BIJVOEGSEL, bchoorende tol de Lcidsehe Courant van Jttaandag 23 dpril 3877, Jf9. 95. BUITENLANIJSCIIE BERIGTEN. PI R TELEGRAAF. zal wel liicl behoeven gezegd te worden. Voor den landbouwer is hel weder deze week, wegens de droogte, nier anders dan voordeelig geweest; met kracht wordt dan ook nu de veldarbeid voortgezet, be koude en de nachtvorsten waren echter voor het jonge gewas nog al nadeelig. Tc Peize is Dingsdag II. brand ontstaan in de woning van den land bouwer en houthandelaar Talens. Toen de zoon des huizes den brand ont dekte, stond het dak reeds in volle vlam, zoodal aan blttsschen niet te denken viel. IliJ maakte oogenblikkelijk koeijen en paarden los en had het geluk alles uit het brandende perceel te verwijderen, zoodal slechts een paar varkens omkwam. Jlet behulp van enkele personen, die dadelijk tegenwoordig warenwerden de gouden en zilveren voorwerpen meest be houden, alsmede eenige kleederen en htiismeuhelen. Al het overige ver brandde. Tegen wil en dank uit het brandend huis verwijderd, had de zoon het naauwelijks verlaten of dak en zolder stortten in. Daar in die gemeente geen brandspuit aanwezig is, moest men door het aanbrengen van emmers water het vuur blusschen. Uit 's Heriogenbosch meldt men dat de omstreken dier stad, alsmede vele akkers en omliggende gemeenten, nog steeds met water zijn overdekt. In vergelijk niet het vorig jaar, is het water thans nog veel hooger. Nabij Woudrichem is een schip, met steenkolen geladen, door de schroefboot Batavier II aangevaren en onmiddellijk gezonken. De opva renden werden door eenige VVoudrichcmsche vissehers gered. Te Middelburg is in beslag genomen een valsrl 25-centsstuk, voerende de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848, en te Delft een valsche rijksdaalder utel de beeldtenis van koning Willem III en het jaar- lal 1874 De rector en senaat van de Grouinger hoogcschoul hebben de volgende prijsvragen uitgeschreven I. Men vraagt een critisch overzigt en eene door nieuwe voorbeelden toe gelichte uiteenzetting van de melhoden, die gediend hebben en dienen ter bepaling van geodesische lijnen. II. Men verlangt een critisch overzigt van de onderzoekingen over de verschijnselen, die zich in het dierljjk ei bjj het rijp worden en gedurende de bevruchting voordoen, gegrond op eigen waarnemingen, toegelicht door teekeuingen. III. In originem et indolem Sectae Pharisaeonim ita, raiiotie inprimis habila Novi Testamenti, inquiratur, ut eius ineriia ac vitia appareant et exjdicbniiir. IV. E prophetarum sec. VIII a. C. libris efliciatnr. quaenam illo tempore de antiquiore [sraëlitarum hislnria innotuerint, ei quaenam ratio his cum iis, quae in aliis, ljtiris tradunlur, intcrcedat, V. De C. Sallusiii Urispi in rebus Romanorum tradendis fide et auctorilate. VI. Requiritur disputatio de quaeslione quosnam eflecttis habcat error eorum, qui iu ncgoliis contraheudis pro aliis seu citra mandatum iuterve- niuut vel solam operant nudumque ministerium praesiant. VII. Men verlangt een op experimenten steunend en door microscopische teekeningen opgehelderd onderzoek naar de plaatsen waar en de wijze waarop in het organisme bij uitgebreide suppurative processen de tallooze cttercelleii ontstaan. VIII. Welken invloed heeft de aanwezigheid van minerale zouten op de stolling van fibrine en caseïne? Men vraagt eene uiteenzetting van de daar over gedane onderzoekingen, benevens eigene proefnemingen tot nadere toe lichting van deze zaak. (let antwoord op de vijfde prijsvraag moet in hel Latijnde andere kunnen ook iu het Nederlandscii worden gesteld. Ze moeten vóór den 15April 1878 bij den academischen senaat worden ingezonden. «BiOKUA va MINDEN 20 April. In de eerste dagen dezer week heeft er op vele plaatsen in Engeland en ook te Londen een hevige storm uit liet oosten eevvoed. Vele groolere en kleinere ongelukken worden door de dagbladen vermeld: huizen zijn ingestort, uiensciieu gedood en gekwetst, schepen gezonken, opvarenden over boord geslagen, tal van schoorstecnen en daken vernield, enz. lil eene kolenmijn te Porthin Wallis, zijn vijl' of zes mijnwerkers gedurende acht dagen opgesloten geweest. De mijn waarin zij arbeidden, was plotseling door het bezwijken van een wand vol water geloopen, en met moeite hadden zij zich gered in eene hooger gelegen ruimte, waar zij evenwel door een dikken steenwand van de wereld afgescheiden zalen. Dag «en nacht heeft men gearbeid om de ongelukkigen te bevrijden. Men hoorde hen kloppenen begon onverwijld zich naar hen een weg te banen door de steenlaag. De hoop, dat men hen nog levend vinden zou, was gering. Vol gens de jongste berigten schijnt de zaak beter te zullen afloojien. Donder dag ochtend, namelijk, was verkeer met de opgesloten manschappen feitelijk verkregen. Men had eene buis door de nog overgebleven dunne afscheiding geboord, door welke men vloeibaar voedsel heelt gegoten om de gekerker- den te laven. Vijf hunner leefden nog, en elk oogenblik verwachtte men hen te zullen kunnen bevrijden. Op eene openbare verkooping van kostbaarhedenDingsdag te Londen gehouden, is een oude klok in blaauw Sèvres-porselein verkocht voor/25200. De London and China Telegraph meldt dat de Bromoaan booid waarvan de gouverneur-generaal van N. Indië zich bevond, den 15l,n Maart te Singapore was aangekomen. Het schip werd met kanonschoten van fort Canning gesalueerd. De secretaris der kolonie, de heer J. Douglas, alsmede andere autoriteiten en de Nederlandsche consul-generaalkwamen aan boord waarna de gonvernenr zich aan wal begaf. In het gouvernementshuis werd een eeremaal van 40 couverts door den gouverneur der Straiis aan d n heer Lansberge aangeboden. Des avonds te acht ure ging deze weder met zijn gevolg aan boord en werd de togt naar Atchin vooitgezet. In berigten uit de Vereenigde Staten wordt, melding gemaakt van zware stormen, die gewoed hebben langs de kusten ten zuideij van de Che- sa|ieake-baaiwaarbij 20 vaartuigen vergaan en 100 personen qmgekomeij zjjn. KT HANI Hik IJK. De bisschop van Nevers heeft aan alle maires in zjjne diocees een af-, schrift gezonden van den brief door hem tot den maarschalk-president ge* rigt betredende den toestand van den Paus, en dat afschrift doen vergezeld gaan van eene circulairewaarin hij de maires aansjtoort bjj de bevolking bezorgdheid op te wekken omtrent eene zaak van zoo overwegend belang. Die brief aan de maires vindt vrij wat alkctiring. Wij slaan, zegt de Tejujttti hier voor zulk een ongewouen brief, voor zulk eene buitensporige hande ling, dal wij niet weten, boe wij het moeten aanleggen, om er ouze gr? dachten over Ie zeggen. Op welke nieuwe verrassingen moeten wij ons nu nog voorbereiden? Is het wel zeker, dat de bisschop van Nevers, die den president der republiek de les leest en vervolgens alle maires in hel depar tement hunnen pligt onder het oog brengt, zich niet ge«lrongen zal gevoc? len, ook aan de ambtenaren, die tusschen den president der republiek en de maires instaan, brieven te schrijven? Men huivert op het denkbeeld, dat op dit oogenblik zjjne circulaire aan de procureurs-generaal, aan de diplo matieke agenten, aan de commandanten der legercorpsen, enz. oiisschïen ter perse is? Nu de prelaat eenmaal dien weg is opgegaan, zijn er geene andere grenzen aan zjjn magtsoverschrijding gesteld, dan die hij zelf zal goedvinden te trekken. Volgens de France heeft Engeland te Sl.-Petersburg doen verklaren, dal het eene strikte onzijdigheid zal in acht nemen, doch dat het hoopt dal men, terstond na het eerste beslissende wapenfeit, de Britschc bemid deling zal willen aannemen. De Czaar zou zich hiertoe, hebben bereid ver klaard, op voorwaarde, dat de Porte tegenover Engeland ec :c dergelijke belofte zou afleggen. Het dagblad de Nourelliste de Bonen deelt mede, dat Frankrijk voor zijn cavalerie paarden doel aanvoeren uil de Argenlijnsciie republiek. Dc stoombootenwelke uit Frankrijk op Zuid-Amerika varen, hebben reeds voor geruimen tijd herhaaldelijk paarden uit die landen te Havre aan wal gezet. Er zijn de noodige proeven genomen met die nog ongetemde, ge heel wilde paarden en deze zijn gunstig afgeloopen. Zjj zijn iu dc eerste plaats zeer goedkoop, niet verwend, in slaat veel vermoeijenissen Ie ver dragen. Met de jongst aangekomen stoomboot Porlonn zijn 75 dergelijke paarden uit ontevideo aangevoerd, van de 80, welke aldaar aan boord waren genomen. De regtnauk Ie Avallon heeft uitspraak gedaan in dc zaak van de gees telijke zuster te Saint-I.cger-Vaubonbeschuldigd van twee kinderen in de school op een heete kagchel gezet te hebben. De beklaagde verklaarde dat de beide kindereu met elkander getwist hebbendat zij herhaaldeljjk stille geboden had, en toen dit niet baatte, beide tot straf beurtelings gedurende drie minuten op de kagchel had gezet. Eenige geneesheeren. die de kinde ren onderzocht hadden, hebben verklaard dat één van deze brandwonden aan de dij had gekregen. Het openb. ministerie achtte de heschuldiging be wezen en eischle veroordceling van de beklaagde, met aanneming van ver zachtende omstandigheden. De regtbank heeft overwogendat het é.éjtie kind geen teekenen van smart heelt gegeven of geen kreet heeft docu hoo- ren gedurende den straftijd op de kagchel, en dat het andere kind reeds geschreid had vóórdat het op de kagchel was gezet, maar onmiddellijk had opgehouden te schrejjen, toen het die verlaten had. Het was dus niet aan te nemen, dat zij zich gebrand hadden, en mitsdien werd de beklaagde vrij gesproken. Dezer dagen beeavcn zich zes personenwaaronder vjjf vrouwen en een jong meisje, uit bet dorp Vallabrèques, dep. dn Gard, naar den linker oever der Rhóne, om rijs te snijden. Vóórdat zij den oever bereikten zonk hun bootje en allen verdronken. B(IIT§€HLAND. Bij den provincialen landdag te Dusseldcrf is een voorstel ingediend om eene som van 100,000 mark aan te wijzen len behoeve van feestelijkheden bjj de komst des keizers aldaar. De commissie van rap|>orteurs heeftnaar men zegt op initiatief van ultramontaansche zijde, bij meerderheid van stem men geadviseerdhet voorstel te verwerpen. TURKIJE. Men meldt uit Bucharest: Eene meening die veel ingang vindt, is, dat om het overtrekken der rivier over de brug bij Bttrboche en een verrassing door de Turkscke flolillc te vermijden, het gros van het Russische leger per spoortrein vervoerd zou worden van Ungheni naar Maraseltie; van daar zou het te voet langs een zeer begaanbaren straatweg optrekken langs Foc- saniOritnnic, liottzco, vertier naar Kalafat, Flamondo, Magourcle, Giur- gevo en Calarassi. Men gelooft dal te Bouzeo liet hoofdkwartier zou zijn, evenals in 1856, of te Ploesti Naar die vooronderstelling, zouden de Rus sen trachten nabij Kalafat den Donau o>cr te trekken. St. PETERSBURG, 20 April. Nadat aan dc Porte van de zijde vau ver scheidene mogendheden kenbaar gemaakt was, dal de onzijdigheid van Rumenië door geen tractaat gewaarborgd is, verklaarde zij, volgens de jdgence Buste, dat zij, zoodra als de Russen Moldavië binnenruktenonmid dellijk eenige strategische punten aait den Donau bezetten zou. WEEN EN, 20 April. Een telegram van heden uit St. Petersburg aan de Pol. Corr, meldtdat de reeds aangekondigde circulaire van Gortscbakofi' tol dusverre nog niet verzonden is, daar het openbaar maken der beslujlen van de Russische regering lot den 29,,e# dezer maand oilges.fejd -is. De

Leydse Courant | 1877 | | pagina 5