Qnina Larocke. jT K IMMEL, VERHUIST: J. T. HESSELS, PIR TELEGRAAF. A D V E R T E N TI E IN Korte Mare, X°. 28, Uit Odessa meldt men dat de Dnieper bij Krementschug buiten zijne oevers is getreden. Odessa is geheel overstroomd; bijna alle ingezetenen, ruim 20000, zijn zonder dak. TURKIJE. De proclamatie, door den Sultan tot liet Tnrksche leger gerigt, is van den volgenden inhoud: "Daar Rusland den oorlog verklaard heeft, zijn wij genoodzaakt de wapenen op te vatten. Wij hebben voortdurend vrede en rust gewenscht en in dit opzigt naar den raad der mogendheden geluisterd. Maar Rusland wenscht onze onafhankelijkheid te vernietigen, onzen grond te vernielen; Rusland valt ons aan God, die regt en reglvaardigheid in bescherming neemt, zal ons de overwinning schenken. Onze soldaten zullen met hun bloed hel land verdedigen, dat door hunne voorvaderen gewonnen werd, en met Gods hulp de onafhankelijkheid der OLtomanen handhaven- De natie zal voor de vrouwen en kinderen der soldaten zorg dragen. Mogt het noodzakelijk zijn, dan zal de Sultan naar het leger gaan en de vaan van het Khalifaat en Sultanaat ontrollen. De Sultan is bereid zijn leven voor de eer en onafhankelijkheid van hel land te offeren. -- De correspondent van de Times te Widdin meldt van 2G April, dat de Donau zoo hoog is dal hel slaan van pontonbruggen zeer gewaagd zou z(jn en lager dan Widdin inderdaad bijna onmogelijk. Het was niet waar schijnlijk dat eenige belangrijke militaire gebeurtenis voor het oogenblik zou plaats grijpen. Dezelfde correspondent meldt dal llobert-pacha aan den heer Sanderson, den Engelschen consul te Galatz, verzekerd heeft dat zijn vloot niet het geringste bezwaar in den weg zou leggen aan de vaart van neu trale schepen op den Donau. In een brief uit Widdin van -22 April, aan de LI.C. medegedeeld, worden nog eenige staaltjes opgegeven van de wijze, waarop de gendarmes in Bulgarije de bevolking mishandelen. In hel eene dorp kwam een zaptieh en dwong den kmet (burgemeester) om hem als rijpaard te dienen, omdat aan een door hem geuit verlangen niet spoedig genoeg voldaan kon worden; de ongelukkige Bulgaar werd niet slechts met zweep en sporen mishandeld, maar moest zelfs hooi eten. In een ander dorp liet een andere zaptieh allen, die builen staat waren belasting te betalen, zware steenen dragen en daarmede rondloopen, toidat zij er bjj neervielen. Wederom in een ander dorp werden de boeren, die niet betalen kondenin een naauw vertrek opgesloten, waar houtskool brandde, totdat zij bijna slikten. De verklaring der Porte. dat zij reeds vele der verleden jaar verwoeste huizen in Bulgarije heeft laten herbouwen, verdient geen geloof. Ruim 10000, meesi flinke woningen, waren vernield en de regering heeft hoogstens 400 ellendige hullen daarvoor in de plaats laten zetten. Uil Bucharest meldt men dat de beweging der Russische troepen naar alle riglingen voortdurend in omvang toeneemt. De hoofdstad zelve blijft van Russische troepen verschoond. Zoodra de Donau door de Russen over getrokken is, zal Rumenië door drie andere Russische legercorpsen bezet worden. In de kamer van afgevaardigden te Bucharest is door de regering mede- deeling gedaan van de overeenkomst lusschen Rusland en Rumenië. Daarbij werd bepaald, dat de vorst van Rumenië aan het Russische leger vrijen doortogt en de aan bevriende troepen toekomende bejegening toezegt. De Czaar verbindt zich, de regten en de onschendbaarheid van Rumenië over eenkomstig de tractaten te eerbiedigen. Ook bevat de overeenkomst be palingen betreffende het doortrekken der troepen en hun verkeer met de plaatselijke overheden. De vorst van Rumenië verbond zich lot hel verkrijgen van de door 'stands wetten gevorderde ratificatie door de kamer. De minis ter. de zaak toelichtende, zeide dal de overeenkomst bestemd was de indi vidualiteit van Rumenië overeenkomstig het Parijsche traclaat te doen eer biedigen. Men legt Rumenië noch wijziging van zijne internationale betrek kingen op, noch medewerking van zijn leger, dal slechts de roeping heeft niemand aan te vallen en 's lands grenzen zoo goed mogelijk te verdedigen. Het éénige doel der overeenkomst is voor Rumenië te behouden wat liet heeft. Met de Porte werd eene soortgelijke overeenkomst niet getroffen, omdat zij het tooneel des oorlogs naar Rumenië zou hebben verplaatst. Overisens had de Porie stelselmatig geweigerd Rumenië te erkennen en de sinds jaren hangende geschilpunten uit den weg te ruimen. In de kamer vond de overeenkomst zoowel bestrijding als verdediging. Het officiële blad der Perzische regering bevat een verhaal over den aanval, waaraan onlangs eenige Perzische pelgrims te Medina hebben bloot gestaan: 9 hunner werden gedood en 42 gewond. De Perzische regering heeft zich tot de Porte gewend, om onderzoek en strenge bestraffing der schuldigen. St. PETERSBURG 29 April. De minister van oorlog lelegraphecrl over de operaliën aan de grenzen van den Caucasus: Den 27en April bereikte de infanterie Kueruck-dara, en de cavalerie Subotin en Chadjivali. De sterke positie te Muchastin werd den 26'° bezet. Drie Turksche monitors bombar deerden den grenspost Nicolaas, waarbij aan de zijde der Russen één onder officier gedood en één soldaat gewond werd. Den 27tn verschenen de monitors voor I'oti, doch vertrokken weder zonder schade aan te rigten. Een telegram van den opperbevelhebber bevestigt de bezetting van Galatz. Ismail en Kilia. St. PETERSBURG, 29 April. De berigten aangaande het sluiten eener Russische leening zijn ongegrond Rusland is voor hel geheele loopendejaar voorzien van de noodige geldmiddelen voor den oorlog, terwijl de betalingen van rente en amortisatie insgelijks door de voorhanden zijnde middelen zijn verzekerd. Blijkens nadere berigten komt de grootvorst-troonsopvolger hier met den keizer terug. De berigten van den opperbevelhebber van het leger omtrent de operaliën en liet oprukken der troepen zijn zeer bevredigend. BUCHAREST, 29 April. De kamer van afgevaardigden heeft met 79 tegen 25 stemmen de overeenkomst met Rusland bekrachtigd, nadat de heer Rra- tiano had aangetoond, dal daarin het eenige middel lag om de instellingen des lands te verzekeren. LONDEN. 30 April. Kolonel Lennox is benoemd tQt militair-attaché bij het Turksche Donau-leger. Waarschijnlijk zal morgen avond een onzijdigheids-proclamatie afgekondigd worden. De Daily Telegraph verneemt, dat hel antwoord van het kabinet op de Russische circulaire naar St Petersburg verzonden is. ERZERUM, 28 April Een Russische kolonnc rukt op tegen Ardahan. De Russen, van een sterke magl cavalerie voorzien, voeren zwaar belege ringsgeschut met zich. RAGUS* 29 April. Een aanzienlijke Turksche krijgsmagt is heden uit Trebinje, Sienitza en Scutari vertrokken, om de Montenegrijnen aan te vallen, die bij Herstag gelegerd zijn. BUCHAREST, 30 April. De senaat heeft de overeenkomst met Rusland aangenomen met 41 legen 10 stemmen. De heer Cogolniceano verklaarde dat het verdrag van Parijs verscheurd was, nu Europa het binnenrukken der Russen in Turkije toegelaten had. Rumenië zou het bezetten van Kalafat door de Turken toelaten, maar bij verder indringen wederstand bieden. BRUSSEL30 April. Bij de verkiezing voor de kamer is de heer Janson gekozen met eene meerderheid van 2897 stemmen. fiurgcrlijfsc Slattb. ONDERTROUWD: R. Drost, jm. 22 j. en S. A. van den Hani van Heyst.jd. 25 j A. G. van den Berg, jm. 23 j. en M. Devilee, jd. 26 j. J. M. van den Berg, jm. 22 j. en E. H. Ivloos, jd. 21 j. J. van Hooven.jm. 28 j. en J. Tegelaar, jd. 20 j. W. F. Dubbeldeman, jm 25 j. en J. Vijlbrief, jd. 27 j. C. van Lalesleyn, jm. 28 j. en P. van den Bosch. jd. 28 j D. van der Blom, jm. 21 j cn J. M. Ver mond, jd. 22 j. J. J. de Graaf. jm. 26 j. en W. Peiff'er. jd. 30 j. - C. van den Ham, jm. 28 j. en W. de Just, jd. 38 j. - C. van der Vlist. jm. 24 j. en A. van Egmond. jd. 22 j. - A. J. van Tol.jm. 29 j. en M. Visser, jd'. 21 j. - J. Wessel. jm. 23 j. en D. Prins. jd. 23 j. - D. C. M. Ledebocr. jm 37 j. en A. M. T. Kemmink, jd. 22 j. E. J. van der Steen, wede 46 j. en J. P. F. üagevos, jd. 46 j. J. J. F. van Zeyl, jm. 23 j. en G. M Rozestraten, jd. 26 j. OPGAVE VAN BRIEVEN, welke in de tweede helft der maand Maart door het postkantoor te Leiden zijn verzonden cn die niet besteld zijn, omdat de personen, aan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: Wed. J. Th. F. van Oordt Jonkets, J. Zoons. II. F. Tils, R. Leron, VV. J. Koch, S. Langerveld, C. VV. Wijsman (2 stuks), allen te Amsterdam; mev. P. de Vos-Uylenbroekte Apeldoorn; wed. Herf- kens, te Breda; J. Elswijk. te Burgerveen; mev. M. van Goor den Oosterling te Doetichem; P. van der Ven. Schimmel, van Kleef, A. VV. Arendse de Wolff, allen te 'sGravenhage; rnej. Meijer, te Hazerswoude; Klein van Wil ligen, te llillegom; P. van Rijssel, te llillegersberg; T. van Empelen, te Leiden: van der Meer, te Oegsfgeest; M. van de Boohart, te Oud-Vossemeer, Ch. Loth, Kreiken. beiden te Rotterdam; J. van Zeist, te Soeslerberg; P. R. de Graaf, J. Prevink, beiden te Utrecht; H. W. Osingate Zuidkraijer; VV. G. Üimel, wed. Oudheusden. 11. Veldman, H. Busschers. allen niet vermeld. Brielkaarten: J. P. Kamsma, H. Jolis, Th. Exler. G. J. Pelser, allen te Amsterdam; P. VVesterbcek, te Naaldwijk; VV. Maateman, te Haarlem; J. Vossente Maastricht. Voorspoedig bevallen van eene Dochter C. JE. JUTA LISMAN. Leidex, 29 April 1877. Heden overleed onze lieveling THEKLA CAROLINA. Wij mochten ons slechts 7 weken in haar bezit verheugen. J. B. ZUURDEEG. 29 April. M. A. ZUURDEEG, Heckisg. Heden overleed alhier, lot onze diepe droefheid, onze Moeder en Behuwd- tnoeder Mw de Weduwe II. M. VAN PRAAG, geb. K. VAN ELBURG. S. J. MOSGOVITER. B. MOSCOV1TERvak Praag. Rotterdam. 29 April 1877. II. E. J. 11EYMANS. J. I1EYMANS, van Praag. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden ontvingen wij het treurig bericht van het overlijden van onzen geliefden Vader en Behuwd-vader, den Wel-Edelen Heer J. V. R1VEAUX, oud- Ontvanger te Nijmegen. J. J. VAN HEESW1JK. C. J. E. VAN HEESVV1JKRiveaux. Eenige en algemeene kennisgeving. Visites worden ter oorzake van afwezigheid niet afgewacht. Dr. SCHOTEL dankt zijne Stadgenooten voor hunne hartelijke deelneming, betoond bij hel overlijden zjjner echlgcnootc. GENEES-, HEEL- EN VERLOSKUNDIGE, van de Hoogewoerd naar de NARE, westzijde, N°. 39, Landmeter van het Kadaster. gjjgjp- Aan dit adres wordt een KLERKJE gevraagd. Deze aangename, zeer versterkende en koortswerende Kinawijn, wordt bereid uit de, door Dr. DE VRIJ als zoo bizonder geneeskrachtig aanbevo len roodc Java-Kina, en aangeboden door de firma Wed. EVERTS en JONCKERS a /1.2S en de ijzerhouden ie a 1.10 de halve vvijnflesch. Depot voor Leiden de Heer JL D. DINH3EMA.N8, Apotheker, Vischmarkt.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 3