BUi TIkN L A M)SC11E BKBIGTliN PI R TELEGRAAF. n volgens liet-koii. besluip van 1 Mei zal mei 15 Mei aanst. de arrond.- Ie reglbank albier volgrnderwijze z'ijn zamengcsteldpresident: jhr. mr. B. C. de Jonge (thans president); vice-president: mr. F. A. T. Weve (thans regter); 'l* reglers: jltr. mr. J. J- de la Bassecour Caan, mr. J. J. van Geuns. nir. J. C. 'c E. graal van Lijnden, nir. VV. C. L). Olivier (allen llians regler): jhp. mr. 'n S. Latnan Trip (llians regler in de arrond. reglbank Ie 's llerlogenbosch); reg'er-plaalsvervangers: mp. J G. Rochussen, mr. G. Asser, mr. Ph. W. van llensde. mr. A. Teixeira de Mailos, jhr. m'. E. N. de Brauw (allen llians '8 regter-plaalsvervanger); lot ofTicier van jnslitie: mr. J. G. Palijn (llians ofTicier van justitie); substituut-officiers van justitie: nir. E. Z. L. van der Kemp (llians substituut-officier), en mr. C VV. J. J. Pape (thans substiliml- T ofTicier van justitie bij de arrond.-regibnik ie Zierikzee); griffier: mr. A. VV. e Hartman (llians substiiimt-sriffier): substituut-griffiers: mr F J J. L. de 11 Veer (llians stibsliiiiul-grffier bij de arrond.-reglbank te Rotterdam) en mr. C. Rueb (advocaat te 's Gravenliage). 1 De Ivveede kamer hield lieden middag len half vier ure cene zilling. De voorzitter deelde mede dat de eindverslagen gereed waren over de ont- werpen betredende hel ondi rwijs aan de militaire akademie. lol onteigening j voor den spoorweg Zwolle- Almelo, en lot verlenging van den termijn van aanslag voor de beeiwortel-fahrieken De kamer besloot die ontwerpen ach- tervolgens aan de orde le stellen Maandag ten een ure. - Eergisteren is alhier overleden de heer J. A. H. de la Sarraz, minister van slaat en buitengewoon adjudant van Z. M. den koning. K Si K S, Si IS. LONDEN 2 Mei De dagbladen bevatten het volgende telegram van 1 Mei nit St. Pe tersburg: De Russische rijksbank is voor rekcning-courant-houders gesloten. Zij betaalt te rekenen van heden geen interest meer. Aan Daily News wordt uil Alexandrie gemeld: De heer Mitchell, is uit Massowah te Suez aangekomen. Gedurende 48 dagen was hij krijgsge vangene van koning Jan Hij verklaart dat hel berigt betreffende de inne ming van Goodar, door den koning van Slioa, van grond ontbloot is. Ko ning Menelek w as de provincie Amliara binnengeruktdoch koning Jan, dit vernemende, ontweek hem. waarop ook Menelek zich terugtrok zonder slag le leveren. Koning Jan had eene proclamatie ui'gevaardigd, waarbij aan alle kooplieden vrijheid werd gegeven om goederen naar Massowah te zenden, of van daar te te ontvangen. Volgens de Glasgow News is te Ohan, een plaatsje aan de westkust van Schotland, thans werkelijk een zeeslang gevangen. Zij werd door vis- schersbooten op hel strand gejaagd, en vervolgens niet een kogelregen alge- maakt. Hel beest ligt op het zand, 101 voet lang. 11 voet in omvang op zijn dikst, met vinnen, staart en kieuwen. Deskundigen zijn ontboden om het Ijeest te onderzoeken. In bet noorden en oosten van China woedt, naar de berigten te oardeeleneen vreeselijke hongersnood De proteslantsche zendelingen iu Shantung, die de giften, welke door de buitenlanders in China op ruimen voet geschonken woldenronddeelenhangen hartroerende tooneelen op van de diepe ellende der bevolking. In Tientsin zjjn 20 a 25000 vlugtelin gen uil de noodlijdende provinciën aangekomen. Zij werden gehuisvest in hullen van matwerk, opgeslagen in de hoven der tempels en iu die hutten zooveel mogelijk opgehoopt. Zij ontvingen een kleinigheid voedsel per dag, doch den 28"l,D Februarij hield de soepiutdeeliiig op: aan de ongelnkkigen werd aangezegd dat zij heen moesten gaan en zonder monen trokken zij af naar hunne uitgehongerde districten. Dal de sterfte buitengewoon groot is, is ligt te begrijpen. FRAVKBIJ H. De gemeenteraad van Parijs, door de directie der, «Metropolitan-Railway" te Londen uitgenoodigd om van de exploitatie daarvan le komen kennis ne men, heeft voor de reis eene som van 20000 frs. toegestaan, en volgens de Temps is eene deputatie tot het voorzeide doel vertrokken. De tentoonstelling van schilderijen en andere kunstwerken is, naar gewoonte, op 1 Mei geopend, liet aantal nommers door de schilders in gezonden is ditmaal grooter dan liet ooit geweest is. De jury had over bijna 8000 schilderstukken en leekeiiiiigen te oordeelen. Zij heeft er 2110 toegelaten. 5» II I T S C II I. A S Uit Straatsburg meldt men aan de Kö'n. Zeil.Er is hier een toe vloed van Fransche journalisten en (rekenaars aangekomen. Wij zullen dus weldra het genoegen hebben, in de Fransche bladen een vergelijking ie zién maken tiisscben de ontvangst des keizers en de vroegere mauifestatiën bjj bezoeken van het hoofd van den Franschen staat, en hel is ligt te be grijpen dal dit niet ten gunste van het tegenwoordig bezoek zal uitvallen. Het was ren prijzenswaardig besluit van het stedelijk bestuur niets ledoen om de ingezetenen te nopen, hunne huizen te versieren. Aan zulke beve len was de burgerij onder hei Fransch bestuur zoo gewoon, dat hel de openbare autoriteit zeer gemakkelijk zou zijn gevallen den keizer een ont vangst te geven vol uiterlijk vertoon, waarmede het hart des volks niets te maken had. Hel bestuur gelooide echier met zulk cene «prefecten- ontvangst" niet in den gerst des keizers te handelen en heeft daarom alle maatregelen van dien aard achterwege gelaten. KIIILAND. Naar men nader verneemt is niet Odessa door eene overslrooming ge teisterd. maar wel Kremenlschiig. in liet gouvernement Puliawa. Een aanzienlijk burger van Moskou, die zijn naam geheim wil houden heeft den R ssischen minister van oorlog 100.000 roebels doen toekomen Ier verdeeliug onder de manschappen of hunne nagelaten betrekkingen, van hel bataillon of regiment, dat hel eerste Turksehc kanou veroveren zal. TURKIJE. Volgens berigt van Jeddah heerscht zoowel daar als in al de steden van Arahië groole opgewondenheid. Overal worden manschappen geworven en vele vrijwilligers bieden zich aan. - Uil Konsianiinopel meldt men van 1 Mei: Hobart-pacha is met veel geestdrift ontvangen Ilij deelt mede dal een groot aantal Russische troe pen in de nabijheid van Galatz wordt bijeengetrokken. De Russen schijnen toebereidselen le maken om den llonau over te steken, ten einde in de Dobrudscha te vallen en naar Varna op te rukken. Twaall kleine Russische kauoniieerbüoteii zijn per spoor door Riimcitië vervoerd en zullen op den Donau te water worden gebragt. Ilobeit-pacha gelooft, dat de stroom niet diep genoeg is voor de Turksche kanoiineerbooleii om te kunnen manoeu vreren, maar hij houdt zich overtuigd den overlogt der Russen te kunnen beletten, indien de Porie hem vrijheid van handelen geelt. De plegiige omruiling van de vaan van den profeet zal met buitenge- woncn luister geschieden. Abdul-Hamid zal het heilige vaandel ontrollen en aan den sheik-ul-isluoi ter hand stellen. Deze, gezeten op een rijk getuigd paard, en met den Sultan, insgelijks te paard eu het onlbloote zwaard in de hand. naast zich, zal ouder geleide van een groot aantal ulema's. door de stralen van Konsianiinopel trekken, en gedurende den logt zullen de ulema's den heiligen oorlog verkondigen. Daarna zal de standaard door den sheik-ul-islam naar het hoofdkwartier van hel Donau-leger gebragt worden. 'De heilige vaan van Mahomed is twee ellen lang, anderhalf el breed, en donkergroen van kleur. LONDEN, 2 Mei. De Engelsche consul te Galatz heeft den minister van buitenl. zaken berigt, dat de Donau op bevel van den opperbevelhebber van hel Russische leger voor de scheepvaart gesloten is. BERLIJN. 2 Mei. De Nat. Zeil. meldt dal de prins von Reuss en zijne gemalin vermoedelijk in het laatst dezer week over Weenen naar Triest zullen vertrekken, en dal zij den 10le° of 12 ea dezer in Triest zullen scheep gaan naar Koustautinopel. De Nor/ld. ,4lig. Zeit. verklaart dat graaf Moltke. onmiddellijk nadat hij zijne bekende rede iu den rijksdag had gehoudenprins Bismarck daarmede bekend heeft gemaakt, en deze gaf hierop aan graaf Moltke te kennen, dat hij volkomen instemde met zijne verklaringen. Bismarck verklaarde voorts, dat het wel is aan le nemen, dat 's keizers reis naar den Elzas in verband slaat met het vaststellen der maatregelenwaarop Moltke in zijne rede ge zinspeeld heeft. ST. PETERSBURG, 2 Mei. De Engelsche gezant heeft Zondag jl. onze regering officieel kennis gegeven, dat de Porte hare onderdanen in Rusland onder bescherming van Engeland heeft gesteld. Onze regering heeft den gezant hierop verklaard, dat zij hiermede genoegen neemt. Gisteren echter heelt Engelands vertegenwoordiger aan onze regering medegedeeld, dat zij zijne verklaring van Zondag als vervallen kan beschouwen. Immers, de Porie heeft inmiddels afgezien van hiar voornemen om hare onderdanen in Rusland onder bescherming le stellen vair Engeland, aangezien zij van plan is de Russische onderdanen, die zich op haar gebied bevinden, hel land uil te zetten. Onze regering heeft hierop geantwoord, dat de Turken in Rusland niettemin onder de bescherming der wetten zouden blijven. PESTH. 2 M«i. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Somssich de regering gevraagd ol zij het voortrukken der Russische troepen naar Gljechgueltis deukt lijdelijk toe le zien. Zoo ja. of dit geschiedt op den grondslag van den waarborg van handhaving der Oostenrijk-llongaarsche b langen legen alle gebeurlijkheden. Voorts vroeg hij welke slappen door de regering gedaan zijn. of welke zij voornomens is te doen. om de vrijheid van handel aan den Benedeu-Donau te handhaven en het handeldrijvend pu bliek van Hongarije te beschermen legen het verliesdoor belemmering van den handel le lijden. De heer Somssich zeide dat hij zijne interpellatie tot de regtring rigtte, omdat 1". Rusland >oor zijne militaire oogmerken de troepen lieert laten binnenrukken iu de Donau-Vorstendommen w ier onzij digheid door Europa gewaarborgd is; 2*. de vrije handel aan den Beneden- Donau door hel bezetten van de strategische punten aan den linkeroever feitelijk belemmerd is, en 3*. de reusachtige ontwikkeling van Ruslands militaire m.igl niet vermoeden laat, lot hoever Rusland denkt te gaan. LONDEN 3 Mei. Daily News verneemt dat in een gisteren gehouden vergadering van leden v.111 het vorig kabinet besloten is de rcsolutiën van Gladstone niet te ondersteunen, maar te stemmen voor de motie-Lubbock. De conservative!! zullen legen-resoluliën voorstellen en een votum van ver trouwen iu liet ministerie verlangen. LONDEN, 2 Mei Duitschland en Oostenrijk zijn overeengekomen het zen den van lm :11e ambassadeurs naar Konsianiinopel uil te stellen, en later ge lijktijdig daartoe over te gaan. Oostenrijk wil de Turksche zoo wel als de Russische circulaire onbeantwoord laten. KONSTANTINOPEL1 Mei. Hobart-pacha is hier teruggekeerd, nadat het hem gelukt was het stoom-adviesjagl liytlimas. door het vuur van hel Rus sische geschut heen, uit den Donau terug te trekken. Naar men zegt is de Porte voornemens de Russische onderdanendie zich niet aan de Turksche wetten willen onderwerpen, binnen elf dagen uit Kon- 'staniiiinpe! en binnen een en twintig dagen tul de Turksche provinciën te doen verwijderen. LONDEN, 3 Mei. Een berigt aan Llovds uit Sttlinavan 30 April, meldt dal de Russen den Donau beneden de Prul li met torpedo's hebben geblok keerd. De haven van Sulina is vrij. BUCHAREST. 3 Mei. Tegen 10 ure des voormiddags is. nabij Braila, het vuur geopend tusschen de Russische batterijen en. drie Turksche moni tors. De Turken hebben hij hunne nadering de stad zelve beschoten, maar werden toch legen den middag gedwongen zich voor "het vuur der Russen terug le trekken. Ilcl getal der geduode inwoners en dal der in brand ge schoten huizen is nog niet bekend.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3