MITTHËILÜNGEN Ct'rgcrüjfcc Slntib. ADVERTENTIE N. Verlag von JUSTUS PEK TH ES in Gotlia. Justus' Perthes Geographischer Anslall über wichtige neue Erïorschungeu aul dem Gcsaninilgcbiele der Gcographie Dr. A. P ET E It 91 A N N. De kamers zullen heden en morgen omtrent de aangevraagde oorlogssubsi- diën beslissen en daarna gesloten worden. Uit Galalz, Braila en Giurgevo komen hier vluglende huisgezinnen met have en goed in grooten getale aan. ZARA, 1 Mei. Zondag deden de opstandelingen een eersten aanval op de Turksche voorhoede in de Besina-pas bij Nevevinje; 15 Turken werden ge dood. De Turksche autoriteiten werven in Bosnië en de Herzegowina alle Muzelmannen van 16 tot 60 jaar voor de dienst aan. VERSAILLES. 1 Mei. In de nationale vergadering vroeg de heer de Mun of de regering de aansprakelijkheid op zich neemt wegens den smaad, den katholieken aangedaan. De heer Simon zeide dat hij Donderdag zal ant woorden. llij neemt geene solidariteit op zich met de vijanden van het Christendom; doch zijn pligt is slechts de regten van den slaat te beschermen. LONDEN, 1 Mei. In het hoogerhnis deelde lord Derby mede, in antwoord op eene vraag van lord Granville, dal de overige correspondentie betreflende de Ooslersche quaeslie vermoedelijk Vrijdag het licht zal zien. Het antwoord op de circulaire van Rusland is door de koningin goedge keurd en heden avond verzonden. ST. PETERSBURG, 1 Mei. Lord Loftus overhandigde heden de neutrali- teitsvcrklaring van Engeland. Zij komt overeen met die van den 9Jc" Aug. 1870, met betrekking tol den Franseh-Duitschen oorlog. De Czaar verlaat morgen Rischenefl, om over Odessa hier terug te keeren. LONDEN 2 Mei. De oorlogstoebereidselen worden voortgezet. De Standard zegt: Met voldoening zal het land vernemen dat de troepen op het papier zijn aangewezen om ingescheept te worden. Alle schikkingen zijn gemaakt out voorbereid te zijn op alles wat zal kunnen gebeuren. STRAATSBURG, 1 Mei. De keizer heeft heden audiëntie verleend aan de leden der uitvoerende commissie van het landsbestuur, en gaf op de tot hem gehouden korte hartelijke toespraak het volgende antwoord: liet ver heugt mij dat wij elkander voor de eerste maal hier zien, omdat ik de over tuiging heb dat de hoop en de wenschen. welke gij zoo even als die van bet rijksland mij hebt kenbaar gemaakt, t'-n volle zullen worden verwezen lijkt, wanneer gij u doordrongen zult gevoelen van hel besef, dat het nieuwe rijksland steeds meer en meer in alles met het moederland vereenzelvigd, en wel voornamelijk dat de belangen van het Duitsche element daarin steeds meer en meer behartigd moeten worden. Ik hen verrast door uwe vrien delijke houding jegens mij. De hartelijke wijze, waarop ik bij mijne komst in hel om zijnen ouderdom eerwaarde Straatsburg ontvangen ben geworden, vervult mij met de hoop. dal slechts gewoonte en verblijf noodig zijn. om, wanneer ieder doet wat in zijn vermogen is, den nieuwen toestand, waarin de Voorzienigheid tl geplaatst heeft, tot wederzijdsche voldoening te ont wikkelen. PARIJS, 1 Mei. Vijfhonderd studenten hebben voor de katholieke univer siteit in de rue Vaugirard en voor de Jczuïtenschool in de rue Chomond liederen gezongen en hevig rumoer gemaakt. De policie dreel hen uiteen. Verscheidene hunner zijn in hechienis genomen. WEEN'EN, 1 Mei. De Presse meldt uit Moskou: «Een Engelsch stoom schip is, zonder de noodige voorzorgmaatregelen te nemen, in de haven van Kertsch verschenen. Torpedo's, die ontploften, verbrijzelden liet schip, dat met de bemanning en de lading zonk. ROME, 1 Mei. De Paus heeft tot de Savooische pelgrims een toespraak gehouden en daarbij van den oorlog gewaagd, llij zeide o. a.: »Ik weel niet welke mogendheid overwinnen zal: maar zóóveel weet ik. dal op eene mogendheid, die zich regtgeloovig noemt, Gods hand zwaar rust om de wreedaardige en nog niet gestaakte vervolging der katholieken." ST. PETERSBURG, 2 Mei. Tiflis, 1 Mei. Gisteren bij het verschijnen van de voorhoede van de legerafdeeling van Erivan bij Bagasid is hel Turksche garnizoen, ter sterkte van 1700 man, naar de hoogten van het Allada-gebergte teruggetrokken. Het heeft veel ammunitie achtergelaten. De Russen hebben de stad en de citadel bezet. I X «EXOKDEN. Mijnheer de Redacteur! Met genoegen zag ik in uwe Courant van gisteren melding gemaakt van het artikel in The Economist van 28 April jl. over de zeldzame en plot selinge stijging in de graanprijzen. Immers raakt dit een voedingsmiddel dat wij niet anders als onontbeerlijk kunnen beschouwen en waarvan de lage prijs in de laatst verloopen twee jaren onder de grootste zegeningen behooren die der burgerij kunnen ten deel vallen. Intusschen trekken uit het Oosten onweersbuien op en reeds is de kalmte in de spheren der graanmarkt verstoord. The Economist herinnert hoe in 1853 binnen een tijdsverloop van twee maanden (4 Juni-6 Augustus) een rijzing van 25 pCt. plaats bad. Wel was er destijds vrees voor moeielijk- lieden in het Oosten en die droeg iets lol de stijging bijmaar de kenne lijke oorzaak was toen dal over gansch Europa de oogsten ongunstig stonden. Maar de rijzing die wij thans waarnemen gaat veel sneller, is niet minder aanzienlijk en bijna uitsluitend bet gevolg van den lang besproken en nu ten slotte uitgebroken oorlog. Reeds sedert 't begin van April jl. was er neiging tol prijsverhooging van graan en n.eel (broodstof, zooals de Engelschen hel noemen) omdat de voor raden in Engeland geringer waren en de te verwachten ladingen die niet voldoende zouden aanvullen. Maar daar komt nu de oorlog en speculatie voert de prijzen plotseling te New-York van 6 April tot 26 April voor Meel 6.40 8.45 32.0 pCt. Roodc voorjaarstarwe 1.54 2.03 31.8 te Londen Atnerik. meel 1' söort Sh. 24 Sb. 30 25 Roode Eng. tarwe u 52 65 24.5 Amerik. voorjaarstarwe 52 66 26 dus respectievelijk 25 pCt. en 30 pCt. in de hoogte. Oorlog is een handel verstorende zaak en brengt tal van abnormale toe standen en bewegingen mede, waardoor invloeden worden teweeg gebracht die veel verder reiken dan zelfs nauwletlende opmerkers kunnen nagaan noch veel minder voorzien. In 1853 stond Engeland voor hel geval om in ruil van granen goud naar de V. S. van Noord-Amerika te moeten zenden, hetgeen de geldmarkt schromelijk verwarde. Iels dergelijks staat thans op nieuw voor de deur, want al wil men de prijzen van heden slechts als spe culatie-prijzen en de markt onvast daarop beschouwen, dan baat dit weinig tegen over de feiten. Alle markten van het vaste land zijn in dezelfde be roering en geruchten over verbod van uitvoer uit Rusland brengen die niet tot bedaren. In onzen eigen kring hebben wij te ervaren dat rogge van f 193 en 200 binnen drie weken lijds tot 245 en 252 steeg. Meeldat tegen April voor 19.50 te koop was. is gekocht voor 24 en staat thans f 25. Met tarwe is de rijzing nog grooter. Onder zulke omstandigheden moet de hoop van in 1877 evenals in 1875 en 1876 den broodprijs beneden 20 cents per Kg. te zien blijvenal terstond worden opgegeven en de burgerij heeft daardoor een bijzonderen prikkel om te letten op den algemeeuen loop van zaken die op de prijzen van goed en volwichtig brood invloed kunnen uit oefenen. D. II. Van 26 April tot en met 2 Mei 1877. BEVALLEN: J. Betgen, geb Ligtvoet, Z. J. Ouwerkerk, geb. Pon, D. W. C. Heus, geb. Jongbloed. D. M. van Koperen, geb. Segaar. Z. M. Welse- laar, geb. Koeken. Z. J. C. Remond, geb. van Riemen, Z. - E. Hanselaar, geb. Mizee, D. C. Privé, geb. Kwik, D. M. Smitlenaar, geb. Onderwater, D. C. van Venelie. geb. Buitendijk. Z. A. van Tongeren, geb. den Oude, D. J. lvrassenburg. geb. Segaar, Z. A. Huylbroeck, geb. de Lamaer. D. VV. van Leeuwen, geb. Sierat, D. J. M. E. Veldhorst, geb. Corba, Z. J. M. van den Brander, geb. van Koetsveld, D. A. Kool. geb. Verra, D. - M. Riebeek, geb. Montie. D. II. H. van As. geb. van der Port, Z. T. E. Elshof. geb. Wanna, Z. M. Rijsbergen. geb. van Haasteren, Z. A. C. W. Hendriks, geb. van der Lee, D. A. C. Juta, geb. Lisman, D. - - E. J. llennik, geb. Schouten, Z. - M. M. Devilee. geb. Rietvink. Z. C. A. van Oosten, geb. Schefler, Z. J. Vijlbrief, geb. van der Tuyn, Z. M. Oudshoorn, geb. Frankhuizen, I). S. J. van Ewijk, geb. van der Zee. D. GEHUWD: J. van Erkel. jm. en M. J. Chaudron.jd. J. C. Jacobs. wedr. en J. Pauw, jd. C. G. Beyersbergen. jm. en A. M. J. Rentlier. jd. G Mirck.jm. en J. C. P. Smit, jd. I). Bakhuyzen. jm. en M. C. Lamau. jd. 11. P. Lauiboo, jm. en M J. Routen, jd. L. D. Kooreman. jm. en M. van Maslrigt.jd. W. Duk. jm. en P. Oteer. jd. P. Boers Kieyweg. jm. en H. Glazemaker. jd, A. J. Overdijk, jm. en G. van den Akker, jd. F. A. I. Fornara, jm. en A. M. H. Langezaal. jd. OVERLEDENI. llazcveld, Z.. 3 m. M. A. van Meygaarden. D.. 15 m. A. J. Bink. D., 6 m. D. Jansen, 63 j. J. F. Hamerüng. D., 22 m. VV. A. Hal- deriel, 40 j. J. van Driel, D.. 19 j. J. S. Thoma, V.. 78 j. J. Kroon. D., 3 w. A. Fasel, D., 22 m. G. J. van Best, Z„ 10 j. M. Zirkzee, geb. Zink- vijl. 77 j. P. Picket, wed'. P. Essers. 77 j. A. Sommeling, Z.. 12 d. W. van der Reyden. 54 j. P. M. R. Sleeuw, geb. Bank. D. levenl. T.C. Zuurdeeg. 1)., lm. - W. Vermenie, wed". J. van der Walle, 69 j. J. P. Straalman. D., 5 m. J. 11. van den Hoek. 33 j. E. Lipsen, geb. Oenys. 39 j J. VV. L. Mond, D., 2 m. B. D. Hakkaart, Z 6 m. L. Ober, Z., 4j. J. van der Burg, D., 22 j. Getrouwd: FRANCISCUS ANDREAS IGNATIUS FORNARA en AGATHA MARIA HELENA LANGEZAAL, die tevens hunnen hartclpken dank beluigen, ook namens ouders, voor de vele bewjjzen van belangstelling, by hun huwelijk ondervonden. Leiden, 2 Mei 1877. Eenige en algemeene kennisgeving. Getrouwd: P. BOERS KLEYWEG, Weduwnaar van A. Rotteveel, van Rotterdam en H. GLAZENMAKER, van üilveisum, die tevens hun harteljjken dank beluigen voor de talrijke bewijzen van vriendschap en belangstellingbij de voltrekking van hun huwelijk ondervonden. Leiden, 2 Mei 1877. aus von Erganzungsheft N". 51 E. de Pruyssenaere's Relden und Forselmngen lm Geblete des Wclssen und Blaucn XII, nach seinen binterlassenen Aufzeich- nungen bearbeitet und herausgegeben von K. Zöpprilz. Zweile llalfle, mit einer Karte und eincm Titelbilde.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3