BUI TEN LA N DSC IIE BEIUG TEN PER TI.LEG HAAF. ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Nederl. Indië zijn benoemd: tot lid en voorzitter: dr. W. R. baron van Hoëvell, lid van den raad van state, te 'sGravenhage; lol leden: dr. P. J. Veth en mr. P. A. van der Lilh, hoog leeraren aan de rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leiden; dr. H. Kern, lioogleeraar aan de hoogeschool te Leiden; J. J. Meinsma, d'. A. YV. T. Juynboll, J. R. P. F. Gonggrijp en G. K. Niemann, hoog leeraren aan de instelling van onderwijs in de taal-, land- en volkenkunde van Nederl. Indië te Delft; A. C. Vreede en mr. G. J. Grashuis, privaal-docenlen aan de rijksinstelling te Leiden; 11. Kleyn van de Poll, oud-resident op Java te Utrecht; N. J. F. Dinger, laatstelijk inspec teur belast met de leiding der statistieke opname van Java. thans met ver lof. te 's Gravenhagedr. I. J. van Limburg Brouwer, laatstelijk adjunct- inspecteur van het iulandsch onderwijs in Nederl. 1 iiditfthans met verlof, te Zalt-Bomnielmr. A. A. de Vries, laatstelijk omgaand regter in het gou vernement Celebes en onderhoorighedenthans met verlof, te Bameveld tot lid en secretaris; J. Spanjaard, hoogleeraar aan de instelling te Delft. De commissie zal bijeenkomen te 's Hage op 18 Junij a. s. 72 candidaten hebben zich voor het examen aangemeld. Blijkens bij het dep. van marine ontvangen telegrammen zal het schroefsloomschip Curasao den lflco Junij van Batavia naar de Kaap de Goede Hoop vertrekken, en is het schroefsloomschip Batavia in den och tend van den 29st'° dezer te Port-Saïd aangekomen. II. M. de koningin heeft den afgeloopen nacht betrekkelijk rustig doorgebragt. De toestand, hoewel niet vei slimmerd, blijft zorgwekkend. Op het telegrafisch berigt van de ernstige ongesteldheid van H. M. de koningin is Z. K. II. de prins van Oranje nog in den algeloopen nacht per extra-trein uil Parijs vertrokken en heden middag ten 2 ure per Holland- schen spoor in de residentie aangekomen. Onmiddellijk begaf zich Z. K. 11. naar hel Huis ten Bosch. Door de commissie uit hel geregtshof alhier zjjn als candidaal-notaris- sen toegelaten de lih. mr. J. Molenaar, te Waddinxveen. en J. de Vos, te Kloetinge. Op dit oogenblik bevindt zich de Italiaansche maestro Verdi, de com ponist van verschillende opera's, in dc residentie. Hij is afgestapt aan het hotel de l'Europe. ENGELAND. LONDEN 29 Mei. Te Birmingham, alwaar de heer Gladstone eene meeting zal bijwonen, worden groole toebereidselen gemaakt om hem waardiglijk te ontvangen. De gemeenteraad zal den heer Gladstone verwelkomen en hem een adres aanbieden; eene groote menigte werklieden zal aan het station bjj zijne aankomst tegenwoordig zijn, en allerlei corporaliën zullen hein inet muziek en banieren in optogt van hel station naar het huis van hel parlemenlslid- Chamberlain brengen. De correspondent van de Times Ie Bucharest meldt hel volgende om trent de vernieling van den tweeden Turkschen monitor door de Russen. In den nacht begaven de Russische luitenant Dubascheff en de Rumeensche majoor Murgescu zich met een detachement Russische soldalen in bootjes naar de plaats, waar de monitor gelegen was. De nacht was zeer donker en reeds hadden zjj den monitor omringd, toen de wacht op het dek hunne aanwezigheid bespeurde. Op het werda! antwoordde majoor Murgescu in het Turksch: goede vrienden! doch dc Turkeu vertrouwden dc zaak niet en begonnen te vuren. Intusschen waren eenige manschappen, onder aanvoe ring van luitenant Dubaschetr, zwemmende hel schip genaderd en plaatsten zjj de torpedo onmiddellijk tegen de kiel. Toen zij daaraan bevestigd en in verband gebragt was met een electrische batterijspoedden de Russen zich in de bootjes weder naar den oever. Ten 3% ure sprong de torpedo en schip en bemanning verdwenen in de diepte. De ontploffing was vreese- lijk en, daar men niets van geredde schepelingen hoort, denkt men dat de geheele bemanning omkwam. Volgens een Eugelscb deskundige is hel Turksche leger in Klein-Azië tegen den vijand volstrekt niet opgewassen liet Turksche leger in Klein- Azië mist alles, wal een leger hebben moet, uitgezonderd moed en geduld. Volgens hem zouden de Russen in Azië geen noemenswaardigen tegenstand vinden en alleen hebben te worstelen met dc bezwaren van het terrein en van hel klimaat. Alhier is uit Zanzibar liet berigt ontvangen, dal een Engelsch oorlogs schip drie slavenschepen heeft genomen en 169 slaven heeft bevrijd. De werkstaking op de werven aan de Clyde blijft aanhouden en is voor den scheepsbouw zeer noodlottigdaar deze zich in den tegenwoor- digen Ijjd zeer goed kan verplaatsen. De scheepsbouwmeesters zijn niet ge neigd toe te go en. -- Te Wentworlh is overleden de bekende Spaansche generaal Cabrera, bereikte den ouderdom van 67 jaren. In 1849 vestigde hij zich hier te lande. De oud-president der Vereenigde Staten, de heer Grant, is hier te lande aangekomen. VRAXKRMHi Hel Jour», off. bevat eene circulairedoor den hertog de Broglie ge zonden aan de procureursgeneraal, om de staatkunde van den president uiteen te zetten, liet doel is de veldwinnende radicale theoriën tegen te gaan. Dc minister maant de procureurs-generaal aan waakzaam te zijn en krachtig op te treden, de wetten, die dc moraal, de godsdienst en den eigendom tegen dc aanvallen der drukpers beschermente doen eerbiedigen. Hij beveelt hun verder aan het verdedigen der Commune te beteugelen, zoo ook het bcleedigen van hel hoofd van den slaat en het verspreiden van val- sche tijdingen, die strekken kunnen om hel geloof ingang te verschaffen, dat er in Frankrijk eene partij beslaat, misdadig genoeg om den oorlog over het land te willen brengen. De heer Périvier, procureur-generaal aan hel hof van Besangon, tot raadsheer aan het hof te Caen benoemdheeft voor deze betrekking be dankt in eenen brief aan den minister de Brogliewaarin hij zich aldus uitlaat: "Mijn verleden, volkomen aan de dienst der republiek gewijd, en de gebeurtenissenwelke thans hebben plaats gehadgeven mij aanspraak op de eer van een ruiterlijk, onbewimpeld ontslag. Hel betreurende, dat ik deze reglmalige en bescheiden voldoening niet heb kunnen verwerven, heb ik de eer bij dezen mijn ambt neder te leggen." -— De president der republiek heeft aan de directrice van de telegraaf Ie Enghien, mile Dodu. de militaire medaille verleend. Mile Dodu onderscheidde zich voornamelijk gedurende den oorlog van 187071, toen zij directrice van de telegraaf Ie Pit hi viers was, dat door de Duitsche troepen werd bezet. Als zoodanig slaagde zij er in door het brengen van draden in de telegraaf toestellen, zonder dat de Pruissen het wisten, hun telegrammen te lezen en eenmaal zelfs door hel tijdig overbrengen van een telegram een Fransch corps voor een hinderlaag te waarschuwen. BVITNC li L A N 1». Het Duitsche eskader, hetwelk naar de Turksche wateren in zee gaal, bestaat uit vier gepantserde schepen, benevens een adviesschip. In de Mid- dellandsche zee zal het versterkt worden met de aldaar aanwezige schepen. De Duitsche maritime magt aldaar zal 77 stukken en ruim 3000 man aan boord hebben. Volgens een door de Köhi. Zeit. ontvangen berigt zou vorst Milan aan den Czaar een schrijven hebben gerigt, waarin hij mededeelt dat liet Servische volk den oorlog wil en dat hjj vreest, dat deze wensch door eene revolutionaire beweging aan den dag gelegd zal worden, indien niet intjjds daaraan tegemoet gekomen wordt. De prins brengt in herinnering, dat de dynastie der Obrenowilch steeds de trouwe bondgenoot van Rusland is ge weest en daarom hoopt hij op de ondersteuning van den Czaar te mogen rekenen. RUSLAND. Naar men uil Odessa meldt wordt het zuidelijk gedeelte van de Krim sterk met troepen bezet. Van Jalta tot Sebastopol wordt een cordon van kozakkenpikets getrokken. Op verscheidene hoogten, die de kust beheer- schen, worden lijdelijk blokhuizen gebouwd, die met kanonnen gewapend zijn. Tol dusver is op de houding der Tartaarsche bevolking van de Krim niets aan te merken. Zij hebben aan de overheid alle proclamaliën uitge leverd. die door Turksche zendelingen bij hen werden binnengesmokkeld; Nu en dan ziet men hier Turksche oorlogschepen aan den horizon, die echter even snel weêr verdwijnen. TURKIJE De kust der Zwarte Zee aan den Caucasus is grootendeels in handen der Turken; mogten zij ook meester kunnen worden van Tiflis, eerst dan zou de Russische krjjgsmagt in Azië in gevaar verkeeren. Om de geestdrift der bergbewoners op te wekken is een bonten muls van wijlen Schamyl naar den Caucasus gebragt. Volgens de priesters, welke dit heilige hoofd deksel overbrengen, is het uit de lucht komen vallen. Ten einde te voorkomen, dat de Donau bjj verrassing wordt overge trokken, hebben de Turken I ings den oever troepenafdeelingen geplaatst, ieder van dertig man, op drie kilometer van elkander verwijderd, en die door den telegraaf en door middel van vuren met elkander gemeen schap hebben. De Egyptische hulptroepen zijn nog altijd te Alexandrië. Zij kunnen, zegt men. niet vertrekken, omdat 27 Engelsche machinisten geweigerd heb ben dienst te doen. wanneer niet eerst hun achterstallig loon wordt betaald. Naar men uit Bucharest meldt is op den spoorweg lusschen Slatina en Bakau weder een trein met militairen ontspoord. Het aantal dooden wordt op 8. dat der gewonden op het dubbele geschat. BERLIJN, 29 Mei. Volgens de Kreuzzeit. is de kabinets-ordcr tol ver sterking van de garnizoenen in Elzas-Lotharingen voltrokken. ROME. 30 Mei. De senaat heeft hel wels-onlwerp tot wijziging van de civile lijst aangenomen. LONDEN, 30 Mei. De Morning Bost meldt, dat de Porie besloten heelt vreemdelingen in hare dienst toe le laten en dat reeds vele Engelsche offi cieren eerstdaags zullen vertrekken om in het Ottomanische leger te dienen. ROME, 29 Mei. Ten gevolge van een aankondiging dal de Italiaansche regering krachtiger zal optreden legen de kerk, heeft de Paus den 24'" aan den koning een brief geschreven, waarin hij hem bezweert niet verder te gaan, hem waarschuwt dal dc ramp ten laatste de monarchie zal kunnen ten verderve brengen, en verklaart dat hij in ieder geval zich verjdigt rekent zijne stem luide legen elke aanranding te verheffen. St. PETERSBURG, 30 Mei. Hel uit Konslantinopel ontvangen berigt van bel weder-bezettcn van Ardahau door dc Turken is ten eenrnmale onwaar. St. PETERSBURG, 30 Mei. Telegram van den opperbevelhebber van het leger van den Caucasus, dd. 29 Mei: Generaal Torgukassoff heeft bij bet doen van verkenningen versterkte Turksche kampen bij Karakillissa en Maschkcrtashan ontdekt, waar 12 bataillons gelegerd waren. Hij had eene ontmoeting met benden Kurden die door dc I ozakken uiteengejaagd werden. Aan de Russische zijde viden 2 dooden en 2 gekwetsten. De divisie kozak ken onder generaal Loris Melikoffs behaalde de overwinning in eer.e scher mutseling bjj Machardschich met Turksche troepen, die een uitval uil lvars hadden ged lan. De Russen verloren 1 doodc en 6 gekwetsten. De Turken Tieten 40 dooden op het slagveld. Telegrammen van den Donau en uit den Caucasus melden dat de troepen bewegingen belemmerd worden door regenvlagen en door de onbegaanbaar heid der wegen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2