BUITEt\'LAIVnSCllK BERlGTEiN. PER TELEGRAAF. De rijkstelegraaphklerk 2' kl. W. D. Nolting is benoemd lo t telegraphist 3; kl. by den rijkstelegraaph. De le luit. bij het corps mariniers W. F. Paehligbehoorende tot de rol van bet wachtschip te llellevoetsluis, wordt ter beschikking gesteld van den kommandant van genoemd corps. 11. M. de koningin heeft gisteren avond graaf de Schirkow. zaakge lastigde van het Russische rijk aan ons hof, in audiëntie ontvangen. Ter civile teregtzittiug van het gereglshof te 's Oravenhage werd eergisteren in appel bepleit de zooveel besproken quaestie der aanvaring, welke in het voorjaar van 1875 op dc Schelde heeft plaats gehad tusschen het Deensche stoomschip l'liönix en het tjalkschip de drie Gebroeders le Ter- neuzen thuis behoorende, ten gevolge waarvan laatstgenoemd vaartuig ver ongelukte en de sehipper, die met vrouw en vijf kinderen nog intijds werd geredop eens zijne bezitting zag te gronde gaan. Gelijk bekend is werd het Deensche schip op zijne terugreis van Antwerpen in het najaar, na bekomen verlof van den president der regtbank le Middelburg, toen het was en cours dc voyage, met behulp van de gewapende magt aangehouden, aan den ketting gelegd en in beslag genomen. De regtbank te Middel burg stelde de schuld van het ongeval op rekening van den gezagvoerder van het Deensche schip, verklaarde gegrond de vordering van schipper de Bruyn tot schadevergoeding en daarentegen ongegrond de reconventionele vordering van kapitein Mollerup lot schadevergoeding wegens het z. i. ten onregle op zijn schip gelegd beslag. Het appel, door kapitein Mollerup tegen deze beslissing ingesteld, werd voor den hoogeren regler uitvoerig toegelicht door mr. B. M. Vlielattder Hein en het vonnis der regtbank te Middelburg werd verdedigd door mr. van Hoekadvocaat te Middelburg. ENVELASO. LONDEN. 17 Mei. De Times zegt dat de twee partijen in het parlement het niet eens kunnen worden, omdat zij van de veelbesproken //Britsche belangen" eene zeer verschillende opvalling hebben. Deiden wenschen de veiligheid van Brilsch-lndië en van den weg derwaarts. Maar de eene partij is van oor deel, dat die veiligheid gevaar loopt door bijna elke verandering van betee- kenis in wat men het Europeschc evenwigt pleegt te noemen. De andere partij is daarentegen van meening, dat, zoo die verandering op zich zelve goed is, zij ook aan Engeland op den duur ten goede moet komen. De eerste beziet alles uil een militair oogpunt, de tweede houdt meer rekening met de geestelijke en zedelijke krachten en rigtingen, die ten slotte op het lot der volken den meest beslissendcn invloed uitoefenen. Hel blad meent dat zij gelijk hebbendie zeggendat het Engelands belangen op den duur nooit bevorderen kan, eene wezenlijk slechte zaak voor le staan. Te St. Stephen, New-Brunswick, heeft een brand gewoed, waardoor zeventig huizen zijn in de asch gelegd en 43 huisgezinnen van dak beroofd. De schade wordt op 200,000 a 500,000 geschat. FRANKRIJK. Naar men verneemt heeft de presidentin verschillende door hem ver leende audientiën, zijn vast besluit kenbaar gemaakt, om eene vredelievende staatkunde ten opzigte van alle buitenlandsche mogendheden te handhaven, en inanilestatiën van ultramontaansche zijde, zoo deze zich moglen voor doen, ten krachtigste le beteugelen. Le Temps meldt dat Julis Simon, na zijn antwoord aan Mac Mahon, een kort onderhoud met dezen gehad heeft. Dc maarschalk gaf hem te kennen, dat hij, die door de conservative!! aan liet bewind was gebragt zich meer en meer naar de linkerzijde voelde heengetrokken. Aan d'Audiflret- Pasquier gaf Mac Mahon te kennen dat Jules Simon zich builen staat had getoond in de kamer hel conservative deel van zijn programma het over- wigt te doen behalen, en dat dit kabinet der linkerzijde, hetwelk een kabinet van het linkcrcenirum was opgevolgd, in werkelijkheid dc gevangene van de radicale linkerzijde was. De Siècle schrijft: Hel komt niet in ons op Mac Mahon zijne consti tutionele voorregten te betwisten. Zeker, hij heeft liet regl tot ministers te kiezen wie bij wil. Maar nu de president een kabinet uit de linkerzijde, dat van geen der beide fraclien van hel parlement ccnc nederlaag heeft geleden, heeft weggezonden, omdat het te zeer naar de linkerzijde over helde, heeft bij van zijn regt een gebruik gemaakt, dal bij dc openbare meening de herinnering aan liet persoonlijk gouvernement zal opwekken. Mac Mahon mag aan een denkbeeld van dien aard geen voet geven, en daarom hopen wij dat de overwinning, door «hel geheim gouvernement" op hel Elysée behaald, slechts van korten duur zal zijn. IJel Jouru. des Déb. meldt dal de bisschop van Ncvers aan den voor zitter van den ministerraad een zeer heftige» brief heeft geschreven, dien hjj. naar hij zegt, openbaar zal maken. Hij verwijt den heer Simon, dat hij van de tribune den Paus voor een leugenaar heeft uitgemaakt en dal hij in den brief, door den minister van justitie aan hem geriglde waarheid vervalscht heeft. DDITSCilliAN». Zondag 11. omstreeks 10 uren des avonds is brand uitgebroken in de groote gevangenis le Piöizcnsee. üp de pleinen rondom de eigenlijke gevan genis staan vele gebouwen, die lot werkplaatsen voor de gevangenen ver strekken. In een dier gebouwen, welke als binderij, wolspinnerij en nog een paar andere vakken van nijverheid wordt gebezigd, ontstond plotseling brand. Dc stoffen, in de verschillende werkplaatsen aanwezig, strekten der wijze lol voeding der vlammendat aan het blusscheu daarvan zells niet kon gedacht worden. Men werkte met inspanning van alle krachten, ten einde zoo mogelijk de nevenstaande werkplaatsen tegen verbranding te be waren en de hoofdgebouwen, de gevangenis namelijk, le beschermen, liet eerste mogl aan de van -olie zijden toegesnelde brandweer niet gelukken. maar kon slechts den naastbij gelegen vleugel der gevangenis tegen dc vlam men beveiligen. In dien vleugel zaten de jeugdige gevangenendie, uithoofde van de hitte waaraan zij waren blootgesteld, een vervaarlijk gehuil deden liooren. Zoodra de brandweer te Berlijn berigl van het onheil had verkregen werd tevens een detachement militairen gerequireerdten einde de gevan genis te omsingelen. Omstreeks middernacht was het gelukt den brand meester te worden. Een groot aantal gevangenen heeft medegewerkt aan de spuiten; de overigen hebben hunne cellen niet verlaten. Zaturdag II. is het gedenkteeken ter eere van Justus von Liebig in zijne geboorteplaats Darmstadt op plegtige wijze onthuld. Dit IVeenen meldt men: Omtrent de bewegingen der Russische troe pen wordt de strengste geheimhouding in acht genomen, liet schijnt, dat de troepen van den linkervleugel, die eerst langs den geheclen beneden-Donau gcéchelonneerd waren, meer by Braila. Galatz en Iteiii zamengetrokken zijn. De troepen, die den weg langs Bucharest namen, schijnen Oltenitza tot doel te hebbenwaar reeds een Russische voorhoede aangekomen moet zijn. Ten einde echter het doel der bewegingen beter te maskeren, zijn er slechts betrekkelijk zeer zwakke detachementen aan den Donau; hel gros der troe pen is meer achterwaarts opgesteld, meest op kruispunten van wegen, zoo dat zij, zoo noodig, in verschillende rigling kunnen oprukken. Naar men nit Odessa meldt zijn de eigenaars van huizen in die stad voornemens met het oog op een bombardement hunne onroerende goederen onderling te verzekeren. PARIJS, 17 Mei. In de kamer vroeg de heer Devoticoux verlof den minister, die zijn ontslag heeft genomen, le interpelleren over de crisis in het ministerie. Christophle antwoordde, dat de interpellatie lot de volgende zitting moest worden uitgesteld, daar de minister, die zijn ontslag had ge nomen, onmogelijk antwoorden kon. Gambetta betoogde nu, dat er nooit eene ministeriële tusschenregering is, en de kamer besloot, overeenkomstig Gambetla's meening, onmiddellijk de beraadslaging over de interpellatie te openen. De regterzijdc nam aan dit besluit geen deel. Gambetta stelde, uit naam der linkerzijde, een motie voor om over te gaan tot de orde van den dag. Durfort Civrac verklaarde uil naam der minderheid, dat het onmoge lijk was aan het debat deel te nemen, daar het inconstitutioneel was. De kamer nam met 355 tegen 154 stemmen de motie der linkerzijde aan. De zitting werd tot morgen verdaagd. PARIJS, 17 Mei. Het nieuwe ministerie is zamengesleld als volgt: de Broglie president en minister van justitie, de Fonrtou minister van binnenl. zaken, Caeliiaux financiën. Paris openbare werken. Meaux landbouw, Bru- nel onderwijs. Het verzoek om ontslag der ministers van buitenl. zaken en van oorlog is niet aangenomen. ROME 17 Mei. De Paus ontving heden de pelgrims uit Duitschland en zeide tot hen: volken zoowel als personen zijn aan ziekten onderhevig; dc geneesheer geneest «le personen. God verwekt de Atlila's om de volken wak ker te schudden; Duitschland heeft thans zijn Atlila. LONDEN, 18 Mei. Het lagerhuis is tot 31 Mei en het hoogerhuis tot 4 Junij uiteengegaan. LONDEN, 18 Mei. Reuters speciale correspondent le Erzernm meldt van den 15'°: »De Russen hebben hunne verkenningen voorgezel lol Kalakilissa en onder de inwoners zaaikoren uitgedeeld. Zij betalen de levensmiddelen, welke zij koorenen geven er buitengewoon hooge prijzen voor. Nabij Kars slaan dc Russen bruggen over de Djamisklissan, om belegeringsgeschut er over te voeren. Bij Ardakan is een aanval der Russen door de Turken afgeslagen". PARIJS, 18 Mei. In het Jonrn. Off. is openbaar gemaakt een brief van den president der republiek aan Decazes, waarin voorkomt: Ik ben voor nemens met de vreemde mogendheden de vriendschappelijke en vertrouwelijke betrekkingen te onderhouden, welke «ij met haar hebt weten te handhaven. Geen inbreuk moet daarop gemaakt worden en niets moet worden veran derd in dc buitenlandsche staatkunde, welke gij met zooveel bekwaamheid en zoo waardiglijk vertegenwoordigt. Ik doe dus een beroep op uwe vader landsliefde en verzoek u op uwen post le blijven. WEENEN, 17 Mei. De Engelschc consul-generaal is gisteren uit Belgrado hier aangekomen. Huis van afgevaardigden. Aan de orde is een voorstel van den heer Sturm strekkende om de wet op de delegatiën te wijzigen. Na langdurige discussie verklaart de president-minister, de heer Auersperg, dal de regering is voor de handhaving van «le bestaande banden, waardoor de twee helften van het rijk zijn vereenigd, en zich dus niet met het voorstel kan vcree- nigen De kamer verwierp met G8 legen 33 stemmen de motie om hel voorstel Sturm door eene commissie Ie doen onderzoeken. ST. PETERSBURG. 18 Mei. Een telegram van den opperbevelhebber uit Tiflis, van 17 Mei meldt: Bij eene verkenning op 16 Mei voor Ears heeft er een lievig gevecht plaats gehad. De Turken verloren 64 dooden, vele gewonden, 2 gevangenen, vele wapenen en paarden, liet verlies der Rus sen was aan dooden 1 oflicier en 20 ruiters, aan gewonden 5 officieren en 54 ruiters, waaronder de generaal-majoor Tschehlknjefï'. INGEZONDEN. TENTOONSTELLING van voorwerpen, vervaardigd door den werkman van Leiden en Omstreken, in de Stadszaal te Leiden, van 6 tot 13 Mei 1877. //De Commissie voor Volksbijeenkomsten onderwerpt de Tentoonstelling ran voorwerpendoor den werkman vervaardigdaan de welwillende beoordeeling van hare medeburgers, met de opmerking, dat zij niet bedoeld heeft een wedstrijd op hel gebied van handwerksnijverheid uit te lokken, maar alleen den werkman op te wekken, zijn vrijen tijd te huis aan nuttige bezigheid te besteden." En hieronder volgt, in den catalogus te vinden, de onderteekening van twaalf achtenswaardige mannen. Wie is er, die deze bovenstaande, aangehaalde woorden, niet met hooge ingenomenheid van de Commissie der Volksbijeenkomsteii te Leiden gelezen heelt. Bedrieg ik mij niet, dan heelt ook die tentoonstelling op de meeste, zoo niet op al de bezoekers, een aangenomen indruk gemaakt. De intrede der zaal gaf al dadelijk een goeden indruk. De rangschikking, al was die, naar ik vernam, wal overhaast geschied, liet weinig le wenschen over. Voor een bagatel kon men de tentoongestelde voorwerpen iiaauwkeurig beschou wen. Ruim en gemakkelijk kon uien zich bewegen. En. wal de voorwer pen zelve betreft, daaronder trof men waarlijk aan dubbel bezienswaard. Dubbel bezienswaard, omdat zij de sprekendste bewijzen waren van de moeite, het geduld en de vlijt der vervaardigers. Waren er onder de voor-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2