BUlTENLAM)SCtll£ BKIIIGTEN, willen vereereu. Een schoon aandenken ontving de jubilaris fan de leden van; //Verlichting ons doel", terwijl ook dc gemeente Oegstgeest zich niet onbetuigd heeft gelalen. Dat het der gemeente Oegstgeest tot zegen moge verstrekken zij onze weusch. Het ga den heer Renatid voortdurend wel Bij de voortzelling der acte-examens voor het lager onderw ijs te's Ilage werden Zaturdag voor de acte in de vrouwelijke handwerken geëxamineerd 14 candidaten, 2 werden afgewezen en 12 toegelaten, als mejufvrouwen: D. P. Berkhout, uit 'sllage, voor nut en smaak; M. H. J. Clam. uit Ouds hoorn, idem; 11. J. W. Clant; uil id, id.; Ch. M. A. Gabry, uit Schoonhoven, voor smaak; C. M. G. Grootendorsl, uit Gouda, voor nut en smaak; C. Jaski, uit Dordrecht, idem; Ph. van Maarseveen. uit Dordrecht, voorsmaak; A. M. van der Spil, uit 'sllage, voor nut en smaak; G. Stempels, uit Dordrecht, voor smaak; M. E. M. van Velsen, uit 'sllage, voor nul en smaak; K. P. E. VVhitlatt, uit 'sllage, idem; E. M. van Zwets, uit idem. idem. Voor de Fransche taal werden 6 candidaten geëxamineerd, waarvan 5 toegelaten, als mejufvrouwen; G. Jaski, uit Dordrecht; C. Monteban, uit Rotterdam, en A. G. Stronck. uit Kralingen. Blijkens een berigt van 1'. M'. minister-resident te Washington van 19 April jl. was, bij circulaire van het miniserie van financiën aldaar, het verbod van invoer van huiden uil Nederland in de Vereenigde Stalen opgeheven. Blijkens aan het ministerie van buitenlandsche zaken, bij missive van Zr. M». vice-consul te Galatz ontvangen berigt. is, op bevel van den Russischen opperbevelhebber, de scheepvaart op den Beueden-Donau verboden. Rlykcns berigt van den consul der Nederlanden te Stockholm is de scheepvaart op die haven den 411" dezer voor stoomschepen weder geopend. Op dien dag is de eerste stoomboot in genoemde haven aangekomen. Er is echter nog veel drijf!js in de Oostzee. In de maand April 1877 is aan 'srrjks munt aan gouden standpennin gen aangemunt voor eene waarde van ƒ1.894.090 uitmakende met vorige opgaven sedert 1". July 1875 een bedrag van ƒ67.206.120. Het stoomschip Drenthevan Java naar Rotterdam, is op 4 Mei van Aden 'vertrokken. De Prins can Oranje, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 5 Mei kaap St Vincent gepasseerd. Dc Prins Hendrik is op 5 Mei van Batavia vertrokken. Dc afdeeling Rotterdam van de maatschappij tot bevordering der bouw kunst heeft het voornemen in Jttnij 1878 ccnc tentoonstelling te houden van werkstukken, vervaardigd door ambachtslieden, wonende in de provinciën Noord- en Zuidholland, aan welke tentoonstelling prijskampen zullen ver bonden zijn, zoo voor ambachtslieden als voor ambachts- en soortgelijke scholen. In den nacht van 3 op 4 Mei ontstond brand in eene bakkerij te Pttr- merland, gemeente Jlpendam. Aangewakkerd door den wind zyn in korten tijd vier huizen in de asch gelegd. Tc Terwispel hebben meer dan 1000 vcenwerkers den arbeid gestaakt. Zij wenschcn loonsverhooging. Honderden dezer lieden trekken naar Beets, om ook daar de werkstaking te bevorderen. De werkbazen beramen mid delen om de arbeiders, die willen voorlwcrkenvoor mishandeling der werkstakers te beveiligen. -- Men meldt uit Breda aan de IV. R. C.: Vrgdag ochtend is de zolder van ren boerenwoning nabij het Liesbosch in brand geraakt. Een overbuur, die het zdg. ging de bewoners, die, van den brand onbewust, aan het ont- byt zaten, waarschuwen. Op hetzelfde oogenblik stortte het brandende dak in, met het treurig gevolg dat de vrouw en dc dochter in de vlammen om kwamen, terwijl de man en de overbuur (zijn zwager), die was komen waarschuwen, zulke hevige brandwonden bekwamen, dat hun leven in ge vaar is. Ook drie stuks vee zijn in het vuur omgekomen. Dezer dagen is een achtjarige knaap te Deurne by een horlogemaker, die met zyne vrouw naar Helmond was, ingebroken en wel op hel midden van den dag. Hy sloeg eene ruit in en nam vier zilveren horloges mede. Hö schijnt hier wat te veel aan gehad te hebben, want hij gaf aan twee andere kinderen elk er een van cadeau. Thans zyn er drie van teregt als een van hem zelf en deze twee. doch n". 4 is nog zoek. Ket knaapje is door de maréchaussee van Helmond aangehouden. De arrond.-regtbank te Zierikzec heeft uitspraak gedaan in zake het appèl van d'. P. S.. leeraar aan dc hoogcre burgerschool aldaar, van het" vonnis van het kanlongcregt te Zierikzee. waarbij hij veroordeeld was lot geldboete, wegens mishandeling van zijn hondje. De regthank heeft, na het hooren van onderscheiden getuigen, het onaannemelijk geacht, dat de heer S. het zooveel geruchtmakende feit zou hebben gepleegden hem mitsdien vrijgesproken. 'sGRAVENIIAGE, 7 Mei. Dc ministers van justitie, van financien cn van oorlog zullen in deze week geen gehoor vcrlecncn. In dc zitting van de tweede kamer van heden is de behandeling aan gevangen van het wetsontwerp tol regeling van het onderwijs bij de kon militaire akademie. Ingekomen is eene wijziging van hoofdstuk IV der staatsbegrooting voor 1877, in verband met de tractementen volgens de nieuwe regtcrlijke wetten. De boogere tractementen, alsmede de toelagen cn wachtgelden zijn niet gfraamd voor het volle bedrag over een jaar, maar voor hetgeen in verhouding van hel nog ove ige gedeelte van hel loopemle jaar benoodigd zal zön. Tot inrigting van localen tot berging vandearchi- ven van de onlbonden arrondissements-regtbanken en kantongeregieu iseene buitengewone uilgaaf van ƒ10000 in de begroeting opgenomen. Tot schade loosstelling, al is het slechts voor het eerste jaar. van sommige bediendm van de onlbonden arrondissements-regtbanken die buiten betrekking zullen geraken, wordt erne verhooging van ƒ10000 voorgedragen. Eene uilgaal van ƒ20000 wordt aangevraagd om te kunnen voorzien in de voldoening der reis- en verblijlkosten van de nieuw ingestelde ambtenaren van het openbaar mi- nisJerie bij de kantongeregieu. Het zal een punt van nadere overweging moeten uitmaken of ook niet eenige schadeloosstelling zou moeten worden verleend aan die uitvallende ambten, van het opeub. min. by de kantongeregten voor dat verlies van de door hen genoten voordeelen. - Door de commissie uit het geregtsbof alhier zijn heden toegelaten als candidaat-notarisde hh. BorgerhofT van den Berghuil Delft; H. Schuyten, uit Leiden, en mr. Viruly Verbrugge, uil Botterdam. ENkELAND. LONDEN. 6 Mei. In de Times komt de geschiedschrijver Carlyle op tegen een mogelijk optreden van Engeland ten gunste van Turkije. Wal Brilsche belangen aangaat, zegt hij, ik voor mij zie en begrijp er geen. dan zoo getrouw mogelijk te waken voor onzen weg naar Indië. over Suez en Egypte, en voor het overige zoo beslist mogelijk te blijven uit het vaarwater van com pagnieschap met den Turk, voor dit. zoowel als voor ieder ander belang. Engeland behoort het eene groote schnude te achten, met dien Turk in eeuig verband tc staan. Ja. wanneer wij nog eenige begeerte hebben, ge lijk allen behooren te hebben, om hem te redden van verderf en vernietiging in Gods wereld, dan is er geen hoopvoller toekomst voor hein. dan wanneer hij nu door de Russen wordt overwonnen en langzamerhand zoo ver ge- bragt wordt, dat hij vreedzame pogingen doel, om te leeren, zich zelf te besturen. Door het geheele land zijn meetings gehouden ten voordeele van de door Gladstone in hel parlement voorgestelde resolutiën. Daaruit blijkt ten duideiyksle dat een groot deel der natie wars is van oorlog ten behoeve van de Turken. Richard Wagner is te Londen aangekomen. Onder zijne opperste lei ding, doch onder het kapelmeesterschap van Hans Richter, zullen in de Albert Hall brokstukken gegeven worden uit al zijn werken Voor deze concerten zijn eenige der voornaamste arlisten geëngageerd, die te Bayreulh medezongen. FRANHKIJH. Voor de reglbank te Parijs stonden Vrgdag teregt een student Oudin mederedacteur van den Radical, en een werkman, beschuldigd van geweld dadigheden tegen de policie. Toen namelijk Dingsdag de les van den hoog leeraar Saint-René Taillandicr aan de Sorbonne geen voortgang hadbegaf zich een hoop studenten naar het gebouw der katholieke hoogeschool. Oudin sloeg met zijn stok op de deur. Op dat oogenblik kwam een pidicie- agentdie hem den toegang tot liet gebouw wilde verhinderen. Oudin kreeg twist met hem. en de agent wilde hem in verzekerde bewaring nemen. De student riep hierop de hulp zijner makkers inhaalde een pistool voor de dagwaarmede hij naar hij zeideieder de hersenen zou verbi-yzelen die hem beletten zou te doen wat zyn pligt was. Een ander uit den hoopde werkmangal hierop den agent een paar vuistslagen. De reglbank heeft beiden lot 15 dagen gevangenisstraf veroordeeld. DUITICII LAK». 0c Köln. Zeit. bevat hel volgende' berigt uit ParijsDe groep van liet Disconlo-comploir heeft aan de Russische regering 60 millioen roebels, welke som voor de betaling der coupons barer schuld bestemd is, voorge schoten tegen het onderpand van staats-obligalies. Dc K'eener Presse heeft het volgende berigt uit Wladikawkas ont vangen; Op 3 Mei heeft weder een gevecht plaats gehad hij Kars, dat tot de volkomen insluiting van Kars voerde. De Turken vlugtlen deels in de vesting, deels op den straatweg naar Erzerum, Een artillerie-park van 24 stukken werd voor Kars opgesteld. Men verwacht, dat het bombardement tegen Kars den 5d'0 Mei zal aanvangen. Het Berl. Togebl. verneemt, dat de Russische gezanten by de groote mogendheden de instructie hebben ontvangen, om na hel overhandigen van de jongste circulaire van prins Gortschakofl te verklaren, dat de door Rus land gevoerde ooi log niets anders ten doel heeft, dan Turkije te dwingen tot het nemen van maatregelengeschikt om den binnenlandscheii vrede in het Oosten voor goed te vestigen; dat deze maatregelen te gelegener tijd niet door Rusland alleen, maar door Rusland in overeenstemming met de Europesche mogendheden zullen vastgesteld wordenen dat de Czaai zich bepalen zal tol liet lot stand brengen alleen van die hervormingenwaar omtrent dc mogendheden zich reeds onderling verstaan hebben. Bij het kabinet tc Londen, aldus verneemt genoemd blad nog, heeft graaf Schu- walofl cr de verklaring bijgevoegd, dit Rusland zich volstrekteiyk van elk plan onthoudt, dat niet ten doel zou hebben, het lot der Christenen in het Oosten te verbeteren. TURKIJE. Lord Derby heeft' den Engelschen ambassadeur kennis gegeven, dat llobart-pacha, nu de oorlog uilgebroken is en Engeland neutraal blijft, eene keuze moet doen lusschen de Engelsche en de Turksche staatsdienst. De Sultan, die Hobarl-pacha in audiëntie ontving, verzocht hem dringend te blijven. Ilobart zal nog in deze week eene beslissing hebben te nemen. Het is den Duilschen zaakgelastigde, graaf Radolinski, gehikt van de Porie de toestemming Ie verkrijgen, dat de'Russische onderdanen onder de bescherming der vertegenwoordigers van Duitschland geplaatst worden. In Bulgarije heerscht groote schrik onder de Christenen, voornamelyk in het Noorden, daar de Turken zich zeer slecht gedragen. Naar men uit Galatz meldt zouden de Russen trachten aldaar een brug over den Donau te leggen. Men meldt uit Bucharest: Het open stadje Ileni, aan de monding van de Truth, is door een Turkschen monitor gedurende drie uren gebombar-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2