen waren. Op eene zoodanige vraag ruogt gecne gunstige beschikking genomen worden. Had hjj eene gratificatie gevraagd, dan was het een ander geval geweest. De heer Le Poole was van meening dat men het den man niet ten kwade kon duiden dat hij, na zoo dikwijls afgewezen tc zijn, het restitutie stelsel* had omhelsd. Hij stelde voor hem dan nu eene gratificatie te verlee nen. De hh. Goudsmit en de Laat de Kanler meenden dat dit eene geheel andere zaak was. Men moest nu hel verzoek afwijzen, dan kon de man later zelf bij den raad terugkomen. Met algemeene stemmen werd op het verzoek afwijzend beschikt. Ten slotte w erd nog goedgekeurd de rekening der stedelijke gasfabriek over 1876. Het batig saldo, ad ƒ55523.81, zal in de gemeentekas gestort worden. Voor de dienst in Nederl. Indië zijn benoodigd een twaalftal onder wijzers der derde klassebij voorkeur ongehuwdin het bezit eener acte van bekwaamheid als hoold- of als hulponderwijzer. Hoofdonderwijzers, beneden den leeftijd van 30 jaren, en hulponderwijzers, beneden den leeftijd van 24 jarenen genegen zich als onderwijzer der derde klasse aan 's lands dienst in Nederl. Indië le verbinden, moeten zich daartoe aanmelden bij een op zegel geschreven, aan liet departement van koloniën gerigt en aan den heer dr. A. T. van Akeninspecteur van het lager onderwijs in Zuidhol land. te 'sGravenhage, franco in le zenden, request, onder overlegging van de vereischle stukken. - Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is het getuig schrift voor hel eerste gedeelte van het examen uitgereikt aan de hh. J. Voogd. med. doctorandus, en P. C. Korleweg, id. Hel stoomschip Holland, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 29 Mei van Suez vertrokken. De Prins Hendrik, op weg naar Nieuwe Diep. ver trok op dien dag van Porl-Saïd. De Celebes is gisteren te Nieuwe Diep aangekomen. De Asser Cour. verneemt, dat de regering eene commissie heeft be noemd om rapport uit te brengen over den toestand van dc hunnebedden in Drenthe. Die commissie beslaat uit den heer Leemans, directeur van het rijks oudheidkundig museum te Leiden, en jhr. Hooft van Iddekinge. secretaris van de commissie van rijks-adviseurs voor kunst. Genoemde hee- ren hebben hunne tournee door de provincie aangevangen. Volgens liet U. D. beslaat er een plan om te Utrecht een nationalen wedstrijd voor schutterij-, burger- en militaire harmonie- en fanfare-corpsen uit te schrijven. De wedstrijd zal een drietal dagen duren en in //Tivoli" zoo mogelijk in September gehouden worden. De Rotlerdamsche vleeschhouwerij en broodbakkerij heeft met de bak kerij in hel eerste jaar van haar bestaan een verlies van 7574 86 k) opge leverd. De vleeschhouwerij was door verschillende omstandigheden nog niet in werking getreden. Als oorzaak van bet verlies wordt opgegeven dat het debiet nog niet groot genoeg is. Voor de 4% pCts leening van ƒ225.000, uitgeschreven door de ge meente Kampen, is ingeteekend voor 850.000. meest boven pari. In de zitting van den gemeenteraad tc Deventer heeft de voorzitter medegedeeld, dat geen 3 der 12 sollicitanten, die deel hadden genomen aan het vergelijkend examen voor de vacante betrekking van hoofdonderwijzer aan de meisjesschool voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs, blijken hadden gegeven al de vereischten le bezitten, die noodtg zijn om aan het hoofd dier school tc staan, zoodat het hem niet vrij stond een voordragl aan den raad aan le bieden, waarop werd besloten het advies van de pl. schoolcommissie in te winnen, op welke wijze in die vacature zal moeten i voorzien worden. Te Deventer ontstond gisteren morgen brand in de fabriek van gebo gen houtwaren, behoorende tol den faillieten boedel van den houlkooper T.j gelegen aan de haven in de onmiddellijke uabijheid der gaslabriek. In wei nig tijds waren de houten loodsen met al wat er zich in bevond eene prooi der vlammen. Men mogt er echter in slagen, een groot gedeelte van het op den wal gelegen hout en de belendende gebouwen le behouden. Te Gramsbergcn is door de justitie uil Zwolle ecu onderzoek ingesteld omtrent het vermoeden van zware mishandelingen, die zekere Roelofs en zijne vrouw zouden hebben gepleegd jegens hun kind, ten gevolge waar van het was overleden. Dal onderzoek heeftzelfs na dc opgraving van het lijkje, lol nog toe geen voldoende bewijzen opgeleverd. Te Nieuw-Amsterdain is door het veenbranden op verschillende plaat sen brand ontstaan. Door den feilen wind aangewakkerd, is daardoor eene groole hoeveelheid turf, alsmede een keet, eene prooi der vlammen geworden. Te Maastricht en omstreken heeft Zondagavond een hevig onweder gewoed. De bliksem is geslagen in den St. dans toren en wierp van het dak enige leijen. In een naburig Belgisch dorp is een woning vernield. -- De justitie te Maastricht heeft zich naar Puth begeven, ten einde onderzoek le doen naar dc oorzaak van een aldaar gewoed hebbenden brand, die aan kwaadwilligheid wordt toegeschreven. Het gemeentebestuur van Franeker heeft aan dr. H. G. C. van Baerle, van Harlingen, die tijdens het heerschen der lyphus-epidemie in eerstge noemde plaats daar belangrijke diensten bewees, uit erkentelijkheid een zi|. veren theeservies met toepasselijk inschrift geschonken. -- Men meldt nit Curaqao van 5 Mei: Omstreeks eene week geleden is de nieuw benoemde gouverneur dezer kolonie, de heer H. B. Kip, alhier aangekomen en door den aftredenden gouverneur, den heer Wagner, ver. welkomd. Den 1" dezer had de plegtige zitting van den kolonialen raai plaats, waarin de heer Kip hel bestuur der kolonie aanvaardde. 'sGRAVENHAGE, 31 Mei. De luit. ter zee 2e kl. J. A. H. Beek, dienende aan boord van hei instructiebrik Zeehond, wordt overgeplaatst aan boord van het wachtschip te Hcllevoetsluis en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. J. Bollan, thans dienende aan boord van evengenoemd wachtschip. De toestand van II. M. de koningin was, in weêrvvil van een onrush, gen na-nacht, heden niet ongunstiger. Z. K. H. prins Hendrik heeft zich heden ochtend ten 7% ure naar Harlingen begevenna echter eerst op het Huis ten Bosch omtrent dei toestand van H. M. de koningin inlichtingen te hebben ingewonnen. Naar men verneemt is hier ter stede berigt ontvangen dat de beroemd) geschiedschrijver Motley overleden is. BËLGIE. Te Antwerpen had Maandag 11. bij de werf een treurig ongeval plaak De binuenschuit Paulina, schipper de Wachter, bestemd naar Aalst, dreef op de Schelde langzaam in westelijke rigting. Aan boord van dit vaarlui' bevond zich de gcheele familie van den schipper. Op de hoogte van de St Michiels-kaai lag het Noorweegsch driemastschip Hannn op de reede tei anker. Door een rukwind geraakte de Paulma onklaar op de ketting van den driemaster, de schuil sloeg over zij, liep vol water en zonk bijni oogenblikkelijk. De schipper en zijn knecht hadden slechts even den .lijd om het touw van het bootje achter de schuit te kappen en over boord te springen. Het gelukte hun, zich te redden, doch de moeder en de kinde ren waren in de golven verdwenen. Terstond werden booten uitgebragtom de drenkelingen ter hulp te snellen. De moeder, die haar kind tegen de borst geklemd hield, werd bij het bovenkomen gegrepen en in een dei booten gelild. De drie zoontjes van den schipper, jongens van 3, 4 en 5 jaren oud, kwamen in dc golven om ËKGilLAllID. LONDEN 30 Mei. Dezer dagen las men op alhier aangeplakte billetten het volgende; "Engelschen! Schotten! leren! Zijn wij nog minnaars van vrijheid? Of wenschen wij de vlag van den Moscoviet te zien wapperen op de forten langs de Darnanellen, de Middellandsche Zee een R issisch meer tc zien wor den en den weg naar ons Indisch rijk ons te zien versperren door drieste horden kozakken? Op de eerste vraag antwoordt onze stem: ja! Op de tweede vraag antwoordt onze stem: neen! Laat ons dan onverwijld onze partij-twisten ter zijde stellen, en den eerzuchtigendespolischen nakome ling van Katharina II en Nikolaas lootten dat hij zich bedrogen heeft; dat het Britsche volk niet liet werktuig verkiest le zijn van den eerloozen, listigen, tractaten-scliendenden Rus." Hel stuk droeg de onderleekening Britophile." De dagbladen hebben thans rooskleurige herigten ontvangen omtrent de annexatie van de Transvaal. Er heeft daarbij niet alleen geen zweem van verzet plaats gehad, de bevolking was er blijkbaar mede ingenomen. De vrouwen der boeren bakten brood voor de Engelsclie soldaten, dc boeren zelf leenden hun wagens lot het vervoeren der bagage, en overal nam de bevolking met groole tevredenheid de verandering voor lief. Een telegram aan den Cape Times meldde dat 1000 man Engelsclie troepan Pretoria wa ren binnengerukt. Bij de feesten op den verjaardag der koningin waren al de landdrosten tegenwoordig. Cilawayo. koning der Zocloe's, heelt zijn leger, waarmee hij de Transvaal bedreigde, teruggetrokken. Te Bloemfon tein is een portret van den redacteur der Express openlijk en plegtig teil vitre gedoemd, wegens liet verschijnen in dit blad van een anli-Engelseh artikel over de annexatie der Transvaal, waarin aan president Brand ten laste werd gelegd dat hij bloedgeld ontvangen had. Drie dieven, die 'snachts schepen binnensluipen, om, wanneer zij onbewaakt zjjn, die te bestelen, hebben het leven verloren tc Plymouth. De schoener Lender had Zaturdag zijn lading gelost, en door den kapitein was bespeurd, dat er een groot aantal rotten in het ruim waren. Hij be sloot hel schip uit te rooken. Des avonds liet hij drie groole pannen met houtskool en peper vullen, plaatste ze in de kajuit, in het vooronder en in hel ruim, en stak ze aan. Alle luiken en ingangen werden zorgvuldig ge sloten en met zeilen overdekt om te verhinderen, dat ctnige lucht binnen kon komen, waarna de gelteele bemanning hel schip verliet. Toen den volgenden morgen het schip bezocht werd, zag men, dat pogingen gedaan waren om de kajuit b.nnen te dringen. Toen dat mislukt was, waren de heugsels geligt uit hel Imk, dat naar hel vooronder leidt en toen, na dat voldoende gelucht was, de kapitein in het vooronder nederdaalde, vond hij, te midden van doode ralten twee lijken liggen en een man, die nog ademde. Hij werd naar hel gasthuis gebragt, doch zijn beide makkers waren reeds dood. It A K K IJ K. De heer dc Broglie heeft reeds een begin van uitvoering gegeven aan den raad van la Defense om de afgevaaidigden te vervolgen, die zich in hun manifesten tot de kiezers aan "majesteitsschennis" schuldig maken, üe Egalitc, te Marseille verschijnende, had een brief opgenomen van den afge vaardigde Naquet. Op het oogenblik kan deze zelf niet vervolgd worden,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2