LK1DSCHE C OFRANT. DINGSDAG 8 MEI. B1NNENLANDSCIIEBERIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. /3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2,50 'sjaars, buiten de expcditickoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (i Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.-—, iedere regel meer 25 ccnls. 108. LEIDEN, 7 Mei. In de maand April zijn binnen de gemeente Leiden geboren 136 kinderen, als: 61 zoons en 75 dochters, waaronder is begrepen 1 twee- linggeboorle. Overleden 111 personen, als: 21 mannen, 22 vrouwen, 33 zoons en 35 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 7. Gehuwd 24 paren. Gisteren avond had in de stads-gehoorzaal de opening plaats van de tentoonstelling van voorwerpen vervaardigd door werklieden van Leiden en omstreken. Het plan daartoe was, gelijk men weet, uitgegaan van de commissie voor de volksvoorlezingen van het dep. Leiden der Maatschappij tot Nul van 't Algemeen. Hare bedoeling was niet een wedstrijd uil te lokken op het gebied van handwerksnijverheidmaar den werkman op te wekken zjjnen vrijen tijd aan nuttige bezigheid te besteden. Eene sub commissie uit haar midden (bestaande uil de bh. J. \V. Schaap, H. W. F. hakker, G. 11. Dee en mr. II. L. A. Obreen), met de voorbereiding en rege ling der tentoonstelling belast, had dan ook dienovereenkomstig een pro gramma uitgegevenbevattende opgave van een tal van werkstukken in verschillende vakken, als handleiding, om daarop de aandacht der werk lieden te vestigen. Ten half acht ure vcreenigden zich in de groote zaal de inzenders en een aantal genoodigdenwaaronder leden van het dagelijksch bestuur der gemeente, hoogleeraren, de besturen der verschillende werkmans-vereeni- gingen, enz., om de opening der tentoonstelling bij te wonen. Onder hel spelen van het volkslied door de muziek van het 4de reg. infanterie, trad de eere-voorzitter der commissie, de heer burgemeester, op, om een kort woord tot de aanwezigen te rigten. Hij achtte het een gelukkig denkbeeld van de commissie om dit jaar eene tentoonstelling te houden van voor werpen door den werkman op het gebied van nijverheid vervaardigd en hel was hem een genoegen dat hij die thans als eere-voorzitter mogt openen. Hij bragt hulde aan de ijverige bemoeijingen der commissie, die, in weerwil van vele moeijelijkheden, hare pogingen met gunstigen uilslag zag bekroond; het bewijs was geleverd dal men die pogingen had gewaardeerd, niet het minst ook door het blijk van sympathie van een der kon. prinsen ontvan gen. Voorts bragt spreker hulde aan de inzenders, die getoond hadden dat zij hun vak op wetenschappelijke gronden beoefenden; zij waren een sieraad van hunnen stand en moglen met gepasten trots op hunne werk zaamheid nederzien. Ilij verklaarde daarop de tentoonstelling geopend en noodigde de aanwezigen uit die met hem in oogenschouw te nemen. Aan die uitnoodiging werd gaarne gevolg gegeven en onder het spelen van eenen marsch begaven zich allen naar de bovenzaal, om een vlugligen blik te werpen op de tentoongestelde voorwerpen Meer dan een vlugtige blik kon het thans niet zijn, daar de in de zaal overgebleven ruimte spoedig bleek te klein zijn voor het aanwezige publiek en het in het plan der commissie lag de tentoonstellingszaal voor dien avond te half negen ure te sluiten. De tentoonstelling maakt over het geheel eenen goeden indruk; natuurlijk levert zij niet dat verrassende gezigt op, waaraan men bij de tentoonstellingen van Flora's kinderen, die aldaar gehouden werden, gewoon is, want zij is van eenen geheel anderen aard, maar zij is daarom niet minder belangrijk. Vele voorwerpen getuigen van de grondige kennis en kunstvaardigheid der makers en vertegenwoordigen op luisterrijke wijze het vak, dat zij beoefenen. Men vindt er zelfs wel het een en ander, dal men niet verwacht had, echter mist men daarentegen ook voorwerpen, die men verwachtte op deze plaats te zullen ontmoeten. De commissie, wier taak verre van gemakkelijk is geweest, heeft geen vergeefschen arbeid verrigt. Zij heeft reden tot tevredenheidal zijn misschien niet al hare wenschen vervuld. Van de zijde van Leidens ingezetenen moge nu een druk bezoek voor de commissie het bewijs zijn van waardering harer pogingen en voor de inzenders eene hulde aan de bekwaamheid, waarvan zij de blijken hebben gegeven. De tentoonstellings-zaal is eenvoudig gedecoreerd en prijkt met de banieren der verschillende hier bestaande werkmans-vereenigingen, De commissie, belast met de beoordceling der ingezonden voorwerpen, bestaande uit de hh. A. L. de Sturler, L. G. Ie Poole, J. van LithP. G. Houthuysen, P. Belt, L. Creyghton, P. W. M. Trap, P. J. Groen AJz. A. J. Groen, A. J. Jongmans, II. A. J. Kriiger, Z J. H. Greeve, Jb. de la Bije en G. Paulides, heeft de volgende bekrooningen toegekend: Eerste prijs. Vergulde zilveren medaille van wege Z. K. II. prins Alexander der Neder landen: J. Noest. Zilveren medaille van wege den burgemeester, eere-voorzitter: F. L. Dee. Zilveren medaille van wege de Maatschappij voor Nijverheid, afd. Leiden: J. Rietbergen, K. F. L. van der Woerd. Zilveren medaille van wege de Commissie voor Volksbijeenkomsten: H. Sloos, J. van der Burgh, C. Heinrich en W. J. Bruins, C. van Hoorn, P. J. Houbolt, W. van der lleyden, J. Broesterhuizen11. Langenzaal, A. van der Mark, A. H. Mooten, A. Teljeur. Tweede prijs. Bronzen medaille van wege de Maatschappij voor Nijverheid, afd. Leiden: J. Goedeljee Jr., G. Mebius, A. van den Akker, de smeden-vereeniging Nut door Vriendschap. Bronzen medaille van wege de Commissie voor Volksbijeenkomsten: A. A. de Graal Jr.S. de Groot. B. Sijtsma, van der Klaauw, K. Trouwe'e, M. Devilée, A. Kaptein den Bouwmeester. M. Bonte, F. van der Lof, J. C. van der Bljj, J. Broesterhuizen, C. A. de Jong, D. J. de Best. P. D. Riebeek, A. Vinkestein, A. Teljeur, A. Verstraaten, J. J. Campfens, C. Jansen, VV. Metselaar, W. P. Diephuizen. Persoonlijke prijs van een lid der jury: J. Zwaan. Prijzen van het bestuur: E. P. Engels. C. Gennari, W. van den Burgh, J. II. Zitman. Getuigschriften. F. G. Zirkzee, G. P. Philippo, P. Rolpa, VV. G. La Garde, li_.G. Weck- wert, J. N. Tilanen, D. Zaalberg, J. Vlaanderen, A. F. de RooyA. van Spengen, C. Vink, H. Rolpa, VV. T. van der Burgh, A. Brookaar, A. Ot- gaar, G. VV. Schrijvers, C. Rramcr, E. Roster, A. Ouwerkerk, A. II. Mooté, A F. C. de Bruyn, 11. L. Blom, M. J. Bljjleve, L. J. Hageman, B. Hanze- laar, D. A. Hageman, P. Pieters, J. E. G. van Oerle, J. E. van der Blij, VV. P. Diephuizen en A. van SpengenH. D. Lenobel, P. Sjardijn, H. Bouter, M de Bolster, A. J. van der Drift, VV. H. Marks, A. in 'tflol, P. de Haas, A. Teljeur, G. Riek, J. van der Nat. -■ Door den rijksveldwachter opziener der jagt en visscherij D. Rietveld, geslalioniieerd te Naaldwijk, is dezer dagen, op Zijner Majesteits jagtgrou- den, ouder die gemeente, een jong haasje gevonden met acht poolen. liet voorste gedeelte is normaal gevormd. Achter de schouderbladen deelt zich de ruggegraat in tweeën waardoor twee ook normaal gevormde achterlij ven ontstaan. Op de plaats evenwel waar de ruggegraat zich verdeelt, staan twee goed ontwikkelde, naar boven gegroeide voorpooten. Dit zeld zame misgeboorte is door den vinder aan 's rijks museum van natuurlijke historie alhier ten geschenke gezonden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen f35.00, 18.00, ƒ3.80 en 1 80 en de laagste prijzen ƒ34.00, ƒ17.50, ƒ3.50 en ƒ1.75. Men meldt ons: Op Zaturdag jl.den 5lfD Mei, vierde de hoofdonder wijzer Renatid te Oegstgeest zijn vijfentwintig-jarig jubilé als hoofdonderwijzer dier gemeente Hel oudcrwijzersgezelschap: /'Verlichting ons doel" was reeds 's morgens vroegtijdig aan de woning van den heer Renaud. Nadat dat ge zelschap den jubilaris op de meest indrukwekkende wjjze had geluk gewenscht met dien volbragtcn diensttijd, en de koffij gebruikt had, was de toegang ter wandeling opengesteld op hel schoone buiten van den hoog wel-geb. heer Gevers van Endegeest. Hiervan profiteerde dan ook het gezelschap, waarbij zich nog andere onderwijzers, niet behoorende tot dat gezelschap, hadden aangesloten, een geruimen tijd. Na die allergenoegelijksle verpozing van het prachtige en lieflijk gelegen buiten, ofschoon geen zacht, zoel zuidewindje de leedere bladeren der boomen deed trillenof het door den aanhoudendenscher pen noordewind gebruinde gras deed wiegelen na die verpozing ging het gezel schap aan tafel. De vriendschappelijke, joviale toon kruidde de spijzen, die zich, na die broederlijke wandeling, overheerlijk deden smaken. 4an het dessert was er aan toasten geen gebrek, daar al de aanzittenden menschen waren gewoon om te denken en te spreken. Dat men niet vroeg scheidde, zal wel niet herinnerd behoeven te worden. En zal nu deze dag voor den heer Renaud wel een dag blijven, dien hij niet vergeten zal, lang zal ook de herinnering levendig zjjn bjj allen, die hem met dit bezoek wel hebben

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1