BUITEN LA NDSCliE BK RIGTEN. voor ieder de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sep. 1855, als mede een loffelijk getuigschrift. Aan den heer mr. D. de Ruiter Zijlker is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als procureur bij de arrond.-regtbank te Winschoten. Tot notaris te Almelo is benoemd de heer F. M. Gravestein van Heyst, thans notaris te Meppel. Z. M. heeft eervol ontslagen, op hun verzoek, den heer J. L. de Suarz, als bewaarder van de hypotheken enz. te Maastricht, en den heer D. Drost, als commies bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld te Amsterdammet den personelen titel van hoofd-commies. Tot rijks ontvanger te Zwijndrecht c. a. is benoemd de heer J. W. Veen Valck, thans te Onderdendamen te Onderdendam de heer 11. de Graaf, thans te Enschedé c. a. Door den minister van koloniën zijn J. Molenaar en R. Loman gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. lndie, ont te wor den benoemd tot derden stuurman bij de gouv.-marine daar te lande. Z. M. de koning wordt den ]2den Junij van het Loo alhier terug verwacht. Z. K. 11. prins Hendrik heeft heden aan eenen gastmaaltijd ten zijnen paleize vereettigd de leden van de directie der Stoomvaartmaatschappij «Zee land", met den directeur-generaal en chef van dienst bij de staatsspoorweg- maatschappij, de heeren 's Jacob en van der Goes, benevens den heer J. Staats Forbes, directeur van den spoorweg Queensborough Londen. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning van Italië den heer d'. M. T. A. G. Campbell, bibliothecaris aan de kon. bibliotheek alhier, het onder- scheidingsteeken geschonken van ridder der Italiaansche kroonorde. In de zitting van de eerste kamer van heden is. na discussie, de regeling van het onderwijs bij de kon. militaire akademie aangenomen met 28 stemmen tegen 1. Daa-na was aan de orde het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting (Rotterdamsche waterweg). Door enkele leden werden daartegen bezwaren geopperddie de minister van binnen!, zaken trachtte op te lossen. Het ontwerp werd aangenomen met 25 tegen 4 stemmen. De openbare zitting werd daarop eenige oogenblikken geschorst ter vaststelling in comité-generaal van de huishoudelijke raming der kamer. Na de heropening deelde de voorzitter mede dat ingekomen is cene missive van den grittier der kamer, den heer jhr. mr. J. A. Singendonck, welke door dezen wordt voorgelezen, waarin hij, wegens zijnen gevorderden leeftijdmet 1 October aanstaande zijn ontslag uit die betrekking verzoekt onder dankbetuiging aan de kamer voor de welwillendheid, die hij steeds van allen mogt ondervinden. De voorzitter drukte hierop, namens de kamer, zijn leedwezen uit over dit besluit van den verdienstelijken grittier, maar hij eerbiedigde de redenen die hem daartoe hadden geleid en bragt verder hulde aan den ijver en de bekwaamheden van dien heer. De kamer is daarop lot nadere bijeenroeping gescheiden. De reederij te Scheveningen zet onvermoeid den strijd voort legen den zoozeer door haar voor de visschersvloot gevreesden wandelweg van het badhuis langs hel strand naar het dorp. Vond het orgaan van de visscherij in het zeedorp door het middel van petitie bij den raad geen gehoor, thans heeft de reederij den weg van regten ingeslagen om te trachten hare innige overtuiging, dat de straatweg langs het strand inderdaad nadeelig is voor hare schepen, de zege te verschaffen. In de raadszitting van eergisteren w erd medegedeeld dat aan burg. en weth. aen exploit was gewordenwaarbij de gemeente door eenige recders aansprakelijk wordt gesteld voor de nadeelen waaraan hunne schepen blootslaan door den nieuwen weg langs het strand en de monding van een riool in zee. Na hel indienen van een deskundig advies hebben burg. en weth. deze sommatie met eene «aanneming voor kennisgeving" begroet. Trouwens veel ware er aan de zaak niet te doen, want de weg is in gereedheid en reeds voor het publiek in gebruik gesteld. KAELAN». LONDEN. 28 Mei. Onderscheidene bladen vestigen reeds de aandacht op de snelle vorde ringen die de Russen in Azië maken en voorzien dat zij zich wel spoedig van Erzerum zullen meester maken. De Val! Mali acht het zeker, dat, wanneer Syrië voor de Russische troepen openligt, de weg van Engeland naar Indië ontzaglijk gevaar loopt. In korlen tijd en met betrekkelijk gemak kunnen de Russen naar Egypte optrekken, zoodra zij vasten voet zullen gekregen hebben in het grondgebied, waar zjj nu oorlog voeren, en het blad is overtuigd dat lot verdediging van Engelsche levensbelangen dit gevaar verhinderd moet worden. FRIKHRUK. Bij besluiten van 25 Mei heeft de president der republiek wederom aan 26 personen, wegens den Commune-opstand van 1871 veroordeeld, verande ring, vermindering of kwijtschelding van straf verleend. De Vair ie deelt mede. dat de minister van binnenlandsche zaken de prefecten gelast heelt te beletten, dal in de provinciën het manifest der afgevaardigden van de linkerzijde wordt aangeplakt. De minister heeft ook onderscheidene telegrammen van buitenlandsche dagbladcorrespondenten waarin onjuiste berigtcn voorkomen omtrent de houding en de plannen van het ministerie, doen terughouden. De Uniters geelt aan de regering eene vingerwijzing omtrent hetgeen haar nog te doen slaat. Dat bestaat, volgens dat blad. in het vervolgen van al de republikeinsche bladen het opheffen van het regt van vereeniging, om de linkerzijde der kamer te treilen, en ontbinding van den gemeenteraad j van Parijs. De leiders der republikeinsche partij houden zich kalmdoch hunne organen geven dag aan dag hun wantrouwen te kennen en waarschuwen land en volk legen de eventuele gevolgen van Mac Mahons «coup d'étal". Zij herinneren de gebeurtenissen van 1849 en die van 1830, meenen in zjjne reizen en toespraken iets meer te zien dan er misschien werkelijk in gezien moet worden en laken natuurlijk de mutatiën in het personeel der departe- mentsbesturen. De radicale bladen laten zich meer onbewimpeld uit, maar zullen dan ook moeijelijk eene geregtelijke vervolging kunnen ontgaan. Men schrijft uit Parjjs omtrent den tegenwoordigen toestand o. a. het volgende: De heer de Fourlou is ongetwijfeld een man van talent en ener gie, de republikeinen vreezen hem hel meest, maar hij heeft tot nog toe geen gelukkige hand gehad. Het zal ook moeijelijk voor hem zijnlang met den trolschen hertog de Broglie zamen te werken, zonder twist met hem te krijgen. Het is vooral de ontevredenheid van den handelsstand, die hel ministerie zorg baart, omdat zij grooten invloed op de verkiezingen zal hebben. De ontevredenheid der koopliedeu en industriëlen wordt zelfs door de meest conservative organen in de provincie erkend en een Bonaparlistisch blad te Parijs verzekert, dat vele groote fabrikanten hel werk, dat zij met het oog op de tentoonstelling hadden begonnen, voorloopig laten rusten en dat zeer vele bestellingen ingetrokken zijn. De hertog de Broglie bekom mert zich niet om zulke klagten: hij heeft een politiek-reügieus doel, waar naast de materiële belangen van den grooten hoop niet in aanmerking kun nen komenmaar de Fourlou begrijpt heel goedwelken invloed een han delscrisis op de stemming der werklieden kan hebben en hjj zal daarom zijn best doen, de kooplieden en fabrikanten gerust te stellen. Maar of hem dit gelukken zal, is de vraag, nu zelfs de door de regering bewerkte rijzing der beurs de ongerustheid niet heeft kunnen verminderen. Onder de leden der regterlijkc magldie door den tegenwoordigen minister van justitie zijn ontslagen, bevindt zich de procureur-generaal Serre te Grenoble, die indertijd in eenen brief aan den minister van justi tie, door dezen aan de kamer voorgelezen, het arrest van het hof van Be- samjon voor betreurenswaardig verklaarde, waarbij de gemengde commissiën van Napoleon UI in bescherming werden genomen. De minister Martel had hem bljjkbaar wegens zijne houding in deze zaak, door hem van Besan^on naar Grenoble over te plaatsen, bevorderd. De otticieuse Francais meent, dat de minister de BrogDe een goed begin heeft gemaakt, en hoopt, dat hij het er niet bij laten zal: de achtereenvolgende ministers der linkerzijde, zegt het blad, hebben in de magistratuur onwaardige ambtenaren gebragt, waarvan eene geregelde regering niet nalaten kan zich te ontdoen. De omtrent den heer Serre genomen maatregel zal algemeen worden goedgekeurd. DÜITSCKLAN». Het ger glshof te Berlijn heeft den gewezen afgevaardigde Diest Daber, den verspreider van het berigt als zou von Bismarck ongeoorloofd voordeel hebben gelrokken uil eene industriële ondetneming, wegens laster tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Wegens beleediging van den rijkskanselier is ook de Posensche aartsbis schop Ledochowski veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Verder is hem, wegens het plegen van handelingen, waartoe hij onbevoegd was, en het bljjven voeren van den titel van aartsbisschop van Posen, nog een boete opgelegd van 3000 mark of een subsidiare gevangenisstraf van 7 maanden. Van 4 tol 7 September zal te Berlijn de algemeene vergadering van de Duitsche apothekers-vereniging plaats hebben. Tegelijkertijd zal er een tentoonstelling gehouden worden van pharmacentische en chemische prepa raten werktuigen en al wal op de apotheek betrekking heeftwelke ook voor leeken zeer belangrijk belooft te zullen zijn. Naar aanleiding van het vernielen van een Turkschen monitor op den Donau door middel van torpedo's, meldt de Köln. Zeil.-. De Russen leggen die helsche machines met behulp van die kleine, uit losse stukken bestaande stoombarkassendie zij naar den Donau bragten. Zij werden per spoor naar Galalz gebragt, aldaar in de Screlh in elkaar gezet en stoomden van daar in den Donau. Zij zijn zoo klein dat zij in verhouding lot de Turksche monitors visschersbooten gelijken. Zij dienen slechts voor de torpedodienst. Onder bescherming der batterijen ziet men ze den ganschen dag en vooral ook 's nachts op de rivier manoeuvreren; elk dezer scheepjes heeft twee torpedo's aan boordstoomt snel naar de plaats waar ze gelegd zullen worden, laat ze in de rivier zinken en vaart even snel naar den oever terug, om van daar op nieuw twee stuks dier helsche machines Ie halen. Zoo gaat hel uren en .lagen achtereen, slechts met korte tusschenpoozen, namelijk als de Turksche monitors te nabij komen en door hun vuur het werk beletten. Daar echter de kring, waarbinnen die torpedo's liggen, steeds wijder wordt, wordt het den Turkschen schepen steeds moeijelijker in de nabijheid te komen. Tusschen Bratla en Reni moeten, volgens opper vlakkige berekeningenreeds meer dan duizend torpedo's iu de rivier ge legd zijn. TURKIJE, In eene officiële kennisgeving wordt verklaard, dat de manifestatie der softa's het werk was van eenige onbezonneiien en dat de regering, ten einde de herhaling van dergelijke feiten te voorkomende schuldigen in hechtenis heeft doen nemen. De grootvizier heeft aanbevolen, zoodra alle beschikbare strijdkrachten naar het tooneel des oorlogs zullen zijn overgebragtKonslantinopel onder bescherming te plaatsen van eene internationale garde, bestaande uit vreem delingen en Turken. Eene dépêche van Fazli-pacha. bevelhebber van Suchum-Kalé, meldt, dat een smaldeel, bemand met 350 vrijwilligers, de vesting Erdilli, ten noorden van Suchum-Kalé, op de Abchasisch Circassische grens, heeft aan getast. De ontschepingstrocpenondersteund door het geschut van het smal deel. joegen de Russen op de vlugt, met achterlating van 200 dooden. Het smaldeel, na de vesting vernield te hebben, keerde naar Suchum-Kalé terug. Uit Erzerum wordt gemeld: De Turken hebben met twee regimenten en twee batterijen de Russen Ie Maghardaick, nabij Kars, waar deze één

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2