iniverseel-Zniveringszoiit. PER TELEGRAAF. werd, verdedigen. Het ontwerp werd aangenomen met 392 tegen 56 stemmen. Uit den loop, dien deze zaak heeft genomen, is de kahinets-erisis ontstaan. De bisschop van Poitiers, aldus schrijft men aan de Daily News uit Rome, heeft den Paus verzekerd, dat Frankrijk alleen uit vrees voor Duilsch- land op vriendschappelijken voet blijft met Italië. Werd het niet door Duitschland in toom gehouden. Frankrijk zou in het belang van den Stoel reeds naar den degen gegrepen en alzoo den Paus een bewijs zijner toewij ding gegeven hebben. De bisschop was, naar gezegd werd, door Slac-Mahon gemagtigd deze gewigtige verklaring te doen. DUlTgCIILAKII. Uit Petersburg meldt men: Een officieel telegram Van den grootvorst meldt: Wij hadden nog geen treffen met de Turken, de Rumeniërs hadden evenwel eenige onbeduidende gevechten met hen bij Widden en ültenilza. Het weer is warm, zoel; de gezondheidstoestand van hel leger is bevredi gend. Een telegram van generaal Semeka uit Odessa van den 15d<:n meldt: De stoomboot Argonaut, die was ontslagen van het kruissen tusschen Odessa en Oszakoff, stiet bij de Sulina-monding op vier gepantserde Turk- sclie oorlogsschepen, die haar vervolgden. De Argonaut was wederom vroeg te Oszakoff binnengeloopen. Naar men uit Belgrado meldt zal vorst Milan van Servië naar St. Peters burg vertrekken. Hij heeft van den Russischcn consul Marzoff, namens den keizer, de mededeelitig gekregen, dat Z. M. wenschte, dat Servië een streng defensive houding blijft in acht nemen. TVKKIJE. liet officiële Turksche berigt omtrent de overwinning, door de Turk- sche troepen onder Ali-bassa den li11'" Mei bij Baloum behaald, luidt als volgt: »De vijand viel heden plotseling de vooruitgeschoven posten aan. die onze troepen in eenige dorpen bezet hadden. Onze manschappen ontvingen de aanvallers met bewonderenswaardige vastberadenheid. In den loop van den bloedigen en woedenden strijd, die acht uren duurde, waren de beide legers dikwijls zoo digt bij elkander, dat onze soldaten met de Russen handgemeen werden. Niet in staat den weerstand onzer troepen te breken, moest de vijand herhaaldelijk al vechtende terugtrekken, maar viel telkens weer aan met ontvangen versterking. Intusschen bleven zijne batterijen een scherp vuur onderhouden. Trots de aanzienlijke verliezenwelke de Russische kolonncs leden, rukten zij hardnekkig vooruit, maar met de hulp des rtllerhoogsten bleef ons de overwinning. De Russen lieten meer dan 4000 dooden en gekwetsten op het slagveld achter." Men meldt uit Bucharest van 13 Mei: De Turken beschoten in den algeloopen nacht Kalafat en Oltenitza, om hel aanleggen van versterkingen aan den Riimeenschen oever (e beletten. Drie sterke Russische kolonnes marcheeren naar Giurgewo, Zinnica en Turn-Magurelli. liet Rumeensche leger zal als reserve bij Crajova geconcentreerd worden. Officieel spreekt men alle geruchten tegen omtrent eene inlijving van het Rumeensche leger bij hel Russische. De Iroepen des lands zullen, zooals gezegd wordt, zelf- j| stan lig en onder aanvoering hunner wettige aanvoerders opereren, om de I reglen en instellingen des vaderlands te verdedigen. Met hel oog op het plan, dat aan Engeland wordt toegeschreven, om bij Alexandrië een legerkamp in gereedheid te doen brengenwordt aan de Köln. Zeit. gemeld: Hel kamp. dat door de Engelschcn op Egyptisch ge bied voorbereid wordt, zal, volgens berigten uit Alexandrië, 30000 man kunnen opnemen. reeds morgen gevormd zal zro. De ministeriële combinatiën, waarvan de dagbladen gewag maken, rusten op niets anders dan onderstellingen. I WEENEN, 16 Mei. De Pol. Corr. bevat een telegram uil Bucharest, waarin gemeld wordt, dat de vorst van Rumenië aan den grootvorst Nico- laas heeft verklaard, dat hij, als een bewijs van Rumenie's sympathie voor de zaak van Ruslandaan de Russische troepentot besparing van een omweg, toestaat den marsch over Bucharest te nemen. In de jongste artillerie gevechten tusschen Kalafat en YViddin verloor Rumenië 110 man aan dooden en gewonden. BUCHAREST, 16 Mei. Tusschen Oltenitza en Turkukai is lieden middag weer het vuur geopend. PARIJS, 16 Mei. De linkerzijde heeft heden avond een zeer korte bijeen komst gehouden. Gambetta werd door de menigte met gejuich begroet. Hij riglle tol haar eene toespraak, waarin hij kalmte en gematigdheid aan beval. De wet, zeide hij o. a.zal ten slotte de overhand behouden. Tal rijke kreten van: »I-eve Gambetta!" en «-Leve de republiek!" volgden. Ook werd eenige malen «Leve Frankrijk!" gehoord. PARIJS, 17 Mei. Het officiële blad meldt: //De ministers hebben hun ontslag aangeboden, en dit is aangenomen. Zij zullen hunne betrekkingen blijven waarnemen tot dat hunne opvolgers benoemd zijn." PARIJS, 16 Mei, 'savonds. De republikeinsche bladen verbergen geens zins hun groot misnoegen over het ontslag van het ministerie, en geven vrees te kennen met betrekking tot verscheidene aangelegenheden. ST.-PETERSBURG, 15 Mei. Volgens berigten uil Konstantinopel zouden zestien Bulgaarsche dorpen door Turksche soldaten geplunderd en verbrand zijn. St. PETERSBURG, 16 Mei. [Ag. t. r.). Volgens gerucht zou Schuwaloff hier aankomen als overbrenger van vredesvoorstellen. Dit gerucht bewijst alleen dat men een gunstige en gegronde meening heelt over de verzoe ningsgezinde gevoelens van den Russischen gezant en van de Russische rege ring, welke laatste gematigd blijft in hare bedoelingen ofschoon krachtig in hare handelingen. Het stoomschip Constantin is vrij uit de haven van Sebastopol en van Poti vertrokken en dit feit bewijst dat de Zw arte zee niet w erkelijk ge blokkeerd is. De Amerikaansche officieren in dienst van Egypte hebben geweigerd de wapenen tegen Rusland op te vatten en zullen in Egypte blijven. KONSTANTINOPEL, 17 Mei. De minister van buitcnlandsche zaken tele grafeerde aan de vertegenwoordigers der Porte het volgende: Suchum-Kaleh, door onze troepen te land en te water aangetast, is in onze handen gevallen. De vijand werd geheel op de vlugt gedreven en leed groote ver liezen. De bevolking ontvangt onze troepen overal op hel vriendelijkste. In Circassië ea verscheidene plaatsen van den Caucasus zijn opstanden uit gebroken. V K A 1) EM IE- MEllVS. PARIJS, 16 Mei. De president der republiek heelt een brief gerigt aan den voorzitter van den ministerraad. Mac Malton geeft zijne verwondering er over te kennen, dat noch Jules Simon, noch zijn ambtgenoot voor justi tie, in de kamerzitting van gisteren de redenen deden gelden die had kun nen voorkomen dat de kamer eene drukperswet wijzigde, die nog geen I twee jaren gewerkt heeft, die op voorstel van den minister Dufaure was ingediend en wier toepassing de heer Simon zelf nog onlangs van de tribune had gevraagd. De brief voegt er bij: In verscheidene kabinetsraden, ook in die van gisteren ochtend, was besloten, dat de voorzitter van den minister raad en de minister van justitie de voorgestelde wijzigingen in de wet zou den bestrijden. De houding van het hoofd van het kabinet leidt tot de vraag, ol hij op de kamer den noodigen invloed oefent om aan zijne inzig- ten ingang te verschaflen. Eene opheldering hieromtrent is een vereischte. Ik draag eene verantwoordelijkheid jegens Frankrijk. Ten gevolge van dezen brief heelt de heer Simon zijn ontslag aangebo- I den. Mac Malton heeft het aangenomen en den hertog d'Audiflret-Pasquier ontboden. De heer Simon heeft hierop met een brief aan Mac Mahon geantwoord. Hij schrijft: Uw brief legt mij den pligt op mijn ontslag te vragen; maar ik ben tevens verpligt eene opheldering omtrent twee punten er bij te voe gen. Gij betreurt hel dat ik Zaturdag, bij de eerste lezing der gemeente wet, niet in de kamer was. Door ongesteldheid werd ik toen te Parijs teruggehouden. Maar de quaeslie omtrent de openbaarheid der gemeente raadszittingen zou eerst bij de tweede lezing beslist worden. Ik had mij te dien opzigte verstaan met den heer Barboux. Het amendement-Perras nu (dat de openbaarheid der gemeenteraadszittingen niet facultatief wilde ge steld hebben) is onverhoeds in de kamer gekomen, en ik had Vrijdag eene bijeenkomst met de commissie, ten einde te trachten, haar te doen terug komen op haar votum, vóórdat de beraadslaging in de kamer plaats had. Wat de wet op de drukpers aangaat, gij zult u wel gelieven te herinne ren. dat onze bezwaren alleen golden het vergrijp van hoon en beleediging van vreemde souvereinen. Wat voor liet overige het votum over de wet betreft, was ik het eens met de commissie. PARIJS, 16 Mei. Mac Mahon heeft een brief geschreven aan den heer Dufaure, waarin deze verzocht wordt bij hem te komen, daar hij hem wenschte te spreken. Dufaure heeft hierop geantwoord, dat hij de reden, waarom Mac Mahon hem verlangt te spreken, wel kon gissen; maar hij kon wegens redenen van gezondheid geen portefeuille aannemen. Bovendien kon hij hem met meer vrucht dienenindien hij eenvoudig als senator het ontwerp tol wijziging der drukperswet van 1875 bestreed. PARIJS, 16 Mei. liet is niet waarschijnlijkdat het nieuwe ministerie PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE IIOOGESCHOOL. Den 17d,n Mei de heer J. A. Korteweg, geb. te 's Boschin de genees kunde, na verdediging van zijn akademisch proelschrift: Over de oorzaken der breukbeklemming. Denzelfden dag de heer P. C van Rossemgeb. te Amsterdam, in de ge neeskunde, na verdediging van zijn akademisch proelschrift: Paroxysmale haemoglobinurie. ADVERTENTIES. Ondertrouwd: 17 Mei 1877. Receptie 20 Mei 1877. Eenige kennisgeving. P. DU SAAR en E. A. DUYSTER. Bevallen van een Zo on D. II. E. F. KRABBE TYDEMAN. Loosduinen 16 Mei 1877. Bevallen van eene Dochter A. M. DOBBE, geb. LÜCKE. Leiden, 17 Mei 1877. Eenige kennisgeving. Bevallen van een Zoon C. J. A. TOORENS, Echlgenoote van N. BRUMMELKAMP. Leiden, 17 Mei 1877. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed ons geliefd jongste kindbijna 6 maanden oud. C. WILLEBRANDS. 16 Mei 1877. M. M. WILLEBRANDS, Hoogeboom. Hel echte, algemeen gunstig bekende Univcrseel-Zuiverlngszout. een zeker middel tegen maagkwalen, zuur. braking, hartwater enz., is thans echt verkrijgbaar in 1/4 pakjes a 15 Cent, 1/2 pakjes a 27% Cent en hcele pakjes a 5© Cent, te Leiden bij REYST tf' KKAH, Ba- zerswoude by A. GIL.L.E, Benthuizen bij Wed. C. DE.\' BOUW- MEESTER Katwijk by J- DE GROOT.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3