BülTENLAINDSCili: MJIIGTKN, PER TELEGRAAF. mei rooijing aanvangenom daarna als tweede teelt bloemkool van het land te kunnen trekken. De koude is sedert de laatste acht dagen vinnigniets groeit, terwijl de nachtvorsten al het ontlokene zeer veel kwaad doen. Rjjnland's uitwatering heeft, niettegenstaande al de regens, uitstekend aan hare bedoelingen beantwoord; klagten over te hoog water werden in deze streken niet vernomen, betgeen wel de aandacht verdient. Door den gemeenteraad van Katwijk is besloten te Katwijk aan den llijn een pand aan te koopen. ten einde dit als gemeentehuis in Ie rigten. Te Alkmaar zijn drinkebroers op jammerlijke wijze omgekomen. De een slikte, na het veelvuldig gebruik van jenever, in zjjn woning; de ander zou in zijn opgewekten toestand van Schoorldam naar huis worden overge- bragt door iemand, die evenzeer beschonken was, en beiden verdronken met paard en chais, waarmede zij de terugreis zouden doen. Hun lijkeu heelt men later opgevischt. Omtrent den brand, die Vrijdag 1'. nabij hel Liesbosch onder Prinsen- hage plaats had, wordt nader gemeld: De landbouwer P. K. zat omstreeks 8 uur des morgens met zijn zwager L. L., die bij hem werkzaam was, zijne vrouw en 17-jarige dochter (de andere kinderen waren naar school) koflij te drinken, toen eensklaps tot hun grooten schrik bleek dat het huis in brand stond. Ue brand nam met ougeloofelijke snelheid toe. De vier personen, trachtende nog iets te redden, wilden juist een kist met kleêren en eenige kleinigheden naar buiten brengen, toen op hetzelfde oogenblik, dat zij naar builen wilden gaan, liet brandende rieten dak reeds naar be neden stortte en den uilgang versperde. De beide mannen hebben zich ge red door de vlammen heen, bekwamen veel brandwonden en verkeeren in groot levensgevaar. De beide vrouwelijke personen zijn verbrand, benevens al hel boerengereedschap llit Zicrikzee meldt men dal Zondag middag het vaartuigwaarmede de poslgemeenschap wordt onderhouden aan liet veer van Stavenisse op Vianeii. is omgeslagen. Gelukkig heeft geen der opvarenden daarbij letsel bekomen. Ook de postpakketten zijn gered. Behalve de twee ton voor meerdere baggcring ten behoeve van den Rotterdamschen waterweg zijn bij het ontwerp tot verhooging van hoofd stuk V nog uitgetrokken 72000 voor verbetering der hooiden van de Marine haven te llellevoelsluis, die levens zullen worden ingekort; voorts 318,408 voor de sluis, de zoogenaamde nieuwe Statenzijl (herstel wegens storm schade) en voor verzwaring en verhooging der dijken (voor liet volgend jaar komt daar nog 83475 bij), wijders 40000 van rijkswege voor herstel der schade aan den calamiteuseu Nieuw Netizenpolder; voor herstel van bui tengewone winter- en stormschade f 381,689 (het geheel is begroot op ƒ415.889); ten slotte, behalve eenige andere geringere verhoogingen, nog eene van 450C0 voor de Parijsche tentoonstelling. Vooralsnog behoeft voor deze en aiidere verlioogingen bij andere departementen geene nadere aanwijzing van middelen te geschiedenmet het oog op de toenemende opbrengst der middelen boven de raming. 'sGRAVENIIAGE8 Mei. Dc heer K. van Overzee is erkend en toegelaten als consul van (los- tenrijk-lloiigarije tc Rotterdam. De officier van gezondheid 1' kl. bij de zeemagt D. Dronkers is op iijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, en lot officier van gezond heid le kl. is bevorderd de officier van gezondheid 2' kl. dr. F. M. CoWati. Tot directeur van een der rijkstelegraaphkauloren is benoemd 11. L. BerckenhofT, thans telegraphist 2' kl. Blijkens een bij het dep. van marine ontvangen telegram, is de oefe- ningsdivisie, onder bevel van den kapitein ter zee \V. K. van Gennep, den 5l,a Mei van St. Vincent naar de Kaap de Goede Hoop vertrokken In de zitting van de tweede kamer van lieden is het algemeen debat over het ontwerp tot regeling van het onderwijs aan de militaire academie voortgezet. De bh. de Roo en Stieltjes hebben het ontwerp ten sterkste bestreden. De lieer van Wassenaer van Calwijck en de minister van oorlog hebben het ontwerp uitvoerig verdedigd. Morgen voortzetting. D*. de Hoest, pred. te Amersfoort,heelt voor het beroep der herv. gemeente alhier bedank'. ENG ELAND. LONDEN. 7 Mei. In het hoogerhtiis heeft lord Derby op eene vraag betredende hel Suez- kanaal geantwoord, dat er geen tractaat nopens de onzijdigheid van dat kanaal bestaat, liet eenige stuk over dat onderwerp was een lirman, waarin bepaald werd, dal ten allen tijde een doortogt door dat kanaal aan koop vaardijschepen zon worden verleend. Daarin lag niet opgesloten, dal liet kanaal onzijdig was verklaard iu den gewonen diplomaticken zin van het woord, volgens welken liet kanaal in oorlogstijd niet zou openslaan voor oorlogschepen van een der krijgvoerende partijen, wat inderdaad dan ook in zekere omstandigheden e ne hinderlijke bepaling voor Engeland zou kunnen zijn. Men verneemt dat eene aanzienlijke boeveelheid ammunitie naar Gibral tar en naar Malta is verzonden en dat maatregelen zijn genomen om ter stond 7 regimenten cavalerie, 5 brigaden artillerie, 9 regimenten infanterie en 33 verschillende bataillons te kunnen inschepen. De vereeniging genaamd «Stafford House-comilétot ondersteuning van lijdende Turksche soldalen heeft in haar onder voorzitting van den hertog van Sutherland gehouden vergadering een som van 1000 goedgekeurd voor geneesmiddelen tegen de koorts, chloroform en chirurgische instrumenten, welke artikelen onverwijld naar Turkije zullen worden gezonden. Tevens werd besloten eene nadere dringende uitnoodiging tot bel publiek le rigten, om meerdere bijdragen te offeren ter verzachting van het lijden der Turk sche militairen. - De Spectator vertrouwt Hat de liooge prijzen van liet graan niet een jaar zullen duren, daar Engeland niet van een enkel rijk alhankelijk is voor zijn toevoer van graan. Slechts gedurende enkele weken zal de slui ting; der Russische en Rumenische havens een zoo ernstigen invloed hebben. Het westen van Amerika en het noorden van Indië zullen alles opbrengen wat Engeland noodig heeft; de prijs van het graan zal echter hooger zjjn dan vóór den oorlog, omdat de vervoerkosten ook grooter zijn. Tusschen de 50 en 60 personen verlieten Vrijdag Londen, als bede vaartgangers naar Rome. Er waren vele vrouwen onder de verlrekkenden. Men verzekert dal de gift aan den Paus uit Engeland 2000 zal bedragen, ERANHKIJk. Met het oog op het besluit der kamer ten opzigte van de mandemen ten der bisschoppen, dringt de Pays er bij den minister van justitie op aan, een le Nancy verschijnend blad, dat een artikel vol van beleedigingen tegen den Czaar bevat, te vervolgen. Zaturdag avond heeft een groot aantal studenten eene bijeenkomst gehouden. Vijftienhonderd hadden aan de oproeping gehoor gegeven. Zij besloten een adres naar gene zijde der Alpen te zenden, maar niet aan de Italiaansche regering, aangezien dergelijke handeling onwettig zou zijndoch aan hunne mede-studenten in Italië. In dit adres zal men hun verzekeren, dat de clericale tegenstanders van Italië slechts eene onbeduidende minder heid in Frankrijk uitmaken en dat Frankrijk alle sympathie heeft jegens Italië. De vergadering heelt verder besloten eene petitie le rigten tot de Fransche kamer van afgevaardigden, met verzoek de regering uit tc noodi- gen, de wetten der monarchie legen de Jezuiicn in toepassing te brengen. DIJ 1 T S G 51 LAND. De keizer is Zaturdag II. uit Straatsburg naar Melz vertrokken, alwaar bij teil 5 ure is aangekomen. Ook daar werd hij onder liet luiden der klokken ontvangen. Volgens den verslaggever der Köln. Zeit. waren wel aan enkele buizen de jalousiën nedergelalen. maar waren overigens alle ramen bezet en stond ook allerwege eene digte menigte geschaard. In het gebouw der prefectuur werd hij opgewacht door burgerlijke en kerkelijke autoriteiten. Evenals te Straatsburg met den bejaarden bisschop Ras, hield de keizer te Metz bij de ontvangst een langdurig gesprek met den bisschop van Melz, en wel in bet Fransch. daar -Ie kerkvoogd liet Duitsch niet vol doende magtig is. Vervolgens onderhield de keizer zich met de hoofden der andere kerkgenootschappen. Voor 's avonds was er eene militaire muziek uitvoering, en een oplogl aangekondigd, benevens eene verlichting van de kathedraal. Men weet door den telegraaf dat die verlichting een voor dat gebouw nootlottigen afloop heeft gehad. Betreffende den brand in de kathedraal wordt gemeld dal liet gevaar voorbij is; slechts stijgen nog rookwolken langs de golliische pijlers op. Het torenuurwerk is onbeschadigd gebleven De dakstoel is afgebrand en het inwendige der kerk op verschillende plaatsen door neèrvallende bran dende stukken hout beschadigd. De keizer heeft 3000 mark gegeven ten behoeve der armen van Straatsburg, terwijl hij verschillende weldadige instellingen ruim bedacht. TURH1J E. Uit Czernowitz meldt men: De stortregens der laatste dagen hebben groote vertraging in hel marcheren der Russische troepen veroorzaakt. In hel bijzonder zijn de verbindingswegen over Ungheni en Leowo bijna on bruikbaar. De telegraaflijnen op den Turkschcn Donauoever tegenover Braila werden door een of andere vijandelijke hand vernield, doch terstond weder door de Turken hersteld. Te Jassy en te Bucharest begint reeds gebrek aan levensmiddelen le ontstaan. De wet op de reqcisities is reeds afge kondigd. -- Uil Erzerum wordt gemeld: De Russische regtervleugel rukt met snelle marschen door Geiiles en Tschaldir. met het doel om de tweede ver dedigingslinie der Turken te Soghanle om te trekken. De linkervleugel tracht den pas van Bajasid Ijngs den weg van Surikoy te forceren. Het centrum van het Russische leger bevindt zich cp de vlakte van Kars en schijnt den uilslag dezer bewegingen te verbeiden, liet wcêr wordt beter. YVEENEN, 7 Mei. Aan de Pot. Corr. wordt uit Athene gemeld, dat liet Grieksche kabinet aan de I'orle een protest heeft gezonden wegens het vrijlaten van verscheidene gearresteerde Turksche rooverlioofdlicdendie vroeger de Grieksche grenzen verontrust hebben. lie lijsten der reserve van het Grieksche leger zijn in liet geheele koning rijk gesloten. De manschappen van twintig tot dertig jaren vormen een contingent van 100,000 man. WEËNEN, 7 Mei. De Pol. Corr. meldt uit Bucharest dat de Turken gisteren de stad en Donauhaven Beket aanvielen, nadat reeds eenige dagen le voren baschi-bozouks rooltogten aan die zijde hadden ondernomen. Na een bombardement, dat verscheidene uren duurde, zijn verscheidene huizen verbrand, alsmede een aantal sghepen iu de haven en op de rivier, waar onder ook Engclsche schepen. In Beket lag, evenmin als in liet gisteren beschoten Oltenitza. geen enkel man bezetting. BERLIJN, 7 Mei. De lieichsanz. meldt dat de vertegenwoordiging der belangen der Russische onderdanen iu Egypte overgegaan is op den Duiischeu consul-generaal in Alexandrië en op de overige Duitsche consulaten in Egypte. ST. PETERSBURG, 7 Mei. Het antwoord van Engeland op de Russische circulaire is lieden den keizer overhandigd. De Ageoce liusse merkt op dat de vrees van Engeland voor toekomstige verwikkelingen, wat Rusland betreft, ongegrond is. Servië zal eene strikte onzijdigheid in acht te nemen, MOSCOU, 7 Mei. Het Slaven-comité alhier beeft een manifest aan zijne zendelingen in de Slavische landen, waar Russische troepen staan, gezon-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2