LËIBSCIIE OIIR A A T. 1877. 122. ZATURDAG 26 MEI. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCflE BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met liet Vei-slao der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor /2.50 's jaars, buiten de cxpeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. Cents. De prijs der Advertent iën is van 1—4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. Oproeping van de Verlofgangers der Nationale Militie tot het bijwonen der Inspectie. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Geiien het besluit van den Heer Commissaris des Konings in de provinrieZuid-Holland Tan den 18^" April 1877, A. N». 1297 (2de Afd.), Provinciaalblad N°. 37, hou dende regeling van het onderzoek der verlofgangers van de Militie te land; Roepen' dientengevolge op, al de binnen deze gemeente gevestigde verlofgan gers der Militie te land van de lichtingen van 1873, 1874, 1875 en 1876, die vóór den l8len April II. in het genot van onbepaald verlof zijn gesteld, met uitzon dering alléén van hen, die casu quo in de maand Juni e.k. in werkelijken dienst moeten komen, om te verschijnen in het Invalidenhuis ingang door de Kop- penhinkstecg aan de zijde der llooglandsche Kerkgraclif)ten einde door den Heer Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd, en wel: de verlofgangers, be'ioorende tot de lichtingen van 1873 en 1874, op Vrydag'den l5ten Juni 1877, des voormiddags te lialfticn, en die behoorende lot de lichtingen van 1873 en 1876, op denzelfden dag, des namiddags te een uur; in nniform gekleed en voorzien van de klecding- en uitrusting-stukken, hun bij het vertrek met verlof medegegeven, alsmede van hunne zakboekjes en van hunne verlofpassen. Burgemeester en Wethouders vermanen de betrokken verlofgangers, aan deze oproeping nauwkeurig te beantwoordente zorgen dat hunne klecding en uitrusting in goeden staat worden voorgesteld, alsook om zich, bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bepaaldgedurende het onderzoek en bij het naar huis keeren ordelijk te gedragen, en alzoo zich te vrijwaren voor de toepassing der strafbe palingen, vermeld bij de artt. 130, 141145 der AVet van 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72), daar ongeregeldheden als anderszins, zoolang de manschap pen in uniform zijn gekleedworden gestraft volgens het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. F.n geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaatsing in de Leidsclie Courant van den 19den en den 26sten Mei 1877. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELF.R, Burgemeester. Leiden, 18 Mei 1877. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 25 Mei. De minister van bimienlandsche zaken heeft lor kennis van belangheb benden gebragt, dat in den loop der maand .litlij c. k. gelegenheid zal wor den gegeven tot hel afleggen der examens, vermeld in art. 115, der wet van 1 Junij 1865, ter verkrijging van acten van bevoegdheid als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Leiden. Zij die tot die examens wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 25 Jttnij e.k. schriftelijk opgave doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor de pro vincie Zuidholland, <lr. L. J. Egcling, te 'sGravenhage. Blijkens eene mededeeling van den minister van builcnlandsche zaken in Rumenië aan den Nederlandschen consul-generaal te Bucharest, is door het Bitmeensche gouvernement de vaart op den Donau van (ïruya al verbo den, en verklaart die regering in geen geval verantwoordelijk te zijn voor de verliezen, welke tie bevrachters, eigenaars der lading of anderen kun nen lijden doordien de schepen door Rttmeensche militaire magt verhinderd mogten zijn geworden hunne reis op den Donau voort te zetten, aangezien deze verhindering uit eene noodzakelijkheid van den oorlog voortspruit. Te Amsterdam is gisteren gehouden de jaarlijksche algemeene vergade ring van het Genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. De voorzitter, dr. J. van der Moer, opende haar met een rede over Het //ver band tusschen den sterken drank en dc misdaad. Daarna droeg de secre taris, dr. E. Laurillard, het algemeene verslag voor. Daaruit bleek o. a. dat het ledental van 2871 is verminderd op 2840; ofschoon de afdcelmgcn Utrecht, Leeuwarden, Alkmaar en lleerenveen een niet onaanzienlijke ver meerdering van leden hadden gekregen. Er werd ook o. a. medegedeeld, dat weer verscheiden ontslagen gevangenen in het afgeloopen genootschaps- jaar zijn geholpen om elders de gelegenheid te krijgen een bestaan te vin den, b. v. te Cincinnati in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en de Transvaal. De staat der geldmiddelen was niet ongunslig, al is het ook dat de aanvragen tot hulp zoo toenemendat een vermeerderd ledental wenschelijk blijkt. Vervolgens werden belangrijke discttssiën gehouden over het voorstel der afdeeling Utrecht om den werkkring van het genootschap uit te breiden door aan ontslagenen, te wier opzigte overtuigend is gebleken dat zjj onschuldig vervolgd of veroordeeld warengeldelijke of andere on dersteuning te verleenen. Dat voorstel werd met 38 tegen 6 stemmen ver worpen. Daarop werd beslist over cenige deels door het hoofdbestuur, deels door de afdeeling Utrecht gedane voorstellen tot reglements-herziening, meestal van meer huishoudelijken aard. Te Amsterdam is eergisteren de 35s,e algemeene vergadering der Maat schappij tot bevordering der bouwkunst gehouden. De voorzitter herinnerde in de openingsrede het heugelijke feit, dat Z. M. de koning het bescherm heerschap der maatschappij had aanvaard. De secretaris bragt verslag uit van de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat dc maatschappij steeds in bloei toeneemt; het ledental is van 924 tot 953 ge klommen. De financiële toestand is gunstig. Op de prijsvragen zijn ingekomen de navolgende antwoorden: le vraag, een vorstelijk verblijf in de nabijheid eener groote stad, drie ontwerpen; 2e vraag, eene bad- en zweminrigling, geen ontwerp, en op de 3* vraag acht ontwerpen. De ingezonden ontwerpen werden in handen gesteld van eene commissie van 5 leden, die na onder zoek voorstelde, geen der ontwerpen op de le prijsvraag le bekroonen, doch den prijs te vcrdeelen tusschen de vervaardigers der ontwerpen. Als ver vaardigers dier ontwerpen hebben zich doen kennen de hh. Ed. G A. Fol, te Roiterdam, J. II. Schmitz J'.te Amsterdam, en J. W. Boerbooms, te Arnhem. Voor de derde prijsvraag werd bekroond de heer A. J. van Beek, te Leeuwarden, terwijl voorgesteld werd, den heer II. 11. Kramer, le Brus sel, en den nog onbekenden vervaardiger van het ontwerp, gemerkt //Avon tuur", ieder een getuigschrift toe te kennen. Voorts zijn als nieuwe prijs vragen uitgeschreven: het ontwerp eener synagoge, een abattoir voor eene provinciestad, en een hek voor een stads-plantsoen. De volgende bijeenkomst zal gehouden worden te Amsterdam. - Uit Amsterdam meldt men dat ons land weder wordt afacloopen door een bende opligters. te Londen gevestigd, leden der //long firm", die in het afgeloopen jaar onder de firma //Webb O." en nu onder dc namen //Van Dijk", //Bour" enz. weder slagtoffers zoeken. Zij koopen alles, wat zich tusschen hemel en aarde beweegt, betalende doorgaans eerst in klinkende specie, doch lielst nog direct in wissels of chèques op Londensche huizen, waarvan de betaling natuurlijk achterwege blijft, omdat óf trekkers óf be trokkenen óf wel beiden onbekend zijn. Te Amsterdam is den vorigen zomer iemand het slagtoffer geworden van die opligters voor een bedrag van ƒ4000. Door wijlen vrouwe E. W. de Lepel, wed. van den heer P. C. Labou- chère, is een legaat vermaakt van 5000 aan de armen der AVaalsche en een van ƒ3000 aan de armen der Ned. herv. gemeente te Amsterdam. Uit Ede meldt men aan de N. R. C.; De justitie doet onderzoek naar den vermoedelijk gewelddadigen dood van een kind van ongeveer drie we ken. Zekere A. W. schijnt in ongeoorloofde betrekking met zijne stief dochter te hebben geleefd, en tegen zijne vroHw, de grootmoeder van het kind, zijn zware vermoedens gerezen als zou zij het kind om het leven hebben gebragt. Dc persoon uit de gemeente Emmen afkomstig, die onder Zweeloo zwaar gewond op den weg werd gevonden, is kort daarna overleden. Zjjn lijk is naar Assen vervoerd en daar geregteljjk geschouwd. Een arbeider is op vermoeden van de dader te zijn in hechtenis genomen en heeft, naar verzekerd wordt, reeds bekend. Uit Ilarlingcn meldt men dat de plegtige inwijding van de nieuwe haven aldaar, vastgesteld op 4 Junij, allerwaarschijnlijk zal plaats hebben op 1 Junij ten gevolge van het plan des konings, om de plegtigheid bij te wonen, indien zij op laatstgemelden dag kon bepaald worden. 'sGRAVENlIAGE, 25 Mei. De luit. ter zee 2e kl. R. C. van der Meulen, laatst behoord hebbende tot de rol van hel schroefstoomschip Leeuwarden te St. Vincent, en in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegramis het schroefstoomschip tlalavia, ouder bevel van den luit. ter zee le kl. AV. van Oorschot, den 22sl n dezer van Malta naar Port-Said vertrokken. In eene lieden namiddag gehouden zitting van de eerste kamer is mede deeling gedaan van de door dc afdeclingcn benoemde rapporteurs over de aanhangige ontwerpen. Morgen is een tiental ontwerpen aan de orde gesteld, waaronder dat betreflende de indeeling der l.lpoldcrs. De heer mr. II. Timiners Verhoeven, laatstelijk kantonregler te Won- brugge, welke regtS7eteI is opgeheven, heeft in de lieden gehouden zitting van den hoogen raad den eed als advocaat bij dat collegie afgelegd. De scherpschntters-vereeniging //üranje-Nassau'' alhier heeft besloten, na daarvoor volkomen autorisatie verkregen te hebben van haren bescherm heer Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden, een algemeenen schiet wedstrijd te houden, van Maandag 18 tot en met Zaturdag 23 Junij e. k., waaraan zal kunnen worden deelgenomen door al de leden der weerbaar- heids-vereenigingen en corpsen, door de officieren en onderofficieren der dd. schutterijen, van het leger en van de kon. Ned. marine en verder uit te noodigen personen. Op den eersten dag zal tevens een corpswedstrijd gehouden worden tus schen de dienstd. schutterijen en tusschen de scherpschutters-vereenigingeo of corpsenwaarvoor van ieder bataillon schutterij en van iedere scherp» schutiers-vereenigiug of corps 5 man .zullen moeten worden afgevaardigd.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1