PER TELEGRAAF. FRANK RIJ K. Bij besluiten van den president der republiek is weder aan 71 we gens tnedepligligheid aan de Parijsclie commune veroordeelde personen kwijt scheiding, vermindering of verandering van straf verleend. Het rapport over de begrooling van eeredienst is bij de kamer van afgevaardigden ingediend. In het geheel stelt de commissie eene bezuiniging voor van 500,000 fr.als: 200.000 fr. op de som. uitgetrokken voor het bouwen en herstellen van parochie-kerken, en 300 000 fr. op het crediet ten behoeve van verscheidene kathedralen. De commissie vraagt die bezui niging alleen, omdat zij de uitgaven niet zoodanig wil opgevoerd zien, dat nieuwe hulpbronnen zouden moeten opgespoord worden. Alle andere posten van de begrooling staat de commissie den minister toe. De bisschop van Versailles, de heer Mabile, is te Rome, waar hij sedert eenigen tjjd ziek was, overleden. Eene geestelijke zuster, die als onderwijzeres fungeerde op eene open bare school in hel depart. Saöne-et-Loire, is tot eene boete van 5 frs ver oordeeld, omdat zij een kind de gloeijende kagchelpook tegen het aangezigt had gedruktzoodat het eenige brandwonden kreeg. EIIlTICHLiANB. De keizer is den 10° Ie Berlijn teruggekeerd. Te Mainz heeft de keizer eene wapenschouwing over de troepen gehouden. Zoodra hel herigt bij de regering was ontvangendat de Porte de vertegenwoordiging der Russische belangen in Turkije bad goedgekeurd, is bevel gegeven aan den Duitschen ambassadeur bij de Turksche regering, om zich naar zijn post te Konstantinopel te begeven. Men verwacht dat het gepantserd eskader, hetwelk ouder bevel van den schout-bij-nacht Batsch eerlang in zee zal steken, spoedig den steven naar de Middellandsche zee zal wenden. Duitscbland heeft in dc Turksche wateren thans slechts een zeer geringe zeemagtnamelijk een korvet en eene kanonneerboot. Men acht dit te meer waarschijnlijk, dewijl het overnemen van de bescherming der Russische onderdanen, in Turkije gevestigdaan de regering de verplig- ting oplegt tegen alle eventualiteiten gewapend te zijn. Bij een mogelijke nederlaag der Turken, zal misschien het zoo ligt opwellende fanatisme der Mohammedanen tot uitspattingen tegen de weerlooze Russen overslaan waar tegen gewaakt moet knnnen worden, liet is natuurlijk, dat de rijksrege ling baren diplomatieken vertegenwoordiger de vereischtc middelen ter be schikking stelt, om werkelijk bescherming te verleenen aan allen, die on der zjjne hoede zijn gesteld. De Russische regeering heeft thans baar toestemming gegeven, om een correspondent voor de Duitsche dagbladen in het leger toe Ie laten. De bedoelde berigtgever is een voormalig kapitein bij de artillerie, de heer Danbauer; in de beide jongste veldtogten. die legen Oostenrijk en tegen Frankrijk, heelt hij met bijzondere onderscheiding gediend Uit Maiutz wordt gemeld: De garnizoens iu de westelijke grenzen des rijks: Keulen, Straatsburg, Melz, Diedenhoven, Cobleutz en Ritselt, zullen binnenkort eene aanzienlijke versterking ondergaan. De bezetting te Maintz. die sedert 1866 ongeveer 5000 man minder heeft bedragen dan onder den vroegeren bondsdag, wordt op 12 a 13000 man gebragt. Deze versterkingen zijn deels door het nieuwe garnizoens- en kazerneringsplan voor het rijksleger, deels door de uitbreiding der vestingwerken noodzake lijk geworden. Te Hannover zijn in de slaghoedjes-fabriek van dc firma Egeslorfl 107 slaghoedjes ontploftwaardoor 60000 andere sprongenbehalve de aange- hragte belangrijke schade in de fabriek zijn vijf in het vertrek aanwezige personen min of meer zwaar gewond. Men meldt uit St. PetersburgDe Russische Inv. meldtDonderdag namen aan eene groote wapenschouwing op bel Mars-veld alle te St. Peters burg en in de omstreken slaande troepen deel. De toeschouwers waren iu menigte zamengestroomd. Teil 1 ure namiddags verscheen dc Czaar, door de luide toejuichingen der troepen en der menigte begroet. Na afloop der parade drukte de Czaar zijn dank uit voor den goeden toestand, waarin hij de troepen vond. liet officiële blad bevat een telegram van den opperbevelhebber, van 10 Mei uit Kischenefï, waarin het berigt der beschieting van het klooster The raponle door de Tuiken op 7 dezer bevestigd wordt. Daarbij werden van Russische zijde één soldaat gedood en twee zwaar gewond. WEENEN', 11 Mei. Dc Pol. Corr. ontvangt heden uit Rucharest eene dépêche van den volgenden inhoud: Gisteren had liisscheu de Rumeensche batterij bij Ollenitza en die. welke voor het Turksche stadje Turtukaja ge plaatst is en door twee Turksche monilors gesteund werd, een lievige strijd van vijf uren plaats. Turtukaja werd in brand geschoten en heesch tot tweemalen toe de witte vlag, ook werd een monitor sterk beschadigd. Ten gevolge van den brand in Turtukaja staakten de Turken des avonds het vuur geheel en trokken zij des nachts hunne batterij terug. BUCHAREST, 11 Mei. De Turken gaan voort met het nemen der schepen uil de Rumeensche havens, en steken die schepen in brand, welke weigeren naar den Ttirkschen oever te varen. Gisteren landden Turksche soldalen in de nabijheid van Ollenitza, en staken hel Rumeensche wachthuis in brand. WEENEN, 11 Mei. De Presse zegt tegenover de stemmen die in llon- gaije opgaan om tegen Rumenie, wegens de houding van dat rijk. hande lend op te treden, dat de Europesche kabinetten, ook de Oostenrijksch-Hon- gaarsche, door het niet beantwoorden van Rumcnië's eisch diens onzijdig- heid op zulk eene wijze hebben gekarakteriseerddat men nu niet verwach ten kan dat iets zal worden gedaan tegenover de gebeurtenissen, die te voorziene, onmiddellijke gevolgen zijn van het binnentrekken der Russen en van den oorlog. LONDEN, 11 Mei. In het lagerhuis zeide Bourke in antwoord aan Erring- ton, dat de regering vernomen heeft dat het voornemen bestaat het kanaa van Suez te sluiten voor Russische oorlogschepen, doch dat zij nog geen reglementen te dezen aanzien ontvangen heelt. De regering heeft ook ver nomen dat het voornemen niet bestaat het Stiez-kanaal ook voor andert schepen te sluiten. Bij de hervatting van de discussie over de resolutiën Gladstone noemt d< heer Bourke dc aanvallen van Gladstone onverantwoordelijk; hij verdedig' de politiek der regering, verklaart zich tegen de ontbinding van Turkije ei tegen de politiek van dwang. Engeland beeft het Europesche siaten-evenwig- niet verbroken. Spreker verdedigt lord Derbys antwoord op de circulairi van GortscbakofT; Engeland verkeert nog niet in zulk eene positie, dat ht niet tegenover een bevriende mogendheid zijne inzigten zou kunnen blootleg, gen. Hij betreurt bet dal Rusland door het bijeentrekken van troepen aai de grenztn de Muzelmannen zoo heeft getergd, dal de Forte de voorstellei der mogendheden niet zonder gevaar kon aannemen. Verscheidene leden voeren het woord voor en tegen de resolutiën Gladstone De heer Newdegate, conservaiielverklaart er voor te zullen stemmen omdat die resolutiën inhouden de denkbeelden ontwikkeld in lord Derbys dépêche van September 1876. De heer Gösclien acht het een geluk dat den discussie een einde maakt aan vele illusiëu, welke de rede van den minister Cross heelt doen ontstaan, en de openbare meeutug gerust stelt, daar zij aantoont hel gevaar, waarin de Engelsche belangen verkeeren die bij dei oorlog betro- ken zjjn, en blijk geeft dat de ongeschondenheid en onal hankelijk heid van Turkije zijn voorbijgezien. Spr. betoogt, dat bijaldien Turkije erkent dat het niet meer als bondgenoot, maar als aanvaller wordt aange merkt, de discussie zeer veel nul zal hebben. Hij hoopt dat de regerin» bare volstrekte onzijdiggeid zal verzekeren, en veroordeelt de regeringshan- deling met betrekking tot hel protocol. Ook hoopt hij dat de regering niet vergeten zal de Christenen in Tuikije en zich niet zal laten beheerschen door den invloed van een onwaardigen naijver op Rusland. De discussie wordt geschorst lol Maandag. In het hoogerhuis ontkende lord Derby, in zijn antwoord aan lord Stanley, dal Layard aan de Porte zou hebben verzekerd dat Engeland de onafhan kelijkheid en onschendbaarheid van bel Ottomanisclie tijk alleen zou hebben gewaarborgd op voorwaardenin tractaten gestipuleerd onder controle der mogendheden. LONDEN, 12 Msi. De scheepsbouwmeesters in het district Clyde hebben al hunne werklieden tegen 19 Mei afgedankt. Dientengevolge zijn 30000 ambachtslieden zonder arbeid. MOSKOU, 10 Mei In hooger beroep werd heden uitspraak gedaan in het proces Slroosberg c. s. Het hof van cassatie heeft de uitspraak van den jury bekrachtigd. BUCHAREST, 11 Mei, 's nachts. De grootste der Turksche monitors naderde beden namiddag ten 3 ure Braïlavatte post achter het eiland Ghiacet en beschoot de stad. De Russische soldatenop den oever en op de Donaukadcn antwoordden eerst met ligt artillerievuur, zonder te treffen; doch daarna openden de Russische batterijen, die verborgen zijn op de hoog ten achter de wijngaarden door welke de stad bestreken wordt, haar vuur, dat een uur aanhield. Twee Russische granaten sloegen in den stoomketel van den monitor, zoodal die ketel sprong en ten gevolge daarvan de kruid kamer in brand geraakte De monitor vloog in de lucht. Tweehonderd sol daten en het scheepsvolk vonden hunnen dood in de rivier. De loods werd sered. PETERSBURG, 12 Mei. Hel berigt van den Daily Telegraph, omtrent een nederlaag der Russen bij een beproefden overgang van den Donau bij Remi, op 9 Mei, is geheel verzonnen. Een telegram van den opperbevelhebber iu den Kaukasus, Tiflis 10 Mei, luidt als volgt: generaal Tergukasoff beeft op 8 Mei zonder strijd Diadin bezet. De uitslag der Verloting van het op de Tentoonstelling van Voorwerpen door den Werkman vervaardigd door de Commissie aangekochte is als volgt: N°. 556 Lederen hoedendoos. 177 Kegelspel. 140 I'hot. tentoonstelling. 697 Phot, achter glas. 544 Vuurscherm. 705 Album van Leiden. 332 Transparent pholografle. 646 Vuurscherm. 77 Teekening. 184 I'hot. tentoonstelling. Kantoorboek. I'hot. tentoonstelling. 826 188 355 738 630 Album van Leiden. Kunstbloem (wille roos). 914 Gevlochten vloerkleed v. zelfkant. 280 Kist met monsters sigaren. 335 Scheepje onder stolp. 464 Camera (Ibscura. 537 Een dozijn paar vilten zolen. 742 Pholografle achter glas. 888 lleeren reiskoffer. 713 Phottentoonstelling. 9 Theeblad. 226 Een dozijn paar vilten zolen. 777 Reiskoffer. 171 I'hot. tentoonstelling. 614 432 Teekening. 41 Gebronsd beeld. 282 Stalen blokhaak. 75 Album van Leiden. 53 Vloermat (kokos en wol). 755 Phot, tentoonstelling, 495 i 358 333 Fourntiisje. 272 Album van Leiden. 390 Bood koperen doofpot. 304 Phot, tenloonstellng. 20 Album van Leiden. 267 Transparent. N". 556 Theeblad tafeitje. 878 Wit vest. 662 Kunstbloem. 271 Phot, achter glas. 871 Phot, tentoonstelling. 258 ff 46 Tochtscherm. 995 Een dozijn vilten zolen. 834 Album van Leiden. 511 I'hot. tentoonstelling. 936 Houten sleutels. 825 Vilten laarzen (grijs). 852 Phot, tentoonstelling. 372 Gekl. pliot. achter glas. 260 Borstel. 183 I'hot. tentoonstelling. 521 Houten sigarenkoker. 296 Handkoffer. 444 Album van Leiden. 233 Sloof. 315 Album van Leiden. 503 318 Kunstbloem (geranium). 107 Teekening. 210 Tafelwiegje. 3 Kaleidoscoop. 323 Phot, tentoonstelling. 760 Manilla vloermat. 252 Petroleum kroon. 564 I'hot. tentoonstelling. 339 Vilten laarzen (zwart). 676 Koperen doofpot. 542 Borstel. 990 Phot, tentoonstelling. 925 152 673 574 255 638 56 Kunstbloem (Nymphea) 311 Lederen (oudraal.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6