BIJVOEGSEL, bchoorcndc tot de Leidsche Courant van JUaandagó-i- Mei d877iV". dJ2. BUITEN LA NDSCHE BEBIGTEN. de dood op is gevolgd. De daders schijnen slechts plan op een grap te heb ben gehad, doch die in hun dronkenschap zonderling laaghartig ie hebben uitgevoerd. Aan den Helder is gisteren een hevige brand uitgebarsten in de zol dering der Westerkerk. De toren en de binnen-kerkmuren zijn neergestort. Van het inwendige der kerk is niets behouden; de prachtige preekstoel en het orgel, de gaskroonen en de consistorie zijn alle de prooi der vlammen geworden. Van de oorzaak is niets bekend. Ten 2 ure was de gemeente architect nog in het gebouw geweest, zonder iets te hebben gemerkt, en om drie uur stonden toren en dak in vlam. Men schrijft aan de Held. C.De Engclsche visschers schijnen het er op toe te leggen, om met alle ongeoorloofde cn onwettige middelen onze visschers te verdrijven en het visschen te beletten. Eergister vielen zij een paar Enkhuizer visschers, die ter hoogte van Kijkduin voor hun beugen lagen, aan. Zij wierpen hun netten in de beugen onzer visschers, vernielden al hun want, sneden de lijnen los, namen alles meê (visch, beugen, boeijen en ankers) en dreigden de arme visschers, die niets dan hun want terug verzochten, met hun bijlen. De zoozeer benadeelde visschers hebben bij de bevoegde magt een Ulagt ingediend. Te Wijk bij Duurstede had dezer dagen iemand een medicijnfleschje, waarin zwavelzuur, weggeworpen, cn dit was in den tuin van zijn buur man teregt gekomen. Een vierjarig kind. dat het fleschje vond en dacht dat cr dropwater in was, dronk er van en is aan de gevolgen overleden. Volgens gerucht, meldt het Fad., is bij bet klooster Ter Apel een verschrikkelijke moord gepleegd. Een amblenaarsvrouw moet men een deel van den arm en drie teenen hebben afgesneden, terwijl zij mede een snede in den hals had ontvangen. Voorts zou ir.cn een barer kinderen het hoofd hebben afgesneden. Nadere bijzonderheden ontbreken. Te Loon op Zand, alwaar Woensdag II. een hevig 011 weder woedde, is de bliksem geslagen in een op de Kruisstraat aldaar gelegen huis, hetwelk door drie gezinnen -werd bewoond. De daardoor ontstane brand nam zoo schielijk toe, dal dc bewoners in allerijl het brandende perceel moesten ont- vlugten. Te Siltard is gevankelijk binnengebragt een persoon uit Schinveld, verdacht zijn huis in brand te hebben gestoken. Bjj het onderzoek van het ontwerp van wet. houdende wijzigingen van dc wet op het notarisambt, merkte men in drie aldeelingen der tweede kamer op, dat de minister van justitie, dc noodzakelijkheid erkennende eener verbetering der wetgeving op het notariaat, de toevlugt genomen heeft tot eene gedeeltelijke herziening, in plaats van tot eene door hen ge- wenschle doortastende herziening over te gaan. Alvorens de drie hoofdpunten van het voorstel te bespreken, werd in drie aldeelingen van gedachten gewisseld over de wijze van benoeming van nota rissen, m. a. w. over hel zoogenaamde vrije notariaat. Twee gevoelens stonden te dien aanzien over elkander. Een aantal leden keurde het af, dat de regering door de wijze, waarop thans de benoeming tot notaris ge schiedt. een zekeren stempel op bepaalde personen drukt. Volgens vele leden laat de tegenwoordige toestand veel te wenschen over en de vraag werd dan ook besproken hoe daarin verbetering te brengen. De groote meerderheid verzette zich tegen het denkbeeld van enkele leden, die de notarissen wilden maken tot staatsambtenaren met eene vaste bezol diging. Meer iustemming ontmoette de invoering van het vrije notariaat. De gronden tot aanbeveling van dit stelsel zijn breedvoeriger neergelegd in eene nota door den heer Oldenhuis Gratama overgelegd. Ter bestrijding van het vrije notariaat werd door een aantal leden verwezen naar hetgeen meermalen in het midden is gebragl. Wat de hoofdpunten van het ontwerp betreft, de verandering, voorgesteld in dc regeling van het examendat voortaan aan eene commissie zal wor den opgedragen, vond bij de meeste leden instemming, behoudens regeling bij maatregel van inwendig bestuur. Ten aanzien van het vereischte van den doctoraten graad heerschte groot verschil van inzigt. Sommigen ver zetten zich met kracht tegen dezen eisch, waarvan het gevolg zou zijn, dat een aantal nuttige en eerlijke menschen, doch alleen wegens geldelijke redenen, buiten staat eene akadcmische opleiding te erlangen, van het nota riaat zouden worden uitgesloten. Andere leden daarentegen verwachtten van dit punt eene groote verbetering van het notariaat. Vrij algemeen verklaarde men zich voorts ingenomen met de ontworpen verscherping van het disciplinair toezigt op de notarissen en tegen de voor gestelde afschaffing van de verpligte tegenwoordigheid der getuigen (behou dens uitzonderingen) had de meerderheid overwegend bezwaar. 'sGRAVENHAGE12 Mei. Door Z. M. is benoemd tot betaalmeester te Sas van Gent de heer Mr. D. de Jongh tot Polsbroekthans surnumerair voor de dienst van 's rijks schatkist, en tot ontvanger der dir. belastingen en accijnsen te'sGravendeel de heer A. Voerman Gz.te Oudewater c. a. Den heer C. H. van Diepen is eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van adjunct-commies bij hel dep. van financiënvoorts zijn thans bij dat departement benoemd tot commies E. A. Canneman thans adjunct-com mies, lot adjunct-commies P. C. Heiser en M. J. G. de Marréethans eerste klerken. Aan den ingenieur van den waterstaat 3C kl. II. A. van der Maaien is, buiten bezwaar van 'srijks schatkist, op zijn verzoek, een verlof ver leend voor den tijd van zes maanden. Dc luit. ter zee 1' kl. II. van der Meer cn de officier van administratie 3e kl. G. A, Zeegers, behoorende lot de rol van het wachtschip te Wil lemsoord, worden op non-activiteit gesteld. De officier van gezondheid le kl. J. van Lilh Harrebomée, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam, wordt overgeplaatst in de rol van dat te Willemsoord, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van de instructiebrik Vrania. Voorts worden de officieren van gezondheid le en 2e kl. G. Karssen cn B. H. L. van Olst geplaatst aan boord van eerstgenoemd wachtschip. De leden van de eerste kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dingsdag 22 Mei. In de zitting van de tweede kamer van heden zjjn verschillende ont werpen aangenomenwaaronder dat tot onteigening van den spoorweg Zwolle-Almelo, waarbjj bij de regering sterk werd aangedrongen op de spoedige uitvoering van de spoorwegwet 1875 en lot wijziging der Indische begrooting. Daarbjj verklaarde de minister vaii koloniën dal het saldo van 1876 waarschijnlijk een tekort van 14 a 16 millioen zal leveren. Maandag zijn eenige andere wetsontwerpen aan de orde. De procureur-generaal bij den hoogen raad heeft gisteren zijne con clusie voorgedragen omtrent de vordering van mr. van ltoijencurator van den heer mr. J. J. van Angelbeek, l«gen den staal der Nederlanden en den heer G. II. Crone le Amsterdam. De ambtenaar van het openb. min. achtte de vordering tegen den slaat niei-oiitvankelijk en dientengevolge de actie tegen den heer C. vervallen op grond dat dc staat niet geacht kan worden de schuldenaar van den heer v. A. te zijn. Wat de quacstie der cessie be treft, was mr. Römer van oordeel, dal de bewering van de nietigheid der cessie niet als juist kon worden aangemerkt, omdat de heer v. A. op hel oogen- blik dat hij de gelden cedeerde, nog de vrije beschikking over zijne goede ren bezat. Het kwam hem voor dat de eischer ten onregle op grond der gelegde arresten de nietigverklaring der cessie had gevraagd. Op deze en meerdere gronden strekte de conclusie daartoe, dat den staal zal worden acte verleend zijner bereidverklaring tot betaling en overigens tol niet-ont- vankelijkverklaring van den eischer in zijne vordering. Uitspraak 22 Junij. De weduwe 't Hoenhoofdbewoonster van het buis op het Plein n°. 10, waar koffijhuis en hotel wordt gebondendie jl. Maandag in eene besloten zitting van de arrond.-regtbank teregt stond, beklaagd van vergrijp tegen de zedenis bij vonnis van lieden schuldig verklaard aan het misdrijf be doeld in art. 334 van het wetboek van slrafregt cn te dier zake veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 3 maanden. Bovendien is der schuldige gedurende den lijd van 2 jaren alle voogdij of curatele en alle deelhcbbiug in de raadplegingen van nabestaanden ontzegd. Alvorens de laatste zitting der tegenwoordige arrondissements-rcglbank alhier heden te sluiten, heeft de president, jh'. mr. 11. G. de Jonge, de aan wezige leden van het collegie toegesproken cn zijne ingenomenheid te kennen gegeven met het vooruitzigt, dal het hem weldra zal vergund zijn de eerste zitting der nieuwe regtbank te openen. Deed hel hem genoegen dat dc regtbank eene uitbreiding bad ondergaan en vermeerderd is met een regter, een substituut-officier en een substituut-griffier, hij betuigde zijn leedwezen met het eervol ontslag aan den bejaarden griffier toegekend. Het was ech ter voor den werkzamen man zeer gewenscht zijn verderen leeftijd in rust door te brengen en hel was sprekers innige wensch dat het hem moge ge geven zijn nog tal van jaren die rust te genieten. RNfiELANB, LONDEN, 11 Mei. De regering heeft van llobart-pacha berigt ontvangen, dat hij definitief in Turksche dienst is overgegaan. Hij zal dus van de marine-lijst geschrapt worden. Bij gelegenheid van de jongste beraadslagingen in het lagerguis over de bekende resoluliën van Gladstone, heeft deze ook op eene ironische wjjze doen uitkomen, hoe weinig hel Engeland voegt om op het oogenblik dat het zelf de Transvaatsche republiek annexeertzulk een hoogen toon aan te slaan tegenover mogelijke veroveringsplannen van Rusland. De Daily Tel., die zeer ijvert voor de Turken, bevat een berigt uit Pera, volgens hetwelk de Russen op 9 Mei bij Reni een schipbrug over den Donau hebben geslagen. Turksche troepen, bestaande uit infanterie en artillerie, ondersteund door drie kauonneerbootcnhebben de brug vernield en een groot aantal Russen gedood en krijgsgevangen gemaakt, zoodat laatstgenoemden op dat punt totaal zijn geslagen. - De katholieken in Ierland hebben mede een protest bij de regering ingediend tegen de "gevangenschap van den Paus", welk protest ondersteund werd door het gemeentebestuur van Dublin. De regering heeft geantwoord dat zij geen reden ziet waarom zij de Italiaansche regering in hare vrijheid van handelen zou belemmeren. De commissie voor het Byron-monument heeft de ingekomen modellen afgekeurden een nieuwen wedstrijd uitgeschreven. De te harer beschik king staande som bedraagt slechts 3000 Een plan om voor Dickens een standbeeld op te riglen, dat van de boekdrukkers te Portsmouth uitging, 1 is mislukt. In een kolenmijn in Pennsylvanic heeft een dergelijk ongeluk plaats gehad als onlangs in Schotland. Er heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor twee mijnwerkers gedood en zeven gevaarlijk werden gewond. Bovendien echter werden vijf personen levend begraven achter 200 ton steen- i kool, die door de ontploffing zijn losgeraakt. Men is nu bezig de kool weg i te ruimen, maar de wijze waarop deze ligt, maakt dat het werk slechts I langzaam vordert, zoodat er weinig hoop bestaat da! men de ongelukkigen tijdig za! bereiken.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5