COUR AIT. A 1°. 95. STADS-BER1CHTEN. Koliier der plaatselijke directe belasting 4877. B1N N EN LA N DSC 11E BEBIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. 3.50, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentien is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. By deze Courant behoort een Bijvoegsel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29s1"1 Juni 1851 Staatsblad N". 85); Doen te weten, dat het kohier der plaatselijke directe belasting over 1877 op heden voorloopig is vastgesteld en van den 171"0 April 1877 tot en met dm 30"'n April 1877. ter Secretarie dezer gemeente (financiCele afdeeltng); van 9 lot 4 uren. voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v o. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 16 April 1877. E. IilST, Secretaris. 11* 3.54 oup LEIDEN. 21 April. lieden werd alhier de jaarlijksehe vergadering van aandeelhouders in de Leidsche Bouwvereeniging gehouden. Uit het verslag bleek dat de toe stand der vennootschap zeer gunstig is, zoodat met algemeene stemmen werd besloten aan de aandeelhouders een dividend van 5 pCt. over 1876 Uit te keeren en af te schrijven een bedrag van 612 11%. Het aftredend bestuurslid, dr. W. Pleyte, werd herkozen. Gelegenheid lot deelneming in de uitbreiding van het kapitaal der vennootschap met 20000, door uitgilte van eene nieuwe reeks van aandcelen a ƒ100. staat lot 1° Mei open. Door den minister van financiën is o. a. bepaald dat de commies 4' kl. bij de administratie der posterijen K. J L. Bolomey zijne functie zal uit oefenen ten postkantore te Leiden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 60 lot 76 volwassen personen en 13 lot 24 kinderen. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat ter benoeming van vier surnumerairs der directe belastingen en van het kadaster in de maand Febrnarij 1878 op nader te bepalen dag en plaats een examen zal worden gehouden. Hel programma van dal examen is vastgesteld bij kon. besluit van 13 April 1877 en opgenomen in de Staatscourant van heden. De surnumerair der directe belastingen en van het kadaster ontvangt na in dienst te zijn gesteld eene toelage van ƒ100 'smaands. Die tot het examen wenscht te worden toegelaten, moet zich vóór 15 Januarij 1878 tot den minister wenden. De regering heeft aan de Nederiandsch-indische spoorwegmaatschappij concessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van de spoorwegen van Djoc|okarta naar Magelang en Tjilatjap, en van Soerakarta naar Madioen, onder genot van een rentegarantie van den staal van vijf percent 's jaars voor den lijd van veertig jaren. De staat heeft tevens van de genoemde maatschappij gekocht den spoorweg van Batavia naar Buitenzorg voor vijf millioen gulden. De aandeelhouders der maatschappij zijn opgeroepen lot het houden eener algemeene vergadering op den 16eD Mei, ten einde de concessie te aanvaarden en eenige daarmede in verband staande zaken te regelen. De Nederiandsch-indische spoorwegmaatschappij gaat eene schoone toekomst te gemoet. Men verneemt nader dat de uitbreiding van het successieregt in de regte lijn, voorgesteld bij de concept-wel, thans aan den raad van state ingezonden, nederkomt op eene belasting met 3 pCt. in de regte opgaande en 1 percent in de regte nederdalende lijn. Blijkens opgaaf van den hoofdingenieur voor het stoomwezen bedroeg op 31 December 1876 het aantal stoomketels hier te lande 4691, geplaatst in 2393 fabrieken707 stoombooten en 619 locomobilen. Daaronder zijn niet begrepen de stoomketels der locomotiven bij de spoorwegdiensten in gebrutk. -- Bij de voortzetting der acte-examens voor het lager onderwijs te's Hage werden gisteren voor de wiskunde geëxamineerd 5 candidaten; 4 werden toegelaten, te welen de hh. J. a van der Hek. uit Zevenhuizen, W. den Hollander, te Nieuwerkerk aan den IJsel, L. den Ouden, te Alblasserdam, en H. de Vent, te Dordrecht. Het stoomschip Torrington, van Rotterdam naar Batavia, is op 19 April van Port-Saïd vertrokken. Men meldt ons uit Stolwijk; Den 20p|1 dezer werd alhier eene ver kiezing gehouden van één hoofdingeland en twee plaatsvervangers voor den Krimpenerwaard. Er werden 204 stemmen uitgebragt. Herkozen werden tot hoofdingeland de heer N. Dogterom, te Stolwijk, met 184 stemmen, en tot plaatsvervanger de heer C. de Jong, te Berkenwoude, met 185 stemmen. Gekozen werd lot plaatsvervanger, in de plaats van den heer W. van Dam, overleden, de heer J. Burger te Stolwijk, met 172 stemmen. De raad der gemeente Stolwijk heeft den heer J, Hartogsveld, hoofdonder wijzer aan de 2' openbare lagere school aldaar, eene gratificatie toegezegd van ƒ100. Bij gelegenheid eener uilvoering van de Amerikaansche Jubilé-zangers, Woensdag avond in degroote kerk te Dordrecht, deelde prof. Cravatt mede, dat tot dusver een bedrag van ƒ24 000 naar Amerika was overgemaakt, dat de zangers in Nederland waren ontvangen op eene wijze, hartelijker dan iii het vrijheidlievende Engelandja zelfs beter dan in hun eigen land Amerika. Prof. Cravatt zocht de oorzaak daarvan in onze geschiedenis, omdat ook Nederland zoovele jaren om de vrijheidzoowel op godsdienstig als op ander gebied gestreden heeft en dus de pogingen van deze zangers het best begrijpen en waarderen kon. De herinnering aan Nederland's harlelijkheid en gastvrijheid zou hun dan ook steeds bijblijven en als een blijk van sym pathie met Nederland zou aan de plek waar '/Livingstone-Hall" werd ge bouwd de naam worden gegeven van "Netherlands square (het plein der Nederlanden). Te Amsterdam is op de beurs medegedeeld dat er valsch bankpapier in omloop is. Het papier is zeer glad. de teekening goed nagemaakt, maar het beeld in den bovenrand grof. Te Rotterdam moet zulk een valsch billet van 100 aangehouden zijn. De tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam is reeds door 80000 personen de niet-betalenden medegerekendbezocht. Dezer dagen deed het geregthof te Amsterdam uitspraak in een straf zaak, die zekere merkwaardigheid heeft verkregen. Het betrof de vervol ging van een mandie verdacht werd koflij te hebben gestolen uit een stoomboot en door de regtbauk lot 15 maanden celstraf was veroordeeld. Hij kwam in hooger beroep, doch buiten zijn schuld werd de akte van appel één dag te laat opgemaakt en daarom achtte het O. M. het appèl niet ontvankelijk, liet hof oordeelde anders en nu kwam het M. terstond in cassatie en het appèl werd geschorst. De hooge raad meende echter, dat die quaestie niet afzonderlijk kon beslist worden en dat het appèl moest worden voortgezet. Dit geschiedde voor den beklaagde met goed gevolg, want door het hof werd hij, wegens gebrek aan bewijs, vrijge sproken. Hel is nu de vraag, of het O. M. van dit eindvonnis in cassatie zal komen op grond van de vroegere quaestie over den termijn. Als de hooge raad dan mogt beslissen dat het regt van appèl inderdaad vervallen was, zal de vrijgesprokene toch moeten zitten, tenzij hij gratie erlangt. Een werkman van den treinwaarmede het zand uit Castricum naar het open havenfrout wordt vervoerd, is heden ochtend nabij het station van den Hollandschen spoorweg te Amsterdam onder een wagen geraakt en werd daarbij zoo ernstig gekwest, dat hij voor dood naar het gasthuis is gebragt. De Kunstbode meldt: Onlangs is een dér zalen van het Trippenhuis te Amsterdam, die waarin Rembrandt's Staalmeesters hangt, eenige dagen gesloten geweest. Aanleiding daartoe gaf de ontdekking van een sierlijk houten plafond met beeld- en schilderwerk, waarvan het middelvak een mythologische voorstelling vertoonde. Thans is het linnen, dat deze zolde ring verborg, weggenomen en wordt het plalond hersteld. Men mag onder stellen, dat ook in de andere zalen zich dergelijke plafonds bevinden. Donderdag II. is de woning van den landbouwer van Asselt, teElspeet, geheel afgebrand. Ook de geheele inboedel, waaronder 6 stuks runderen en 1 vet varkenwerd een prooi der vlammen. Men meldt uit Leeuwarden: Waren de oostelijke en noordoostelijke winden der laatste dagen wegens de koude niet zeer aangenaam, zij heb ben niettemin op den waterstand in deze provincie een gnnstigen invloed uitgeoefend. Eene belangrijke daling is daarvan het gevolg geweest. Vele lage landerijen, die den geheelen winter zijn overstroomd geweest, zjjn nu weder boven gekomen. Dat die gronden een treurig aanzien opleveren, (.Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1