KOORTS-ESSENCE Verkooping van den Inboedel, PULVIS DLYflFRICIUllI JHtiKUM PER TELEGRAAF. kuntlisrebedoelingen uitkomt, schragen dit vertrouwen. Dit is te meer liet geval, dewijl de overtuiging vaststaat, dat de keizer, waar het geldt de handhaving der belangen van de monarchie, met vastheid op de trouw en aanhankelijkheid der volken en op de vaderlaudslielde der vertegenwoordi gers kan rekenen. Steunende op de kracht, welke daardoor wordt geschon den en op de militaire uiagtdie door de vroeger genomen maatregelen 011- t der medewerking der vertegenwoordigers zoo glansrijk is ontwikkeld, ziel de regering zich in staat gesteld, achting te verwerven voor de stem van Oosteniijk-Hongarije, zonder lol het nemen van militaire maatregelen over te moeten gaan. Deze verklaring werd in beide huizen met bijval begroet. Naar men uit Weenen meldt worden daar door handel en nijverheid de gevolgen van den oorlog reeds nu goed gevoeld. De Donau-stoomvaart- maatschappij moest heil verkeer op den benedeu-Douati slaken. Ook mo:st de Lcmberg Czernowitz - Jassys-poorweg het verkeer met de Runieensche lijn gedeelteljjk of geheel afbreken, lie weg Weenen- Konstanliuopel is dus thans voor de Oostenrijk-llongaarsche monarchie zoo goed als afgesloten, slechts de zeeweg over Tnëst is open. Jaarlijks wordt uit Rusland en de Donau-landen voor ongeveer 1G miiltoen gulden slagt- en trekvee in Oostett- llongarije ingevoerd. Houdt deze invoer op. dan moet in de eerste plaats het vleesch en vervolgeus alle andere levensmiddelen til prijs stijgen. Een verbot van uitvoer van graan en andere levensmiddelen uit Rumenië en Rusland zal bovendien niet lang uitblijven. TURK IJ E. Uit Konstantinopel wordt gemeld dal ten gevolge van de vcrloogen van den Rriischeii gezant, den heer Layard, Chevket-pachaeen van de Turksche officieren, die vooral verantwoordelijk zijn voor dejmoorden in Bul garije. vermoedelijk van zijn belangrijk militair commando aan den Doiiau ontheven ett naar Bagdad gezonden zal worden. Van een gevecht nabij Karswaarvan dezer dagen door den telegraaf werd melding gemaaktzijn geen berigten ontvangenzoodat men hel hield voor eene gewone schermutseling. Volgens heriglen door het Engel- s lie blad Daily Xewsover Weenen en l'arjjs ontvangen, zou er werkelijk aldaar een scherp gevecht hebben plaats gehad, liet centrum van liet Rus sische leger, 40,000 man sterk, ouder Melikofl, tastte den 29-|fD April, vijf mijlen van Kars hel leger van Moukhtar-pacha aan. De Turken vochten met wanhopigen moed maar tegen de Russische artillerie waren zij niet bestand. Den volgenden dag trachtte Moitkhiar. aanmerkelijk versterkt door troepen uit Kars. het verloren terrein Ie herwinnen. Zijn leger werd toen geschat op 60.000 man. Maar ook de Russen waren versterkt en het ge- vo!g van den strijd wasdat de Turken op nieuw werden teruggedreven. Aan beide zijden waren de verliezen aanzienlijk. Omtrent de schatkisten te Mekka, waarvan dezer dagen gesproken is, wordt het volgende medegedeeld: Zij staan bij het graf van den profeet en bevatten de giften der bedevaartgangers, die jaarlijks ten getale van omstreeks 100.000 te Mekka komen om den pligt te vervullen, dien de Koran aan elk geloovige minstens eenmaal in zijn leven voorschrijft. Eetie dezer schatkisten is in 1828. de tweede in 1854. bij gelegenheid der Rtts- sisch-Turksche oorlogen, aangesproken. De derde is sedert 1415, dus 462 jaren lang, gesloten geweest. Volgens eene zeer gematigde berekening zouden die drie schatkisten te zamen minstens 300 uiillioen gulden moeteu bevallen. Men meldt uit Cairo: Eene commissie van notabelen heelt eene gift van 12 millioeu voor oorlogsschatting gegevenwaardoor de Egyptische di visie, die voor liet oogenhlik ter sterkte van 9000 in Turkije staatop 12000 man gebragt zal worden. Hel overige deel van hel Egyptische contingent bljjft achter iu Egypte om het Suez-kauaal te beschermen. VERSAILLES. 4 Mei. Nadat bij de voortzetting van dc beraadslagingen in de kamer van afgevaardigden de lilt. Gauibeita. Laycrgne. Simon en de Mun het woord hadden gevoerd, werd door de hh. Lehloud. Marcère en Lattsscdal de volgende motie ingediend: lie kamer, in aanmerking nemende dat iu de toenemende ultramonlaansche manifestatiën ecu gevaar ligt voor den binnen- en builenlamlschen vrede, nor digi de regering uit, ten deze gebruik te maken van alle haar ten dienste slaande wettige middelen en gaat over tot de orde van den dag". Nadat de heer Simon had verklaard, dal hel gouvernement met de motie instemde, werd deze met 361 legen 121 stemmen aangenomen. LONDEN, 4 Mei. In het lagerhuis is tegen Maandag een voorstel aange kondigd om aan de regering afschrift te vragen van de verklaringen der getuigen bij het onderzoek in November 1854 wegens liet vermoorden van gewonde Engclschen door Russenalsook van sommige depêches van lord Raglan en den hertog van New-Castle. Sir Slallbrd Northcote heeft verklaard, dat daar in de door Gladstone voorgestelde resolution geen registreeksch votum van wantrouwen ligt. de regering geen redenen vindt tot bemoeijingeii ten opzigtc van daarop in te dienen amendementen. BUCHAREST4 Mei Bij de indiening van het adres van antwoord heelt de vorst, onder dankbetuiging voor de mannelijke taal der kamer, de hoop te kennen gegeven, dat de eigen krachten des lands toereikend zouden zijn om te beletten dat Rumenië het tooneel des oorlogs wordt. Hij verklaarde, ten allen tijde in echt Kumeensclu n geest te zullen handden. ST. PETERSBURG4 Mei. Volgens de Agn ce Itnsse zou dc Porte heb ben afgezien van haar voornemen om aan alle Russen het verblijf in Turkije te ontzeggen en zich slechts voorbehouden maatregelen te nemen legen dezulkendie zich door bevordering van woelingen of door andere hande lingen verdacht maken. MADRID, 4 Mei. Midhat-pacha is heden ochtend alhier aaugekomen. LONDEN, 5 Mei.. Heden wordt kabinetsraad gehouden. De Morning Post verneemt dat de regeringmet het oog op de mogelijke gebeurtenissen in het Oostenbesloten heeft met bijzonderen spoed al de kleine lorenschepen uil te rusten. liet Blaa we boek over de Ooslersche quaestie is verschenen. Hel bevat 520 depeches. loopende van 6 Decern lier tot 12 Januarij. De meeste hebben betrekking op de onderhandelingen o>er liet protocol. LONDEN. 4 Mei. Iskeuder-khanneef van den emir van Afghanistan, is gisteren van Londen naar Koustaininopel vertrokken, out zijne diensten den Sultan aan te bieden. St.-PETERSBURG 3 Mei De keizer, de groolvoorst-iroonopvolger en groot vorst WTadimir zijn gisteren ochtend naar Odessa vei roVken en te 11% ure daar aangekomen. Zij hebben daar de troepen, de vestingwerken en de flo- tilles geïnspecteerd en zijn ten 2 ure verder gereisd naar Kiew. St.-PETERSBURG4 Mei. {/tg. tél. Husse.) De gezondheid en de geest van het leger in Rumenië laten niets te weuscbeti over. De bevolking toont veel sympathie. Op verlangen van een groot aantal inwoners worden twee regimenten cavalerie gevormd Een buitengewone was van den Pruilt heeft voor hel oogenhlik den logt over den Donnii belet; hij zal echter weldra kunnen geschiedendaar alle maatregelen tot het zameiiirekken van de troe en genomen zijn. De keizer is gisteren middag te Kiew aang> komen De geestdrift was buitengewoon De keizer ontving op het spoorwegstation adressen van ge- hechtheid vaa den adel. hel gemeentebestuur en de universiteit. Na delroe- p-n geitispecleerd te hebben is de keizer ten 2 ure naar Moskou vertrokken. ST.-PETERSBURG. 4 Mei. /tg lel. Ilusse). Een telegram van heden, gerigt aan den minister van oorlog, bevat de hieronder volgende bijzonder heden betreffende de operatien iu klein-Azië gedurende de dagen van 16/28 tot 18/30 April: «Prins Tehevatchevadz heeft, met 27 eskadrons en 16 stukken geschut, eene verkenning gedaan in de rigtiug tiaar Vledikars en Bazygran liet detachement van geueraal-majoor Loris MeltkolT is tol Lachtghirt doorge drongen en heelt tien kilometer telegraaflijnen tiisscheti Kars en Er/erum vernield. Het detachement van generaal Cht-remeliew is doorgedrongen lot Sagaulong, waar acht Turksche bataillons. die uit Kars gerukt waren, op de vlugt werden geslagen met achterlating van hunne legerkisien. Volgens de gevangenen moest de muchir Mtikhtar-pacha hel bevel over de troepen op zich nemen "De opperbevelhebber M-likoff' heeftmet 12 bataillons grenadiers en 40 stukken geschut, den 18/30 Aptil zijne verkenning voortgezet tot Veziukew. Na een kanonvuur van twee uren heeft hij een uitval vati de Turken alge- slagen en een van hunne batterijen vernield. Hij liet de cavalerie te Vc- zinkew en keerde met honderd gevangenen naar hel kamp van Zainaky." KONSTANTINOPEL3 Mei. Officieel. Naar aanleiding van de itisscheti Rusland en Riimenie gesloten overeenkomst van 16 April, ten doel hebbende het door den vijand bezetten van hel grondgebied der vorstendommen voor te bereiden, heelt de minister van hiiilenlaiidsche zaken aan den agent van Rumeuie te Koiistantinop<-l te kennen gegeven, dal zijne ambtsbediening geschorst is De M'ddavo-Wallachijers, die in het rijk wonen of zich daar ophouden, zullengelijk tot dusverre, de bescherming «Ier keizerlijke wetten en autoriteiten genieten op denzellden voel en op dezellde wjjze als zijner majesteits getrouwe onderdanen. WASHINGTON, 4 Mei. De buitengewone zitting van het congres is uit gesteld tot 15 October. ADVERTENTIE IN. nagelalen door wijlen den lieer M'. C. G. VAN SANDICK. in leven Hypo theekbewaarder te Leiden, op Maandag den 7dt0 Mei 1877. des voormid dags te 10 uur. ten overslaan van M'. A. J. WIJNSTROOM. Notaris te Leiden, in liet lleereuhuis te Leiden, aan hel Gerecht N". 10. beslaande iu: Ecu Bouheiir du Jour. Linnenkasten eu Boekenkasten, een Bttflél. Eet-, Thee-, Speel-, Wasch- en andere Tafels. Canapé. Stoelen en Fauteuils, Red den, Matrassen, Spiegels, eene Pendule, een wit Porseleinen Tafelservies, Mangel. Pers. Kook- en andere Kachels, Vloerkleeden, Iraaie blauw Porse leinen Pullen en dito Koppen en Schotels. Zilveren Lepels en Vorsendito Soeplepel. Saladelepel ets Vork. Theeservies, Glas-, Aarde-. Koper-, Blik- en Ijzerwerk enz. Te bezichtigen op Vrijdag 4 Mei en Zaterdag 5 Mei 1877. van 's voorin. 10 tot 's nam. 3 uur. van tl oh (.'eneesliccr J. P (i. GEEvUFF (zonder quinine) geneest grondig zonder nadeeligc gevolgen ol waterzucht te veroorzaken de gunstige getuigschriften van verouderde lijders aan koorts of maagziekte zijn ter inzage. De flacon f 1 en de halve flacon 55 Cents. Sctlorl ISiiO is hel of zwart Tandpoeder van den Geneesheer GELAUFF algemeen bekend als het proefhoudendste cn onschadelijkste middel, dal voor scorbnt. kies- en tandpijn en voor alle gebreken van den mond by ondervinding is geble ken een specifiek zuiverend geneesmiddel te zijn, dat niet alleen het schoone wit der tanden bevordert, maar door een duurzaam gebruik lol in een hoogen ouderdom bewaart. Het wordt door vele Tandheelkundigen wegens de gunstige eigenschappen als bijzonder aanbevolen, daar het geheel vrij is van bijtende of vernieti gende zuurzouteu die men in zoovele middelen aantreft en is verkrijgbaar in verzegelde doozen van AO cn 30 Cents. Alleen echt verkrijgbaar te Leiden, E. JNOOHIH.IK Prccricstrnat, 'sUnge. SNARILIE, Hof-Apotheker. Buitenhof: Honda, A. WOLF, Apothe ker, Groolemarkten meer bekende Dépots in andere steden. J. I*- 4»- GKI-AI'FF, (ieneesheer, Corresp. Lid van het Genootschap ter bevordering der Genees-, Heel-, Verlos-, Schei- en Natuurkunde te iXieuirer-Anutel.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 6