Een raad om op te volgen. föurgcrlijfcc Sf.auö. ADVERTENTIE iN. KONSTANTINOPEL, 29 Mei. (A. Z.) Een complot is ontdekt geworden, dat de afzetting van den sultan ten doel had. Zeer veel personen zijn in hechtenis genomen. Een uitgebreide bewaarplaats van wapenen is gevonden. Vele aanhangers der jong-Turksche partij verlaten de stad BERLIJN, 30 Mei. liet Armeeverordnungsblatl bevat eene keizerlijke kabinetsorder van den 26»en. be treffende de versterking van de in het rijks- land garnizoen houdende troepen. In den aanvang zegt de keizer, dat hij gedurende zijn oponthoud in het rijksland zich heeft overtuigd, dat de thans aanwezige bezetting aan de eischen van de dienst in vredestijd niet voldoet. Van alle ziekten, die dagelijks de sterflijst vermeerderen, is de longtering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. Tot beden heeft de wetenschap nog geen zeker middel tot herstel kunnen vinden, en moest zij haar taak beperken om het lijden der teringzieken te verlichten en 't leven met de grootste zorg eenigen lijd te verlengen, 't ls een ieder bekend, dat men den borstlijders aanraadt een warmer klimaat op te zoeken, om er den winter door te brengen, zoo mogelijk in de nabijheid van dennenbosschenwaarvan de uitwaseming een weldadigen invloed op de longen uitoefent. Ongelukkig kunnen vele zieken zich niet verplaatsen en 't is voornamelijk lot dezulken dat wij onze woorden richten. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later bijna overal geleerd dat de teer. die een harstachtig product is van de dennen, een zeer merk waar dijen ei) gelukkigen invloed heeft op de zieken, die aan lering of bronchitis lijden. Dit is reeds genoeg om de aandacht der zieken op dit geneesmiddel 16 vestigen. Men 'moet er dus vooral op letten, dat men in het begin der ziekte dit geneesmiddel aanwendt. De geringste verkoudheid kan in eene bronchitis ontaarden. 'I Is derhalve natuurlijk dat men, om hel miesle voordeel van dit geneesmiddel te hebben zich er van bediene. zoodra men aanvangt te hoesten Deze aanbeveling is daarom zoo nuttig, omdat vele borstlijders geheel onbewust zijn van hunne krankheid en slechts meenendat ze een zware verkoudheid ol lichte bronchitis hebben als de beginselen der lering reeds werkelijk aanwezig zijn. De teer wordt gebruikt in den vorm van teerwaler. Vroeger deed men wal teer in een karaf, en vulde die met water, dat men tweemaal per dag schudde, gedurende een week, voordat men het gebruikte. Men verkreeg dan een weinig werkende oplossingwaar van de uitwerk sels zeer verschillend waren en van zeer scherpen en onaangename» smaak. Tegenwoordig vindt men bij de beste apothekers, onder den naam van Goudron de Guyot, een zeer geconcentreerde teerlikenr. die u in staat stelt om onmiddellijk op een gegeven oogenblik een zeer helder en aromaliek teerwaler te bereiden van niet onaangenamen smaak. Men doet een of twee theelepeltjes van genoemde teerlikenr in een glas water, en men verkrijgt terstond een teerwaler, meer of minder met de aromaïieke besianddeclen der teer bezwangerd, en van zoo geringen prjjs dat een flacon van twee franks voldoende is om tien a twaalf liters leer- water te bereiden. Om deze bereiding juist te bewerkstelligen, heeft men slechts de wijze van bereiding in te zien die bij eiken flacon gevoegd is. Het is met de genoemde leerlikeur Goudron de Guyot) dal men, met den besten uilslag, proeven genomen heeft in zeven hospitalen en gasthuizen te Parijs, als ook te Brussel, Weenen en Lissabon. De Heer GUYOT heeft tevens kleine kapsules. ter grootte van een gewone pil, vervaardigd, die onder een enveloppe van gelatine zuivere Noorweegsche teer bevatten. Deze vorm is bijzonder aan te bevelen voor hendie een afkeer van teer- water hebben of veel op reis moeten zijn Twee o' drie teerkapsules, genomen op 'I oogenblik dat men gaat eten, vervangen gemakkelijk de teerlikenr. leder flacon van twee Iranks vijftig centimes bevat zestig kapsules. Dit is voldoende om te bewijzen boe goed koop het gebruik is der kapsules de Goudron de Guyol. Vijf tot zeven en een halve cent daags Wanneer eene verkoudheid verouderd is, ol wanneer men het effect wil bespoedigen kan men de teerkapsules gelijktijdig ge- lruikrn met teerlikeur. die men dan bij 't eten en naar bed gaan inneemt. Deze dubbele aanwending ontslaat van het gebruik van afkooksels, pales en siropen en dikwijls reeds gevoelt men na 't eerste gebruik de gezegende uitwerking. IA G EIONDEN. DE TRANSVAAL. {Slot.) Hel grondgebied dat hiermede bij de Engelschc bezitting gevoegd is, heeft omtrent de uitgebreidheid van een tweede rangs staat op hel vasteland van Europa. Volgens officiëele bescheiden is het 114.000 vierkante mjjlen groot, maar zijn grenzen, behalve de zuidelijke, zijn zeer onwis. President Burgers schat de blanke bevolking op 50000, waarvan de grootste helft boeren zijn, maar dit is zeer waarschijnlijk een sterk overdreven voorstel ling. De buitsche zendelingen hebben in üuitsche aardrijkskundige Ijjd- j schriften andere informatiën gegeven. Zij schatten de geheele blanke bevol king op 25 a 30000 zielende inlanders op een vierde of een half millioen. De goudvelden, voornamelijk Zijdenburg, hebben een massa avonturiers ge lokt uit de naburige Britsche koloniën, en wal de steden aan handel bezit ten is in handen van Britsche onderdanen. De boeren hebben weinig gedaan om de rijke natuurlijke hulpbronnen van het land te ontwikkelen. Land bouw is in een achterlijken staat, want de boeren (er staal deze keer the Dutch) hebben meer liefhebberij in het herdersleven. Aan de minerale rijk dom van den bodem heeft men nauwlijks geraakt; uitmuntende kolen heeft tnen ontdekt in de bergdistricten tusschen de Oranje- en de Limpopo- rivieren. Koper en lood, zink, potlood, nickel en cobalt komen ook voor en zijn op sommige plaatsen in exploitatie. Maar al de mijn-ondernemers die naar de Transvaal zijn gekomen, hebben zich enkel met de goudvelden bezig gehouden. De handel in struisvederen is voordeelig en breidt zich uit. veeteelt is echter de hoofdzaak. Er wordt ook een weinig wol, boter, ivoor, leder en tabak uitgevoerd, maar de geheele uit- en invoerhandel van de Transvaal heeft waarschijnlijk nog nooit een waarde van een vierde mil lioen sterling in een jaar bedragen. Dc financiën van de republiek waren tot een jammerlijke wanorde vervallen, en de uilputting van de schatkist is zoo volkomen, dat de betaling aan de landsdienaren op de bureaux en aan de policie sedert het begin van 1877 moest achterwege blijven. In 1872 bedroegen dc staals-inkomsten 36000 en de uilgaven iels minder. De openbare schuld was destijds 60000 gewaarborgd door de gronden van den staat; maar dc Transvaal heeft sedert belangrijke lecningen gesloten in België en in Holland. President Burgers kwam vóór eenigc jaren naar Europa om 300,000 Ie leenen voor hel aanleggen van een spoorweg naar Delagoabaai; hij beurde daarvan 90000 maar waar die som aan besteed is heeft men niet bekend gemaakt. Zooveel is zeker dat met den spoorweg nog geen begin is gemaakt. De Porlugeesche regeering heeft aan Transvaal vrijen handel met Delagoa-baai vergund, maar het land tusschen de Trans- vaalsche grens en de kust is bijkans onbewoonbaar en de met vee bespan nen karren kunnen er niet ongestraft doortrekken, omdat de streek verpest is door de tsetse vlieg, een voor alle vee hoogst schadelijk insect. Wan neer eenmaal spoorwegverbinding met de kust beslaan zal, dan mag men met reden een snelle ontwikkeling verwachten van den natuurlijken rijkdom van de Transvaal. Thans is dc gemeenschap met Natal en met de Kaap kolonie zeer belemmerd door de moeielijkheid in alle vervoer, de boeren die ongaarne vreemdelingen in hun land zien komen, hebben zich niet be ijverd om die belemmeringen uil deu weg te ruimen. liet was een heerlijk ideaal van Burgers en allen die zijne zienswijze en zijn hoop deelden, om dat groote land dal sociaal in kindschheid verkeert, snel lot een rijpen staal te ontwikkelen. De oprechte waardeerders van Burgers' hoedanigheden zullen hem niet bcoordeelcn, zooals gewoonlijk geschied, naar de resultaten. Hij gevoelde kracht in zich en hij heeft ter goeder trouw hier en ehlcrs medewerkers aan zich zoeken te verbinden om zijn onmogelijke taak te helpen uitvoeren. Zijne macht en malericele krach ten waren niet geëvenredigd aan zijne grootsche plannen. Wanneer wij zien hoe forsch Engeland terstond kan optreden, en tevens opmerken dat het, waar mogelijk, bestaande gebruiken wil sparen, dal hel de tegenwoordige beambten, als die zich bruikbaar loonen in dienst wil houden, dat parti culiere eigendomsrechten zullen geëerbiedigd worden, evenals bona fide concessiën en slaatsconiractendan openen zich onze oogen om de voor deden te zien, die de weinig levensvatbare Republiek aan den steun van het machtige Engeland kan ontleencn en wij hebben dan grond om te hopen dat onze kortelings naar de Transvaal vertrokken landgenootenonder Brit sche overheid een betere toekomst te gemoet gaan dan zij als dienaren van de Republiek konden hopen. Van 24 tot en met 30 Mei I§». BEVALLENS. van Zijp, geb. Loftier, Z. - - M. M. van Dijk, gcb. Baaten, Z. W. Paauw, geb. Driebergen, D. J. van der Reyden, geb. Dirkzwager, D. W. D. Catlin, geb. van der Klngt, 0. A. J. C. Schouten, geb. Ruchallel, Z. P. van Riet, geb. Ouwerkerk. Z. - D. J. Pabst, geb. Teeling, D. M. C. Koore man, geb. van Went, Z. C. I'. van Rossen, geb. Neuhaus, D. A. A. Kok, geb. van der Meel. D. S. J. Schuurman, geb. Bunte, D. - P. Crama, geb. Chival, Z. E. Nieuwenhuysen, geb. Mulder, Z. S. Beenakker, geb. Zaalberg, D. II. Teljeur, geb. van der Mark, Z. - J. Nieuwenhuizen, geb. Zaalberg, Z. A. An- kerna, geb. Pennenburg. Z. M. L. Staal, geb. Cobet, D. - M. Vallentgoed, geb. Wassenaar, Z. M. Rooswinkel, geb. de Boer, Z. P. Fcekman, geb. van Bee- len, Z. - E. Spek. geb. Zaalberg, Z A. M. Sleglenhorst, geb. Penseel, Z. GEHUWD: N. Teegelaar, jm. en C. Liglvoet, wed'. A. Crama. jm. en J. C. Slegtenhorst, jd. J. J. Overdijk, jm. en M. de Haas, jd.-• A. de Mooy. jm. en J. Platteel, wed'. JA. Uding, jm. en J. Beijer, jd. OVERLEDENB. H. Taylor, Z., 4 j. M. van Eedcn, gcb. Heemskerk. 31 j. H. P. F. Laterveer, Z„ 13 m. J. C. Hemerik, Z., 11 j. A. G. Freers, 55 j. N. Kastelein, V., 70 j. H. W. Toorens, 5 m. S. W. la Lau. Z., 4 m. J. P. Engels, 40 j. R. van der Reek, geb. Houweliim, 46 j. A. lleiner, geb. Krul, 40 j. A. L. Sommeling, geb. van der Klugt, Z. leven!. - L. Meyboom. wede. F. Etienne, 77 j. P. Luksenburg, 56 j. .1. II. Wolters, 44 j. - J. J. Roelants, I)., 22 m H. J. van Helden. 84 j. J. C. Verhoeven, Z„ 4 m. - G. J. Bies. Z., 3 m. A. lloogestein, geb. van Muyen, D. levenl. 1'. J. Kret, Z., 17 m. J. Crama, Z., 6 uren. - II. Weijers, Z., 26 j. P. van der Walle, 41 j. - W. Korswagen, Z., 2 m. M. de Vos, D.. 7 m. PK OCR A 9191/% VAN 91EZIEKUITVOERIKGEN. 9Iusis Sacrum. Donderdag 31 Mei, des avonds te hall acht, door hel Muziekcorps der Leidschc dd. Schutterij, Kapelmeester de heer G. Locher. 1' Afd.: 1. MarschKiihner: 2. Ouverture "Dichter iind Bauer Suppé; 3. Glocken-Polka, Seidel; 4. Finale aus //Ariel", Bach. 2' Afd. 5. llochzeitsmarsch, Mendelssohn Barlholdy; 6. Ouverture //Zampa", Ilerold; 7. «Die Post", Lied (piston-solo). Schafer; 8. Fantaisie «La Juive", Halévy; 9. Galop, Fliege. Heden werd ons onderhart diep getroffen door het overlijden van onzen geliefden jongsten Zoon JAN JACOBUS, in den ouderdom van bijna23jaren. Jb. DE LA BIJE. Leiden30 Mei 1877. G. H. DE LA BIJE, Grootenbüis. Zij, die iets te vorderen hebben uit de nalatenschap van wjjlen den Heer JACCllJES PIERRE ENGELS, gewoond hebbende te Leiden en op den 26sl'° Mei 1877 in het Academisch Ziekenhuis aldaar overleden, worden verzocht daarvan opgave te doen, vóór den 15d'n Juni as.ten kantore van den Notaris J. M. E. DERCKSEN, Apothekersdjjk N». 12.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3