RIJVOKGSLL, bciioorende lot de Leidsche Courant van Maandag 7 Mei dS77\ il". d07. Op ile voordragt voor Iceraar in de oude talen aan liet gymnasium te Rotterdam zijn geplaatst de lieeren dr. J. M. J. Valetou. te Groningen; d'. J. C. VollgralTI, te Haarlem, en d'. M. Tydeman, te Dordrecht. Woensdag avond is in de Ringvaart van den llaarlemmermeerpolder. nabij Hillegom. de stoomboot Rotterdam Deventer, van de firma L. R Por- theine en Bonen berg, te Deventer, in aanvaring gekomen met de tjalk 't Is niet anders, van schipper Lindeman en geladen met geperst slroo naar Rot terdam. Hoewel de stoomboot stilhield en achteruil trachtte Ie werken, was de schok zóó hevig, dat de tjalk met verbrijzelden boeg onmiddellijk zonk. De schipper en knecht redden zich met de jol. Naar men verneemt is te Delft een valsch bankbillet van ƒ100 ont vangen. Hel papier is steviger en gladder dan dat van de echte billeltcn. Ten gevolge van het ongevaldat dezer dagen in de suikerraffinaderij op de Lauriergracht te Amsterdam plaats bad. zjjn nu reeds drie personen overleden. Als een bewijs van verregaande onmenscheiykheid wordt uit Amsterdam gemeld, dat eergisteren ceu poelier aldaar vogels levend plukte en de dieren daarna doodde. Tegen den dader is proces-verbaal opgemaakt. De minister van biniieul. zaken heelt afgewezen hel verzoek van den raad van Kampen om subsidie voor den bouw eener hoogere burgerschool. Te Kampen is bij het houden van schietoeleningen een korporaal-titulair van het instructic-balallon zoodanig aan het hoold getrollen, dat hij kort daarop overleed. Door de provinciale staten van Friesland is in hunne buitengewone zitting besloten tot het noodzakelijk verklaren van eene verhooging en ver zwaring van de om die provincie gelegen zeedijken en lot het aanleggen van enkele sternen hooiden, lot behoud van voorstrand of ter bekoming er van; alsmede ged. staten op Ie dragen, namens de vergadering, van de hooge regering een rijks-subsidie van een derde der kosten aan te vragen, welke, volgens overgelegde globale raming, zullen bedragen ƒ2.226.277. De waterstand in de provincie Friesland, die dit voorjaar zoo buiten gewoon hoog was en voor een 14-lal dagen nog 60 centimeter boven zomer- peil teekendeis, ten gevolge van de oost- en noordoostelijke winden, zoo als te voorzien was, belangrijk gedaald. De peilschaal wijst thans een stand aan van 32 centimeter boven dat peil. De laag gelegen landerjjendie den gebeelen winter onder water stonden en nu weder boven zijn, worden door de droogte belangrijk gebaat en beginnen van lieverlede een beter aan zien te verkrijgen. Uit Wesel wordt gemeld: In de zaak der vyf personen, gearresteerd als verdacht van valsche Nederlandsche muntbilletten te hebben vervaardigd en in omloop gebragt. zijn te Sterkrade (regeringsdistricl Dusseldorf, afd. Miihlheitn) in beslag genomen de door hen gebezigde drukpers, twee litho- graafsteenen en verschillende gereedschappenhetwelk alles bjj de districts- regtbank is ingeleverd. Naar men verneemt hadden zij ongeveer 1200 stuks muntbilletten van ƒ10 vervaardigd, waarvan er nog 800 hij.hen gevonden zjjn. Een paar beschuldigden moeten reeds hebben bekend. 's GRAVE NIIAGE, 5 Mei. Z. M. heeft den heer C. A. Garnier, laatstelijk raad van legatie bij het Belgisch gezantschap alhier, benoemd tot ridder der orde van den Nc- derlandschen Leeuw. De waarneming der betrekking van voorzitter der commissie tót het examineren van zee officieren en adelborsten is tijdelijk opgedragen aan den gepens. vice-admiraal F. A. A. Gregory, en lot directeur van de modelka mer en van de bibliotheek bij het dep. van marine is benoemd de gepens. luit. ter zee 2' kl. A Werumeus Ruiling. Blijkens bij het dep. van marine ontvangen berigten is Zr. M\ schroefsiooomschip Samarang, onder bevel van den luit. ter zee le kl. D. J. Weys, den 31,,en Maart jl. van Buenos-Ayros vertrokken Ier voortzetting zijner reis naar Batavia, en hel schroefstoomscliip Hataviaonder bevel van den luit. ter zee 1kl. W. van Oorschotden 3len dezer te Lissabon aangekomen. Z. K. 11. prins Frederik geeft heden in het gerestaureerde jagtslot het lluis ter Horst een groot diner, waaraan eeuige leden der koninklijke i familie zullen deelnemen en een aantal voorname gasten genoodigd zijn. Sedert eenige dagen loopt te dezer stede het gerucht dat twee per sonen alhier woonachtig verdacht worden van het namaken en in omloop brengen van munt- en bankbilletten. Een hunner zou zich reeds in handen der justitie bevinden, terwijl de ander voortvlugiig moet zijn. Ten 1 ure in den afgeloopen nacht wekte de brandklok de residentie- bewoners uit hunne rust. In een nieuwe wijk der stad, de l'aulus Potter straat was brand uitgebarsten. Een der van het laatste blok nog in aan bouw zjjnde woningen vertoonde een vuurkolom die tot op verren afstand den omtrek verlichtte. Eerst ten half 2 ure, toen reeds het vernielend ele ment zich aan een belendend pand had medegedeeldwerd de eerste water straal in den vuurgloed geworpen, die weldra met meerdere hulp werd getemperdwaardoor het gelukte den brand tot het eene perceel te beper ken. De aangrenzende gebouwen werden eenigzins beschadigd. Men verze kert dat het uitgebrande pand reeds tegen brandschade was geassureerd. BUITENLAINDSCllE BEHIGTEN. EBI6ELAI9. LONDEN. 4 Mei. De voorstanders van Gladstone nemen maatregelen tot het beleggen van meetings ter ondersteuning zjjner resolution. Een dier meetings zal aanstaanden Maandag in James Hall gehouden «orden; den hertog van Westminster is het voorzitterschap aangeboden. Men gelooft echter niët, dat deze maatregelen iets zullen uitwerken, nu de hoofden der oppositie hebben besloten legen Gladstone en vóór Lubbock's voorstel te stemmen. Volgens de jaarverslagen der rijksinspecteurs van het mijnwezen hier te lande, hebben in 15 jaren tijds (1861- 1876) van de 372.837 mijnwer kers 15907. ol 4 26 pCt. door ongelukken het leven verloren. De meeste ongelukken waren hel gevolg van het instor en der mijngangen; in de ge noemde jaren kwamen 6306 van de in het geheel verongelukte 15907 mijn werkers daardoor om. Ongelukken in de mijnschachten, bijna altjjd aan ouvoorzigtigheid of gebrekkig toezigt te wijten, kostten aan 2237, gasont ploffingen. tegen welke mede afdoende voorzorgen kunnen genomen wor den, aan 3243 mijnwerkers bet leven. De overige 4122 ongelukken waren van verschillenden aarden begrijpen ook de verliezen van menschenlevens, ten gevolge van ongevallen buiten dc schachten en mijngangen aan de mijn werkers overkomen. In eene vergadering van scheepsbouwmeesters te Glasgow deelde een hunner mede, dat h|j'tn gevolge van de werkstaking zijner werklieden, genoodzaakt was geweest een bestelling der regering van drie kanonneer- boolen af te wijzen. Het gold een som van 2.200.000 Een andere firma was genoodzaakt om dezellde reden een bestelling ter waarde van 300.000 af te wjjzen, Aan de eischeu der werklieden zal echter niet toegegeven worden. FRliVHRIJH. Bij besluiten van 30 April heeft de president der republiek wederom aan 35 personen, indertijd wegens medepligligheid aan den Commune- opstand van 1871 veroordeeld, kwijtschelding, verandering of vermindering van straf verleend. De commissie voor het verlccnen van gratie aan wegens commune- delicten veroordeelden heeft besloten aan den president der republiek bet verleenen van gratie voor te stellen aan den geograaph Eliséc Reclus. Elisée Reclus werd wegens deelneming aan de commune tot deportatie veroordeeld, maar de parlementaire commissie van gratie veranderde die straf in tien jaren verbanning. Door de Turksche ambassade te Parijs is, in antwoord op de aanzoeken van officieren en vrijwilligers van verschillende nationaliteit om in Turksche dienst te treden, gezegd dat de Porie besloten heeft, te Konstanlinopel een vreemdenlegioen te vormen; wie gezind is daarbij dienst le nemen, kan later de voorwaarden vernemen. UU 1TSCH LAS». De keizer heeft, tijdens hjj te Straatsburg vertoefde, de versterkingen der stad in oogenschouw genomen en dc omstreken der stad bezocht. Op alle dorpen werden de klokken geluid en stonden de schoolkinderen onder geleide der onderwijzers en schoolzusters langs den weg geschaard, met de Duitsche kleuren versierd, of met Duitsche vaandels wuivende. Te Nieder- liausbergen stond eene lange rij meisjes gereed om den weg des keizers met bloemen te bestroojjen. Aan den grens van het plattelandsdistrict Straats burg, tusschen Wanzenau en Höuheim, alwaar eene grootsche eerepoort was opgerigl, werd de keizer opgewacht door eene eerewacht le paard, bestaande uit 200 jongeliedenwaarvan de mceslen reeds in militaire dienst waren geweest. Bjj de terugkomst le Straatsburg lagen de bouquetten en bloemenkransen hoog in het rijtuig des keizers opeengestapeld. Aan de Vol. Corr. wordt gemeld dal het thans zoo goed als zeker is dat de hoofdaanval der Russische troepen op dc Dobrutscha gemunt is. Voor dc verdediging van de brug van Barboschi zijn uitgebreide maatregelen ge nomen. Er is daarvoor een vast commando met eenen afzonderlijken ge- neralen staf opgerigtmet generaal Sukaloff tot brug-kommandant en majoor Servatiefl tot chef van den generalen staf. Ook de omgeving van de brug van Barboschi werd door de Russen in het rayon der aangelegde verster kingen getrokken, terwijl het plateau van Tsiglina in een omtrek van 48 uren door verscha singen en batterijen, met 8 en 16 ponders gewapend, in een groot versterkt legerkamp veranderd is. OOSTEN RIJ K. De verklaringdoor de regering in de kamer van afgevaardigden en in het volkshuis te Peslh afgelegd, komt op het volgende neder: De houding der monarchie sedert het uitbarsten van den oorlog is geheel en al dezelfde als die zij vroeger gedurende de Oostersche verwikkelingen heeft in acht geno men. De bemoejjingen der regering, om werkelijke verbeteringen in den toestand der Christenbevolking in het Oosten tot stand te brengen, worden allerwege op hare waarde geschal. Tevens had zij dit doel in het oog ge vat: het behoud des vredes te verzekeren, en toen dit niet mogelijk bleek le zijn, heelt zij gepoogd den oorlog te localiscren. Thans heeft zij deze dubbele taak opgevat, alles in het werk te stellen ten einde Europeschever wikkelingen te verhoeden, en ten aanzien van de gevolgen van den oorlog op de definitive uitslag der gebeurtenissen in het Oosten zoodanigen invloed uit le oelencn, als de belangen der monarchie vorderen en die onder alle omstandigheden te handhaven. Ten dezen aanzien behoudt de regering van Oosieurijk-liongarije, ook na de verklaring barer onzijdigheid, de vrije hand. Tot heden is het haar gelukt de ontwikkeling der gebeurtenissen op het oorlogsterrein te volgen, zonder militaire voorzorgsmaatregelen te moeten nemen. De regering zal aan hare beginselen van staathuishoudkunde getrouw blijven door niet, zonder noodzakelijkheid, over te gaan tot het mobiliseren der strijdkrachten. Tot heden bestaat geenerlei behoefte tol het nemen van militaire voorzorgsmaatregelen. Aan dc andere zijde is de regering door drongen van het besef, dal geen enkele mogendheid in Europa daarbij ge- wigtiger belangen heeft te behartigen dan Oostenrjjk-Hongarije, cn zij ge voelt al het gewigt der verantwoordelijkheid, die ten gevo ge daarvan op haar drukt. Toch ziet de regering met vertrouwen den loop der gebeurte nissen te gernoel. Dc vriendschappelijke betrekkingenwaarin 2jj tot alle mogendheden staat en de ronde, ópénljjke wijze, waarop zij voor hare staal»

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5