BUITEN LAIN nSCIl bTBEHIGTEN. van voorwerpen der te Amsterdam gehouden tentoonslclling van tuinbouw, gevallen op n°. 3252, serie. Door wijlen den heer C. Kz. Wals, vóór eenigen tijd te llpendam over leden, is aan de doopsgezinde gemeente le den lip een legaat vermaakt, bestaande in de helft van zekere vaste goederen, welk legaal eene vermoe delijke geldswaarde heeft van ƒ21000. In de gemeente Haarlemmermeer is Zalurdag 11. een 9-jarig kind door den bliksem getroffen. Hel kind werd niet gedood, maar was geheel blind door het felle licht en was door den schrik in een staal van krankzinnig heid gebragt. Het moet thans herstellende zijn. Te Utrecht werd gisteren op de paardenmarkt aldaar een 14-jarige knaap door een paard, dat achteruit sprong, zoodanig aan het hoofd ge troffen dat hij kort daarop overleed. Te Vries in Drenthe had in de vorige week eene hevige vechtpartij plaats, waarbij een jongeling zoodanig werd mishandeld, dat zijn leven in gevaar blijft. Een regterlijk onderzoek is aangevangen. Eergisteren meldde zich bij den kommandant der maréchaussées in Tilburg eene vreeselijk bloedende vrouw uit de gemeente Loon-op-Zandmet de klagt, dat haar man, die ruim 30 jaren met haar is gehuwd en 17 kin deren bij haar heelt verwekt, hare hand had afgekapt. Dadelijk werd haar geneeskundige hulp verleend; wegens het vele bloedverlies bestaat er vrees voor Jiet behoud van haar leven. De maréchaussées hebben den man onmid dellijk aangehouden; wat de oorzaak is van de misdaad wordt niet gemeld. In de Noordbrabanlsche gemeente Velp is Maandag avond eene boeren hofstede een prooi der vlammen geworden. Wegens gebrek aan water was er aan geen blusschen le denken. Twee maanden geleden stroomde het water over de plaats waar nu de brand plaats had. 'sGRAVENHAGE16 Mei. Z. M. heeft den lieer M. baron d'Erp. secretaris bij het Belgische gezant schap alhier, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Aan den heer mr. J. A. Raedt is. op zijn verzoekeervol ontslag ver leend als burgemeester van Ooststellingwcrf. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. A. J. van Deinse, als procureur bij het geregtshof te 's Hage en de arrond.-regtbank le Middelburg en aan den heer C. 11. Zoutmaat Brugman, als notaris te Edam. Tot notaris te Bolsward is benoemd de heer N. Z. J. Bruinsma, thans notaris ter standplaats Ameland. Door Z. M. is bepaald dat de commissie tot het afnemen van het eind examen aan de adelborsten 2e kl. zal bestaan uit: den gepens. vice-admiraal F. A. A. Gregory, als voorzitter; den kapitein ter zee A. Rietveld; de kapitcin-luilt. ter zee W. II. F. van Oordt en C F. T. van Woelderen; en den luit. ter zee 1' kl. J II. II. Haakman, als leden. De officier van gezondheid 1' kl. bij de zeemagt S. F. Rruyt is, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en lot officier van gezondheid le kl. bij de zeemagt is bevorderd de officier van gezondheid 2e kl. W. T. Clous. Het kon. besluit van 25 Junij is buiten werking gesteld voor zooveel de detachering van den 2de0 luit. E. K. H. A. Hamming, van het wapen der infanterie hier te lande, voor den tijd van vijf jaren bij het leger in Nederl. lndië betreft; en genoemde 2e luit. is in rang en ancienneteit overgeplaatst bjj het wapen der infanterie van het leger in Oost-Indië. Voorts is de le luit. jhr. C. F. A. Roëll, van het 4' reg. huzaren, op non-activiteit gesteld, en aan den 1'» luit. A. Broese van Grocnou, van hel 4' reg. infanterie, op zijn verzoekeen eervol ontslag uil de militaire dienst verleend. Aan de na le noemen vreemdelingen is vergunning verleend om hier te lande lager onderwijs te geven, als: aan de jufvrouwen: F. M. Bryan, geb. te Manchester (Engeland). K. Coles, geb. te Castle Cary (Engeland), M. S. Dcvenoge, geb. te Lausanne (Zwitserland), N. Easson, geb. te Leith (Schotland), L. E. Ra scher, geb. le Straatsburg (Elzas-Lolharingen), J. II. Budolph, geb. te Clerc (Pruissen). T. Sponagel, geb. le Weslhofen (Hessen), R. E. 'Udrielgeb. te Boudry (Zwitserland). De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. Z. K. II. prins Frederik zal morgen Zr. M«. ministers met hunne dames aan een diner vereenigen in het nieuwe gedeelte van Hd. paleis in het Voorhout. In de gisteren avond door de tweede kamer gehouden zitting is voort gezet de discussie over het wels-ontwcrp tot verhooging van hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1877. Het artikel betreffende den Rolterdamschen waterweg werd aangenomen met 38 tegen 17 stemmen, en daarna het ge- heele wets-ontwerp met 54 legen 2 stemmen. Daarna werd behandeld het verslag der commissie over de statistiek van de onroerende goederen. De conclusie der meerderheid van de commissie, strekkende om de regering uit te noodigen eene statistieke opgave van de bezittingen in de doode hand te geven voor elke gemeente afzonderlijkwerd aangenomen met 32 tegen 16 stemmen. Daarna had de interpellatie piaats van den heer Fransen van de Putte over hel doel cn de resultaten der zending van den gouverneur-generaal naar Atchin. De minister van koloniën antwoordde, dal het doel was de zaken met eigen oogen gade te slaan cn na te gaan of onze vestiging geconsolideerd was en het constateren van den toestand om tot duurzame bestuursregeling te geraken. De minister las eene nota voor, den 9"1 Mei van den gouverneur-generaal ontvangen, betreffende het voorgevallene op de reis en de door Item ontvangen indrukken. Van onze vestiging heeft de gouverneur-generaal een gttnstigen indruk. Als men op de reede van Oleh-leh ten anker komt, zegt hij, hel getal schepen ziet dat daar goederen lost en laadt, de bedrijvigheid aan den wal, den toeloop van Atchinezen op de passars, dan zou men zich mocijclijk kunnen begrijpen dat men in een toestand van oorlog verkeert. Hetzelfde merkte hij op in andere kampongs. Er bleek alom van hel aanwezig zijn van kapitaal en van vertrouwen in de duurzaamheid van ons bestuur. Wat de onderworpen bevolking betreft, het vertrouwen in onze ambtenaren neemt eiken dag toe en de bevolking schijnt niet geneigd de voordeelen van ons bestuur te willen prijs geven om onder het oude bestuur te komen. De toestand van het onderworpen gedeelte van Groot-Atchin zou naar omstandigheden zeer bevredigend zijn, indien een groot deel er van niet vernield was door de troepen en de vlugtende bevolking. Omtrent den toestand op het eigenlijke tooneel des oorlogs zegt de gouverneur-generaal dat reeds meermalen berigten zijn ont vangen dal de bevolking den oorlog moede is cn de uilbreiding alleen het gevolg is van de pressie van sommige hoofden. In hoever die berigten juist zijn is moeijelijk na te gaan. De val van Simpang Olim bragt veel mede tot eene betere stemming. De vijand schijnt over hel geheel zeer naar den afloop van den oorlog te verlangen. Er is vrij algemeen eene neiging tot onderwerping. De toeleg moet zijn een politiek van verzoening. Van daar dat door den gouverneur-generaal met dit doel verschillende hoofden zijn uitgekozen en verschillende passen zjjn uitgereikt. De kamer is op recès uiteengegaan. Door de commissie uit het geregtshof alhier zijn gisteren als candi- daat-notaris toegelaten de hh. mr. K. Ilembges, te Kruiningenen J. H. Lichtenbelt, te Warmond. Twee adspiranten werden afgewezen. De beide leden (vader cn zoon) der dezer dagen in staat van faillisse ment verklaarde firma S. zijn gisteren avond op bevel der justitie in hunne woning op de Priusegracht gearresteerd en naar het huis van burgerlijke en militaire verzekering overgebragt. ËIGELAK Si. LONDEN. 15 Mei. In hel hoogerhuis heelt eene korte beraadslaging plaats gehad over de vraag van lord Roseberry, of de regering het tijdstip niet gekomen achtte om Frankrijk en Oostenrijk te doen besluiten het traclaat van 1856 in le trekken. Lord Derby antwoordde dat dit tractaat niet was aangegaan door de tegenwoordige regering, maar door de liberalen. Hij zou thans tot der gelijk tractaat niet willen toetreden; doch hij geloofde niet dat op het oogenblik hel gevaar, om geroepen te worden tol naleven van dit tractaat, grooter was dan te voren. De positie van Oostenrijk was zoodanig, dal het bij den oorlog kon betrokken worden; voorzeker zou het in dit geval wen- schelijk voor die mogendheid zijneen bondgenoot le bezitten. Hij geloofde echter niet dat Oostenrijk eene houding zou aannemen, die Engeland in moeijelijkheden plaatsen zou; cn Frankrijk had zich onzijdig verklaard. Het oogenblik was bovendien niet gunstig om het tractaat te wijzigen. Men moest met wijziging of herziening van bestaande tractaten en schikkingen wachten tot na den oorlog. Lord Argyll verdedigde Rusland tegen de be schuldiging van Europa met zijne oorlogsverklaring te hebben verrast. De aanleiding tot het verbreken van bet tractaat van 1856 was het wangedrag der Porie. Lord Derby hield vol dat Rusland verantwoordelijk was voor den oorlog. Zondag avond heeft hier eene anti-Russische demonstratie plaats gehad, - ontworpen door eene arbeiders-vereeniging, die er naar streeft hel algemeene stemregt te verkrijgen. De bijeenkomst had plaats in hel Hyde-park en werd door eenige honderden personen bijgewoond. De eerste resolutie was gerigt tegen «den moordenaar \an Polen, den slagter van Centraal Azie, en den despotischen verdrukker van het Russische volk"; zij verklaarde voorts, dat de oorlog tot hoofddoel had hel vertragen van de emancipatie der arbeidende klasse in Europa. Deze en een tweede soortgelijke resolutie werden onder niet geringe opschudding verklaard le zijn aangenomen. Toen echter eene derde resolutie gesteld was, strekkende om de Brilschc regering uit te noodigen tot bet naleven van het tractaat van 1856. werd door het gedrang en gejoel der vergaderden de positie van de redenaars op eene tafel onhoudbaar. De aanleggers der vergadering namen dus de tafel op hunne hoofden, en trokken huiswaarts. FHANHRIJtt. De leiders van de regterzijde in den senaat hebben eene bijeenkomst gehouden, om te overwegen in hoever het raadzaam is eene interpellatie of eene eenvoudige vraag in den senaat tol de regering le riglen, naar aan leiding der bekende motie van de kamer van afgevaardigden. Bisschop Du- panloup nam het voorzitterschap waar. De gevoelens waren zeer verdeeld, maar de meerderheid besloot zich zoowel van het eene als van het andere te onthouden. Door den aartsbisschop van Parijs is aan den minister van justitie een brief geschreven, waarin hij de regering scherp laakt, omdat zij zich ver- eenigde met de bekende motie, welke de kamer van afgevaardigden heeft aangenomen. De gravin de Chambrun heeft eene weddenschap aangegaan, dat zij binnen zeker aantal dagen te paard van Nice naar Parijs zal rijden. Zij wordt vergezeld door den heer en mevrouw de Simonis en door den majoor Outhier. Zij hebben bij zich de noodige wisselpaardeneen reisrijtuig, een bagagewagen en drie honden, het eigendom der gravin. De troep wordt hier en daar aangezien voor een gezelschap paardrijders; zelfs kwam in een zeker stadje de omroeper zijne dienst aanbieden, ingeval men aldaar voor stellingen wilde geven. DUITSCHLAN 8». De Russische gezant te Londen, graaf Schuwalofl, heeft Zaturdag avond bij prins Bismarck op diens landgoed Friedrichsruh een bezoek afgelegd, waarheen hij zijne reisroute had genomen regelregt uit Keulen, zonder Berlijn aan te doen. Hij heeft een nacht op het landgoed doorgebragt. Te Petersburg zijn de volgende berigten van het oorlogstooneei in Klein-Azië ontvangen: Eene uit 700 bergbewoners bestaande afdeeling Turk- sche cavalerie is uit Kars gevlugt, welks bevolking verlangtdal de Turksche troepen de Russen tegemoet zullen trekken. Den S4"1 en 10deD Mei zijn verkenningen gedaan in de rigting van Ardagan. Den 3dtn had eene korte schermutseling plaats met Turksche infanterie, die een uitval uit de ver-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2