LEliSCME €01) HA AT. ZATURDAG 5 MEI. N*. I (Mi. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, builen de expeditickosten. Afzonderlijke nommcrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. ft Cents. De prijs der Adverleniiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cenls. BlNiNENLANDSCIIE BERIGTEN. LEIDEN, 4 Mei. Er beslaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.- Indië, door middel van het stoomschip Holland, waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den 8'° Mei aanst. is bepaald. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren, bestemd om met deze gelegenheid te worden ver zonden, behooren uiterlijk in den avond van den 7"° Mei en de brieven den daarop volgenden dag aan den Helder aangekomen te zijn. Door het bedoeld stoomschip wordt Napels en Padang niet aangedaan. Gisteren avond ten 7 ure had in de parochie-kerk van 0. L. Vr. On- bevl. Onlv. alhier eene zeldzame plegtigheid plaats. Het door de hh. Maar- scbalkerwcerd Zoon te Utrecht in die kerk vervaardigde orgel werd voor het eerst in gebruik genomen. Die plegtigheid. bij gelegenheid waarvan door de leden van het zangcollegic eenige invitaties aan andere heeren waren gerigt, onder wie zich ook de heer de Goey, tenor, bevond, werd vooraf gegaan door het zingen van een hymnus zonder begeleiding van orgel, en door eene feestrede, welke werd uitgesproken door den wel-eerw. heer B. Klekamp, kapellaan t-o Voorschoten. Naauwelijks waren de laatste woorden uit den mond des sprekers verno men of de zecr-eerw. heer T. Welters, pastoor en president van het zang koor dier kerkliet de eerste looneu van het nieuwe orgel door het kerk gebouw weèrkliitken in eene Andante en Fuga uit de mis van Rigliini. Daarna bespeelde de heer H. J. L. van Dommelen, organist in bovenge noemde kerkhet orgel in het accompagneren van het Alleluja uit de Mes sias van llitndel, gearrangeerd voor mannenkoor. Ook de heer J. Marinus, organist te 'silage, die vroeger ook aan deze kerk als zoodanig werkzaam is geweest en als examinator aanwezig was, bespeelde nu het orgel met eene Fuga, gecomponeerd door zijn broeder, den heer 11. G. Marinus te Rotterdam, aan het einde waarvan door den heer H. J. L. van Dommelen het Larghetto uit de 2' symphonie van Beethoven ten gehoore werd ge- bragt. Ten slotte werd door het zangkoor hel Te üeum van Jos. Beltjens aangeheven, door den lieer van Dommelen geaccompagneerd, na afloop waarvan de heer J. Marinus eenige improvisatiën ten uitvoer bragt. Er werd dus gelegenheid genoeg aangeboden Diet het nieuwe orgel ken nis te maken. Met genoegen cn voldoening mogen dan ook de leden der parochie en van het zangkoor en niet minder de fabrikanten naar het orgel heenzien, want hel loonde zich nit alleen klank- en krachtvol, maar wordt ook door deskundigen als een schoon werk geroemd. Het orgel is een 16voels werk en besloten in eene kast, hoog ll80 M. en breed 5 M., gebouwd naar plan en teekening van den heer Maarschalkerwecrd Jr. Eene aanbeveling voor de hh. Maarschalkerwecrd Zoon, die reeds elders menig orgel hebben geleverdmag dus hier niet achterwege blijven. Als bijzonderheid vermelden wij nog dat hel gisteren juist de dag was, waarop vóór 37 jaar door den heer van Dommelen de betrekking van orga nist dier kerk werd aanvaard. Kok, dat drie leden van het zangkoor aan wezig waren, die reeds ruim 42 jaar op het koor dier kerk zijn werkzaam geweest, nl. de hh. van Dommelen, B. P. Verhoeven, directeur, en 11. J. H. Francken. Bij kon. besluit van 29 April is, op voordragt van den minister van justitie, hel bij besluit van 14 Sept. 1838 vastgestelde reglement 1 in over eenstemming gebragt met de wetten van 9 April 1877. Bij kon. besluit van gelijke dagteckening is geregeld de bceediging en de installatie van de nieuwe arrondissemenls-regtbauken en kantongereglen. De belediging en de installatie van de bij de wetten van 9 April 1877 in gestelde nieuwe arrondissemenls-regtbanken cn kantongereglen geschieden den 14d,n Mei 1877 in plegtige, algeuieene zittingen van elk der geregts- hoven, binnen wier regtsgebied de nieuwe arrondissementen en kantons gelegen zijn. De presidenten en vice-presidenlen van, de regters en regters- plaatsvervangers in, benevens de officieren, substituut-officieren, griffiers eu substituut-griffiers bij de nieuwe regtbanken, alsmede de kantonregters en hunne plaatsvervangers, benevens de ambtenaren van het openbaar ministerie en de griffiers bjj de nieuwe kantongereglen leggen, hoofd voor hoofd in handen van het betrokken geregtshof den eed (belofte) af, voorgeschreven bij art. 29 der wet op de regterlijke organisatie en het beleid der justitie. Na deze eedsaflegging wordt elke regtbank en elk kantongeregt afzonderlijk door den president van het geregtshof ten overstaan van die regtbank of dat kantongeregt verklaard te zijn geïnstalleerd, ten einde, volgens de wet, in functie te treden den 15dt° Mei 1877. Bij kon. besluit van gelijke dagteekening zijn bepalingen vastgesteld ten aanzien van de bij de ontbonden arrondissemenls-regtbanken ingeschreven advocaten en aangestelde procureursbenevens ten aanzien van de bij die regtbanken en bij de ontbonden kantongeregten aangestelde deurwaarders. De advocaten bjj de ontbonden arrondissements-regtbanken te BredaMaas tricht. Roermond, Zutphen, Tiel, Zwolle, Almelo, Rotterdam, Dordrecht, Middelburg, Zierikzee, Alkmaar, Haarlem, Utreeht, Heerenveen, Gronin gen, Winschoten en Assen worden by het in werking treden der wetten van 9 April 1877 Staatsblad n". 72 -80) op den vroeger door hen afge- legden eed, in dezelfde orde, waarin zij bij die regtbanken waren inge schreven, gesteld op het tableau respectivelyk bij de nieuwe arrondissements- regtbanken gevestigd in de bovengenoemde gemeenten, De advocaten bij de ontbonden arrondissements-regtbanken te Eindhoven, Nijmegen, Deven ter, Leiden, Gorinchcm, Brielle, Goes, Hoorn, Amersfoort, Sneek en Appin- gedam worden, bij het in werking treden der genoemde wetten, op den vroeger door hen afgelegden eednaar de orde waarin zij bij die regtban ken waren ingeschreven, ingevoegd, die te Leiden op het tableau bij den boogen raad, die te Eindhoven, Nijmegen en Sneek respectivelijk op het tableau bij het geregtshof te 's llertogenboschte Arnhem en te Leeuwar den, en de overigen respectivelijk op het tableau bij die nieuwe arron- dissements-regtbank waartoe de gemeente behoortwaar de ontbonden regtbank was gevestigd. De procureurs en deurwaarders, die volgens de artikelen 13 en 14 der wet van 9 April 1877 worden geacht te zijn aan gesteld bij de regtbank of de regtbanken, bij het kantongeregt of de kan tongereglen waartoe het gebied behoort van de ontbonden regtbank of hét ontbonden kantongeregt, waarbij zij hunne bediening nitoefendenblijven hunne bedieningen uitoefenen op den vroeger door hen afgelegden eed. Voorts zijn nog bij kon. besluit van 29 April bepalingen vastgesteld, no pens de archieven van de ontbonden arrondissements-regtbanken en kan tongereglen. alsmede nopens de stukken, bewaard in de algemeene bewaar plaatsen der minuten en registers van notarissen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat aan 'srijks veeartsenijschool te Utrecht, op Vrijdag 15 Junij e. k. en volgende dagen, gelegenheid zal worden gegeven tol het af leggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsenwaartoe men zich vóór 1 Junij e. k. bij den directeur van gemelde school moet aan melden, en dat hel examen, om als leerling aan 'srijks veeartsenijschool te Utrecht te worden opgenomen, zal plaats hebben op Woensdag 11 Julije.k. en volgende dagen; men moet zich daarvoor vóór of op 30 Junij e. k. bjj den directeur der school aanmelden. Ten behoeve van de hoogere burgerschool met driejarigen cursus te Samarang worden verlangd: een lreraar in de staatswetenschappen en ge schiedenis, een leeraar in het handteekenen en schoonschrijven, een leeraar in de Nederlandsche taal cn aardrijkskunde, een leeraar in de Fransche taal en cijferkunst, of in de Fransche taal met Engclsch en Duilseh en een leeraar in de Eugelsche en Ouilsche talen, allen bevoegd tot het geven van middelbaar onderwijs aan eene hoogere burgerschool met driejarigen cursus hier te lande. Zijdie genegen zijn zich in de bedoelde betrekkingen aan 's lands dienst in Ned. Indië te verbinden, kunnen zich, ter mededin ging, uiterlijk tot cn met 15 Mei aanst., bij een op zegel geschreven request tot het depart, van koloniën wenden. Ook worden ten behoeve van de afdeeling hoogere burgerschool van het gymnasium Willem 111 te Batavia verlangd twee leeraren in de wis- en natuurkunde en een leeraar in de wiskunde, bevoegd- tot het geven van middelbaar onderwijs aan eene hoo gere burgerschool met vijfjarigen cursus hier te lande. Ter mededinging moet men zich vóór 25 Mei aanst. bij het depart, van koloniën aanmelden. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (91e vervolg) van de Europesche officieren, onderofficieren en soldalen, overleden na evacuatie uit Atchin, voor zooverre daaromtrent tot op 6 Maart 1877 bjj het dep. van oorlog in Nederl. Indië berigl was bekomen. Die lijst bevat de vol gende namen: J. VanderhacghenJ. F. Dom, J. Rosseel, C. de Koning, E, Wasmulh, D. G. E. Coumont, A. E. Dogné, J. F. Althausen, J. In de Be- touw, W. G. van Schendel, F. J. Depière, L. G. Maesmans, J. Knoop, f. van der W(jk,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1