mits onder behoud liarer onafhankelijkheid. Inlusschen mag na al het gebeurde sterke twijfel worden gevoed of de onafhankelijkheid zal kunnen worden gehandhaafd. De inlijving schijnt slechts ecne quaestie van tijd te zijn. (Ilbl.) 's GRAVENHAGE 2 Mei. Z. 3d. heeft vergunning verleend aan den voor de dienst in Indië be stemden soldaat 11. E. Sander, van het koloniaal werfdepot, lot het dragen van de Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtogt tegen Frankrijk in 1870/71. en aan den heer ,1. G. F. Riedel, adsistent-resident van Uillitontol het aannemen der versierselen van ridder der orde van de Kroon van Italië, hein door den koning van Italië geschonken. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer G. \V. C. Westenberg, als burgemeester van Bussemen aan de hh. mr!. J W. F. de Fremery en U. Feitli, als regtcr-plaatsvervangers in de arrond.- regtbank te Groningen. Bij hel balaillon mineurs en sappeurs is tot kapitein 2' kl. benoemd Zr. M". ordonnance officier de 1' luit. W. M. baron Forstner van Dambenoy. van den groolen staf; de lc luitt. W. J. F. Brouwers, van het 3', en C. Lem, van het 4e re», infanterie, zijn voor den tijd van vijf jaren gede tacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in Nederl. Iudië, en bij het personeel van de geneeskundige dienst der laudmagt in Nederl. Indië is benoemd tot officier van gezondheid 2e kl-de lieer C. M. Christensen, Deensch geneesheer. Door den minister van binnenlandsche zaken zijn benoemd lot twee den klerk bij zijn departement: A. A. Slapert, te Arnhem P. T. Ottente 's Gravenhage, en C. H. J. van Eek, te 's Gravenhage. Z. K. II. prins Alexander begaf zich heden middag ten 2% ure naar Amsterdam, van waar hij heden avond per extra-trein ten 11 ure 20 min. met Z. K. 11. prins Hendrik, die gisteren naar de hoofdstad vertrok, terugkeert. In de zitting van de tweede kamer van heden is over een aantal aan de orde gestelde ontwerpen geen discussie gevoerd. Langdurige discussien zijn gevoerd over het adres van Schoonebeeklol hel bekomen van schade vergoeding wegens preventieve hechtenis en de naturalisatie van den gewezen pauselijken zouaaf Welters. De conclusie der commissie van rapporteurs ii: zake Schoonebeek is met algemeene stemmen aangenomen; de naturalisatie van Welters met algemeene stemmen, uitgezonderd die van den heer Bastert. Ter civiele teregtzittiug der arrond.-regtbank alhier werd gisteren cene regtsvordering bepleit, ingesteld door de wed. A. Sinke te Delft, tegen den heer Kavelaars aldaar, de strekking hebbende lot uitkeering aan de eisclie- resse van een jaargeld van ƒ200. De gronden voor deze vordering zouden gelegen zjjn in het onwillig door den heer K. veroorzaken van den dood van den echtgenoot der eischeresee. Deze heer, in hel bezit zijnde van een Newfouiidlandschen hond, liet dii beest geriumen tijd geleden eenige proe ven afleggen van zijne bedrevenheid in het redden van drenkelingen. Zijne bedienden begaven zich daartoe in de Vest Ie water en telkens was de hond de redder van den quasi-drenkeling. Sinkedie beweerd werd een goed zwemmer te zijn, maar daarvan te dier gelegenheid geen blijk gal en reeds door twee zijner kameraden had moeten gered worden, begaf zich ander maal te water om thans door den houd geholpen te worden. De hond ge voelde blijkbaar geen lust en moest niet alleen door zijn meester, maar zelfs door den gewaanden drenkeling w orden aangezet. Vóór dat het beest even wel zijn instinct volgde, verkeerde Sinke werkelijk in gevaar en begaven zich twee personen lot redding te water. Eerst toen ging ook de hond te water, maar noch de menschen, noch de houd waren in staat den man te redden; hij werd ten slotte levenloos opgehaald. Dit geval gaf tot veel opzien aanleiding en zelfs tot ecne strafvervolging tegen den heer K maar bij moest buiten vervolging gesteld wordendaar van moedwil niet was gebleken. De wed. S. was niettemin van meening dat de eigenaar van den hond tot schadevergoeding verpligt was en deed zich daarom ten civiele gelden. Uit een getuigenverhoor om hel bewijs Ie leveren, dat reeds vroeger werd gehouden, bleek dat een deel der getuigen verklaarde dat de hond oorzaak van den dood van S. geweest is en zijne redding bemoeijelijkte, terwijl een ander deel zelfs geen hond in het water had opgemerkt. De actie werd toegelicht door den heer mr. Gort van der Linden en be streden door den heer m'. van Emdcn. BUI TEN LA M)SC 11E BK BIGT EN FRAN KR IJ H. Van den aartsbisschop van Parijs en van den bisschop van Niuics zijn thans ook mandementen verschenen, liet laatste baart veel opzien. Daarin komen zinsneden voor als deze: Nog is Pius IX koning, zells in de oogen zijner vijanden en zijner beroovers; men ziet zich genoodzaakt te erkennen, dat llalie's eenheid niet lot stand is gebragt, dat het wereldlijk gezag her leven zal en dat, na eenige geweldige schokken, waarbij welbgt lal van legers en lal van kroonrn zullen te gronde gaan, onder de bestierders der na'iën van hel ecne einde van Europa tol bet andere de kreet weerklinken zal: Geeft Rome aan zjjne oude meesters terug; Rome behoort den Paus, Rome behoort God. Het Journ. des Déb. wijst met ernst op hel onvoor- ziglige en onvaderlandlievende eener zoodanige taal, die onder de tegen woordige omstandigheden als cene oproerige en strafbare handeling moet beschouwd worden, liet blad blijft de meening toegedaan dal de bisschop pen in deze volgens een vooraf beraamd plan handelen. Door den tweeden krijgsraad te Parijs is zekere Marin ter dood ver oordeeld wegens het aanvoeren van opstandelingen en brandstichting onder de commune. In 1872 was hij reeds bij verstek tot die straf veroordeeld. De lieer Loyson heeft Zondag II. in het Cirque zijne derde lezing ge houden. Zijn onderwerp was »de morele crisis". Het getal hoorders neemt nog steeds toe. Voordat de lieer Loyson zijne rede begon, riglte de heer Eugène Pelletan, als voorzitter, een woord tol de vergadering. De voorbereidende werkzaamheden lot het graven van een onderzee- schen tunnel ter verbinding van Engeland en Frankrijk worden aan beide zijden van hel kanaal en in hel kanaal met denzelfden ijver voortgezet. De uitkomsten zjjn tot dusver gunstig voor hel plan. UblTICHLAAD. Zondag 11. is te Kissingen het standbeeld van prins Bismarck onthuld, daar opgerigt ter herinnering aan zijn verblijf in die badplaats tijdens den gelukkig verijdelden moordaanslag in 1873. Door enkele dagbladen wordt medegedeeld, dal vele Russische hande laars aan hunne handelsvrienden in Dnitschland berigi zonden, dat dit jaar de gewone afrekeningen met de jaarmarkt te Leipzig niet zouden kunnen plaats hebben Uit Triëst is te Weenen berigt ontvangen dat de Russen drie stoom- boolen van de Oostenrijksche Lloyd. verdacht van oorlogscontrabaude aan boord te hebben, in beslag genomen hebben, en dat de Oostenrijksche regering vertoogen hierover bij de Russische regering ingediend heeft. Eene deputatie der Turksche softa's, die aan de Hongaarsche studenten een tegenbezoek komt brengen, is te Pesth aangekomen en met groole geestdrift ontvangen. Officieuse berigten uit St. Petersburg van 29 Aprildoor de Köln. Zeil. medegedeeld, bevatten het volgende: Van Galatz tot Ismail zullen de Russen langs den geheelen Donau-oever 3000 houten barakken opslaan. Zes Russische kanonneerbooten worden binnen 6 dagen verwacht, om de brug bij Barboschi te verdedigen. Naar men verneemtgaal het Russische eskader van Nicolajeff naar de monden van den Donau. DcCzaarzal, naar een gerucht wil, eene zamenkomst met keizer Franz Joseph hebben. Naar men verzekert, heeft prins GorischakofF aan den Franschen ambassadeur ver klaard, dat Rusland zoo uit een militair als uit een financieel oogpunt op een driejarigen oorlog voorbereid is. doch dat de Russische regering hoopt, den oorlog vóór het volgende voorjaar tol een einde te kunnen brengen. RUSLAND. Omtrent de kleine gevechten die aan de grenzen in Azië hebben plaats gehad wordt het volgende medegedeeld: Den 24(l,n April drongen twee Russische kolonnes onder generaal Bonis Melikow van Achalzich en Alexan- dropol het Turksche gebied binnende eene vestigde zich te Mublamus, de andere te Laschuragen. Bij dit laatste plaatsje kwam het lot eene scher mutseling, waarhij de Bussen de Turken overwonnen en 7 officieren bene vens 100 soldaten gevangen maakten. De zuidelijke kolnnne kwam den 5,|<n te Kizilschiktschak aan en maakte zich na een heet gevecht van het Turksche kamp te Meikasder meester. De noordelijke kolonne rukt voor waarts langs den weg van Atschamur. Den 26,lM> en volgende dagen hadden enkele kleine gevechten plaats, waarbij de Russen 31 man verloren. TURKIJE. Uil Rutschuk meldt men: Op 28 en 29 April zijn ruim 1000 Turksche vrouwen en kinderen per spoor van hier vertrokken, om een toevlngtsoord te Varna en Stamboel te zoeken. Bijna al de Engelschen hebben insgelijks de stad verlaten. Eene boot met 800 vlugtelingen is de rivier opgestoomd, van Galatz komende. De Engelsche consul heeft al degenen, die hier onder zijne bescherming slaan, aangeraden de Engelsche vlag te hjjscl en, wanneer op hunne woningen mogl geschoten worden. De zoon van Schamyl, het uit vroegeren tijd bekende Circassische stamhoofd, is tol chef aangesteld van de ongeregelde Turksche ruiterij, die zich in de omstreken van Ivars bevindt; in de verwachting dat dit invloed zal hebben op de aan Rusland onderworpen stammen en deze de vaan van den opstand weder zullen opsteken. hl Arabië worden corpsen vrijwilligers gevormd. Mekka brengt 3 bataillons onder de wapenendie door de stad zullen onderhouden worden. PKR T KL EG RA A F. PARIJS, 1 Mei. Het Gele Boek is rondgedeeld. Het bevat 530 blad zijden, en is uitsluitend gewijd aan de aangelegenheden in het Oosten. Het laatste stuk is de circulaire van 25 April, waarin betreurd wordt dal de Porie liet protocol afgewezen heeft, wijl dit aan Turkije hel middel aan de hand deed tol eervolle en vreedzame oplossing der moeijelijkheden. VERSAILLES, 1 Mei. Bij de kamer diende hertog Decazes het Gele Boek met depêches betredende de Oostersche quaestie in. De minister merkte daarbij op, dat de verwikkelingen in het Oosten Frankrijk geheel los von den van eenige vcrbindtcnis; sedert hel begin der crisis, zeide hij, hebben wij kunnen constateren, hoe alle regeringen er naar streefden den vrede van Europa niet in gevaar te brengen door de dreigende verwikkelingen, waartoe de Oostersche quaestie aanleiding gaf, en hoezeer zij wenschtcn den eventnëlen oorlog gelocaliseerd te zien. Europa heeft onze opregtheid en onwankelbaren wil om in goede verstandhouding met alle mogendheden te blijven waargenomen; sedert 7 jaren waren onze betrekkingen lot de vreemde staten dan ook nooit gunstiger. De ons omringende mogendheden zijn evenals wij door geen enkel direct belang betrokken bij de tegenwoor dige gebeurtenissen; hare woorden laten geen twijfel bestaan aan hare vredelievende gezindheid en aan den hoogen prijs dien zij er op stellen, de goede betrekkingen met Frankrijk te handhaven. Zoo zal, aldus eindigde de minister, in de Oostersche quaestie de meest volkomene neutraliteit, ge waarborgd door de naauwgezetle onthouding, de grond onzer politiek zijn. WEENEN. 1 Mei. Uit Bucharest wordt aan de Pol. Co<r. gemeld: In onze regeringskringen is het berigt ontvangen, dat de Turken de Rumeen- sclie oorlogsschepen Fidgerul en Stefavgehnare opbragten. Sedert heden werden alle beschikbare troepen weder in de rigling van Kalafat gezonden.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2