BUITEiNLAM)SClIE BEBIGTEN. hoogingen voor hen Rotterdamschen waterweg en voor het departement van oorlog. De hooge raad heeft heden uitspraak gedaan omtrent de voorziening in cassatie van den Leidschen rijksveldwachter R. A. Gerritsen, die door het geregtshof te 'sGravenhage veroordeeld werd tot gevangenisstraf en geldboete wegens misbruik van vertrouwen. De raad heeft, in strijd met het gevoelen van het openb. min., overwogen dat een der elementen voor de toepasselijkverklaring van art. 408 van het wetboek van strafregt ten deze'ontbreekt, omdat het niet gebleken was dat de requiranl werk had verrigt waarvoor hij zeker was betaling te zullen verkrijgen en omdat een fooi, gelijk hier was ter hand gesteld, niet als zoodanig is aan te merken. Mitsdien heelt de raad het arrest van het geregtshof vernietigd en het vonnis der reglbank te Leiden bevestigd. In eene pleglige openbare algemeene vergadering van het geregtshof te 'sGravenhage werd heden middag uitvoering gegeven aan het koninklijk besluit, waarbij de beeediging en installatie der nieuwe regterlijke ambte naren, tot het regtsgebied van hel geregtshof behoorende, is geregeld. De vischprijzen zijn nog zeer hoog. Er werd besteed voor groote tarbot ƒ4 a 8 per stuk, tong ƒ0.15 a 0.35 per stuk, bunschol ƒ0.40 a ƒ0.75 per stuk, levend binnenlekschol ƒ7.50 a 9 per mand, droogschol /625 a ƒ7 per mand, braad ƒ4 a ƒ5.75 per mand, scharren 5 a ƒ6.50 per mand. De reünie van de afgevaardigden der VVaalsche kerken in Nederland zal geopend worden op Donderdag 21 Junij te Haarlem. De heer Nierstrasz heeft een schrijven gerigt aan de kiesvereeniging «Eendragt maakt magt" te Delft. Door het besluit om eenigen lijd. op raad zjjner geneesheerenin ambteloos leven door te brengen, ziet de heer Nierstrasz zich verpligt mede te deelen dat hij wenscht dezen keer niet in aanmerking te komen bij gelegenheid der aanstaande periodieke aftreding als lid der tweede kamer. De hh. C. VosmaerA. G. van Hamel en P. llaverkorn van Rijsewijk, die, op verzoek der heeren Le Gras, van Zuylen en Haspels, zich belastten met het beoordeelen der tooneelstukkenwelke ingezonden werden op de door genoemde directie uitgeschreven prijsvraaghebben den uilgeloofden prijs van duizend gulden toegekend aan het blijspel: «De Kiesvereeniging te Stellendijk", waarvan de heer bodewijk Mulder uit 's Hage de schrijver bleek te zijn. liet stoomschip Celebssvan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 12 Mei van Suez vertrokken. De burgemeester van Amsterdam heeft bekend gemaakt, dat bij hem is ontvangen van een stadgenoot, die naar zijn geboorteland terugkeert, ten behoeve der algemeene armen, de som van drieduizend gulden. In het fJbl. leest men: Zaturdag morgen om half tien nam een man van een stoep op den Nieiiwendijk een doofpot weg. Om kwart voor tienen verkocht hij dien op den Dam voor 60 cents. Om kwart over tienen was de dief smoordronken. Om half elf had hij berouw en verzocht hij op de Reguliersbreeslraat hem in arrest te nemen. Om elf uur was proces-verbaal tegen hem opgemaakt en eenige nren later was hij ter beschikking van d 'n officier van justitie gesteld. Te Utrecht is gisteren nacht brand ontstaan in het achterhuis van het peltcrijenmagazjjn van den heer Roorda, op hel Oudkerkhof.. Daar de spuiten niet spoedig genoeg water konden bekomen, was het perceel schielijk uitgebrand en sloegen de vlammen over op de daarnevens gelegen percelen, welke eveneens door het vuur verteerd zijn. De brand was zóó hevig, dat een huis aan de overzijde geheel geblakerd is en een der huizen aan de achterzijde eveneens door het vuur werd aangetast. Naar men verneemt, zijn de drie verbrande percelen laag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Onder de gemeente chtkarspelen is in den nacht van 10 op 11 Mei een veehandelaar door een onbekende aangevallen en van omstreeks ƒ1000 beroofd. Twee nachten te voren was op de Bergumerhcide iemand, van Veenwouden komende, door eenige personen aangevallen, die hem met ge weld eenig geld ontnamen en deerlijk mishandelden. Naar men zegt zou men de daders op het spoor zijn. Te Veenwouden heeft zich een man en vader van een 4-tal kinderen doodgedronken. Hij is in de kroeg van den stoel gevallen en als lijk thuis gebragt. Uit Stadskanaal wordt gemeld: Eene gruwelijke gebeurtenis heeft te Horsten plaats gehad. De vrouw van den commies D. werd met zware ver wondingen op den grond gevonden, terwijl baar kind het hoofd bijna ge heel was afgesneden. De vrouw jammerde nog over haar kind. Zij hield een mes in de hand. Na een onderzoek, door de policie gedaan, is het ge- regt te Winschoten onmiddellijk met het feit in kennis gesteld, en des avonds werd de vrouw naar Winschoten overgebragt, nadat zij aan de reg- ters had bekend, dat zij zelve de gruweldaad had gepleegd. In een vlaag van waanzin had de ruim 30-jarige vrouw zich aldus verminkt met een broodmes, na vooraf hel eenig kind uit bet tweede huwelijk tusschen D. en haar en naattwelijks zestien maanden oud. hetwelk zij bezig was te klee- den. met datzelfde werktuig le hebben onthoofd. Zich zelve heeft zij vier teenen van een der voelen en de linkerhand afgesnedenterw ijl zij zich ook diepe sneden aan den hals toebragt. 'SGRAVENHAGE 14 Mei. Door Z. M. is vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië be stemden soldaat 11. Behrend, van het koloniaal werfdepot, lot het dragen >an de Frausche medaille, voor het deelnemen aan de expeditie in Mexico. Tol burgemeester der gemeente Marum is benoemd de heer L. Witkop en lot burgemeester der gemeente Oostdongeradeel de heer S. B. Drijber Wz. thans burgemeester der gemeente Ezinge, uil welke betrekking hem tevens eervol ontslag is verleend. De 1' luit. A. W. 11. K. van Bothnia Andreae. van hel 3e reg. huza ren. is voor den lijd van vjjf jaren gedetacheerd bij liet wapen der cavalerie van hel leger in Nederl. Indië, en aan den le0 luit. op non-activiteit N. 11. J. Gilissen. van het wapen |der infanterie, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verlecnen. -- In de zitting van de tweede kamer van heden zijn aangenomen de wetsontwerpen lot wijziging van verschillende arlt. van het wetb. van bur gerlijke regtvordering en lot verhooging van hoofdstuk IV der begrooting, beiden een uitvloeisel van de regterlijke wetten. Bij het laatstgenoemde, gaven de hh. Baslerl en Corver Hooft te kennen dat zij de nieuwe regter lijke benoemingen in enkele opziglen minder gelukkig vondenook met bet oog op de belangen der sehatkist. De minister Heemskerkbij onge steldheid van den minister van justitie, antwoordde dat men zulk een groo- ten, algemeenen en veelomvatlenden maatregel in zijn geheel moet beschouwen en niet in enkele details beoordeelen. Nog zijn aangenomen de ontwerpen tot grensverandering in eenige Zeeuwsche gemeenten en tot bekrachtiging I van provinciale belastingen in Groningen. Morgen zijn aan de orde de ver ENGELANU. LONDEN. 13 Mei. De koningin heeft Vrijdag een wapenschouwing gehouden te Aldershot, en bij deze gelegenheid, na aan generaal Steele hare tevredenheid over de houding der troepen te hebben betuigd, tot deze gezegd: Ik hoop niet noodig le hebben mij van uwen moed te bedienen in de mogelijke omstan digheden welke Engeland op dezen oogenblik doorworstelt, maar bijaldien, tegen mjjne verwachting, de dapperheid der Engelsche troepen moet worden ten toon gespreid in het Oosten, dan heb ik het volste vertrouwen in de vaderlandsliefde van het leger en in de toewijding der officierendie van verstand en doorzigt zullen blijk geven. Volgens een schrijven uit Parijs aan de Times heeft de leening, welke het Comptoir d'Escompte, ook voor Hollandsclie bankiers, van Rusland heeft genomen, slechts ten doel de betaling van den interest en de aflossing der builenlandsche schuld, welke, tengevolge van de daling van den roebel, thans voor Rusland zeer nadeelig zou zijn zonder een financiële regeling in het buitenland. Niet 8 pCt.zooals gezegd werd, maar 6 pCt. is bedongen. Zuhdi-Elfendi, onder-secretaris van staal te Konstantinopel, wordt hier verwacht met het doel om te trachten eene nieuwe leening te sluiten. Een dagblad zegt dat de uitkomsten, welke die gedelegeerde zal verkrijgen, beter dan alle redevoeringen en dan alle dagbladartikelen zullen aantoonen, hoeveel vertrouwen en sympathie bij het Engelsche volk nog voor de zaak der Muzelmannen bestaat. Volgens berigt uit de Kaapstad werd de inlijving der Transvaalscbe re publiek bij het Britsche rijk den 13den April afgekondigd. De proclamatie zou in het openbaar worden voorgelezen te PotcbelstroomRustenburg, Leydenburg en Middelburg. De heer Burgers, in zijn protest legen de in-, Irjving, zeide dat hij te zwak was om ter verdediging van de onafhanke lijkheid des staats hel zwaard le trekken legen eene mogendheid als Enge land, en dat hjj bovendien de bevolking niet wilde blootstellen aan vijan delijkheden die haar ten gronde zouden rigten. Hij protesteerde niettemin pleglig, uit naam en op gezag van de regering en het volk der Zuid- Afrikaansche republiek. De Transvaalsche Volksstem meldt uit Pretoria: Op 3 April ontdekte men dat het kruidmagazijn alhier was opengebroken en 10 of 12 buksen en ongeveer 1000 pond buskruid weggevoerd waren. De daders hebben eenige platen van het dak van het voorportaal genomenom zich alzoo toegang in het gebouw te verschaffen. Eene kaars was aangestoken en geplaatst in een kistje patronen, alwaar zij gevonden werd met een doos lucifers er naast, terwijl overal op den vloer kruid rondgestrooid lag. liet is hoogst bevreemdend, dat er in vredestijd geen wacht bij het kruidmagazijn wordt gehouden, liet is waar, in tijd van oorlog wordt het bewaakt; maar een gebouw, dat zulke materialen bevat, behoort altijd goed bewaakt te worden. Er is eene beloonins van 100 uitgeloofd op de gevangenneming der dieven. Men meldt uit New-York: Vijfhonderdduizend geweren zijn tot dusver naar Turkije verzondenen er moeten nog honderdduizend geleverd wor den De Turksche gevolmagligdedie zich hier bevindt, om toezigt op de levering le houdenverklaart dat overeenkomsten te Leeds en Birmingham voor eene andere partij gesloten zijn. FRAIHKUa. De linkerzijde van de kamer van afgevaardigden heeft besloten aan het voortdurend schandaal der Bonaparlisten in de kamer paal en perk te stel len, die niet langer ongestraft toe le laten. De heer Leblond heeft in de kamer een voorstel ingediend tot wijziging van het reglement, t. w. om de disciplinaire straffen strenger te maken. De voorgestelde bepalingen zijn ontleend aan het reglement van 1849. Wie tot de orde geroepen wordt, verliest, als die vermaning wordt opgenomen in de notulen der zitting, ge durende veertien dagen de helft der hem als afgevaardigde toegekende ver goeding; de eenvoudige censuur; heelt het verlies van de helft der vergoe ding gedurende eene maand ten gevolge; bovendien zal in alle gemeenten van bet arrondissement, dal den afgevaardigde naar de kamer heeft gezon den, een uiltreksel uit de notulen, dat de uitgesproken straf vermeldt, op kosten van den afgevaardigde worden aangeplakt. Door den burgerlijken regter is definitief uitspraak gedaan in de zaak van den schilder Courbeireeds vroeger veroordeeld tol het betalen der kosten van het herstellen der Vendömc-zuil. De rekening bedroeg 323,091 fr. en 68 cent. Tegen dat cijfer is Courbet in verzet gekomen, bewerende, dat een groot aantal posten veel le hoog berekend waren. De regter heeft hem le dien aanzien in het ongelijk gesteld, en er bleef Courbei niets anders

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2