1877. VRIJDAG I JUlVIJ. V. 127. STADS-DER CRT EN. Dc Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. I)e prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f3.10, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. f 3.8S. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de cxpeditiekoslen. Afzonderlijke vommers der Courant zijn verkrijgbaar voor b Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenticn is van 1—4 regels iedere regel meer 25'cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8 der Verordening van den Mei 1872 (Gemeenteblad N». 11); Brensen ter algemeene kennis dat tot liet laten Inschrijven van nieuwe leerlingen voor dc openbare scholen voor voor bereidend en voor ntecr uitgebreid lager onderwijs, gelegen heid gegeven wordt voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest; voor die voor meer uitgebreid onderwijs: der I' klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan dc Aalmarkt,- der le klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Hoommarkt der 2C klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan de Pieterskerk- straat; •- der 2C klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw nnn de Rreêstraat; en wel op den 4, 5, 7, 8. 11, 12, 14 en 15 Juni aanslaande, des voormiddags van halfnegen tot negen uren en des namiddags van hal/twee tot twee uren en op den 0, 9, 13 en 16 Juni aanstaande, des voormiddags van halfnegen tot negen uren. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. r j. Leides, Mei 187"O BlA'AEiNLANDSCHE BERIGTEN, LEIDEN, 31 Mei. In de zitting van den gemeenteraad van heden is ingekomen een voorstel van burg. en weth., lot wijziging der plaatselijke directe belasting; een adres van P. van Bleiswijk Ris c. s.waarbij zij verzoeken dat door den rector van het gymnasium en den directeur der hoogere burgerschool voor elke klasse wekelijks een uur moge worden aangewezen voor hel godsdienst onderwijs; en een voorstel van commissarissen der gasfabriek betreffende het gebruik van gas door particulieren. Zij stellen voor te beginnen met 1 Julij a. s. den prijs te stellen op 8 ets. per kubiek meter, liet resultaat van de exploitatie zou voor dit jaar, te rekenen naar de uitkomsten van de reeds verloopen maanden, eenc winst van 76000 opleveren, door dat het gebruik is toegenomen en de prijzen der grondstoffen zijn gedaald. Door den prijs van het gas met 2 ct. per kubiek meter te verminderen, zou die som van 76000 teruggebragt worden tot hel saldo van het vorige jaar. Aan de orde was het verzoek van J. 11. de Haan, ter bekoming van concessie voor den aanleg en de exploitatie van een paardenspoorweg. Burg. en wetli. stelden voor die concessie te verleenen op de door de commissie van fabricage ontworpen voorwaarden. De heer du Ricu verklaarde met het verleenen dier concessie niet te zijn ingenomen. Op sommige plaatsen van de voorgestelde lijnen waren de stralen vrij smalzoodat er bij hem vrees voor ongelukken bestond. De heer Verstcr was van betzelfde gevoelen. De Hoogewoerd en de Haarlemmerstraat waren smalle straten en bij drukte in het verkeer vreesde hij dal de paardenspoorweg gevaar zou opleveren. Voorloopig moest hij zich dus tegen de concessie verklaren. De voorzitter kon dat gevoelen niet deelen. Zijns inziens was de drukte op de bedoe'de straten niet zoo groot, dat was meer het geval op de Beestenmarkt en den weg naar het station. De heer Cock deelde voor een groot deel de geop perde bezwaren. Door sommige straten zouden lijnen gelegd worden op naauwe punten, dat ongerief zou opleveren, zooals b.v. op de Hoogewoerd, ter hoogte van Concordia, De ingang van de Paardensteeg was ook niet ruim en de Stationsweg was nu, men wist het, reeds lastig te berijden. Als er echter tegen ongerief gerief overstonddan zou hij over die bezwaren heenstappen. Te Amsterdam en te 's Hagc was de behoefte aan een zoodanigen weg gebleken door het blneijcn der omnibussen, maar hier bestond zoodanig antecedent niet; hij geloofde niet dal er behoefte aan was. Bij de voorwaarden werd een waarborgsom gevorderd van ƒ6000, tnaar als het nu bleek dat de zaak geen levensvatbaarheid had, dan zouden de rails blijven liggen, zonder dat men er eenig gerief van had. Wel was aan burg. en weth. dc magt gegeven om de rails te doen opbreken, maar dan zou dat niet voor ƒ6000 kunnen geschieden. Hiermede liepen de algemeene beraadslagingen af en kwam het verleenen der concessie en de bepaling der lijnen in behandeling. De lieer van der Zweep stelde voor de voorgestelde verbindingslijn va» de Hoogewoerd met •le Haarlemmerstraat langs de Hooigracht door de Water- en Bakkerstegen te doen vervallen en zich alleen te bepalen tot de verbindingslijn langs het Kort Rapenburg en door de Paardensteeg. Deze laatste verbindingslijn wilde nij imperatief stellen; de verbinding met het station was hier het voor naamste. De lieer de Laat de Kanter was het met hem eens; de raad was nil in de gelegenheid zich omtrent dit punt te verklaren. Met 13 tegen 4 stemmen werd het voorstel van den heer van der Zweep aangenomen. De voorwaarden (21 artikelen) waarop de concessie zal verleend worden kwamen daarop in behandeling. Zij gaven slechts tot weinige opmerkingen aanleiding. Bij art. 11bepalende dat bij intrekking der vergunning de ondernemer de aangelegde werken moet wegnemen en alles in den vorigen staat moet brengenvoor zoover burg. en weth. dit noodig achtenopperde de heer Cock de vraag of de stads-consulent wel over deze voorwaarden was geraadpleegd. Hij geloofde, inct het oog op dit artikel, dat dit wel noodig was. De voorzitter zeide dat de voorwaarden niet aan het oordeel van den stads-consulent waren onderworpen. Hij wilde daarover echter wel het gevoelen van de vergadering vernemen. Het voorstel van den heer Cock, dat voldoende werd ondersteund, werd aangenomen met 11 tegen 7stemmen. Art. 12bepalende het storten door den ondernemer eener waarborgsom van ƒ6000, gaf den beer Cock aanleiding er nogmaals op te wijzen dat deze som niet voldoende was, voor het geval, dal denkbaar was, dat de spoorweg niet bereden werd. Hij geloofde dat de onkosten bij het weg nemen der rails enz. wel f 30000 zonden kunnen beloopengrootere bezwaren wilde hij echter niet opwerpen. De heer van der Zweep merkte op dat men zich dan ook in het bezit zou stellen der rails, en de heer de Laat de Kanter noodigde den heer Cock uit bij amendement de som voor te stellen die hij noodig achtte. De heer Cock zeide wel te kunnen tegenstemmen, maar het voorstellen van een zoodanig amendement lag niet op zijnen weg; dat was ook moeijelijk, omdat het hier gold eene zaak van technischen aard. Liever wilde hij vragen of de voorzitter van de commissie van fabri cage overiuigd was dat, bijaldien de rails werden weggenomen, de som van ƒ6000 voor herstelling voldoende was. De heer de Laat de Kanter zeide dat hij, voor zichzelven, overtuigd was dat de som van ƒ6000 voldoende was om de gemeente voor schade le vrijwaren. Art. 12 werd daarop goed gekeurd met 17 stemmen tegen 1. Art. 14, bepalende dat de vergunning wordt ingetrokken, bijaldien gedurende 30 dagen van den weg geen ge regeld gebruik wordt gemaakt, werd door den beer Cock bijzonder in de aandacht van den stads-consulent aanbevolen; men kon wel ééns rijden per dag en dat was de bedoeling niet. Ten slotte werden de voorwaarden in haar geheel aangenomen met 14 tegen 4 stemmen. Vervolgens werden goedgekeurd suppletoire stalen van begrooting en staten van af- en overschrijving van hel r. k. armbestuur en van het r. k. wees- en oudeliedenhuis, alsmede van de dienstd. schutterij voor 1876. Op het verzoek van dr. W. 11. Suringar, om ontslag als rector van het gymnasiumwas door burg. en weth. voorgesteld dit eervol te ver leenen, onder dankbetuiging voor de diensten door hem gedurende meer dan 50 jaren aan die inrigting bewezen. De voorzitter stelde voor dien overeenkomstig bij acclamatie te besluiten. De lieer Goudsmit zeide dat er wel geen twijfel zou bestaan omtrent hel te verleenen eervol ontslag. Men wist dat hij een tegenstander was geweest van de pensioen-verordening, om dat er, zijns inziens, altijd gevallen zouden voorkomen, die aanleiding gaven tot afwijking, en zoo er een geval voorkwam, waarin afwijking moest plaats hebben, dan was het hier. Het gold hier een man van 72 jaren, die zijn geheele leven en al zijne krachten aan het gymnasium had gewijd, en wiens tractement langen tijd niet in evenredigheid was geweest met zijne werkzaamhedeneerst voor korten tijd was daarin verandering gebragt. Uit het gymnasium waren mannen voortgekomen, die sieraden zijn geweest van ons vaderland, wier eerste vorming hij dus geleid had. Alleen de wet op het hooger onderwijs gaf aanleiding dat de man, die anders misschien nog wel drie of vier jaren had aangebleven, zijn ontslag verzocht. In andere plaatsen had men rectoren bij hun aftreden in het behoud gelaten van hun tractement, ofschoon zij minder dienstjaren hadden dan dc adres sant, en daarom stelde hij voor in dit geval van de verordening af te wijken, en den heer Suringar zijn vol tractement toe te kennen. De beer Hartcvcll meende dat dit voorstel thans niet kon behandeld worden, liet moest schriftelijk ingediend en in handen van de commissie van financiën gesteld

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1