deeling. Woensdag is hel kadaster-ontwerp aan de orde, daarna deenquéie over de longziekte enz. De bekende zaak van den heer F. J. Hallo Ie Arnhemdoor het ge- reglshof aldaar wegens bedriegelyke opligling van de assurantie-maatschappij tot negen maanden celstrar veroordeeld, werd heden, ingevolgezyncassatie beroep, voor de strafkamer van den hoogen raad behandeld. De gronden voor dat beroep werden door zijn advocaat mr. J. van Gigch uitvoerig ont wikkeld. Het openb. min. zal Maandag aanst. conclusie nemen. De jufvrouw, die jl. Maandag voor de regibank alhier lereglsiond beklaagd van diefstal van goederen tot een faillieten boedel behoorende, is heden te dier zake tot 3 maanden celstraf veroordeeld. Zaturdag is alhier, ten paleize van Z. K. H. prins'Hendrik en onder zijn voorzitterschap, de eerste vergadering gehouden van hel Nederlandsch- Afrikaansch comité, in aansluiting aan de internationale commissie voor de exploitatie en beschaving van Centraal Afrikatot de oprigting waarvan in 1876 besloten is op het door Z. M. den koning der Belgen belegd en te Brussel gehouden geographisch congres. In overleg met de leden van het Nederlandsch comité uit de verschillende provinciën zullen nu door Z. K. 11. prins Hendrik ook provinciale comités worden gevormd, die hunnerzijds het tol stand komen van plaatselijke comités zullen hebben te bevorderrn. Voor Zuidholland treedt echter als provinciaal comité op de uitvoerende commissie uit hel Nederlandsch comité, zamengesleld uit den president, de vice-presi- denten, de gedelegeerden bij de internationale commissie en de secretaris sen. Ook in de koloniën zullen, zoo mogelijk, comités worden opgerigt. Mevrouw Seebach heeft gisteren avond met buitengewoon succes in den schouwburg de rol van Gretchen in »Faust" vervuid. Als herinnering aan haar optreden te dezer slede, draagt de kunstenares een prachtige krans van goudbladeren mede, welk huldebewijs, na eene aangrijpende scène, voor hare voeten viel. Aanstaanden Donderdag zal mevr. Seebach alhier terugkeeren ter voldoening aan de vcreerende uitnoodiging van 11. M. de koningin tol het houden eener voordragt ten paleize. Treurspelen van Shake speare en Goethe zullen de onderwerpen dezer lezing zijn. -- De 5" batterij van het 2C reg. veld-artillerie, die met 1" Mei van hier naar Deventer verplaatst wordt, heeft heden ochtend ten 8y2 ure, onder bevel van den kapitein van Haersolte, den marsch derwaarts aangenomen. BUITEN LA i\ DSC 11E BE BIG TEN KÜCiELA S O. LONDEN. 22 April. De vjjf mijnwerkers, die in een afdeeling van de overstroomde mijn te Pontypridd opgesloten zaten, zijn gered. De mijnwerkers, die bezig waren met de reddingmoesten herhaaldèlijk w ijken voor hel uitslroomcnde gas. Reeds kon men de ongelukkigen hooren spreken, maar ook slechts dan, wanneer de gaten, die gemeenschap hadden met de afgesloten ruimte waarin het vijftal zat, gestopt waren, want oorverdoovend was het geraas van de ontsnappende lucht. Vroeg in den ochtend van Vrijdag smeekten de ongelukkigen hunne redders toch den laatsten scheidsmuur weg te bre ken en hen in vrijheid te stellen. Een acht-tal mijnwerkers heeft ten laatste het hoogst gevaarlijke werk verrigt; gedurende liet doorbreken van de laatste afscheiding hadden uitbarstingen plaats als kanonschotentotdat ten slotte deontsuappende lucht door de gehecle mijn brulde als een reusachtig smids vuur. Het is niet mogelijk zich een denkbeeld te maken van de spanning waarin de omstanders verkeerden. Toen eindelijk de geredden boven kwa men bleef de diepste stilte heerschen. Elk hunner was van een doctor vergezeldtwee waren bijna bezwekeniw ec anderen waren zoo wel dat zij weigerden gedragen te worden. Het krachtigst was de jongen onder hen; deze werd het eerst verlost en vroeg of zijn vader en broeder aan de ramp ontkomen waren. Slechts een hunner heeft een weinig kaarsvet ge geten; by na ondrinkbaar water is het eenige, wat zij in 10 dagen genoten hebben. De honger kwelde hen in de drie eerste dagen het ergste, later was de ontbering minder pijnlijk. Men hoopt, dal onder de uitstekende behandeling, die zy ondergaan, allen herstellen zullen. In het lagerhuis werd 2400 voor hen bijeengebragt. FKASÏRBÏJ U. De Moniteur meldt, dat de minister van justitie en eeredienst aan eenige republikeinsche afgevaardigden, die het verlangen hebben te kennen gegeven, dat 's ministers antwoord op den brief van den bisschop van Nc- vers openbaar gemaakt worde, verklaard heelt, dat deze openbaarmaking ongelegenheden zou kunnen na zich slepen, zoodat de regering liet verstan diger acht deze zaak niet levendig te houden. Br voortduring deelen de dagbladen herderlijke brieven of uittreksels daarvan mede, waarin door bisschoppen en aartsbisschoppen naar aanleiding van 's Pausen laatste allocutie geklaagd wordt over den staat van al hanke- lijkheidwaarin Pius IX te Rome bij toeneming verkeert. Terstond na de opening der kamers zal de regering de stukken over leggen, welke op de Ooslersche quaestic betrekking hebben. In overleg met de regering zal lot haar eene interpellatie gerigt worden, welke haar gele genheid zal geven om te verklaren dal Frankryk eene strikte onzijdigheid wil in acht nemen. De militaire attache's der Russische ambassade te Parijs en alle zich in Frankrijk ophoudende Russen, die een rang bij hel Russische leger be- klccden, hebben bevel ontvangen, zich ten spoedigste by hunne verschil lende corpsen te gaan voegen. De Moniteur meent te weten dat de vijandelijkheden tusschen Rusland en Turkije niet voor 15 Mei zullen aanvangen. Het bestuur van de wereldtentoonstelling van 1878 heeft besloten een groot pavilloeu af te staan aan de verslaggevers van builenlandsche dag- bidden zoodat deze daar afgezonderd, als in een kabinet, hunne brieven kunnen schrijven. In deze beschikking wil men hel bewys zien, dal er, althans op dit oogenblik, nog niet aan gedacht wordt wegens de staat kundige verwikkelingen de tentoonstelling een jaar later te doen plaats hebben. De Parijsche gemeenteraad heeft eene som van 5000 fr. toegestaan voor een gedenkteeken op het graf van Michelet. Een aantal leden van den raad, van de kamer, van den senaat e. a. hebben voor hetzelfde doel thans eene openbare inschrijving geopend De heer de Cassagnac is veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf en 3000 fr. boete. Piël is vrijgesproken. De 5 Mei zal voor het hof van appèl te Toulouse behandeld worden de zaak van de erfgenamen van pater Lacordaire, die in 1861 overleden is en wiens ryke nalatenschap in handen kwam van de Dominicaner orde, doch waartegen de bloedverwanten van Lacordaire in verzet zijn gekomen. Die zaak heelt reeds tot vele processen geleid De laatste uitspraak was die van de regtbank te Castres van 21 Junij 1876, waarbij de Dominicaner orde veroordeeld werd lot het doen van rekening en verantwoording der nalatenschap, binnen een termijn van zes maanden, en bij gebreke daarvan tot het uitkeeren eener som van 200,000 fr. aan de bloedverwanten van Lacordaire, de wettige erfgenamen. tiPITNCtll. A De Kreuz Ztg deelt mede dat de keizer zich voor een achttal dagen naar Wiesbaden heeft begeven. Den 28',tD April zal Z. M. te Carlsruhe aankomen en zich van daar voor eenigen tijd naar Elzas-Lolharingen be geven. De keizer zal eerst den 5,len Mei te Berlijn terugkeeren. Terwijl er tusschen de oud-katholieke organen nog verschil van ge voelen bestaat omtrent het priesterlijk celibaat heelt de oud-katholieke gemeente te Breslau thans onder hare voorstellen aan de synode een ont- werp-besluit opgenomen, inhoudende de verklaring; 1". dat het besluit der synode des vorigen jaars, krachtens hetwelk de quaestie voorloopig moest worden aangehouden, buiten werking wordt gesteld; 2°. dat van kerkelijke zijde het huwelijk van een geestelijke geen bezwaar oplevert voor de volle dige uitoefening van het geestelijk ambt. Men meldt uit St. Petersburg; Men meende hier een oogenblik, dat de oorlog dadelijk na afloop van den aan de Turken gestelden termijn zou verklaard worden. Zoo snel is het gouvernement niet te werk gegaan, al wankelt het geen oogenblik in zijn besluit. In de eerste plaats moest voor de veiligheid der Russische onderdanen worden zorg gedragen en ten tweede is een gedeelte van den Donau nog builen zijne oevers getreden. Het zal nog wel een paar weken duren, voordat het water genoeg gevallen is. Ten derde moest er in het leger van Kischenefl nog het een ander geregeld worden en moesten de troepen lyd hebbenom uit hare kantonnementen op te breken en zich te vereenigen. Eindelijk moest de doortogl door Rumeuië nog geregeld worden. De door den dreigenden oorlog veroorzaakte handels- en industriële crisis breidt zich in Rusland schrikbarend uit. Tc Moskau zijn volgens de Mosk. tFiedom. 40000 werklieden broodeloos. Alle groote fabrieken in die stad zyn gesloten en de faillissementen vermeerderden bij den dag. In het ko ningrijk Polen heeft de helft der fabrieksarbeiders gedaan gekregen en lydt gebrek. - Het Joum. de St. Pélersb. zegt betreffende den te verwachten oorlog met Turkije: Als bevrijders, niet als veroveraars, verschynen wij. YVy zeiven begeeren van Turkije niets, maar wij willen het juk afwerpendat op de Bulgaren, de Serviërs, de Grieken, over het algemeen op al de Chris tenen drukt, want dit juk is onbestaanbaar met de rust in Rusland. TURKIJE. De heer LayardEngelsch gezantheeft Zaturdag langdurige confe- renliën gehad met den groot-vizier en den minister van builenl. zaken. Naar men verzekerde zou hij ook hij den Sultan ten gchoore toegelaten worden. Naar men aan de Kötn. Zeit. meldt, zouden er nogmaals pogingen worden aangewend om den oorlog te voorkomen. Die pogingen zouden daarin bestaan dat de Porie een bijzonderen gevolmagtigde, om over de onlwapeninig te onderhandelen, zou zenden, niet naar Ruslanris hoofdstad, maar naar een kleine stad in Zuid-Rusland, en niet lot de Russische rege ring. maar lot den Czaar alleen. Men beweerde dat Rusland zich bereid heeft verklaard, op deze manier thans nog over een gelijktijdige ontwape ning van beide partijen zijne gedachten te laten gaan. Omtrent Turkije waren de voorloopigc beriglen niet gunstig. Men meldt uit KonstaniinopelEen groot aantal Russische onderdanen heeft deze stad reeds verlaten en al de Russische handelsvaartuigen zullen spoedig uit de haven vertrekken. Uit Bucharest wordt gemeld dat Rusland aan Rumenië vier millioen roebels in goud heeft gezonden om te voorzien in de eerste behoeften; het beheer over de Rumeensche spoorwegen zon reeds in Russische handen zyn overgegaan, en de regering zou geweigerd hebben aan hel bevel der Porie te gehoorzamen, om den spoorweg naar Giurgewo op te breken. OOST-IN OI E. BATAVIA. 15 Maart. Een van den gouverneur-generaal ontvangen telegram, gedagteekend Singapore 10 dezer, luidt als volgt: In welstand te Singapore aangekomen-. Van Alchiii zijn de volgende berigten ontvangen. Radja Rigas aan boord oorlogsschip geweest, om vlag te vragen. Togt over land naar Pedir zon der hel minst verzet volbragl. Toestand Simpang Olim gunstig. Volgens correspondentie uit Atchin heeft de vijand een nieuwen aanval op Bilocï-Zuid gedaan, die ons 2 dooden en 11 gewonden, waaronder twee officieren, heeft gekost. Dezer dagen is te Batavia uit Deli gevankelijk aangebragt een mili tair, Franscl'.manond-communarddie uil wraak over een hem door zijn kapitein opgelegde disciplinaire straf, by de eerste exercitie na zijn ontslag

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2