LE1DSCUE COURANT. 1877. N°. 107. scniTTF.nr.t. MAANDAG 7 MEI. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per rierendicl janrs f 3.franco p. p. J3.Z0, met het Verstar] der llandeliiifien van den Gemeenteraad f 3 3b, franco p. p. f 3.85. liet verslat) afzonderlijk is vrrl.rijtjlaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expcdiliekoslen. Afzonderlijke umnmers der Courant zijn rerkrijijbaar voor 5 Cents, franco p. p. C Cents. Pe prijs der Adverlcntiëu is van 1- 4 regels 1. iedere regel meer 25 cents. Bl| deze Courant behoort een Bijvoegsel. ST ADS- BERIC11T EN. BURGEMEESTER EK WETHOUDERS yin LEIDEN Hoen te veten, Hat, ter voldoening aan de vet van Hen 11 Ajuil 1827 (Staatsbl. n°. 17), een aan vang lal morden gemaakt met de iiisrhrijxing toor Hei» Schut Ier lijken dienst, van de genen welke daaitoe dit jaar in de verplichting vallen. Dat de/e inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, mei dien verstande, dat de personen, geboren in 1843 tot 1851 ingesloten, welke ziel» hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hehlien nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste ;nschrijving gevestigd hebbende vreem delingen, zullen worden ingeschreven aehtcr-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1853 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: hel eerste van den jare 1877 en het tiende, of dat der geborenen in 1842, van liet vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der liovengenoeuide personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behoorenen dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit den Schut lei lijkeu dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad n .6), zullen worden geopend op Dinsdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Juni da-iraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Juni niet hebben doen m*ehi»jvcn (en dus ook in'cr persoon, van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke Iiiiii finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening tot sluiting, door het Hoofd van de Regeering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met bijvoeging van het woord: ambtshalve, en volgens art. 9, door den Schut tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotinghij de Schutterij ingelijfd, indien liet zal blijken dal er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting te hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 (Staatsblad n*. 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand oin, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voor middags 9 tot 's namiddags 4 uren: terwijl zijwelke elders geboren zijn, zich dat be wijs vóór de inschrijving /uilen moeien aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, hij gemis zijner gehoor Ie-akte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij hij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnommer hunner woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in hel eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het hiiwelijksregister te voor/ien. om daarop door den heer der gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen ledoen certificceren, teneinde daarvan hij de inschrijving te doen blijken, zullende almede lot de afgifte dier huwelijks-exlr.icien van heden af woiden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 9 tol *s namiddags 4 uren. Dal, ten einde deze inschrijving geregeld afl*>o|>e, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Dinsdag den 15 Mei 1877, de bewoners van Wijk I, II en III; Op Woensdag den 16 Mei 1877, de bewoners van Wijk IV en V, Op Donderdag de?i 17 Mei 1877, de bewoners van Wijk VI. benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Vrijdag den 18 Mei 1877, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 oren; met nitnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangediiider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hchhe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de legisters ter inzage zi/llen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den 1 Juli aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader woiden hekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September 1828 (Staatsbl. n°. 55) roepen hij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaar met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algeiueene rol der Schutterij fc worden gebracht, doch sedert dien lijd, door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de lwioegdlicid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in ile eerste klasse der voor dit jaar op le maken algeincenc Schutters- rol geplaatst moeien woidcn, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden des voormid dags lusschen 9 en 1 uur, vóói den tijd van aanvang der inschrijving, en dus uiterlijk tolden 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende mocht zijn verzuimden hij dientengevolge niet hij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalatigeu loe te passen de str.tfhi paling van ait. 1 der wet van den 6 Maart 1818 (Staat sbl, i»°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten langste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, of wel heide straffen te zamen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsclie Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BKANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Mei 1877. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCNE BERIGTEN, LEIDEN. 5 Mei. De brievenper stoomschip Holland naar Ned. lndië te verzenden, moeten ten postkantore alhier bezorgd zijn den 7den dezer vóór middernacht, drukwerken en monsters ten 12% ure 's namiddags. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 60 tot 71 volwassen personen en 17 tot 19 kinderen. Men verzoekt ons mede te deelen. dat Jacobus IJsbaart en zijne vrouw dezer dagen hun zilveren huwelijksfeest vieren. Dit geschiedt even wel niet onder gunstige omstandigheden. De man heeft in zijne jeugd op de fabriek een zijner armen verloren en de vrouw sukkelt sinds 10 jaren aan eene treurige kwaal. Wie het genoegen hebben wil dit zilveren echt paar een zonnestraaltje op den levensweg le werpen, wete, dat z(j wonen Gedempte Voldersgracht n°. 51. Bij de voortzetting der acte-examens voor het lager onderwijs te's Hage deden gisteren voor de vrouwelijke handwerken 16 candidaten examen. 3 werden afgewezen en 13 toegelaten, als: mej. A. M. de Bruyn, voor nut en smaak; M. W. van Dooyeweerd, voor nut; C. J. W. G. van Dijk, voor nut; M. II. L. A. Hoedt, voor smaak; J. Ch. Kolijn. voor nut en smaak; J. van Leeuwen, voor nut; J. E. P. Loglier, voor nut; J. H. Schambach, M. H. van Veen, J. Ch. van Wijk, J. C. van Zanten Jut en wed. H. Zon, geb. Cohen, allen voor nut en smaak, allen uit 's Hage. Voor de Hoogduitsche taal wer den 8 candidaten geëxamineerd. 4 werden loegelaien en 4 afgewezen. Toe- gelalen zijn: mej. A. B. Loba, uit 'sHage; J. J. M. Moniagne, uit Dordrecht; A. M. II. Visée, uit 'silage, en M. 11. II. Wolvekamp. uit Rotterdam. Blijkens een bij het dep. van bniienlaiidsche zaken van Zr. M'. mi nister-resident le Konstantinopel ontvangen lelegraphisch berigt, zijn de Russische havens in de Zwarie zee door de Porte in staat van blokkade verklaard, en wordt aan koopvaardijschepen eene tijdsruimte van drie da gen, te rekenen van den 5,le° Mei, gelaten om de geblokkeerde havens binnen le loopcn of ie verlaien. II. M de keizerin van Duiischland heeft 300 Rm. gezonden als bijdrage voor den opbouw van het asyl Steenheek. Z. K II. prins Hendrik heelt in de rede, waarmede hij de internatio nale tuiuhouwlenloonsteiling te Amsterdam sloot. o. a. ieder, die lust gevoelt de kweekerijen en warme kassen van het lustslot te Soestdijk te bezigtigen, daartoe uitgenoodigd terwijl hij levens de verzekering gaf de plantenkassen en kweekerijen van Soestdijk ter wille der sitidie en verspreiding van bota nische kennis in Nederland zooveel mogelijk te zullen uilbreiden en inrigten. Ook gaf Z, K. H. nog het voornemen te hennen, Nederlandsche jongelieden, wier opleiding in den tuinbouw een verblijf in het buitenland noodzakelijk maakte, daarioe in de gelegenheid te zullen stellen. De heer mr. M. Rutgers van der l.oelf. procureur bij de arrond.-regt- bank te Appingedam, heeft voor de benoeming tot kanlonregter te Zuid- horn bedankt. Blijkens een berigt in het /!lg. Politieblad rs den lldPn April jl. door een onbevoegde aan het postkantoor te Amsterdam afgehaald een brief inhoudende vier bankbilletten, als 2 a /300 en 2 a ƒ200. [Zie verder het Bijvoegsel.')

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1