LE1DSCUE COURANT. 1877. MAANDAG 14 MEI. STADS-BERICHT EN. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, 112. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.3b, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p, 6 Cents. De prijs der AdverlentiCn is van 1—4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. deze Courant behoort een Bijvoegsel. Vergadering van den Gemeenteraad op Donderdag 17 Mei a. s. LEIDEN, 12 Mei. Door Z. M. zijn ingetrokken de benoemingen van de hh. m". Domis, tot regter in de arrond.-regtbank te Maastricht en jhr. van Kinschot, tot griffier bij het kantongeregt te Leiden. Tot griffier bij het kantongeregt te Leiden is benoemd de heer van Binsbergen, kantonregter te Culemborg. Als candidaat-notaris zijn toegelaten de hh. van Strrjen, uit'sHage; Kor- teweg, uit Koudekerk, en Keuls uit Leiden. Voor belanghebbenden achten wij het niet ondienstig er de aandacht op te vestigen dat, blijkens de gedane aankondiging, de buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders in de Nederlandsch-Indische spoorweg maatschappij op den 16del1 dezer te Amsterdam zal worden gehouden. Daarin zullen o. a. behandeld worden de met de regering te sluiten overeenkomsten betreffende concession voor den aanleg en de exploitatie van nieuwe spoor wegen ene. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 56 tot 72 volwassen personen en 17 tot 20 kinderen. Naar wij vernemen zal de boekhandelaar A. Ophorst, te Wageningen, een werkje uitgeven ten behoeve van het asyl Steenbeek, bewerkt door Eberhard, wiens naam reeds genoegzame waarborg is, dat de moeite van den jjverigen uilgever ruimschoots zal beloond worden. 's Lauds middelen over de vier maanden dezes jaars hebben opge- gebragt 29,355,349.91%, zijnde 986,336.61% meer dan in hetzelfde tijd vak van 1876. De raming bedroeg 29,796,345.72. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt dat aan de rijkskweekscholen voor onderwijzers, met het begin van den cursus 1877/78, aanvang nemende op 1 Sept. aanst.gelegenhei't zal zijn tot plaat sing in het eerste studiejaar van 20 kweekelingen te 's Hertogenbosch20 te Haarlem, 21 te Middelburg, 20 te Deventer en 23 te Groningen, ten einde daar op kosten van het rijk opleiding tot hulponderwijzer te ontvan gen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zij, die tusschen 1 Januarij 1861 en 15 April 1863 geboren zijn. De stuk ken der adspiranten moeten vóór 15 Junij vrachtvrij worden toegezonden aan den directeur der kweekschool, bij welke men geplaatst wenscht te worden. Aan de rijkskweekschool te Groningen zal bovendien met den aan vang van den cursus 1877/78 gelegenheid zijn lot plaatsing van 10 hulp onderwijzers, ten einde opleiding tot hoofdonderwijzer te ontvangen. De stukken der adspiranten moeten vóór 15 Junij vrachtvrij worden ingezonden aan den directeur der rijkskweekschool te Groningen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat onlangs in de arrondissementen Zutphen en Arnhem, alsmede te Amsterdam, valsche munt- billelten van tien gulden in omloop gebragt en aangehouden zijn. De voor naamste, meest in het oog loopende kenteekenen van valschheid dier billet- len zjjn de volgende: Het papier is gladder dan dat der echte stukken en in het gevoel eenigzins vetachtig. De beelden en de geheele rand der voorzjjde zijn minder donker gedrukt dan op de echte stukken. Boven den uilgestrekten arm van den engel aan de regterzijde van den bovenrand ont breekt de vleugel. Het hoofd van het vrouwenbeeld ter linkerzijde is mis- teekend, de wang dikker dan op die der echte stukken. De billetten zjjn alle gedagteekend 1 November 1871 en voorzien van de naamleekening van een der Ministers Blussé, van Bosse en G. H. Bet (in stede van Betz), ofschoon alle onder die dagteekening uitgegeven echte billetten uitsluitend de naamleekening van eerstgenoemden Minister dragen. De op de echte billetten onder het woord «Geregistreerd" voorkomende geschreven handtee- keningen Blaauw, Geesink en Kantelaar, zjjn op de onechte stukken ge steendrukt. De op de valsche stukken voorkomende geschreven nommers en letters onderscheiden zich door slordigheid en onduidelijkheid van die op de echte. In het nagebootste watermerk «Muntbiljet" komt de Ietter J omgekeerd voor. De in de echte billetten voorkomende watermerken «tien gulden" met een daarbij behoorend cijfer ontbreken geheel op de onechte billetten. De kleur van den achterdruk verschilt zeer merkbaar van die der echte stukken. Zij is op de valsche stnkken ligt groenachtig blaauw en op de echte helder en veel donkerder blaauw. Ook is aan de achterzijde der valsche stukken de rand der voorzijde veel minder duidelijk zigtbaar dan bij de echte. Naar men verneemtmeldt de H. C.bestaat bij de regering het voor nemen om met ingang van 1 Januarij 1878 in eenige groote gemeenten des rijks bureaux van statistiek te vestigen. Die bureaux zouden het karakter van gemeentelijke bureaux verkrijgen en de kosten, van jaarwedden enz. door het rijk aan de gemeentebesturen worden teruggegeven ten welken einde op de staatsbegrooting voor 1878 de noodige gelden zullen worden aangevraagd. Blijkens berigt van Zr. Ms. minister-resident te Konstantinopel, van 27 April jl.heeft de Turksche regering den uitvoer naar het buitenland van graan uit het district van Philippopolis verboden tot den nieuwen oogst. Dit verbod zal beginnen te werken op een door de plaatselijke overheden te bepalen en nader bekend te maken dag. Nogtans zal eene uitzondering wor den gemaakt ten behoeve der contracten die vóór de uitvaardiging van het verbod gesloten zjjn. Mitsdien zal aan de belanghebbende kooplieden een termijn van veertien dagen worden toegestaan om hunne contracten door de bevoegde autoriteiten te doen viseren. -- Het stoomschip Drenthe, van Java naar Rotterdam, is op 10 Mei te Suez aangekomen. De Prins van Oranje, op weg naar Batavia, is op 9 Mei van Napels vertrokken. De heer J. N. van Eek, hoofdonderwijzer te Bemmel, is door Z. M. benoemd tot hoofdonderwijzer op de Pupillenschool te Nieuwersluis. In de laatste dagen zijn te Rotterdam op het vermoeden van valschheid in beslag genomen zes bankbilletten van 100. De valschheid verraadt zich door het papier, hetwelk met dat der echte bankbilletten niet overeenkomt; door slechte en onvolledige teekening van hel beeld en den rand; door de letters e in het woord «Nederlandsche" en B in het woord «Bank"; voorts door de cijfers 100 en 10; het laatste alleen in eerstgemeld billet te vinden. Al deze valsche slukken zijn vermoedelijk van dezelfde hand afkomstig. Eergisteren avond is op een overweg van den Hollandschen spoorweg nabij Delft een oppassend huisvader door een trein verrast en overreden. Men vond zijn vermorseld lijk op de baan. Men meldt uit Haarlemmermeer van den 10denIn den afgeloopen nacht is alhier een vreeselijk ongeluk voorgevallen. Mevr. de wed. v. d. P. geboren Vr.van Haarlem, haar broeder, de heer Vr.van Amsterdam, hare dochter en schoonzoon, zijnde de heer F. v. Sch. en echtgenoote, en hun eenig kind, een meisje van drie jaar, allen van Haarlem, keerden te ongeveer half twaalf uur uit Haarlemmermeer terugalwaar zij tegen woordig waren geweest bij de voltrekking van het huweljjk van den zoon van mevrouw v. d P. Zij waren allen gezeten in een rijtuighespannen met twee paarden. De koetsier, door de duisternis en het licht dat op een vaartuig zigtbaar was misleid, is aan het eind van den Benncbroekerweg, nabij Bennebroekin de Ringvaart gereden, met het ongelukkig gevolg, dat alle vjjf personen zjjn verdronken. Alleen de koetsier is met levensgevaar gered knnnen worden. Ook de paarden zijn verdronken. Een der verdron kenen is spoedig levenloos opgehaaldde overige zijn eerst in den vroegen morgente ongeveer vijf uuropgehaalddeze bevonden zich toen allen nog in het rijtuig. Door de duisternis en de diepte waren alle aangewende pogingen tot redding vruchteloos. Te IJmuiden is van New-Castle aangekomen eene monster-baggermachine, behoorende aan de River Tym Company met drie stoombaggerbakken; het is een dubbel geladderd werktuig en werkt met 72 emmers. Op het midden van het gevaarte verheft zich een huiswaar men de beweging der machines regelt. Men zegt dat dit groote werktuig per uur 300 ton grond verbaggeren kan. Naar men verneemt zijn èn hoofdmachine èn bijmachines voor den tijd van drie maanden aan de kanaalmaatschappij verhuurd; dit tjjdstip acht men voldoende om met die werktuigen het kanaal bevaarbaar voor de grootste schepen te maken. Te Enkhuizen is Zondag nacht een beschonken persoon in eene her berg door zijne vrienden zoodanig op gruwelijke wjjze mishandeld, dat er (Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1