BUITENLAM)SCUE BERIGTEiN, didaten. Toegelaten werden 11 candidaten, t. w. mejufvr. C. II. L. Bowier, uit Rolterdam: A. M. Dyxhoorn, uit Gouda; A. A. Fuhri, uit Rotterdam; C. 11. M. Groot, uit SchiedamD. Heule, uit Hendrik-ldo-AmbachtN. llor- selenberg, H. J. Labrijn en M. A. Meijer, allen uil Rotterdam; M. Th. J. Misbachuit Schiedam; R. Schouten, uit Gouda en A. G. \V. Sol, uit Rotterdam. Voor de Fransche taal hadden zich aangemeld 7 candidaten; 1 werd af gewezen, 6 werden toegelaten, als: mejufv. M. J. II. Canu en F. Gunning, uit Leiden; L. J. Iloyois. uit Voorscholen; A. W. Keukenmeester, uit Rijs wijk; G. A. Kuiper, uil Leiden, en A. van Leeuwen, uil Delft. De feestelijke opening van de spoorwegverbinding door Rotterdam had Zaturdag II. plaats. Ten half drie ure kwamen de genoodigden bijeen in het nieuwe station buiten de Delftsche poort. De heer 's Jacob, directeur van de maatschappij lot exploitatie van staatsspoorwegen ontving de ge noodigden. waaronder de ministers van binncnlandsche zaken bnitenlandsche zaken en financiën, alsmede den commissaris des konings in deze provincie, de burgemeesters van Amsterdam en Rolterdam en vele andere aanzienlijke personen en autoriteiten, aan den ingang van de wachtkamer lt,c kl. Hij nam het woord om allen namens zijne maatschappij welkom te heeten. De heer Joost van Vollenltoven deelde vervolgens mede dat hij van Z. M. den koning het volgende telegram had ontvangen: »Loo, regeringslelegram. Aan den heer van Vollenhoven, burgemeester der stad Rotterdam. Ik neem het harteljjkste deel aan de gewigtige gebeurtenis van heden, en vorm de hartelijkste wenschen, dat de opening der spoorwegbrug en der verdere werken eene rijke bron moge zijn voor den bloei en voorspoed van Rotter dam en deszelfs ingezetenen. (Get.) Willem." Daarna nam men plaats in den gereedstaanden trein en vertrok er mede naar het Mallegat. Daar maakte men gebruik van de stoomboolendie de Rotterdamsche handelsver- eeniging de welwillendheid had beschikbaar te stellen, ten einde allen de gelegenheid te geven de havenwerken en de in aanbouw zijnde kolossale inriglingen van de handclsvcreeniging in oogenschouw te nemen. Nadat eene korte pauze was gehouden, kwamen de genoodigden ten 6 ure bijeen aan de halte aan het Beursplein, waar hun door de exploitatie-maatschappij (een feestmaal werd aangeboden. In den loop van den avond werd van wege de gemeente op het Hofplein eene muziekuitvoering gegeven en even als daar ook op het Beursplein geïl- lunineerd. De illuminatie op het Beursplein mislukte, wegens den hevigen wind. Ten half 10 ure stroomde eene talrijke menigte naar de Maas, ter bezigtiging van het vuurwerk, hetwelk aldaar aan de overzijde vanwege de Rotterdamsche handelsverceniging werd afgestoken, en voor rekening der gemeente werd opgeluisterd door eene militaire muziek op hel Willemsplein. De heer B. Eickma, wethouder der gemeente Rotterdam, is door Z. M. den koning benoemd tot ridder der orde van den Nederlaudschen Leeuw. Een der slagtoflers van het ongeluk in de suikerraffinaderij op de Lauriergracht te Amsterdam is bezweken. Hij laat eene vrouw en 7 min derjarige kinderen na. Tc Amsterdam en te Rotterdam zijn mede valsche muntbilletten in omloop gcbragl. De billet ten zijn groot ƒ10, dragen het jaartal 1864. zijn echter glanzig en borderig; voorts ontbreekt het watermerk op een paar letters na; de handteekening van den minister van financiën is gebrekkig en de figuren, die boven de kransen dragen, zijn grover afgewerkt. Te Emmerik is een persoon aangehouden, die in het bezit bevonden werd van 96 stuks valsche muntbilletten van j 10. Hij stond in betrekking met de twee te 's Heerenberg gevangen genomen Duitschers. Omtrent de aanhouding van twee Duitschers Ie 's Heerenberg, die in hel bezit waren van valsche muntbilletten. meldt de Zuiph C.: Naar men verneemt, zijn op aanwijzing van den ambtenaar bij 's rijks belastingen te 's Heerenberg, L A. Lodevvijk. door de policie aldaar aangehouden en heden alhier gevankelijk binnengebragt twee Duitschers, van welke één een valsch munthillet had uitgegeven. In hun bezit waren nog ongeveer 800 valsche Nederlandsehe nuintbillelten ad 10. alle gedateerd 'sGravenhage den lsten November 1871ondcrleckeml sommige met den naam van lilussé, andere met dien van van Bossc of G. 11. Bel als ministers van financien, en voor zien van verschillende nagemaakte stcmpelmerkenals van Q. Bosnack Amsterdam, 11. üeuss Nimegen, van Dam Rotterdam, van Bergen Snderwcki. Te Meppel werd Dingsdag II. aan ecu landbouwer op de paardenmarkt op slinkschc wijze een paard ontfutseld. Door den drank beneveld, is hij in handen gevallen van een verdacht persoon, die hem het paard afhandig hreft gemaakt en later onder voorgeven het gekocht en betaald te hebben, er met eenige kameraden mede uit rijden is gegaan, terwijl bedoelde land bouwer nog de gezamentlijk gemaakte verteringskoslen in een der kroegen heeft moeten betalen en nog bovendien zijn horloge kwijl is geraakt. -- Men meldt uit Vlissingen: De maaisc' a.'pij tol exploitatie van gron den te Vlissingen heeft besloten voorloopig van hare plannen tot bouwen van huizen af Ie zien en de door haar aangekochte terreinen te blijven verpachten. Het weinig toenemende vertier en de voorwaarden haar door het gemeentebestuur gesteld, hebben genoemde maatschappij tol dit besluit geleid. 'SGRAVENHAGE, 30 April. De le luitenant der infanterie P. E. Mulder, die bij het O. I. leger is gedetacheerd geweest, is weder bij het leger hier te lande, het 2e reg. infanterie, ingedeeld. De kapitein-luit. ter zee W. Stellens wordt eervol ontheven van het bevel van het ramschip Schorpioenen vervangen door den kapitein-luit. ter zee G. C. C. Thierens. H. M. de koningin en Z. K. II. prins Hendrik hebben gisteren den Russischen gezant alhier in zijn hotel persoonlijk 11D. gelukwcnschen over- gebragt met den geboortedag van Z. M. den keizer aller Russen. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verlecnen. De tweede kamer heeft heden, na eenige discussie, met 57 legen 1 slem aangenomen het wets ontwerp houdende indecling van de landaanwin ningen in het oostelijk Y en goedgekeurd de conclusie der commissie nopens de klagten over onvoldoende regeling van het peil op het Noordzeekanaal. Ingetrokken is het wels-ontwerp houdende regeling van het bouwen op en langs dijken. Morgen ten 12 uur zal plaats hebben de benoeming der enquête commissie omtrent de longziekte onder het rundvee. In de Russische kapel aan den Scheveningschen weg werd gisteren een buitengewone dienst gehouden bij gelegenheid van den geboortedag van Z. M. den keizer van Rusland. Naar wij vernemen, meldt liet Dbl.heeft de 1' secretaris bij het Russische gezantschap in den Haag, de heer Michiel Muravieff. aan 11. M. de keizerin van Rusland, beschermvrouwe van het «Roode Kruis", het aan bod gedaan om in den tegenwoordigen strijd zijn diensten ten behoeve dier instelling te verleenen. Dit aanbod aangenomen zijnde, zal de heer Mura vieff, in den rang van kolonel, vertrekken, om zich naar het tooneel des oorlogs te begeven. Heden is aan het ministerie van binnenlanksche zaken aanbesteed: de opbouw op de bestaande fundamenten van een nieuw gebouw ten dienste van het departement van justitie op den hoek van de Lange Poolen en het Plein te 's Gravenhage. Van de vijf ingekomen geldige billctten was het inir.ste dat van den heer W. M. Schram te Sliedreclit, voor ƒ338 400. Heden middag is eene compagnie van hel derde regiment vesting artillerie uit Willemstad alhier aangekomen om hier ter stede garnizoen te houden. Een bijzonder blijk van vereering viel gisteren den heer W. F. An- driessen ten deel, bij gelegenheid dat hij met 1 Mei de gunstig bekende seliool. door zijnen vader en hem gedurende ceil reeks van jaren gehouden, zal sluiten en zelf zich als hoofdonderwijzer zal terugtrekken. In de zaal van de Loge werd hem namens en in bijzijn van zijne tegenwoordige en vele zijner oud-leerlingen een prachtig geschenk aangeboden, beslaande in een volledig salon-ameublement en een fraai album met de namen der gevers. BELGIE Te Brussel heeft op de Place des Martyrs een lievige brand gewoed, waarbij een jongman, eene vrouw en twee kinderen zijn omgekomen. Het lijk der vrouw was geheel verkoold. De kinderen vond men verslikt te bed en op de zolderverdieping lag het lijk van den jongman vol brandwonden. EI6K L X 3» I®, LONDEN. 29 April. Volgens den Observer is de regering bezig met het opstellen van een antwoord op Rusland's circulaire. De koningin zou Maandag op Windsor Castle een ministerraad presideren. In het lagerhuis heeft dezer dagen de heer Bedford Prim er de aan dacht op gevestigd dat thans ruim 8000 Russische onderdanen op Britsebe koopvaardijschepen varen. Hij zag in deze omstandigheid een groot gevaar, in geval tusschen Engeland en Rusland vijandelijkheden mogten uitbreken. Door den correspondent van Daily News bij het Russische hoofdkwar tier wordt gemeld dat de strijd aan de Aziatische grens reeds op den dag van de oorlogsverklaring begon. Het Russische Caucasus-leger trok op vier punten de grens over. De Turksche voorposten werden verrast en na een korte schermutseling verjaagd. Vijl Turken en één Rus sneuvelden. Honderd Turken werden gevangen genomen onder welken één majoor. Betreffende het oprukken der Russische troepen in Bumenië meldt de correspondent, dat eene divisie infanterie met artillerie en een groote troep cavalerie Bes- sarabie verhel en Galatz bezette. Deze gcheele marsch werd te voet in vijf. tien uren afgelegd, liet geheele Russische leger was thans op marsch, ondanks den slechten staat der wegen. Naar men aan genoemd blad uit Konstantinopel meldt zouden 260.000 Russen door Rumenië trekken, zonder eemgen tegenstand te ontmoeten van de Turken. Men verzekerde ook dat de Turksche vloot voor Odessa was verschenen, doch nog geen bevel had ontvangen die stad te bombarderen. Daarentegen was het bombardement van Poli en Serkelel door de Turken reeds aangevangen. Eene sterke Russen-magt rukte op naar Erzerum, ten einde te trachten de gemeenschap der Turken met de vesting Kars af te snijden. Op alle Amerikaansche markten wordt, naar men aan de Times meldt; in verband met den oorlog, in granen gespeculeerd op zoo groote schaal als nooit te voren. Vooral te Chicago gaat ontzaggelijk veel om, waar duizenden zich Ier beurze verdringen, de meesten de grootste opge wondenheid aan den dag leggende. Eene stoomboot, met eene lading krijgs behoeften ter waarde van een millioen dollars, was uit New-York naar Konstantinopel vertrokken. Öll IT8CH LAND. De rijksdag heeft bij tweede lezing, met 211 tegen 111 stemmen, het wetsontwerp verworpen, waarbij de regering voorstelde, van jjzer, staal en de meeste ijzeren voorwerpen een matig invoerregt te heffen, ter vereffening van de premie, die sommige landen, vooral Frankrijk, aan den uitvoer toekennen. R11ILAND. De gemeenteraad van St. Petersburg heeft bepaalddat een Te Deum voor hel leger zal gezongen worden. Eene deputatie is benoemd, om den keizer bij zijne terugkomst aldaar te ontvangen. Voorts is besloten een adres aan den opperbevelhebber van het Zuiderleger te zenden en eene in schrijving te openen ten behoeve der gewonden. De handelsstand van Moskou heelt een millioen en de kleine burgerij 25000 roebels aangeboden tot ondersteuning van de gekwetsten en hunne gezinnen.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2