COURANT. LEIRSCIIE 121. VRIJDAG 25 MEI. BINNENLANDSCI1E BERIGTEN, BUITENLANDSCI1E BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de cxpeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der AdvertentiCn is van 14 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN, 24 Mei. De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek alhier zullen in de eerste helft der volgende maand verkoopen eene verzameling van boeken en ge schreven en gedrukte stukken uit het tijdvak van de Gebroeders de Wilt gedeeltelijk nagelaten door den heer mr. H. C. J. Hoog, dijkgraaf van Rijn land en lid van de prov. stalen van Zuidholland, werken betreffende godge leerdheid, geschiedenis, natuurlijke historie, letterkunde, enz., alsmede prentwerken en prenten. De catalogus, ruim 100 bladz. groot, ziet het licht en wordt aan belanghebbenden ter inzage aanbevolen. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. Door de staatscommissie voor de geneeskundige examens is lot arts bevorderd de heer VV. van der Starp, cand.-arts. Men meldt uit Amsterdam aan de li. C., dat aldaar op den eersten Pinksterdag door de politie de hand gelegd is op zekeren F. v d. N.die gedurende den laalsten tijd. onder allerlei valsche namen zich aldaar op houdende aan aanzienlijke ingezetenen zoowel te Amsterdam als elders bedelbrieven gezonden had, behelzende een hartroerend verhaal van de uiter ste ellende, hetwelk door daarbij ingesloten valschelijk vervaardigde genees kundige attesten en andere verklaringen werd bevestigd. Reeds waren eenige edelmoedige menschen het slagtoffer geworden van dien briefschrijver, iemand, die sedert 1858 achtereenvolgens tot ongeveer 15 jaren gevangenis straf is veroordeeld geworden. Dezer dagen is te Amsterdam overleden de heer H. Sonjée, rijks-vee arts, een der laatst overgebleven veteranen van het oude leger. Hij was in dienst getreden in 1807, onder koning Lodewijkbij een bataillon Hollan ders, volgde het leger van Napoleon in Spanje, Portugal, Italië, Duitsch- land, Oostenrijk en Rusland en werd daar gevangen genomen. Daarna is hij tot de Duitschers overgegaan en heeft in 1815 bij Waterloo als aide- veearts bij de huzaren van Boreel hel geluk gehad een standaard van Napo leon te veroveren en aan zijn kolonel over te brengenwaarvoor hij be noemd werd lot ridder der Militaire Willemsorde. Vervolgens is hjj met de geallieerde legers naar Parijs vertrokken en daar tot den vrede gebleven. Sedert heeft hij nog 52 jaar de practijk als veearts uitgeoefend. Hij was algemeen geacht en bemind. Te Amsterdam is tot predikant bij de Ned. herv. gemeente beroepen d'. L. Schouten Hz., pred. te Rotterdam Gedurende de beide Pinksterdagen bedroeg het aantal reizigers van en naar Utrecht langs de lijnen van de Rijn- en Staatsspoorwegen ruim 15000 en van den Oosterspoorweg 3000. -- Te Arnhem kregen Dingsdag II. twee beschonken personen woorden met elkander, die zoo hevig werden, dal een hunner een geladen pistool greep en daarmede den ander, zekeren K.in den buik schoot. Ofschoon de patient niet doodclijk gewond moet zijn, schijnt de verdere loop der verwonding nog niet te constateren te zijn, omdat men nog niet weet of edele deelen van het ligchaam zijn gekwetst. De dader is in hechtenis genomen. Te Ingcn is de veerknecht G. van Ilattem spoorloos verdwenen. De gierpont, waarmede hij nog na middernacht is overgevaren, lag aan de -overzjjde; slechts zijn pet bleef in het vaartuig achter. Een te Kampen tehuis behoorende praam, geladen met turf, is op het Zwartewater tusschen Hasselt en Zwolle door het omslaan van het zeil omvergeslagen en gezonken. De schipper heeft niet dan met groote moeite •zich zelf, zijne vrouw en kind kunnen redden. Naar men uit Oldenzaal meldt is aldaar de slager S. T. in hechtenis genomen, wegens het verschaffen van valsche papieren aan een Oostenrijk- schen deserteur, die zich te Harderwijk voor de Indische dienst had aan gegeven. Op den tweeden Pinksterdag is op de kermis te Gtoningen brand ont staan in de tent van den heer Calp, die niet geassureerd was. Alle bezoe kers trachtten zich door een overhaaste vlugl te reddenhetgeen wel gelukte, maar de meeslen moesten een en ander in den steek laten en een kind van «lf jaar heeft een been gebroken. De brand is veroorzaakt door het omvallen van een petroleumlampdat veroorzaakt werd door dat twee jongens elkan der tegen het zeil der tent gooiden. 's GRAVENHAGE 24 Mei. Door Z. M. is aan J. Balls, kapitein van de Britsche schooner Benja- min, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens de redding der bemanning van het op 8 Maart 1877 in de Noordzee verongelukt Ned. schip Fortunatoegekend de zilveren medailleingesteld hjj besluit van 22 Sep. 1855alsmede een loffelijk getuigschrift. Z. M. heeft vergunning verleend aan dr. A. llanlo en dr. J. de Ligt, beiden te 's Gravenhagetot het dragen der versierselen van ridder der orde van den II. Gregorius den Groote, hun door den Paus geschonken, en aan den voor de dienst in Indië bestemden soldaat L. Vanderveghe, van het koloniaal werfdepottot het dragen van de Fransche medaille voor het deel nemen aan de expeditie in Mexico. Aan den heer mr. R. A. Clevcringa is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Zuidbroek. Tot notaris te Amsterdam is benoemd de heer D. Stork, cand.-notaris aldaar, en aan den heer mr. C. G. de Balbian van Doorn is, op zjjn ver zoek, eervol ontslag verleend als notaris te Utrecht. De lc luitt. A. E. Mooyaart, van het rcg. grenadiers en jagers, en J. C. II. G. van Deun, van het le reg. infanterie, zijn voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der inlanterie van het leger in Ned. Indie. Aan de volgende vreemdelingen is vergunning verleend om hier te lande iager onderwijs te geven als: aan de jufvrouwen H. Cahen, wed. A. J.Zon, geb. te Weseke (Pruisscn); M. J. II. Canu, geb. le Vernon (Frankrijk); L. J. Iloyois, geb. te Charleroi België)K. Southernwood, geb. te Hoxton (En geland), en den heer G. Palisson, geb. te Chatham (Engeland). Onlangs werd medegedeeld dat de heer de Bas, kapitein van den gene- ralen staf, werkzaam bij het topographisch bureau alhier, waarschijnlijk zou verplaatst worden, als gevolg van onaangenaamheden, veroorzaakt door de benoeming van den heer de Bas tot lid der commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs. De minister van oorlog heeft den kapitein de Bas thans verplaatst naar Arnhem en den kapitein Donnadieu in zijn plaats benoemd. De minister van binnenlandsche zaken zal Zaturdag aanst. geen ge hoor verleenen. Gisteren avond is te dezer stede aangekomen en aan het hotel Paulez afgestapt de Turksche onderdaan Murad-Effendie, zich teekenende minister resident te 's Gravenhage. De vreemde diplomaat kwam uit Brussel. Ten behoeve der havenwerken voor Batavia werd heden aan het minis terie van binnenlandsche zaken aanbesteed: het vervaardigen, ineenzetten, weder uit elkander nemen en naar de plaats van inscheping vervoeren van den metalen bovenbouw voor vier draaibruggen en zes vaste bruggen. Hier voor waren zes inschrijvingsbiiletten ontvangen. Het minst was ingeschreven door de Actiën Gesellschaft fiir Brückenbau und Eisen Industrie, formalig Harkotten, te Duisburg, voor 89473. I'HAKHR IJ H. In 24 uren tijds, schrijft het Journ. des Déb., heeft de Fourtou 41 prefecten opgeruimd. Wij weten nu dat wij in Frankrijk een administratie! personeel in voorraad hebben. Werd een gouvernement bedreigd, dan zeide men dadelijk: Laten wij oppassen! het geheele ambtenaars-personeel zal in den storm omkomen, en hebt gij een ander gereed? De 41 prefecten, die heengezonden zijn, zullen aan dit ongevalletje niet sterven. Zij zullen wachten. Indien binnen eene maand, bij de wederbjjeenkomst der kamers, de president der republiek het oirbaar acht een ministerie nit de meerder heid te vormen, dan zal dit ministerie de aangewezen ambtenaren weer plaatsen. Is het niet binnen eene maanddan binnen twee. Is het niet binnen twee maanden, dan binnen vijf maanden. Wij zullen dan gereed zijngelijk de Broglie en de Fourtou 's ochtends van den 16 dezer gereed waren. Wij zullen onze ministers en prefecten bereid vinden. Er zijn van stonden aan twee lijsten kant en klaar, en aan die lijsten zal noch het land, noch het toekomstig gouvernement veel te veranderen hebben; de lijst der lc kiezen afgevaardigdenindien de kamer ontbonden wordten

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1