LEB»8CRE COURANT. 187?. ,V. H3. DINGSDAG 15 MEI. STADS BERICHTEN. BINNENLANDSCHE BERIGTKN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.110, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 's jaars, buiten de expediliekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (i Cents. De prijs der Advertentitin is van 14 regels iedere regel meer 25 cents. Vergadering van den Gemeentiraad van Leiden, op Donderdag 17 Mei, des namiddags te twee uren. 1». Kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1877, met de daartegen ingediende reclames. (75) 2". Staat van af- en overschrijving op de gemeente-begrooting, dienst 1876. (76) 3'. Idem op de gemeente-begrooting, dienst 1877. (77) 4°. Suppletoire slaat van begrooting en staat van af- en overschrijving op de begrooting der dienstdoende schutterij voor 1876. (79) 5°. Voorstel van Commissarissen der Bank van Leening, betrekkelijk de reorganisatie van hel ambtenaarspersoneel. (66 en 81) 6°. Voordracht tot aankoop van Inschrijving op het Grootboek. (78) LEIDEN, 14 Mei. De tentoonstelling van voorwerpen vervaardigd door werklieden van Leiden en omstreken, die gedurende de vorige week in de stads-zaal plaats had, werd gisteren avond op de bepaalde wijze gesloten, waarbij tevens de uitreiking der ecreblijken aan de bekroonde inzenders piaats had, welke plcgligheid werd opgeluisterd door een concert van de muziek der dienstd. schutterij alhier. Nadat het eerste gedeelte van het programma op flinke wijze was uitgevoerd, trad de eere-voorzitter der commissie voor de volks bijeenkomsten, de heer burgemeester, op, om tot de uitreiking der eere- blijken over te gaan. Na met een kort woord zijne ingenomenheid te heb ben geuit met de vereereude taak hem opgedragen, riep hij in de eerste plaats op J. Noest, concierge bij de hoogere burgerschool alhier, aan wien voor meet- en tcekenkunslige modellen de vergulde zilveren medaille van Z. K. H. prins Alexander der Nederlanden was toegekend. De eere-voorzitter zeide dat de tijd te kort was om tol eiken bekroonden inzender een woord te riglen, maar dat hij hier eene uitzondering zou maken. Het verheugde hem dat de jury den eersten prijs, door den beminden prins Alexander ge schonken, aan Noest had toegekend. In de nederige betrekking, die hij bekleedde, was dit voor hem eene schoone overwinning. Hij had op zoo verdienstelijke wijze de kunst dienstbaar gemaakt aan de wetenschap en de waarheid bevestigd van hel spreekwoord dat arbeid adelt. Uit naam van den prins reikte hij hem het eere-metaal over en deelde hem mede dat cura toren der hoogeschool met algemeene stemmen besloten hadden de door hem tentoongestelde voorwerpen ten behoeve van het onderwijs aan te koopen. Sprekers woorden werden door eene daverende toejuiching van de aanwezi gen en fanfares van hel orchest gevolgd. Achtereenvolgens werden nu door den voorzitter der commissie de namen afgelezen van de bekroonden en kwamen dezen uit handen van den eere-voorzitter de toegekende ecreblijken ontvangen. Bij hun optreden gaven de aanwezigen herhaaldelijk door hunne toejuiching blijken hunner ingenomenheid, nu en dan vergezeld van de fan fares van het orchest. Niet het minst was dit hel geval bij het optreden van de jufvrouwen A. E. Koster en J. E. G. van Oerle. De eere-voorzitter besloot de uitreiking der eereblijken met een gelukwensch lol de bekroon den in dezen vreedzamen strijd en met een woord van aanmoediging tot de niet-bekroonde inzenders om te volharden, gedachtig aan de spreuk dat de aanhouder wint. Hij rigtte voorts nog een woord van dank lot de commis sie voor de volksbijeenkomsten, die uit eigen middelen en zonder subsidie van buitenaf de tentoonstelling had tot stand gebragt. Hij zou er zich in verheugen, wanneer later bij eene dergelijke gelegenheid de werkmansstand "vooruitgang zou toonen en riep daarom aan allen niet een afscheid, maar een lot wederziens toe. De voorzitter van de commissie voor de volksbijeenkomsten, de heer VV. T. Werst, trad op en vroeg verlof om, namens de commissie, deze plegtigheid met een enkel woord te besluiten. De zaal der tentoonstelling zou spoedig ontruimd worden en de voorwerpen tot de inzenders terugkeeren of in andere handen overgaan, maar de herinnering aan deze schoone dagen zou overblijven. Doch zoo die herinnering alleen overbleef, zou het een schrale troost zijn voor de sub-commissie voor de tentoonstelling en de presidenten der werkmans-vereenigingendie er zich zoovele moeiten voor getroost had den Hij meende dat er nog wel iets meer zou overblijven; in den huisse- lijken kring teruggekeerd, zou allen een practische blik by blijven, eene ervaring die op handen- en geesles-arbeid invloed kon uitoefenen. Maar zyt gy dan, vroeg hij zich zeiven af. zoo tevreden over de uilkomst, dat gij daarvan zooveel heil verwacht? Wij zijn allen, antwoordde spreker, kin» deren der omstandigheden. Bijna tot op den laatsten dag voor de opeuing was het twijlelachtig of de tentoonstelling wel voldoen zou, maar toen alle» gerangschikt was, verkreeg men de overtuiging dat het toch zoo slecht niet was en dat door veel de eer onzer industrie werd opgehouden. Toen meu het geheel overzagmeende men dat het op de bezoekers een niet al te ongunstigen indruk zou maken. Niet alleen de eere-voorzitter, maar ook vele bezoekers gaven dit onverholen te kennen. Als men een blik op het verledene sloeg en den catalogus eener dergelijke tentoonstellingvoor 12 jaren in het Nutsgebouw gehouden, raadpleegde, liep het in het oog dat, wat het aantal en het gehalte der ingezonden voorwerpen betreft, de thans gehouden tenloonstelling veel boven hare oudere zuster voor hadwant knutselwerk was door meer degelijken arbeid vervangen Velen hadden de overtuiging uitgesproken dat zij gunstig uitkwam bij de vorige. Die tevre denheid was echter niet onvermengd, het gemis van enkele vakken wierp een schaduw op het geheel; maar als men de revue passeerde over al de voorwerpen en lette op de kunstvaardigheid, de energie en het geduld van velen der inzenders, dan was er reden tot tevredenheid voor het heden en tot vertrouwen in de toekomst. Zeker zouden er onder de werklieden, die de tentoonstelling bezochten, wel geweest zijn, die spijt hadden gevoeld geene voorwerpen te hebben ingezonden en spreker achtte de voorspelling niet te gewaagd dat by een later te honden tentoonstelling niet de boven» zaal, maar de groole benedenzaal niet ruim genoeg zou zijn om de inge zonden voorwerpen te bevatten. De voorzitter meende zich heden ook van een pligt van dankbaarheid te moeten kwijten. Gaarne had hij, namens allen, thans hulde gebragt aan Z. K. H. prins Alexander, voor het bewijs van sympathie aan de zaak ge schonken, maar aangezien Z. K. 11. niet tegenwoordig was, moest hij zich bepalen tot een /'Lang leve prins Alexander!'' Algemeene toejuiching viel daaraan ten deel en toen de muziek daarop met het Wilhelmus inviel ston den allen van hunne zitplaatsen op. Spreker bragt vervolgens dank aan het geachte hoofd der gemeente, eere-voorzitter der commissie, die van zijne ingenomenheid met de zaak had doen blijken door het schenken eener zil veren medaille. Hij hoopte dat nog jaren lang kunst en industrie in hem een steun mogtcn vinden. Toejuiching en lanfares volgden ook op deze ont boezeming. Aan de afdeeling Leiden der Maatschappij van Nijverheid bragt spreker dank voor de ondubbelzinnige wijze waarop zij hare sympathie aan bet plan had geschonken, en aan bestuurders van het dep. Leiden der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, voor de medewerking door hen verleend. Den leden der jury bragt spreker hulde voor hunne werkzaamheid. De uit komst daarvan waszooals men van zulke mannen mogt verwachtenbil lijk en regtvaardig geweest. Aan de hh. de Graaf en Kriest betuigde hfl dank voor het kosteloos decoreren der tentoonstellingszaal en aan den heer Trap voor het koMeloos drukken der diploma's. Ten slotte bragt spreker nog hulde en dank aan de vier heeren die de sub-commissie voor de ten toonstelling hadden uiteemuakt en zich daarvoor gedurende zoo geruimen lijd talrijke bemoeijingen hadden laten welgevallen. De namen dier perso nen hadden in ons midden een goeden klank. Hij eindigde met eene korte opwekking tot gemeenschappelijke zamenwerking ieder in zijnen kring. Na de pauze, die toen inviel, bragt de muziek der dienstd. schutterij het tweede deel van het programma ten uitvoer, waarbij zij zich van eene gunstige zijde deed kennen en veel toejuiching verwierf. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34 00,17.50, ƒ3.60 en 1.75 en de laagste prijzen ƒ34.00, ƒ17.50, ƒ3.50 en 1.75. De boekdrukkers-gezel J. A. Keltenes, werkzaam ter drukkerjj van den uitgever dezer, mogt heden herdenken den dag waarop bij nu 55 jaren geleden zijne loopbaan begon. Gedurende dat tijdsverloop steeds in staat ijverig werkzaam te zijnmoge hem dat voorregt nog geruimen tijd ten deel vallen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week zjjn weder 44 schuiten aangekomen, met zeer ongelijke vangst, van 8 tol 40 manden schol. De besomming was ƒ100 lot ƒ330. in 6 tot 14 dagen rek Ten gevolge van tegenloopendc winden gaat de visscherij niet voordeelig.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1