BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. het getuigschrift voor hel eerste gedeelte uitgereikt aan den heer L. Ver mande, mcd. doctorandus. Bij de voortzetting der acle-examens voor het lager onderwijs te 's 11 age zijn eergisteren voor de Engelsche taal 9 vrouwelijke candidaten ge ëxamineerd; 3 werden afgewezen, 6 toegelaten, t. w mejj. J. M. Egeling, J. M. Giese, G. J. Ph. Medenbach, J. Sluns, S. P. Stutterheim eu P. C. Lindo, allen uit 's Hage. De voorjaars-examens voor het lager onderwijs in de provincie Zuidholland zijn thans afgeloopen. Voor het examen hadden zich 520 candidaten aangemeld. De uitslag was aldus: hoofdonderwijzers, toegel. 14, afgew. 40; hoofdonderwijzeressen, toegcl. 7, afgew. 5; hulponderwijzers, toegel. 31, afgew, 37; hulponderwij zeressen, toegel. 26, afgew. 17; Fransch: onderwijzers, toegel. 20, afgew. 30; onderwijzeressen, loegel. 24, afgew. 11; Engelsch: onderwijzers, toegel. 7, algew. 11; onderwijzeressen, toegel. 16, afgew. 9; Hoogduitse!»: onder wijzers, toegel. 3, afgew. 9; onderwijzessen, toegel. 8. afgew. 6; wiskunde: onderwijzers, toegel. 15, algew. 17; teekenen: onderwijzers, toegel. 3, afgew. 5; handwerken: onderwijzeressen, tocgel. 62, afgew. 17; landbouw kunde: afgew. 1 candidaat; gymnastiek: onderwijzers, loegel. 10, afgew. 2. Het aantal toegelaten candidaten bedraagt derhalve 246, dat der afgewe zenen 217. De minister van oorlog heeft bevelen gegeven tot het onder de wape nen roepen van miliciens-verlofgangers, te weten: van 4 Augustus tot 7 September, bjj het 1', 2', 4', 5e, 7' en 8e reg. infanterie, de regimenten huzaren en compagnién hospitaalsoldaten die der ligting van 1874, en bij het reg. grenadiers en jagers, hel 3C en 6' reg. infanterie die der ligtingen van 1874 en 1875; -van 4 Augustus tot 12 September, bij de regimenten veld-arlillerie en hel reg. rijdende artillerie die der ligting van 1874; van 16 Julij tot 24 Augustus, bij hel corps pontonniers die der ligting van 1874; bij hel balaillon mineurs en sappems die der lieting van 1874, van 12 Juljj tot 20 Augustus, en die der ligting van 1875, van 21 Augustus lol 29 September. In het hoofdkiesdistrict Alphen zijn gekozen tot leden der prov. stalen van Zuidholland dc aftredende hl». n»r. C. van der Vlies met 369 en I. van der Bi eggen met 372 van de 605 geldiee stemmen, üp den heer mr. S Le Poolc waren 250 en op den heer mr. A. 11. Brandt waren 224 stemmen uitgchragt. In het hootdkiesdistrict Zoetermecr is de heer n»r. P. L. F. Biussé, aftredend lid, gekozen met 600 van de 760 geldige stemmen. Er moet eenc herstemming plaats hebben tusschen de hh. C. L. J Bos, die 337 en C J. van der Ondermenlen, die 270 stemmen verkreeg. Verder waren nitgebragt op dc hh. S. baron van Heemstra 153, mr. A. 11. Brandt 75 en nr. P. van den Brandeler 32 stemmen. Door hel prov. kerkbestuur van Noordbrabant is tot dc evangeliebedie ning toeg»laten de heer A. K. E. Horst. Naar men verneemt heelt het prov. kerkbestuur van Groningen, bij eindbeschikking, het vonnis, ten vorigen jare uitgesproken tegen d». Hooy- kaas Herderschee, pred. te Nijmegen, waarbij hij voor den lijd van 6 we ken geschorst was in zijne bediening, vernietigd en hem niet schuldig ver klaard aan vergrijp tegen de kerkelijke reglementen. Aan de Proo. Gr on. Cour. wordt uit Leeuwarden gemeld, dal Jut aan den heer Betikuian. vroeger commissaris van politie le 's Hage en tot voor eenigen tjjd adjunct-commandant in het huis van verzekering te Leeuwarden, en later ook aan den commandant, zou hebben medegedeeld, dat dc Jong, Behagel en Verlint, dezellde personen, die geruimen tijd verdacht werden van den moord op mevr. van der Kouwen, zjjn medcpligtigen zijn geweest. Genoemde courant zegt teregt voor de waarheid van Jut's verklaring niet te w illen instaan. Bij een brand, die dezer dagen te Nieuw-Becrta plaats had en waar door twee boerenplaatsen werden vernield, zijn den volgenden morgen door het omvallen der muren vier landbouwersknechts getroffen, en wel zoo, dat twee dadelijk gedood werden en een in bedenkelijken toestand verkeert. Naar men uit Duitsche bladen verneemt heeft de policie te Emmerik bij den aldaar gearresteerden Friedrich Geck. uit Elberfeld351 valsche Nederlandsche muntbillelten van 10 gevonden, benevens een brief, dien hjj juist naar het postkantoor wilde brengen. Aan het slot van dien brief, geadresseerd aan een medepligtige te Essen, leest men: "Ik waag een zeer gevaarlijk spel. Mogen de goede geesten mij bijstaan. Als God wil, kom ik Zondag of Maandag ten uwcnl." 's GUAVEXI1AGE 11 Mei. De 2' luit. P. L. A. Coilardvan het 6" reg. infanterie, is in rang en ancitnneleit overgeplaatst bij hel wapen der infanterie van hel leger in Nederl. Indié. en aan den officier van gezondheid 2' kl. op non-activiteit J. J. H. van Frankenhiiysen is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de mi litaire dienst verleend. De luitt. ter zee 2' kl. J. 11. Strootman. W. 11 Ditllof Tjassens en G. J Sluyterman uit Oosl-Indie teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. K. II. prins Frederik geeft heden op het Huis ter Horst een diner, waaraan Z. K. II. prins Hendrik en verschillende leden der hol houding zul len deelnemen. Dc minister van binnenlandsche zaken zal morgen geen gehoor vcrlcencn. Dc tweede kamer heelt heden dc behandeling voortgezet van het wets ontwerp tot regeling van het onderwijs bij de kon. militaire akadeniie. De regering heeft overgenomen het amendement om in dc twee eerste studie jaren geen militaire vakkrn te doceren. Aangenomen zijn de amendementen tot vaststelling van een verkort programma, tot een toelatingsexamen dal aansluit bij liet onderwijs van het derde jaar efner hoogere burgerschool en tot instelling eener krijgschool. De herziening der wet is bepaald voor Sep tember 1882. Het ontwerp in zijn geheel is aangenomen met 53 tegen 22 stemmen. lil dc gemeenteraadszitting van Woensdag is ingekomen cene voor drag! ter benoeming van een directeur der boogere burgerschool in plaats van d'. van Aken, benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in deze provincie. B rg. en weth. bevelen voor die betrekking aan den heer dr. J. D. van der Waals, leeraar in de natuurkunde, thans aangewezen om den directeur bij afwezigheid le vervangen. De arrond-regtbank alhier heeft heden vonnis gewezen in de zaak van de wed. Sinke, tegen den heer Kavelaars te Delft, bet effende de actie lot uitkeering van een jaargeld aan cischeresse wegens hel veroorzaken van den dood van haar echtgenoot. Dc regtbank heeft die vordering ontzegd op grond dat niet is gebleken dat de hond van den heer K. dc oorzaak van den dood van S. is geweest ol diens redding had bemoeijelijkl. Een oud affuit of zoogenaamd rolpaard, dat langen lijd, volgens des- I kundigen wel twee eeuwenin het water moet hebben gelegen, is dooreen Schevcningschen visscher uit zee opgevischt en te Scheveningen aangebragl. ITHANHRlJk. Door de ministers van financien en van oorlog is een wets-ontwerp ingediend, waarbij een crediet gevraagd wordt van 209 millioen op de liquj. datie-rekeningten behoeve van het depart, van oorlog. Om geregeld voort te gaan met de vernieuwing van het oorlogs-malerieelwaarmede reeds voor zes jaren een aanvang is gemaaktzijn nieuwe credielcn uoodig. De rege. ring was eerst van meening dal er 400 millioen zouden vereischt worden, maar zij gelooft dat voor dit jaar 209 millioen voldoende zullen zijn. OUIT8CHLAWB. De Reichs-Anz. bevat eene lijst van personen, die naar aanleiding van 's keizers bezoek aan het rijkstand ridderorden ontvangen hebbenwaar onder de bisschop en de opperrabijn van Straatsburg, alsmede twee protes- tantsche geestelijken aldaar De regtbank te Keulen heeft uitspraak gedaan in de zaak van den heer Baare, te Bochum. beschuldigd van beleediging jegens den lieer Camp. hansen, Pruissiscli minister van financien, lil eenc openbare vergadering had hij gezegddat de minister hem op cene audiëntie had toegevoegd: //Denkt gij dat wij hier te Berlijn een enkelen traan er over zullen storten als gij in Westphalen le gronde gaal?" De uitspraak was: eene boete van 500 mark. of 50 dagen subsidiaire gevangenisstraf, Bij hel afbreken van liet postkantoor te Berlijn is een plafond inge stort. waaronder de werklieden schafttijd hielden. Zij begaven zich juist weder aan den arbeidzoodal slechts 5 personen door het neervallend puin getroffen werden. Twee personen werden terstond gedood. In het begin dezer maand heeft men te Bazel, Zurich, VVinterthttr, Ebnat. Schaffhatisen en op nog verscheiden aiidere plaatsen in Zwitserland zeer heftige aardschokken waargenomen. Zij deden zich in verticale rig- ting gevoelen. Van ongelukken, daardoor veroorzaakt, verneemt men niets, hoewel de schrik der bewoners op vele plaatsen groot was -- Volgens berisien uit Denemarken heeft de predikant Holm, in het plattelandsdistrict Vensyssel, iu Jutland, op Zondag 22 April in zijne leer rede de staatsbegrooliiig gecritiseerdzijne gemeente aangespoord geen be lasting te betalen, den koning als eedverbreker voorgesteld, en in het nagebed de bede uilgesproken: «dat God den koning moge doen inzien dat hij niet langer verdient de kroon te dragen". Hierover in verhoor genomen, heeft hij dadelijk ronduit bekend, de hem ten laste gelegde woorden te hebben gebezigd. Daarop is hij in zijne ambtsbediening geschorst en is er eene vervolging tegen hem ingesteld. Door een Russisch blad wordt medegedeeld dat bij de militaire inten dance te Kischeneff eenc verduistering van proviant op groote schaal is ont dekt. De grootvorst-opperbevelhebber eischte een streng onderzoek en het gevo g was dat een zeer hooggeplaatst ambtenaar der militaire intendance, krachtens vonnis van den krijgsraad, doodgeschoten werd, terwijl zes zijner ondergeschikten in arrest zijn. TURKIJE, Men meldt uit Bucharest van 9 Mei: Gisteren beschoten de Turken uit lsaktscha het klooster bij Satulundat de Russen ter herinnering aan hunnen overlogt over den Donau in 1828 gebouwd hebben. Het gebouw is door het bombardement vernield, en de daartoe behoorende gebouwen zijn in brand geraakt. Een Russisch kanon is gedemonteerd en een man hierbij gedood. Uit Galatz wordt van 9 Mei gemeld: Gisteren namiddag openden twee Turksche monitors, ondersteund door batterijen op den Tiirkschcn oever, een moorddadig vuur tegen de Russische batterijen le Braila. die krachtig terugschoten. Het vuur duurde drie urendc monitors stoomden toen ver der, stroomopwaarts. De stad Braila heeft niet geleden. De Russische bat terijen openden bij het aanbreken van den dag weder het vuur op de Turksche bal'erijeu te Chiacet. Ten negen ure 's morgens werd een leven dig geweervuur gehoord. Alles wijst aan, dat de Russen op het punt zijn den Donau over te trekken. Naar men uit Konstantinopel meldt zendt de Sultan een heilige kara vaan met kostbare geschenken naar Mekka en Medina. Aan de inwoners der heilige steden zal verkondigd worden, dat Rusland, dal zeil zijn niet- orlhodoxe onderdanen vervolgt, nu ook het hoofd van den Islam uit Europa w il verdrijven om gemakkelijker zijn Mohamedaansche onderdanen le kunnen dwingen het Christendom aan te nemen. De Sultan roept daarom alle ge- loovigen lol den strijd legen Rusland op, om hunne broeders in den Krim, den Kaukasus en Middeu-Azië le hulp le komen. Dag en naclil zal er bij de Kaaba ie Mekka en bij hel graf van Mohamcd le Medina gebeden wor den voor de overwinning der Turksche wapenen Wanneer hij overwonnen heeftzal de Sultan een bedevaart naar de heilige steden doen en de bevol king voor hun trouw beloonen. LONDEN, 10 Mei. Lagerhuis. De heer Bonrke zegt. in antwoord op cene vraag van den heer Jenkins, dat de regering geen enkelen slap heeft gedaan om de oorlogsvloot naar den Donau le zenden, omdat dergelijke maatregelen zonden kunnen aanleiding geven lot verkeerde Uitleggingen en ernstise resultaten opleveren. Aan de regering is het niet hekend dat de Turksche blokkade ongenoegzaam is. In antwoord op cene vraag van den lieer Wait vei klaart hij, dat Engeland te Konstantinopel pogingen doet om een nieuw uitstel te verkrijgen voor hel binnenkomen en het vertrekken van de schepen iu eu uit de geblokkeerde havens. LONDEN. 10 Mei. Lagerhuis. De heer Bourke verklaart dal Engeland toestemt in de door Frankrijk gevraasde verlenging met één jaar van het uitstel betrekkelijk tot de ratificatie der suikerconventie. LONDEN, 10 Mei. Reuters correspondent op het eiland Malta meldt dat de hertog van Edinburg aan boord van een gepantscerd schip naar Kandia vertrekt, om zich van daar naar hel kanaal van Suez le begeven. LONDEN, 10 Mei. Reuters correspondent le Erzerum meldt van gisteren: //Een Russische kolonne is langs de Turksch-Perzische grens neergedaald lot Van. docli werd in de omstreken van Bayazet in haren logt belemmerd. Het land leverde vele moeijelijkheden op, welke men vooral bij hel tourra- geren ondervond. LONDEN. 10 Mei. Lagerhuis. Voortzetting der beraadslaging over de resolutien-Gladstone. De beer Cbntrey wenschl de verbrokkeling met Turkije en een bondgenootschap met Rusland. -- De heer Chappin verklaart zich als tegenstander van de verbrokkeliugspoliliek en ontraadt maatregelen van dwang. Dc heer Peel keurt de gisting en spanning af, welke door Gladstone zijn veroorzaakt De heer Forster gelooft niet dat Rusland voornemens is naar Konstantinopel te gaan. Dc discussie wordt geschorst tot Vrijdag.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2