mmmmmmmmmmmmmmmmmmsmm PER TELEGRAAF. ADVERTENTIEN V3n ffi in de rijksprovincie vertoefde, een berigtgever van een der voornaamste dagbladen, van de te Parijs verschijnende Patrie. derwaarts was gezonden, om het blad op de hoogte van het gebeurde te houden. De berigtgever voldeed aan den hem opgedragen last, maar in plaats van de door hem toegezonden verslagen in het blad te zien opnemenontving hij ze later alle terug met de opmerking, «dat zij als ongeschikt ter zijde waren gelegd." De oorzaak wasdat de mededeelingen een te gunstige schildering gaven van de ontvangst den keizer te beurt gevallen, welke niet strookte met den geest van het blad. RUSLAND. In een telegram van den grootvorst Nicolaas wordt de reden opgegeven van de vertraging die het forceren van de Donau-linie ondervindt Hij meldt: Wegens de hevige regens en de gezwollen rivieren, waardoor de bruggen zeer onveilig zouden zijn, hebben wij tot dusverre nog geen over- togt over de rivier kunnen beproeven." Werkelijk is de Donau zóó sterk gewassen, dat zij op vele plaatsen buiten de oevers is getreden. Aan een militaire handeling van ernstigen aard kan dus niet gedacht worden. Want zelfs al mogt de rivier spoedig vatlen, dan nog zijn de oevers zoo door weekt, dat een overtogt, althans op groote schaal, onmogelijk is. TURKIJE. Betredende hel gebeurde met de softa's te Konslantinopel wordt van de zijde der regering het volgende medegedeeld: Ten gevolge van de be zorgdheid. welke de verovering van Ardahan bij de vele bewoners der hoofdstad, die uit die provincie afkomstig zijn, verwekte, verscheen cene deputatie uit hun midden in de kamer, om te verklaren dat zij tot alle offers bereid zijn en om haar te verzoeken met de meest mogelijke zorg den toestand van hel leger in Anatolië te overwegen. Na de deputatie ge hoord en acte genomen te hebben van hare gevoelens, deed de kamer aan de personen, waaruit zij bestond, opmerken, dat de regering niets zou ver zuimen om te toonen, dat zij op de hoogte harer taak is, en dat hel leger hel onderwerp der ernstigste zorg van Z. M. den Sultan uitmaakt. De beste dienst, die op het oogenblik aan het vaderland zou kunnen bewezen wor den, best nd hierin dat men volkomen vertrouwen toonde in de zelfver loochening en in den ijver der officiële en verantwoordelijke vertegenwoor digers van de regering en van de natie. Toen zij dit antwoord vernomen had, verwijderden de deputatie en het talrijke publiek, dat haar tot de deuren der zittingzaal begeleid had, zich onder den kreet: dang leve Z. M. de Sultan Het is vreemd dat op eene zoo vredelievende demonstratie terstond het besluit van het in staat van beleg stellen van Konslantinopel is verschenen. Naar men aan het Abendblull te Weenen meldt had de beweging een ernstiger karakter. Verscheidene duizenden personen kwamen, onder de leiding van gewapende softa's, voor het paleis en eischten dal liet ministerie weggezonden en Midlial teruggeroepen zou worden; de Sultan vlugtle naar een der forten op de Aziatische kust; het garnizoen gebruikte de wapenen en velen der zaamgeloopenen werden gewond. Zoodra de menigte uiteenge dreven was, werd de staat van beleg afgekondigd en de ontwapening der bevolking bevolen; men vreesde dat dit tot veel bloedstorting aanleiding zou geven. De regtervleugcl van het Caucasische leger der Russen beviudt zich te Olti, halverwege tnsschen Ardahan en Erzerum. terwijl de linkervleugel te Wan staaf. De Russen hebben beproefd een brug over de rivier te slaan in het gezigt van het Turksche kamp bij Datum, doch werden met verlies teruggeworpen. Kars is thans meer een gerelranchcerd kamp dan eene vesting. Op de plaats van hel vroegere kasteel is thans een sterke citadel gebouwd, die reeds vóór den oorlog goed bewapend was. Noordwaarts op de hoogte ligt een zelfstandig fort. Kara-dagh, dat met de citadel in gemeenschap is ge- bragt. Beoosten dit lort volgt het fort IlaQs-pacha en dan Kanli Tabia. Bewesten Kara-dagh ligt lnglis Tabia en dan lot Kanli Tabia nog drie andere forten Al deze acht werken zijr. op zich zelve kleine vestingen, maar zij zijn met elkander verbonden. Het garnizoen der vesting Ardahan, dezer dagen door de Russen ge nomen, bestond uit 12 bataillons, van te zamen 10000 man. De vesting werken werden verdedigd met 92 stukken, waarvan 30 Krupp-kanonnen. In Servië duren de krijgstoerustingen voort; zij worden niet overhaast omdat men te weinig geld beschikbaar heeft, maar eiken dag wordt ten minste een slap gedaan op den wegdie ten oorlog voert. Vorst llilan staat bijna alleen in zijnen wenscli om den eerst onlangs gesloten vrede met de Porte te handhaven. Zijne gemalin zelfs zeide dezer dagen in het open baar: Als Servië nu, terwijl alle Slaven op het schiereiland van den Balkan de wapenen hebben opgevatwerkeloos blijft en den loop der zaken met gekruiste armen aanziet, zou hel eene smet op zich laden, die een geheele eeuw van berouw niet kan uitwisschen. Naar men uit Bucharest meldt blijven de Donau, de Seret en de Alula nog voortdurend stijgen. 'sGRAVENHAGE28 Mei. Door Z. M. is benoemd tot lid van den raad van Ned. Indië de heer mr. Levyssohn Normanalgemeen secretaris van het gouvernement in Indië. LONDEN, 27 Mei. Gisteren hielden eenige honderden personen een bijeen komst in Hyde-park. Eenige voorstellen werden aangenomen, waarbij Rus- lands gedrag afgekeurd werd en Derby's staatkunde, zooals die is uiteengezet in zijn antwoord op Gorlschakoff's rondschrijven, werd goedgekeurd. De beweging bcteekende niet veel en het was zelfs twijfelachtig of de meerder heid de voorstellen goedkeurde. ROME27 Mei. De Italië spreekt het gerucht tegenbetreffende stappen die Cialdtni tijdens de jongste crisis in Frankrijk zou hebben gedaan. Alle geruchtenvolgens welke er tusschen de kabinetten te Parijs en Rome eene verkoeling zou bestaan, zijn verzinsels, die men in Italië behoorde te wan trouwen. Het wordt bevestigddat koning Victor Emmanuel een zeer vriendschappelijken brief aan Mac Malton heeft gezonden. PARIJS, 27 Mei. Uit Konslantinopel wordt gemeld, dat de kamer van afgevaardigden laatstleden Woensdag heeft besloten, den Sultan te verzoeken Redif-Pacha uit zijn ambt vervallen te verklaren en hem verantwoordelijk te stellen voor het verlies van Ardahanwelks verdediging was toevertrouwd aan een officier zonder ondervinding. St.-PETERSBURG27 Mei. Hel berigt dat er in Polen voortdurend huis zoekingen plaats hebbenwordt van eene goed ingelichte zijde ongegrond verklaard. De Poolsche bevolking heelt ook volstrekt geen aanleiding gege ven tot buitengewone maatregelen. Blijkens een telegram van den grootvorst Michael, van 26 dezer, zijn de Cubasche troepen verder opgerukt om de bergpassen te bezetten. Generaal Duvel heeft zijne hoofdcorpsen bij Zaïma weder bij elkander aangesloten. BERLIJN, 27 Mei. De Russische ambassadeur, de heer Oubril. is heden voormiddag naar St.-Pelersburg vertrokken. ROME, 27 Mei. De heer Westenberg, vertegenwoordiger van Z. M. den koning der Nederlanden bij het hof van Italië, heeft heden zijne nieuwe ge loofsbrieven den koning aangeboden, en deze gaf in zijn antwoord zijne tevredenheid te kennendat de lieer Westenberg op zijnen diplomatieken post blijft. ATHENE, 26 Mei. Een nieuw Grleksch legercorps is gevormd; het staat onder bevel van kolonel Genissarbi. De prinses van Wales vertrekt Dingsdag e. k. van hier. St.-PETERSBURG, 28 Mei. Telegram van grootvorst Michael van den 27sl"0: »De verliezen van generaal Krantschenko bij de hoogten van Akupa bedroegen 22 doodenonder welke 2 officieren, en 31 gekwetsten. Op den linkeroever van de Koelor staat een detachement van generaal Alchasoff. dat zich concentreert eu toebereidselen maakt om de rivier over te trekken. Een ander detachement blijft bij Surpohanës en zorgt voor het provianderen. KONSTANTINOPEL26 Mei. De minister van oorlog behoudt zijne porte feuille. De prins von Rcussde Duitsclie ambassadeurheeft heden een audiëntie gehad bij den Sultan, en daarna met de ambassadeurs Zicliy en Corli een conferentie gehouden over de gevolgen van den staat van beleg. De operaliën van de Russische troepen gaan zeer langzaam voort; ten ge volge van de zware regens zijn zij minstens drie weken achteruit. Naar men onderstelt zullen de Russen over den Donau trekken tusschen Nicopolis en Sistovo. PARIJS, 28 Mei. Het Journ. off. bevat de benoeming van 3 prefecten en 69 secretarissen-generaal en onder-prefecten. WEENEN, 28 Mei. De Iflontagsrevue gelooft te welen dat inslructiën betreffende de handhaving van de grondslagen van de vrije scheepvaart op den Donau aan de keizerlijke gezantschappen te Konstantinopel en te Bucharest zijn verstrekt. Als ooit een populair-geneesknndig werk spoedig onder alle rangen en standen der maatschappij het burgerrecht heeft verkregendan is 't het beroemde werkDr. AlRY's Natuurgeneeswijze. Gelijk uit de talryke dankbetuigingen duidelijk blijkt, vonden duizenden zieken en daaronder vele die men voor reddingloos verloren hield, spoedige en duurzame hulp. Wij houden het derhalve voor onzen plicht, alle lezers op dit slechts één gulden kostend, en in bijna alle boekwinkels voorhanden werk opmerkzaam te maken. {Burgerlijke ONDERTROUWD: P. H. Swinkels. jm. 23j. en A M. Meyl, jd. 21 j - T. van Veen, jm. 24 j. en A. M. Brevee, jd. 30 j. L. Sprey, jm. 22 j. en G. Francken, jd. 24 j. -- G. Mieremet, jm. 28 j. en M. van Leeuwen, jd. 26 j. A. de la Rie.jm. 32 j. en G. llensen, wede. 36 j. J. A. Langeveld, jm. 29 j. en E. Otgaar.jd.26j.— Mr. J. Enschedé, jm. 25 j. en H. F. Krantz, jd. 22 j. A. A. F. Quant, jm. 28 j. en L. C. M. Sinnige.jd. 28 j. Gehouden Verkooping van onroerende goed ren in het Ileeren-Logemenl aan den Burg, Zaturdag 26 Mei. Notaris Mr. J. A. F. Coebergh. Een Heerenhuis en Erf, aan de zuidzijde van de Breêstrait, aan denhoek der üiefsteeg, n°. 77. Sectie G. n". 413 Kooper P. L. van Erkel qq. 5000. Het dubbel Huis met Tuin en Bouwgrond, buiten de voormalige Heeren poort, onder de gemeente Leiderdorp. Opgehouden op 7505. Een Huis en Erf, in de Heerensteeg, n\ 33. Sectie G, n". 600. Kooper W. F. van der Heyden. ƒ1000. Een lluis en Erf, aan de oostzijde van de Waardgracht. n». 7, Sectie C, n°. 300. Kooper J. Kasteden qq. ƒ965. VIJFENTWINTIG-JARIGE ECHTVEREËNIGING oij B J. OLE FF 8 S. E. VERHAGEN. Leiden, 28 Mei 1877. Receptie 3 Juni. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Zoon M. ROOSWINKEL DE BOER. Leiden 27 Mei 1877. Algemeenc kennisgeving.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3