LEIRSCHE COURANT. \S77. 125. WOENSDAG 30 MEI. ST A DS - DER ICHT EN. DINNENLANDSCHE BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. /3.SO, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.33, franco p. p. f 3.83. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 3 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentie» is van 1—4 regels ƒ1. -, iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER van LEIDEN brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dagelijks, de Zondag uitgezonderd, des voormiddags van 9 12 uren, de paspoorten voor de miliciens dezer gemeente, behoorende tot de lichting van den jare 1872, verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, mits men zich in persoon en voorzien van zijn zakboekje daartoe aanmelde. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 29 Mei 1877. v. d. BRANDELER. LEIDEN, 29 Mei. De faculteit van bespiegelende wijsbegeerte en letteren aan 's rijks hoogeschool alhier heeft bekend gemaakt, dat het toelatingsexamen, bedoeld bij Zr. M». besluit van 4 Augustus 1853door haar zal worden afgenomen op 18, 19 en 20 Junij aanst. Belanghebbenden behooren zich vóór of op 10 Junij schriftelijk aan te melden bij den pedel P. J. Oostveen. Men meldt ons uit 's Uage dat de ongesteldheid van H. M. de koningin na een onrustigen nacht en redelijken morgen, tegen den middag zoozeer is toegenomen dat de toestand hoogst zorgwekkend is. Bij de intrede van het zomer-saizoen vestigt, blijkens hierachter voor komende aankondiging, de eigenaar van het hotel en restauratie /'Wijker- brug" bij Voorburg, de aandacht van het publiek op deze inrigting. Zij stond steeds gunstig aangeschreven en door hare schoone ligging biedt zij den bezoekers eene aangename gelegenheid tot verpoozing aan. De eigenaar heeft in de vorige jaren getoond dat hij er naar streeft, om de goede repu tatie, die zijne instelling by het publiek mogt verwerven, meer en meer te bevestigen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Zalurdag 11. zijn alhier 54 schuiten, meestal met een mooije vangst, aangeweest. De besomming van dc noordvaarders was zeer ongelijk, van 90 tot ƒ390 in 10/14 dagen reis; de binnenlekkers besomden van ƒ85 tot ƒ200 in 6 dagen. De visch- prijzen zijn nog zeer hoog. lieden is uit de scheepmakerij van den heer D. Taat uitgehaald de nieuw gebouwde bomschuit, genaamd Burgemeester T. A. O. de Ridder, voor rekening van den heer Nicolaas Haasnoot, zullende gevoerd worden door schipper D. den Haas, welke spoedig op noordharing-visscherij zal uitgaan. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (93' vervolg) van de Enropesche officierenonderofficieren en soldatenoverleden na evacuatie uit Alchin, voor zooverre daaromtrent tot op den 17J'n April bij het dep. van oorlog in Nederl. Indië berigt was bekomen. Die lijst bevat de vol gende namen: J. F. Cloots. C. 11. Carpentier, J. N Vaulicr, I'. Kraan, J. 11. T. Schell, C. Rousseau, H. Bergman, W. van Ingen, J. B. W. Duël, L. G. R. Finke, J. G. D'llooghe, A. P. F. Catlrenx. In het tijdperk van vier weken, 22 April tot 19 Mei 1877, zijn, blijkens bij het ministerie van binnenl. zaken ingekomen ambtsberigten door longziekte aangetast: in Gelderland 4 runderen, in Znidholland 87, in Friesland 9; totaal 100 runderen. In het vorige tijdvak van vier weken waren 118 runderen door die ziekte aangetast. Zr. M'. commissaris in de provincie Gelderland is gemagtigd tot bijeen roeping van de staten dier provincie in buitengewone vergadering op Dmgs- dag 5 Junij aanst., ten einde over te gaan tot verkiezing van een lid van de eerste kamer der staten-generaalin de plaats van den heer mr. J. Thooft, die opgehouden heeft lid dier kamer te zijn. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 20 Mei van Batavia naar Nieuwe Diep vertrokken. De Prins Hendrik, op weg naar Nieuwe Hiep, is op 28 Mei van Suez vertrokken. De Holland, op weg naar Bata via, kwam op 27 Mei te Port-Saïd aan. Door de Hollandsche maatschappij van landbouw is bekend gemaakt, dat dit jaar te Alkmaar van 16 tot 19 September een tentoonstelling zal worden gehoudenwaarvoor behalve onderscheiden goudenzilverenzilver vergulde en bronzen medailles, o. a. ook zijn uitgeloofd: door Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden een prijs van ƒ250 en door Z. K. H. prins Hen drik een van ƒ200. Aan deze tentoonstelling zal een loterij verbonden zijn waarvan de trekking op 22 Sept. op het raadhuis te Alkmaar zal plaats hebben. Bij genoegzame deelneming zullen van de ingezonden voorvverptn een span paarden, een paard met rijtuig, twee tuig- of fokpaardenvette ossen, koeijen en schapen, werktuigen, voortbrengselen van akkerbouw en zuivelbereiding enz. worden aangekocht. Tevens berigt de maatschappij dat zij voornemens is in Julij of Augustus te Haarlemmermeer een wedstrijd te houden met dorscli-werkluigen door paarden gedreven, waarvoor door de verschillende afdeelingen prijzen zijn uitgeloofd. Naar men verneemt, meldt de N. R. C., is de trein van den Holland- schen spoorweg, die gisteren avond ten 10 u. 25 m. van Rotterdam ver trok, met een zandtrein in aanraking gekomen, ten gevolge waarvan twee wagens van eerstbedoelden trein ontspoorden. Gelukkig had daarbij geen persoonlijk ongeluk plaats; alleen ontstond er eenig oponthoud in de aankomst van treiuen. Omtrent den branddie Zondag 11. te Amsterdam aan den Overtoom plaats had, meldt het Hbl. nog: De brand is vermoedelijk aangekomen in het ketelhuis en een ernstig onderzoek naar de oorzaak is door de policie ingesteld. Een werkman zou reeds om 9 uur des morgens hel knetteren van het vuur gehoord hebben, terwijl de eigenaar, volgens zijne verklaring, om 9 uur nog alles in goede orde bevond. Gelijk gemeld is, barstten rook en vlammen tegen 10 uur uit. De wijze van blussching en, wat meer zegt, van het behoud der belendende percelen en van de ca. 500 petroleumvaten, mag bij de hevigheid, waarmede de brand woedde, de groote hitte, die de huizen op de Vondelkade deed blakeren, en den feilen wind merkwaardig worden geacht. De wintertuin, die als eerste prijs bij de verloting der internationale tuinbouw-tentoonstelling te Amsterdam is getrokken, heeft in veiling opge- bragt ƒ2600. Koopster is de tuinbouw-maalschappij Linnaeus. Zalurdag II. trof den heer O.die van de lloornsche markt naar Wes terblokker terugkeerde, het ongeluk dat zijn paard met het lemoen van zijn rjjtuig op den loop ging, waardoor hel rijtuig, waarin hij met zijne echtgenoote en twee andere vrouwen zat, van den dijk in de Zuiderzee viel. Allen werden gereddoch de vrouw van O. bekwam door de glas scherven zoo ernstige wondendat zij aan de gevolgen overleed. Zalurdag II.' werden langs Utrecht van Harderwijk naar Arnhem ver voerd, ten einde aldaar voor den krijgsraad teregt te staan, drie militairen, behoorende tot het koloniaal werfdepot. Zij worden beschuldigd niet minder dan 6 gouden horlogies a ƒ700 ten nadeele van een ingezetene aldaar te hebben ontvreemd. Een hunner trachtte door verbreking van zijne hand- boeijen te ontvluglen; hij werd echter gegrepen en op nieuw van handbocijen voorzien. Omtrent den aan het veer te Ingen verdronken veerknecht wordt ge meld dat men in den bewuslen nacht den verongelukte heeft hooren twis ten met zijn broeder in dc pont. De beminde van den laatste was bij dien H twist tegenwoordig. Het meisje moet verklaard hebben, dat de twist ge heel bijgelegd was, toen de beide broeders scheidden. Betreffende de te Zweeloo Pinstermaandag gepleegde misdaad deelt men nog mede, dat de beschuldigde, Jan Elders, een 23-jarig jongman, be kend heeft, met een paar slagen, met een zwaren knuppel aangebragt, den ongelukkigen jongeling uit Emmen te hebben neergeveld. Minnenijd moet bij dit droevig feit in het spel geweest zijn. Verscheiden andere jongens uil dat dorp zijn min of meer in het bloedig drama betrokken. De versla- gene werd met zijn moordenaar in dezelhle woning geboren en heeft als klein kind soms aan dezelfde moederborst gezogen, omdat zijn eigen moe der een zeer zwakke, vrouw was. Te Orthen, nabij 's Herlogenboschzijn Zondag avond vijf woningen, bewoond door acht huisgezinnen, benevens eene schuur afgebrand. De in boedel is grootendeels gered, maar 5 varkens zijn in de vlammen omgekomen. 's GRAVENIIAGE 29 Mei. Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder der orde van de Eiken kroon, HD. ordonnance-officier, den kapitein der genie VV. M. baron Forstner van Dambenoy. Door Z. M. is aan de op het stoomschip /lmboina dienstdoende sche- s pelingen, te weten: den kwartiermeester P. Ribot, de matrozen 2' kl. J. J. Roobol, H. Jonkel en G. Greag en de matrozen 3e kl. F. Prinsen. S. Köll- ner, F. Smit, B. L. Bonne en J. C. Baudoin, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van zeelieden van den door het Nederl. Indisch gouvernement geluiurden Engelsehen stoomer Rayah. toegekend

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1