PER TELEGRAAF. fiuvgcilijifc j&taiib. ADVERTENTIE N. H. S. VAN PIN XT ER EN, firma WED. J. HEFFTRICH, sterkingen deed. De Turken trokken, na eenige schoten onzer artillerie, terug. Wij leden geen verlies De Itussische stoomboot Constantin is uit Sebaslopol te Poli aangekomen, ten einde het oog te houden op de Turksche schepen. Volgens een telegram van den opperbevelhebber Ie Tiflis, ver scheen een Turksch eskader voor Gudanty, bombardeerde deze plaats en zette, naar beweerd wordt, 1000 voormalige geëmigreerde Circassiërs uit Suclnimkale aan land. Eenige sotniën kozakken en militie zijn over de rivier naar Gumisch afgezonden. TCRHIJE. Uit Rustschuk meldt men dat de niel-Turksche bevolking die stad heeft verlaten. Men vreest algemeen dat zoowel Rumenië als Servië aan den strijd zal deelnemen en in geval de Turken het te kwaad kregen zouden de woede en verbittering der lage Turksche volksklasse, in vereeniging met Tscherkessiers en andere dergelijke elementen, zich al zeer ligt legen de Rulgaren en de aldaar wonende Europeërs kunnen keeren. Te Rustschuk zijn thans 35 bataillons infanterie, dus ongeveer 25000 man met 8 veldbat- terijen. De versterkingen zijn tot op eenige kleinigheden voltooid. De ver schansingen die tol een afstand van 8 kilometer rondom de stad aange legd zijnzijn voor een deel in zeer goeden staal en gunstig gelegen29 werken omgeven Rustschuk, en vooral langs den Donau heelt men groote en sterke aardwerken opgeworpen. 'sGRAVENHAGE. 16 Mei. Z. M. heeft benoemd tot kommandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw baron d'Aulnis de Bourouill, laatstelijk procureur-generaal bij hel geregtshof te 's Bosch. ZARA, 15 Mei. De opstandelingen verbrandden den 13rD dezer de groote kazerne te Grab, benevens twee blokhuizen, twee magazijnen en het tol huis, alles zonder tegenstand te vinden. De soldaten vlugtien, een aanzien lijken voorraad ammunitie en proviand achterlatende. WEENEN, 15 Mei. Naar de Pol. Corr. uil Bucharest verneemt, heeft de komst van grootvorst Nikolaas ten doel cene definitive overeenkomst betref fende de operatiën van het door vorst Karei gecommandeerde Rumeenschc leger. PARIJS, 15 Mei. Moyaux is tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. DoOr het springen van den stoomketel in het gepantserde fregat Revan che zijn, naar men verzekert, 2 personen gedood en 60 gekwetst, waarvan 20 doodelijk. BUCHAREST. 16 Mei. De grootvorst Nicolaas is heden middag hier aan gekomen Hij werd aan het slation ontvangen door het vorstelijk paar, naar welks paleis hij zich begaf. Des avonds keerde hij naar Plojesti terug, ROME. 15 Mei. De Paus heeft lieden aan de Nederlandsche bedevaart gangers audiëntie verleend. In antwoord op het hem door hen aangeboden adres herinnerde hij de geschiedenis der Nederlanders. Hij verheugde zich dat de verschrikkelijke vervolgingen van de geuzen legen de kerk thans uilgewisclil zijngal zijn leedwezen te kennen over de verblindheid der Jansenisten en verzocht de pelgrims voor hen en voor de protestanten te bidden. KONSTANT1NOPEL, 14 Mei. In Ivlein-Azië worden de Russische troepen zaamgetrokken om Erzerum aan te vallen. De bevolking van Aleppo heeft op eigen kosten 2000 ruiters uitgerust om de Porte te helpen. De Cirkassiérs in het Russische leger deserteren. Verscheidene zijn reeds te Kars aangekomen. De gemeenschap lusschen laatstgenoemde plaats en Erzerum is hersteld. KüNSTANTINOPEL15 Mei. Een Turksch eskader heeft de versterkte Russische haven Suchumkalé, in Cancasië, beschoten. De Turken kwamen aan land. versloegen de Russen en bleven meester van de ingenomen posilie. De bevolking uit de omstreken heeft zich bij de Turken gevoegd. De Rus sische troepen worden zamengetrokken om Kars. KONSTANT1NOPEL15 Mei. Duizenden Bedulnen uit het district Bagdad- Diarbekir, aangevoerd door hunne sheiks, komen het Turksche leger in Analolië versterken. De Porte voorziet in al de kosten van hun onderhoud en schenkt hun vrijdom van cijns gedurende tien jaren. BUCHAREST, 16 Mei. De kamer heeft een crediet van tien millioen ten behoeve van het onderhoud des legers goedgekeurd. Gisteren wed twee uren achtereen een kanonvuur gehoord lusschen Turkukaja en Oltenitza. 's Middags deden de Russische batterijen van zwaar kaliber bij Braila pogin gen om de Turksche stad Matahin te beschieten; de kogels bereikten die plaats. PARIJS, 16 Mei. Ten gevolge van verklaringen tusschen den president Mac Mahon en den heer Jules Simon, over de binnenlandsche politiek, heeft het kabinet Simon zijn ontslag ingediend. De ministers zijn heden vergaderd. PORT-SAID, 16 Mei. Een Engelsch eskader, uil gepantserde schepen be staande, is van Crcta alhier aangekomen. INGEÏOND EN. ONS DAGELIJKSGII BROOD. In The Economist leest men, dd. New-York 27 April, dat alle soorlpn van meel een even snelle als zeldzame prijsverhooging hebben ondergaan, doordien de Russische oorlogsverklaring vrees voor gebrek aan genoegzaam graan heeft opgewekt, liet afbreken der gemeenschap met de Zwarte Zee op een tijd dat de oogsten der Vereenigde Stalen, zoowel aan de zijde van den Oceaan als aan die van de Stille Zuidzee, beneden het gewone bleven, is eene gebeurtenis van groot gewicht. De graanmarkt heeft den toon ge geven voor de hoogere stemming in alle meelsoorten zoodat thans de prijzen dubbel zoo hoog zijn als die van Augustus 1876. Uit Londen luiden de berichten wel iets kalmer, maar de toestand is zeer onwis. In het laatst der week van 1-5 Mei was de markt slapper, maar reeds den 7ll«" Mei had zij haar hooger standpunt weder ingenomen. Sedert is zij weder iets gedaald en de voorraad die onderweg is bedraagt 674,500 quarter legen 296,500 quarter in 1876 (1 quarter 8 bushels 2,9078 Ned. mud). Het zijn de Vereenigde Staten die dezen voorraad naar Enge land zenden. Voor het oogenblik is de vrees voor doorgaande rijzing der graanprijzen alzoo aanmerkelijk getemperd. De markt zal zich vermoedelijk op haar tegenwoordig standpunt houden lot dat men het zal wagen eene meening te vormen over de te veld staande gewassen. De markt is uiterst gevoelig, cn naarmate gunstige of ongunstige weêrsgesteldheid speculanten A Ja hausse of a la baisse zal animeeren, moet de prijs veel of weinig stijgen; want de omstandigheden, waarin Europa politiek verkeert, sluiten de hoop op prijsverlaging bijkans uit. Intusschen moet er nog veel gebeuren voordal wij reden hebben tol jammeren en klagen over graan- en brood prijzen, vooral de laatste, en wij grijpen de gelegenheid, door de tijdsom standigheden geboden, gretig aan om deze zaak onder de opmerkzaamheid van het publiek Ie brengen. Schitterend wordt in de periode die wij thans beleven de theorie bewaar heid waarmede The Economist van 7 Maart 1874 voor den dag kwam. Ofschoon wij die woorden reeds aanhaalden in ons artikel in de Economist 1874. laten wij ze hier nogmaals drukken. //Overigens is hel geruststellend dat de landbouw in graan produceerende landen zich uitbreidt. De onder vinding van de laatste jaren heeft geleerd dal de vervoermiddelen over zee en over land de afstanden als 't ware te niet doen en dat daardoor in-, uit- en doorvoeren zoo gemakkelijk zijn geworden dat dientengevolge een gelijkmatigheid in prijzen is ontstaanwaardoor de vrees voor hongersnood- prijzen geweken is." Is het niet waar dal juist in deze periode de ont steltenis in de graanmarkt door het afsnijden van een deel dier vervoermid delen wordt veroorzaakt? Ziel men niet tegelijkertijd dat het aan de andere zijde van den Oceaan gelegen Noord-Amerika onmiddellijk in aan spraak wordt genomen om de leemte aan te vullen? Het is juist door dat gemakkelijke vervoer van alle oorden van de wereld dat hei veel verslin dende Engeland zich allcngskeus ontwend had van de voorzieningen uit Zuid-Rusland en de Donau-Vorstendommen en dat hel van Amerika, van Indië, van Australië zclls, voorraadschuren voor de 32 millioen hongerige Britten maakte. Het is juist omdat de oogsten van 1876, behalve in Zuid- Rusland en de Vorstendommen, overal elders beneden het gemiddelde bleven dat Engeland aan de Zwarte Zee eu Donauhavens graan zou gaan vragen. Toen door menschelijke willekeur, of wil men liever door hooge politiek, de sluiting dier havens werd geeischt. juist toen Engeland er graan uit zou g3an vragen, toen moest dit wel zekere beroering op de markt te weeg brengen. Maar ongetwijfeld zouden dezelfde oorzaken vóór dertig jaren heel andere en wil noodlottige gevolgen hebben gehad. Er zouden reeds schrik wekkende prijzen voor graan gevraagd worden, en goed brood zou nog enkel voor de rijken te koop zijn. Wij stellen ons voor in een volgend artikel voornamelijk te laten uitko men, hoeveel invloed broodfabrieken onder neutraal beheer op de matiging van de broodprijzen hebben uitgeoefend. Geen beter aanleiding dan de hooge stand van de graanmarkt, geen geschikter gelegenheid dan de omstandig heden waaronder wij thans leven om het publiek omtrent de werking van broodfabrieken in te lichten Het moet ieder duidelijk worden hoe de inder daad steeds lage prijs van het brood (22 cents per kilogram, terwijl het meel 24 a 25 per 100 kilogram kost) aan haar te danken is. D. H. Van ÏO tot en met 16 Mei 1877. BEVALLENC. M. Ober, geb. de Kier, D. H. E. Evers, geb. Molebcek, Z. II P. Zaalberg, geb. Koree, Z. S. A. Key, geb. van Oudenallen. Z. C. 11. de Water. geb. Kok. I). G. J. Jansen, geb. Verbeek, Z. C. Suykerland, geb. van Santen. D. M. Diemei, geb. Schols, D. - J. B. van Tol, geb. van den Brom, D. J Wolfï, geb. Provoo, Z. P. van Haarlem, seb. Bon.Z. C. M. Kling. geb. Kok, Z. - N. Dekker, geb. Singerling, D. H. Delfos, geb. Kellenaar, D. j. C. Otgaar, geb. Colpa, Z. J. Gunstra. geb. de Vrind, D. - E. Neuteboom. geb. Ligtvoet, Z. - S. M. van Wijk, geb. üeele, Z. E. Kramer, geb. Haasbeek, D. H. C. Boezaard, geb. Sweistra, D. GEHUWD: YV. F. Plu.jm enN.Kret.jd.P. Cornet, jm. en M. Baart, jd. N. van Polanen, wedr. en C. Legel, wede. P. A. van Haarlem, jm. en A. van der Velden, jd. P. J. Sleglenhorst, jm. en E. Favier, jd. Z. de Fey.jm. cn J. van Sonsbeek, jd. - J. van der Velden, jm. en M. Bourgeois, jd. - J. van floo- ven, jm. en J. Tegelaar. jd. - J. J. van Kooperen, jm. en S. M Laman.jd. A. van Oosten, jm. en YV. Boekhout, jd. A. van lleusden, jm. en C. A. YV. Sjardyn, jd. P. Brieër, jm. cn E Zuurdeeg, jd. F. Reyken, jm. en A. M. Schols. jd. J. J. de Graaf, jm. en YV. Peiller, jd. G. M. Royaards, wedr. en I). J. Beuning, jd. P. L. Neuteboom, jm. en J. van der Meer, jd. N. van de Nouwland. jm. cn M. Vermeulen, jd. OVERLEDEN: P. Vink, geb. Brussce, 54 j. G. Bon, D., 9 m. J. van der Boon, Z., 24 j. M. van der Tuyn. geb. Dool, 70j M. J. van der Zeeuw, Z., 4 w. II Stoppenberg, 27 j. YV. Zonneveld, Z„ 6 m. A. J. Betting, D 3 w. A. A. J. Ltihn. D.. lm. H. C. de Jong, D., 8 m. B. H. Kalkhoven, D 17 j. J. J Schuurman. V.. 82 j. M. M. van Rossen, D.,22 m - F. Y'os, wede, D. van Oosten, 78 j. S. L. G. Kropfl, D., 13 m. J. J. Rozier, Z., 18 m. Bevallen van een Zoon D. H. E. F. KRABBE TYDEMAN. Loosduixex, 16 Mei 1877. Getrouwd: J. J. F. VAN ZEYL en G. M ROZESTRATËN, die. levens namens wederzijdsche familiehunnen hartelijken dank betuigen voor de vele bewijzen van belangstelling bij de gelegenheid van hun huwe lijk zoo ruimschoots ondervonden. Schiedam, 16 Mei 1877. De OndergeteekendeIloofd-Agent der Wilson Packing .'/PIsIIt Company „Chicago", heeft bij deze de eer ter ken- nis te brengen dal hij als ecnig sub-Agent voor Leiden en omstreken heeft aangesteld den Heer BREÉSTRAAT 108, voor den verkoop van COKNED BEEF, HAM, TONGUE. Het zal tegen onderstaande prijzen aldaar verkrijgbaar zijn: Corned Beef, per blik van 2 Amerikaansche té 1.15. n n a 4 2.00. u n 14 7.00. Ham n A 2 1.75. 0 II n 4 3.30. u II n 6 5.00. Tongue II n -// 2 2.00. a u 4 4 00 C. II BOELEN American-Bazar, Amsterdam.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3