LEIIISCUE COURANT. 1877. M°. 100. WOENSDAG 9 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. He prijs der Adverlenliën is van 14 regels ƒ1.—, iedere regel meer 25 cenls. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal Donderdag avond geene Courant worden uitgegeven. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van de firma De Heyder en O.om op het terrein hun ner fabriek, gelegen aan de lleereiigraclit, nog een stoomketel te plaatsen; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 22,t"1 Mei aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden 8 Mei 1877. E. KIST Secretaris. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 8 Mei. lieden zijn van de 1116 kiesgeregtigden lot verkiezing van de pro vinciale staten van Zuidholland 297 opgekomen tot inlevering hunner stembriefjes. De arrond.-regtbank alhier hield heden hare laatste zitting. De uit spraak in het proces Villefort C0., alsook het plegtige eener laatste zit ting, had eenig publiek naar hel reglsgebouw gelokt. De regtbank besliste ten nadeele der firma Villefort C°. en veroordeelde haar in de kosten. Nadat dit afgedaan was en geene zaken meer te behan delen waren, nam de heer mr. van Outeren het woord. Hij wilde den hamer niet neerleggen, voordat hjj eenige woorden van dank en tot alscheid had gesproken. Het deed hem leed dat de slag, die reeds lang gedreigd had, eindelijk Leiden had getroffen. Met het meeste genoegen was hij gedurende 33 jaren hier aan deze regtbank werkzaam geweest, en zag met dankbaarheid op dien tijd terug, omdat de harmonie, die er tusschcu de regters en de balie gehcerscht had, onverstoord was geweest. Nu echter een maatregel hier deze regtbank had opgeheven, noemde hij dien tcregt betreurenswaardig, al moest men dien ook eerbiedigen. Eenejzaak echter wilde hij bespreken en wel de soms geuite mcening dat de Leidsche regtbank de kiem der ontbinding in zich had omgedragen en door de be handeling van te weinig zaken lot dommeligheid zou zijn vervallen. In waardige cn welsprekende woorden kwam de geachte president tegen deze aantijging op en op bedaarde en aldoende wijze wierp hij deze be schuldiging van haar af. Hij wees er op hoevelc mannen hunne beste krachten aan deze regtbank hadden gewijd, om daarna geroepen te worden tot betrekkingen, waarin zij hebben geschitterd of nog uitblinken en zich een naam hebben verworven, die zich over de grenzen des vaderlands uitstrekt. Aan hen, die andere betrekkingen gekregen hadden, gaf hij den besten heilwensch mede voor hun toekomstigen werkkring en sprak de opinie uit dat, al kon door deze stad liet vertrek van eenige achtenswaardige familiën materieel geleden worden en men daarvan niet veel zou bespeuren, dit liet geval niet was met het intellectuele nadeel, dat deze stad onderging door het verlies van mannen, die dagelijks hier zoovelen met raad en daad had den bijgestaan. Ook de deurwaarder Grecve en de bode werden niet vergeten in den dank des presidents. Hunne verdiensten werden geroemd en van den laat ste zeide de heer van Outeren dat men voor korten lijd nog schertsender wijs gezegd had dat hij van hen allen de beste was, omdat Schrijver zich nog nooit aan verzuim had schuldig gemaakt. Diep geroerd sprak hij nog eens een dankbetuiging lol allen uit en met een «vaart allen wel" eindigde de waardige man zijne welgemeende en imponerende toespraak. Dadelijk hierna sprak de lieer mr. Tollens een paar korte woorden tot den president, die, met handdruk bezegeld, voor hem den besten wensch inhiel den en aan het gehoor duidelijk maakten dat ze kwamen van het hart tot het hart. De deken der advocaten mr. Neeb, die 27 jaren aan de balie hier ter stede werkzaam was, wenschte dat het otium cum digr.itate voor den presi dent zoo gelukkig en zoo lang mogelyk mogt zijn. Hij wees er op hoe ten allen tijde hij met zooveel genoegen hier zijne bezigheden had volbragt, om dat de verhouding tusschen balie en regters niet anders dan aangenaam had genoemd kunnen worden. Den substituut-officier van justitie mr. Bijleveld sprak hij hierna aan en uitte den wensch datdaar hij slechts naar ééne zaak de vraag had gedaan en die niet gekregen had, hij binnenkort eene betrekking mogt verkrijgen, geöven- redigd aan zijne capaciteiten en waarachtige verdiensten. Hierna rigtte hij liet woord tot zijne confrèreszeide dat het hem altijd zeer verheugd had aan hun hoofd te hebben gestaan en eindigde met den wensch dat, ofschoon nu zij, wier bestemming geen andere was geworden, hier gescheiden werden van de regtbank, toch de leden van dit college hen niet zouden vergeten, evenmin als zjj hunnerzijds dit zouden doen. Mr. Suringar sprak uit naam der procureurs. Al was hunne betrekking eene nederige aan de regtbank, toch moesten zjj van hun kant erkennen dat de wjjze, waarop zij hier door den president en de andere regters wa ren behandeld, altijd de meest hupsche en welwillende geweest was. Vooral rigtte spreker het woord tot den president en den griffier. Van den eersten zeide hjj dat men nooit, zelfs onder zijne drukste bezigheden, te vergeefs by hem aanklopte en men hem altijd bereid vond met raad en daad te hel pen. Den griffier prees hij om zijne naauwgezetheid cn accuratesse en zeide dat. ofschoon ook hij het genomen besluit eerbiedigde, hij toch niet anders kon zeggen, dan dat hij den griffier van Kaathoven ongaarne zag vertrek ken. Ook hij wenschte dat de bandendie lang onderling hadden bestaan, en nn op eens verbroken werden, toch piet dit betreurenswaardig gevolg mogten hebben dat men elka&r zou vergeten. Hierna bedankte de president de sprekers en sloot de reglzitling. Blijkens de officiële lijst der bekrooningen, toegekend bij de tentoon stelling van voorwerpen door den werkman vervaardigd, moet de gisteren door ons gedane opgave nog aangevuld worden met de namen van G. J. Brinkman, aan wien een tweede prijs, en J. Bom, aan wien een getuig schrift is toegekend. Bij de voortzetting van de acle-examens voor het lager onderwijs te 'sllage, deden gisteren voor de vrouwelijke handwerken 16 candidaten examen. Toegelaten werden mej. G. M. Beyl, uit Leiden, voorsmaak; A. C. S. van Dorp, uit Sassenheim, voor nut en smaak; C. van Dorp, uit Leiden, idem, S. C. Ilanselaar, idem, A. M. E. van Leeuwen, idem.C.D. J. Molkenboer, voor smaak, E. fh. Oudshoorn, voor nut, D. J. Pellecom. voor nut en smaak, C. Sleenwijk, voor nut, M. F. Verbrugge, voor smaak, en J. Wijnbeek, voor nut, allen uil Leiden. Voor de Fransche taal werden van de 7 candidaten toegelaten mej. N. J. S. Havinga Oortwijn, uit Boskoop; E. G. Kleeuwens, uit Delfshaven, en M. W. Pesch, uit Rotterdam. Door de prov. commissie in Gelderland zijn dezer dagen voor de acte van hoofdonderwijzer 28 candidaten geëxamineerd; slechts 7 werden toege laten. Onder de afgewezenen was cr, volgens de 4rn. C., een. die acte had voor wiskunde, middelbaar onderwijs, en voornamelijk in het vak van rekenkunde te zwak werd bevonden. (let stoomschip Conrnd27 Maart van Batavia vertrokken, is gisteren te Nieuwcdiep aangekomen en heeft de equipage aangebragt van den op 29 April bij Malaga gezonken Duilsclie bark Presenska, kapt. Schumacher, van Torrevieja naar Libau. Volgens het thans verschenen programma der nationale tuinbouw tentoonstelling, van 23 tot en met 25 Jtinij a. s. in het Park van het Loo te houden, worden 35 prijsvragen uitgeschreven, waarvoor even zoovele medailles als eerste prijzen en eere-diploma's als tweede prijzen door Z. M. den koning zijn uitgeloofd. De medailles zijn 5 groote gouden, 10 gouden, 10 zilveren en 10 bronzen. Volgens het N. v. d. 1). heeft de raad van bestuur der akademie van beeldende kunsten te Amsterdam eenparig ontslag aan Z. M. den koning verzocht. Men schrijft uit Katwijk aan het Hbl.De groote bloembollenveilingen zijn alhier algcloopen; de uitkomst is voor den teler zeer bevredigend, wanneer men in aanmerking neemt de slechte verwachtingen, die men er van koesterde. De aankweeking dezer bloemen neemt hier hoe langer hoe meer toe; zeer getrokken door Rusland en Amerika, kan men in Jnnjj

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1