Pl R TELEGRAAF. /ettelijken tegenstand afgestuit. Het Londeusche protocol was de laatste uitdrukking van den gezamenlijken wil van Europa, liet keizerlijk kabinet heeft, als laatste poging ter verzoening, de hand geboden lot verkrijging van dat protocol. Het heeft bij de aan het protocol toegevoegde verklaring de voorwaarden opgegeven, die, door de Turksche regering aangenomen en uitgevoerd, geschikt waren om den vrede Ie herstellen en te bevestigen. De Porie heeft op nieuw daarop afwijzend geantwoord. De weigering der Porte en de gronden voor die weigering laten geen hoop over, dal Turkjje aan de wenschen en besluiten van Europa zal voldoen. Er worden ook alle waarborgen gemist, dal de beoogde hervormingen tot verbetering van het lol der Christelijke bevolking in het Oesten ter uitvoering zullen komen. Onder deze omstandigheden blijlt elke poging tol cene schikking uilgesloten en is er geen andere keus dan óf den staat van zaken te laten voortduren, die de mogendheden met hare en met Europa's belangen onbestaanbaar heb ben verklaard, óf te trachten door dwangmiddelen te hereiken, wat de mogendheden in hare gemeenschappelijke pogingen langs minnenlijken weg van de Porie niet hebben kunnen verkrijgen. De keizer heeft ntt besloten datgene Ie ondernemen, waarloc hij de mogendheden heeft uilgenoodigd ge meenschappelijk met hem werkzaam te zijn. llij heeft zijn leger bevel ge geven de Turksche grenzen te overschrijden. De keizer vervult met dezen slap een pligtdie hem is opgelegd door de belangen van Ruslandwelks vreedzame ontwikkeling door de gedurige verwikkelingen in bet Oosten tegengegaan wordt. De keizer heelt de overtuiging dat hij, zoo hande lende, beantwoordt aan de inzigten van Europa. TURKIJE. Nu de Russen het Rumcenschc grondgebied hebben betredenis bet de vraag, wat men van de zijde van Turkije zal doen, of de Porte ge volg zal geven aan het geopperde plan om mede eene krijgsmagt in Ru- menie te werpen, ten einde de spoorwegen te vernielen en op die wijze den marsch van het Russische leger te belemmeren. Ingeval hiertoe wordt overgegaan, hetgeen niet onwaarschijnlijk is, dan verwacht men dat de Rumeensche troepen niet zoo kalm zullen aftrekken, als zij dit tegenover de Russen hebben gedaan. Te Eonslantinopel is door den minister van politic afgekondigd, dat alle Muzelmannen onmiddellijk naar de moskee zullen hebben te gaan, zoodra de Muetzin zich doet hooren. Verder dat de Turksche vrouwen dikkere sluijers moeten gaan dragen en niet meer mogen loopen op nieuw modische schoenendie in navolging van de Europesche in zwang zijn gekomen. De afgezant des Sultans, Tahir-bcy, die de 35 boekdeelen der Corvina- bibiotheek, welke in Turksch bezit waren, aan de llongaarsche natie moest aanbieden, is niet naar Pestli gegaan, maar naar Weenen. waar graaf Andrassy het geschenk onder dankbetuiging in ontvangst genomen heeft. uitbarsting der ziekte plaats in een anderen stal. Te Willesden in Middlesex heeft men eene kudde van 157 stuks afgemaakt. Er is sprake van bet verbieden van den invoer van levend bnitenlandsch vee. Van verschillende zijden wordt daarop aangedrongen. F R A K 8 R IJ K. Loyson heeft thans zijne tweede lezing gehouden; hij sprak over de hervorming van het familieleven. Een talrijk publiek was opgekomen. Bjj de schilderijen-veiling van het kabinet Oppenheimte Parijs ge houden, hebben vijl stukken van Meissonnier 337.000 fr. opgebragt. -- La Défense herig!dat het hoofd van den staat de doodstraf, waar toe Billoir was veroordeeld-, in levenslangen dwangarbeid heeft veranderd. aillTgCULAAU. Op 24 April was het vijf en twintig jaren geleden, dat dejgroothertog van Baden de regering aanvaardde. De keizer, die eenige dagen geleden naar Wiesbaden vertrokken was, heeft zich van daar naar Karlsruhe bege ven om het jubilé van zijnen schoonzoon bij Ie wonen, en gaat dan het voorgenomen bezoek aan Elzas en Lotharingen brengen. De kroonprins zal den keizer op die reis vergezellen. Men verneemt dal de Russische regering dezer dagen bevolen heelt dat alle spoorwagens, ook die, welke reeds met graan naar Penissen be vracht waren, lediggemaakt in Ie barer beschikking gesteld moeten wor den. De uil de wagens geworpen ladingen, zijn groolcndeels onbruikbaar geworden. Uit Ober-Hcidenst in Silezie wordt gemeld, dat aldaar sedert eenige dagen typhus heerscht. Het aantal sterfgevallen is daardoor op vrceselijke wijze gestegen. Men beeft zich tot de regering gewend, om buitengewone maatregelen tot wering der geduchte kwaal Ie doen nemen. K URL AAi Hel manifest van den keizer, in hel Journ. de St. Pet. openbaar ge maakt. luidt in zijn geheel als volgt; "Onze trouwe onderdanen kennen hel levendig belang, dat wij voortdu rend stelden in het lot der door Turkije onderdrukte Christelijke bevolking. Onze wensch, hun lot te verbeteren en die verbetering voor de toekomst te waarborgen, wordt door de geheele Russische natie gedeeld, welke thans zich bereid loont nieuw e offers te brengen om den Christenen op het schier eiland van den Balkan in hunnen toestand verligting te brengen. Het goed en bloed onzer trouwe onderdanen is ons steeds dierbaar geweest; de ge heele duur onzer regering bewijst onze voortdurende bezorgdheid om Rus land toch de weldaden des vredes deelachtig Ie doen blijven. Die bezorgd heid bleef ons van den aanvang der treurige gebeurtenissen in Bosnië, de Herzegowina en Bulsarije voortdurend bezielen. Wij hadden ons bovenal ten doel gesteld om langs den weg van vredelievende onderhandelingen en in overeenstemming met de grootc mogendheden van Europa, onze bondge- nooten en vrienden, tot eene verbetering van den toestand der Christenen in het Oosten te geraken. Gedurende twee jaren hebben wij zonder ophouden onze beste pogingen in het werk gesteld om de Porte tol, hervormingen te bewegen, welke dê Christenen in Bulgarije, Bosnië en de Herzegowina beveiligden tegen de willekeur der plaatselijke overheden. De pligt om die hervormingen in toe passing te brengen volgde op de meest directe wijze u'l de vroegere ver- pligtingen, welke de Porie tegenover geheel Europa pleglig op zich geno men had. Onze bemoeijingen hebbenin weerwil dat zij ondersteund wer den door diplomatieke vertoogen. welke in overeenstemming en gezamentlijk met andere mogendheden tol de Porie gerigt werden, niettemin hel ge- wenschtc gevolg niet opgeleverd, lie Porie bleef halsstarrig en categorisch eiken waarborg voor de veiligheid der Christenen weigeren; zij heeft de be sluiten der conferentie te Konsiantinopelwelke zich door den wensch liet leiden alle mogelijke middelen tol verzoening aan te wenden, afgewezen. Om de Porte tol toegevendheid te bewegen, hebben wij aan de andere kabinetten voorgeslagen reu bijzonder proloco! te vervaardigen en te onder- teekrneu, waarin de hoofdzakelijke voorwaarden vervat waren der confe rentie van Konsiantinopel, en de Porte over Ie halen zich bij deze interna tionale acte aan te sluiten, waarmede de uiterste grenzen onzer vredelie vende gezindheid bereikt waren. Intusschen zijn onze verwachtingen niet vervuld; de Porte heelt aan den eenstemmigen wensch van het Christelijk Europa geen gehoor gegeven en geweigerd zich bij de conclusion van hel protocol aan te sluiten. Nadat wij aldus alle vredelievende middelen uitgeput hebben, zijn wij door de hoogmoedige halsstarrigheid der Porte genoodzaakt tol beslissende maatregelen over te gaan. Het gevoel der reglvaardigheidhet gevoel onzer eigene waardigheid dwingt ons gebiedend dit te doen. Door hare weigering heeft de Porie ons genoodzaakt tot de wapenen onze toevlugl te nemen. In hel diepste van ons gemoed overtuigd van de regtvaardigheid onzer zaak en terwjjl wij in ootmoed onze zaak aan de Goddelijke genade en hulp toevertrouwen, doen wij onzen trouwen onderdanen hierdoor Ie weten, dat het oogenblik dat wij voorzagen, teen wij die woorden spraken waarop geheel Rusland zoo eenstemmig antwoordde, dat dit oogenblik thans geko men is. Wij hadden het voornemen uitgesproken zelfstandig te handelen, zoodra wij dit noodzakelijk zouden achten en Ruslands eer het zou eischcii. Terwijl wij heden Gods zegen op onze dappere leeers afsmeeken geven wij hun het bevel de grenzen van Turkije te overschrijden. Gegeven te Kischenefl, den I2/24r" April van het jaar der genade 1877, het 23' Jaar onzer regering. (Get.) Alexander." De rijkskanselier heeft ook eene circuliere aan de Russische gezanten te Berlijn, Weenen. Parijs. Londen en Rome gezonden. Daarin wordt o. a. gezegd: liet keizerlijk kabinet heelt sedert het begin van de crisis in het Oosten alle middelen, die binnen zijn bereik zijn. uitgeput om, onder mede werking van de groote mogendheden, eene duurzame bevrediging in Turkije te verkrjjgeu. Alle voorstellen, die ten gevolge der overeenstemming met de kabinetten aan de Porte voor en na gedaan zijn, zijn op haren onvrr- WEENEN, 24 April. De Pol. Corr. behelst een telegram uit Bucharest van heden, waarin gemeld wordt, dat hel Russische leger den vorigeu nacht op drie verschillende punten de Pruilt is beginnen over te trekken Reeds 's avonds van den 21sleo dezer kwamen 1200 bereden kozakken door Kitila, bij Bucharest en begaven zich vandaar naar Calafat. Er is een Ru- meensch regiment cavalerie naar Calafat gezonden. Er heerscht hier een groote opgewondenheid. LONDEN24 April. Lord Derby heeft in het hoogerhuis te kennen ge gevendat bij een telegram heelt ontvangen, meldende dat er 17000 Russen den vorigen nacht de grenzen waren overgetrokken, llij heelt van Schu- walolï eene circulaire ontvangenwaarin berigt wordt dat de Russische troepen bevel hebben gekregen de grenzen over te trekken. Lord Derby verklaarde, in antwoord op eene vraag van lord Grey, dat de Sultan, en zijne ministers gedurende al d n lijd der onderhandelingen zich overtuigd hielden, dal men den oorlog legen Turkije wilde door drijven. ST. PETERSBURG, 24 April. Aan Turkije's vertegenwoordiger alhier is heden eene nota van den rijkskanselier overhandigdwaarin lijj verzocht wordt zijne regering te verwittigen dat Rusland, te rekenen van lieden, zich beschouwt als in een toestand van oorlog tegen Turkije. Turkije's vertegenwoordiger heeft daarop aan den rijkskanselier cene nota gezonden, waarbij hij zijn afscheid neemt. BERLIJN, 24 April. De rijksdag heeft bij de behandeling der begrooting van oorlog langdurig beraadslaagd over de voorgestelde meerdere uitgaven, vereischt voor 105 nieuwe kapiteinsplaatsen. Graaf Moltke betoogde de noodzakelijkheid dier vermeerdering. Ook hij wenschte een langdurigen vrede; maar de tijden zijn er niet naar om dit met reden Ie kunnen hopen. Veeleer is de lijd nabij, dat elke regering alle krachten zal moeten inspan nen lot verzekering van haar bestaan. Er wortelt wantrouwen bij de eene regering tegen de andere Ook Frankrijk heelt ten opzigte zijner weer baarheid in de laatste jaren groote dingen tot stand geliragt. Buitenge woon groote troepenmassa's lagen in der tijd tiisschen Parijs en de Duilscbe grenzen. Frankrijk doet alles voor zijn leger en vindt daarbij algemcene instemming bij de bevolking. Frankrijk is bepaaldelijk daarin Duitschland vooruit, dat liet in vredestijd zijne kaders reeds gereed heeft voorden oorlog. Duitschland kan zich niet onttrekken aan een maatregel, die het met Frankrijk op gelijken voet brengt. De rijksdag heelt daarop de gelden voor de 105 nieuwe kapiteiusplaatsenovereenkomstig het voorstel der commissie, toegestaan. JASSY, 24 April De opperbevelhebber van het Russische leger, groot vorst Nicolaas, heeft eene proclamatie uitgevaardigd tot de Rumcnen. Op bevel des keizers, aldus luidt dit stuk, ben ik met hel onder mijne-bevelen staande leger op uw grondgebied gekomen ter beoorloging van Turkije. Ik ben hier reeds met vreugde ontvangen. Ik verklaar dal wij als vrienden 3 komen. Wij willen enkel uw welzijn en hopen bij u eene edele gezindheid

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2