BIJVOEGSELbehoorende tot de Leidsche Courant van Jlanndag H8 Mei Ö877A'u. óH3. STADS-BERICHT EIS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, BUITENLANDSCHE BERIGTEN, De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten dat aan den Ontvanger der directe belasting zijn ter hand ge steld de op den 23»le° dezer maand invorderbaar verklaarde kohieren voor ren. de personeele belasting, over een voljaar, jaar en lA jaar. dienst 187fe"/rjP nd terwijl ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te ue voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 26 Mei 1877. ff v. d. BRANDELER. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 31 Mei a. s., des namiddags te drie uren. Bij den heer burgemeester is, ten behoeve van de stedelijke armen der stad Leiden, ontvangen een bankbillet groot ƒ25. LEIDEN, 26 Mei. Aan de zwem- en badinrigting Rhijnzigt wordt, blijkens hierachter voorkomende aankondiging, Maandag aanst. het badsaizoen geopend. Deze Ja jnrigting is reeds in ons midden te gunstig bekend, om nog nadere aanbe veling te behoeven. Als zwem- en badinrigting zijn door den ondernemer moeiten noch kosten gespaard om haar aan dal doel te doen beantwoorden, lij! Daarenboven mag de inrigling ook voor de leden, die de zwemkunst niet lilt beoefenen, eene allergunstigste gelegenheid genoemd worden om zich aan genaam te verpoozen. Zoowel tuin als balkon geven een fraai nitzigt op [jljn den Rijnen niets wordt verzuimd om het genoegen der bezoekers te be- vorderen. In alles streeft de ondernemer er naar het aangename aan het imid nuttige te paren. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende j deze week dagelijks van 46 tot 64 volwassen personen en 13 tot 17 kinderen. De minister van binnenlaudsche zaken heelt ter kennis van belangheb benden gebragt, dal de commissie belast met het afnemen in dit jaar van het examen van leerling-apotheker (apothekersbediende) zal zitting houden op Dingsdag 5 Junij e. k. en volgende dagen te Utrecht. Met ingang van 1 Junij aanst. wordt het telegraafkantoor aan de halt s,ef der Nederlandsche Rijnspoorwegmaatschappij te Oosterbeek, met eene dage- ooti lijksche dienst van 7 ure voor- tot 2 ure namiddags en van 4 tot 7% ure ouwi namiddags, voor het algemeen verkeer geopend. ra De gevorderde waarborgsom van ƒ14000 voor de tentoonstelling van jel kunst toegepast op nijverheid welke gedekt moet worden door de onlvang- j sten van het Paleis voor Volksvlijt bij gelegenheid van die tentoonstelling, is verkregen. Het stoomschip Celebes, van "Batavia naar Nieuwe Diep, is op 24 Mei Gibraltar gepasseerd. ena- Voor de betrekking van hoofdonderwijzer te Valkenburg is het vol gende drietal opgemaakt, de hh.A. W. Swart, hulponderwijzer te Leiden; j. Beumer, hulponderwijzer te Schiedam, en W. Groot, hulponderwijzer te Gouda. Door de politie te Dordrecht is in beslag genomen een valsch munt- billet groot ƒ10, n°. 718, G. Z., gedagteekend 1 Nov. 1871, voorzien van ch' de naamteekeningen Blussé en Kantelaar. t Eene zeer stormachtige vergadering van aandeelhouders in de Nederl. !ecs' suikerraffinaderij heeft Woensdag te Amsterdam plaatsgehad. De commissie, die de balans over het jaar 1876 onderzocht had, bragt haar rapport uit. [ijn, Hoogst ongHnstig luidde dit verslag, waarvan de slotsom was, dat voor crediteuren nog geen 25 pCt. overbleef. De vergadering weigerde de balans over 1876 goed te keurenen besloot enkel te constaterendat meer dan H 60 pCt. van het kapitaal verloren was, zoodat volgens artikel 7 der statn- 3 ten de liquidatie volgen moest. De vergadering besloot tevens de aanvrage om surséance van belasting niet te handhaven, doch te verzoeken, dat de maatschappij in slaat van faillissement mogt worden verklaard, en dat wel in elk geval vóór 9 Junij a. s. Uit het verslag bleek, dat vele onregelma- tigheden en onnaauwkeurigheden hadden plaats gehad in hel bestuur der ja maatschappij, dat van 134,000 KG. ruwe suiker geen rekenschap kon gege- ven worden, en dat een week nadat directeuren verklaard hadden, een winst van ongeveer een ton gemaakt te hebben, door hen werd medege- 01 j deeld, dat een fout in de balans begaan was en vier ton verloren waren. Hbl 25 Te Arnhem heeft een ontslagen knecht door middel van een pistool - een schot gelost op zijnen vroegeren meester. Gelukkig heeft het schot ge- 65 mist. De dader is in hechtenis genomen. Betreffende den manslag, die dezer dagen te Zweelo plaats had, deelt 19!i de Pr. D. C. het volgende mede; De verslagene heet Adolf Lemine. boeren- - knecht te Noord-barge, en was 21 jaren. De persoon, die zich in hechtenis 15 bevindt en naar men zegt bekend heeft, is genaamd Jan Elders. Lemme - had verkeering met de meid van de wed. M. te Zweelo en er bestonden JUji zelfs huwelijksplannen; hij was Pinksterzondag overgekomen, om dien dag w» in gezelschap van zijn meisje door te brengen. Nti schijnt het het ongenoegen - van eenige jongelieden te Zweelo gaande te hebben gemaakt, dat Lemme - verkeerde met een meisje daar woonachtig; den geheelen avond was er eene verzameling van jongelieden om het huis, die niet vriendschappelijk jegens - Lemme gezind schenen, 's Avonds omstreeks 12 uur verliet deze het huis nu weduwe met het voornemen, naar Noord-barge terug te keeren. Hij J'lsse'de eenige woorden met de jongelieden, die builen stonden en ging >A,i daarop zijns weegs. Hij is echter door eenige van de jongelieden achtervolgd, - en op ongeveer 700 a 800 pas van het huis, dat hij verlaten had, is hij 5* gevonden bewusteloos en badende in zijn bloed. Bij de lijkschouwing bleek. dat aan de linkerzijde van het hoofd de schedel op eene oppervlakte van i iI C'^' 'let Pikant gescheurd en ongeveer 1 cM. is ingedrukt. Ver schillende scheuren waren er in de hersenpan, zoodat de hersenen gedrukt - en verlamd zijn; en het gevolg daarvan was de dood. 194 ^nder Schoonebeek is dezer dagen mede een moord gepleegd. De 17 v«™agene is zekere Pier de Jonge, veenarbeider, wonende in het Am- sterdamsche veld. Hij was des avonds van Pinkstermaandag 0. a. met zijn vader in de kroeg van Limbeek, waar eene papegaaischieterij was gehouden, tmstreeks negen uur kreeg de verslagene, die dronken was, oneenigheid •net den kastelein, misschien was hij lastig; het gevolg daarvan was dat hij door den kastelein en diens zwager buiten de deur werd gezet. De Jonge heeft daarop uit wraak de glazen van Limbeek ingeslagen, die daarop met zijn zwager naar buiten is gegaan. Wat toen is gebeurd, kan uit de ver schillende opgaven niet met juistheid opgemaakt worden. Zeker is het, dat niet lang daarna de verslagene dood is g inden, liggende half in een veen- grup, half in een roggeakker en bij hem een mes en twee knuppels, aan een waarvan nog haar zat. De verslagene had nog roggehalmen in de hand geklemd. Omtrent deze zaak is door de justitie een onderzoek ingesteld. Te Steenwijkerwold wordt door de justitie onderzoek gedaan naar de oorzaak van een brand, waardoor aldaar dezer dagen eene arbeiderswoning met inboedel in de asch werd gelegd. Er bestaan vermoedens van brand- I stichting. 's GRAVENHAGE 26 Mei. Door Z. M. is aan H. Foks, brugwachter aan de Rijnbrug te Arnhem, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding van een drenkeling, toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van22Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. -- Z. M. heeft benoemd tot secretaris-generaal bij het depart, van oorlog den heer mr. Kramer, thans tijdelijk die betrekking waarnemende. Door Z. M. zijn benoemd: tot bewaarder van de hypotheken enz. te Hoornde heer J. van Sonsbeeckthans in dezelfde betrekking te Gorin- cliemen tot ontvanger der registratie te Hoogeveen, de heer A. C. Stork, thans in die betrekking te Zevenaar. Na afgelegd examen zijn benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen: C. J. Plomp te Sittard, J. Middelkoop te Eindhoven, G. F. F. C. van der Schroeff te Assen, M. S. van Dunne te Appingadam, J. Brune te Tiel, C. Bek te Weert, A. W. Enschedé te Venlo, J. van Blarkom te's Bosch, H. E. Meylink te Middelburg en J. W. A. üautzenberg te Oirschot. -- De eerste kamer heeft in hare zitting van heden een tiental wets-ont- werpen, meestal met algemeene stemmen, aangenomen. Door de commissie uit het geregtshof alhier zijn toegelaten als candidaat- notaris de hh. Vos, te Meerkerk; Hoogeveen, te Giessendam, en Binnendijk, te Noordwijk. Gisteren is naar het huis van arrest overgebragt een vreemdelingin dienst van den tandmeester K. alhier, als vermoedelijk schuldig aan oneerlijke practijken ten nadeele zijns meesters. FRANKRIJK. De president, maarschalk Mac Mahon, heeft de werken voor de ten toonstelling bezocht. Hij werd ontvangen door den voorzitter der commis sie, het senaatslid Krautz, den prefect van de Seine en anderen. Het ge rucht, zeide hij, dat de tentoonstelling zou worden uitgesteld, heeft mij tot dit bezoek genoopt. Ik moet u zeggen dat de tentoonstelling, gelijk aan gekondigd werd, den 1'» Mei 1873 zal geopend worden. Ik wil u mede verzekeren, dat ik bijzonder hecht aan het waarborgen van vrijen arbeid. Volgens de Temps zal de kabinets-verandering vooral noodlottig terug werken op ons schoolwezen. Van een Waddington, zegt dit blad, af te dalen tot een Brunet, is een harde slag voor eene natie, die zich nog altoos op hare wetenschappelijke meerderheid beroemt. Is hij, gelijk men verze kert. een vijand van de staatkundige republiek, in elk geval is hij een vreemdeling in de republiek der letteren. Welk een gezigt zullen wij zet ten. als wij aan de geleerde mannen van Engeland, Italië en Duitschland zeggen, dat wij thans tot grootmeester der universiteit den heer Brunet hebben. Genoemd blad zegt dat in de jongste zitting van het republikeinsche co mité te Parijs brieven van handelaren en fabrikanten uit alle deelen van Frankrijk zijn voorgelezen, waarin gemeld wordt, dat de verandering van ministerie een nadeeligen invloed heeft geoefend op handel en nijverheid. Don Carlos heeft dezer dagen het land verlaten. Volgens het algemeen gevoelen is hij op fatsoenlijke wijze door de regering over de grenzen ge zet; volgens de legitimistische en clericale bladen is echter zjjn heengaan geheel vrijwillig. Uit Barcelona wordt van 12 Mei aan de Petit-Marseillais geschreven, dat den nacht te voren de omnibus tusschen genoemde stad en St. Martin de Provenzals door negen gewapende roovers is aangehouden. De veertien passagiers, uit den schouwburg huiswaarts keerende, waaronder een achttal zeer rijk gelooide dames, moesten al wat zij kostbaars bij zich hadden afgevendaarop werd den koetsier vergund stapvoets verder te rijden en de bandietendie zich uiterst wellevend hadden gedragenzochten een goed heenkomen. ITALIË. Te Lercara is eene verschrikkelijke daad van wraak gepleegd. Eenige personen hebben heimelijk het huis ondermijnd van Giovanni Rizzi, het hoofd der policie te dier plaatse, een man die met naauwgezelheid zijn pligt doet en op wien bedoelde personen om die reden zeer verbitterd wa ren. Toen zij het huis ondermijnd hadden, legden zij er eene hoeveelheid buskruid onder, en alzoo hebben zij in den nacht van 15 Mei, terwijl Rizzi. zijn vrouw en twee kinderen sliepen, het huis in de lucht doen vliegen. Door de krachtige pogingen der policie, die steun vond bij de ge- heele bevolkingis het gelukt de slagtofTers van onder de puinhoopen te voorschijn te halen. Zij zijn deerlijk gewonddoch niet doodelijk. nillTiCHLAND. Volgens het Tageblatl heeft de minister Decazes aan de vertegenwoor digers van Frankrijk te BerlijnVVeenen Petersburg en Londen gelijkluidende depeches gezonden, waarin hij van de optreding van een nieuw ministerie kennis geelt en verklaart, dat de buitenlandsche politiek van Frankrijk gcene verandering heeft ondergaan en dat met name in de Oostcrsche quaestie onzijdigheid zal worden in acht genomen. Aan den gezant bij de Italiaan- sche regering is eene eenigzins hiervan afwijkende depechegezonden, waarin van de godsdienstquaestie gewag gemaakt en geruststellende ophelderingen gegeven worden. In zijne depeche aan den gezant te Madrid heeft de heer Decazes Frankrijks houding ten opzigle der Carlisten aangewezen, teneinde de Spaansche regering hieromtrent gerust te stellen. RVILAAD. Uit het Russische hoofdkwartier in Rumenië wordt gemeld: Volgens beschikking van den generalen staf zal in en rondom Giurgevo een corps geconcentreerd worden, ter sterkte van 45000 man infanterie. 12 escadrons cavalerie en 115 stukken geschut. Russische kwartiermakers nemen maat regelen tot het aanleggen van een groot kamp. Een telegram van den grootvorst Nikolaas berigt, dat het gevecht bij Oltenitza en het bombardement der vijandelijke versterkingswerken van

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5