PIR TELEGRAAF. F KAK R IJ H De minister van eerdienst heeft tot de bisschoppen ecne aanschrijving gcrigtwaarin hy hunnaar aanleiding van het gebeurde met den heer de Cissey, onder het oog brengt, dat hel leeken niet geoorloofd is. in voor godsdienstoefening bestemde gebouwen voorlezingen en verhandelingen te houden. Ook de minister van justitie is voornemens, zijnerzijds aan de prelaten eene circulaire te zendenom hen in naam der vaderlandsliefde te vermanen, zich van openlijke manifestatiën te onthouden, hoedauige der regering slechts zwarigheden in den weg kunnen leggen. De heer Loyson heeft bij zijn optreden Ie Parijs niet te klagen gehad over de opkomst van het publiek. Men schat hel getal zijner hoorders op 4000. Hij sprak over //de eerbied voor de waarheid". Nu en dan deed de spreker een sprong over de grenzen van het gebied der moraal, raakte hij het verbodene, de godsdienst aan, maar niet zóó dat de strengste haudha- Ter der wel daarin aanstoot gevonden hebben kon. Oen 22st D en den 29,t"1 dezer zei de heer Loyson sprekeu over »de hervorming van het huisgezin" en »de zedelijke crisis". BlIITICilLA.V Prins von Bismarck heeft in een brief aan den voorzitter der kamer van koophandel te Bremen zijn dank betuigd voor het hem toegezonden adres van 1200 ingezetenen aldaar. Hij verklaart, dat hel hem zwaar is gevallen zijn ontslag te vragen uit een werkkring, waaraan hij de beste jaren zijns levens heeft gewijdmaar dal hy er zich toe gedrongen ge voelde. doordien hy zijn verminderde werkkracht niet toereikend achtte om de pligten van zijn ambt naar eisCh te vervullen. Nu de keizer zijn ver zoek heeft afgewezen en hem een verlof heeft toegestaan, acht hij zich verpligt, zich aan de dienst van keizer en vaderland niet te onttrekken, zoolang hij nog hoop kan voeden op een voldoend herstel zijner krachten. De wel, waarbij Leipzig als zetel voor het hoogste geregtshof des ryks wordt aangewezenis thans afgekondigd. Generaal von Voigls-Rlietz is te Wiesbaden overleden. In den oorlog tegen Frankrijk in 1870 was hij bevelhebber van het 10,le legercorps en heeft hij zich grootelijks onderscheiden in de gevechten nabjj Metz en de daarop gevolgde in-luiting dier vestingalsmede in den veldtogt langs de Loire. In 1872 werd hij gepe'isiouneerd. De heer Werner heeft, volgens de Vont. Zeil., voor zijne schilderij, voorstellende de krooning van Willem 1 tot Duitsch keizer te Versailles, dat onlangs door de Duilsche vorsten den keizer werd aangebodeneen hono rarium van 75000 mark ontvangen. Op 19 en 20 April zuilen te Wcenen groote militaire feesten plaats hebben ter viering van de 40-jarige militaire dienst van den hoofdinspecteur en opperbevelhebber des legers, veldmaarschalk prins Albrecht, oom des keizers. TIRKIJE. Dc opperbcicihebber van het Donati-lcger. Abdul-lverim-pachadie ook de krijgsoperaliën legen Servië geleid heeft, is naar Schumla vertrokken om het bevel over dat leger te aanvaarden. Over den gezondheidstoestand van het Turkschc leger verneemt mrn weinig. In Mesopolamië echter is de pest en in de hospitalen te Konstantinopel de typhus uitgebroken. Volgens een rapport van den Tnrkschen minister van marine, opge nomen in l.a Turquie. bestaat de Oltomanische vloot op dit oogenblik uit 116 schepen met 759 vuurmonden en 16038 man. In aanbouw zijn boven dien 2 gepantserde fregatten en 2 gepantserde korvetten op de werven aan de Theems, een schroefstoomfregat in het Ismidt, een korvet in het arse naal te Souda en een korvet op de werf te Sinope. De Sultan, de vriendschapsbanden tusschen Turkije en Hongarije wil- lende bevestigen, heeft gelast aan Hongarije terug te geven de beroemde bibliotheek van koning Mathias Corvinus en vele te Konstantinopel bewaarde tropeën van de oorlogen in vroegere eeuwen. Tahirbey. adjudant van den Sultan, is aan het hoold eener deputatie vertrokken als overbrenger van die geschenken. BUCHAREST, 17 April. De beweging van het Russische zuiderleger is reeds voor een groot deel bewerkstelligd: voortdurend neemt het aantal punten, waarop nabij dc Rumeensche grenzen troepen geconcentreerd wor den. toe. Die troepen worden te KischenefT vervangen door andere, die uit het binnenland komen. WEENEN, 17 April. De Pol. Corr. ontvangt een telegram uit Peters- burg dat de Russische zaakgelastigde te Konstantinopel. Nelidow, bevel heelt ontvangen zich gereed te houden om den 19:,n April Konstantinopel te verlaten. Hetzelfde blad meldt uit Bucharestdat de ministerraad van Rumenië zich bezig houdt met de quaeslie der mobilisatie van het geheelc leger. Gene raal Joan Ghika is gisteren met ccne speciale zending naar KischenefT vertrokken. PETERSBURG, 17 April. Naar tol heden besloten is. zal de Czaar mor gen avond naar hel leger te KischenefT vertrekken. Generaal IgnaticfT zal hem vergezellen. LONDEN, 17 April. In het lagerhuis heeft de heer Bourke verklaard dat er onder het Parijsche of eenig ander tractaat geen waarborg bestaat voor Rumenië's onzijdigheid. Rumenië. onder zijn liicl van vorstendom, wordt in zijne officiële betrekkingen tot de andere mogendheden beschouw d als een deel van het Turksche rijk. BUCHAREST, 17 April. Er is bevel gegeven lol inhouding van a! de de pêches, die troepenbewegingen melden. Tusschen de kabinetten der waarbor gende mogendheden en hare agenten te Bucharest wordt een drukke brief wisseling gevoerd over de houdingwelke aan Rnmaniê geraden moet worden tegenover de dreigende gebeurtenissen. Nog geen van die mogend heden heeft bepaalde instructiën gezonden. Door de Rumaanschc regering is nog geen besluit genomen. VARNA 17 April. De staf van het Oltomanische leger is zoo even ont scheepten maakt zich gereed naar Rustschnk te vet trekken. KfSCltENEFF, 17 April. De Montenegrijnsehe gedelegeerden worden hier verwacht. Men gelooft dat zij een onderhoud zullen hebben met den keizer en Gort scha kofï. die hem vergezellen zal. PERA16 April. Ilcl Amcrikaansche eskader der Middellaudsche zee, waaraan bevpf is gegeven naar Konstantinopel Ie vertrekken om de Ameri- kaansche belangen te beschermen, heeft vergunning gekregen door dc llar- danellcn te stevenen. RUSTSCHUK, 17 April. Abdul-lverim-pachaopperbevelhebber van het Honau-legerbezoekt met een commissie, bestaande uit 4 generaals, 4 kolo nels cu 2 majoors van den staf, en vergezeld van een Enge.'schen majoor, de wapenplaatsen der provincie en zal eerstdaags hier aankomen. Te Varna zjjn nog 4 bataillons en 18 kriipp-kanonuen aangekomen. PARIJS, 18 April (ft. O.) De oorlogsverklaring van Rusland wordt morgen verwacht. Er heeft thans geen diplomatiek overleg meer plaats. Men hoopt dat de oorlog gelocaliseerd zal blijven. KONSTANTINOPEL, 18 April. De Russische ambassade zal waarschijnlijk Maandag inslructiën ontvangen omtrent het afbreken der betrekkingen, benevens de copie eener circulaire, die Rusland zal zenden aan zijne ver tegenwoordigers in het buitenland. Dc ambassade zou dan in de volgende week vertrekken. Het l'roces VILLEFORT C°. In alle opzigten belangrijk was de gisteren gehouden zitting der arrond.- regtbank. Na afloop van eenige andere zaken, begon men legen kwart voor 12 ure met de behandeling van bovengenoemd proces, gevoerd door de vennootschap Villefort C°. tegen den ontvanger der plaatselijke directe belastingen te Katwijk. Als pleiters voor beide partijen traden op: de heer mr. J. Kappcyne van de Coppello voor den ontvanger te Katwijk en de heer m'. J. Bolil voor de firma Villefort C". De aanleiding tot het proces is genoeg bekend, dan dat wij er hier nog met veel woorden op terug behoe ven te komen. In het begin zijner pleitrede wees de heer Kappeyne nog duidelijk op hetgeen geschied was Verleden jaar had nadat een dwang bevel was beteekend geworden, een deurwaarder zich begeven naar het instituut, ook wel gymnasium van Katwijk genoemd. Een der leeraren, die geen belasting wilde betalen, omdat niet hij. maar de firma Villefort, vol gens hem, belastingschuldige was. is niet aanwezig. Op verzoek des dettr- waarders wordt hem dc kamer van den belastingschuldige gewezenen daar binnen gelreden, had hij oogenblikkelijk formeel beslag gelegd op de zich daarin bevindende goederen. Allergeestigst werden door den heer K. die zaken opgesomd en tot groote hilariteit van liet publiek vernam men dat eenige sigaren (60 stuks), een paar sigarenpijpjes, een leêge poriemounaic, 3 brillen en 4 brillendoosjes. eenige papieren zonder waarde (welke werd niet gemeld), den inboedel uitmaakten van den armen lecraar. Tegen dit beslag en legen liet belastingschuldig zijn van den Ireraar, die in Katwijk verblijf houdt en ingezeten der gemeente is, zou in resten worden gehan deld. omdat de firma Villefort. in Amsterdam gevestigd dc aansprakelijke persoon zou zijn. In eene zeer duidelijke rede betwistte dc lieer K. het regt voor zulk eene opvatting. Volgens hem was er geen dc minste quaeslie van eene vennoot schap, want alle vereischten voor eene vennootschap onder firma ontbraken. De vennooleii, waarvan de een bisschop in Klein-Azië. de ander in Calcutta en een derde in Amerika was, waren dan weer vennoot en dan weer niet. doordal zij eenvoudig ergens heengezonden waren, en niet oneigenaardig vergeleek pleiter dit vennootschap met een mantel, dien men van daag om hangen en morgen uitlaten kan. Volgens pleiter was het dan ook gccne vennootschap, maar slechts eene fictie, een fictive firma, die ten doel had om langs dezen weg de wetten te ontduiken. Hoe men aan den naam gekomen was. was ook eenvoudig, en men zou b. v. naar een klein stadje zulk eene firma den naam kunnen geven, evenals b v. in Frankrijk men een dergelijke firma met hetzelfde regt Schevcningen C". zou kunnen noemen of hier Jan Klim C". Hij beweerde dat hel eigenlijk overtollig was dit nogmaals te bespre ken en zeide dat hoewel de advocaat der tegenpartij zich er wel aan geër gerd had, hij toch staande hield het onjuiste der bewering van vennootschap, dat zelfs die advocaat hem dit vrij wel toegaf, er bijvoegende dat het er ook niet op aan kwam wat het was. maar wel dal het een reglspcrsoon was. Geenzins. zeide de heer Kappeyne. men heeft alleen Ie maken met de posi tie. dc qualiteil waarin is opgetreden, eu hij gaf een voorbeeld. Indien iemand is opgetreden als viervoetig dier en al kon hij bewijzen dat hij een visch of een vogel is, dan doet dit niet ter zake, want alleen heeft men met die qualiieit te doen waarin is opgetreden. Eindelijk hragi de heer K. in herinnering dat eene evenltiëlc veroordee- littg niets nieuws zon zijn en haalde drie vonnissen aan, reeds vroeger ge veld, een in Maastricht, een in Amsterdam en een arrest van den hoogen raad. Na een uurtje zeer geestig gepleit tc hebben ging de lieer Kappeyne zitten en de tegenpartij kreeg het woord. In zeer wrjdloopige bewoordingen trachtte de lieer B. te bewijzen dat Villefort C°. wel wezentlijk eene vennootschap onder firma was die regts- persoonlijkheid had. Zijne vergelijkingen met andere maatschappijen bleven niet achterwege en zoo noemde hij Apollo, Flora, Linnaeus enz. als analoog met Villelort in wezen. Verder bestreed hij het billijke der handeling van dien deurwaarder, die niet weggegaan was, wat hij had moeten doen. maar beslag had gelegd. Hij had moeten gaan omdat dc directeur gezegd had legen twee meerder jarige Nederlanders dat de persoon in quaeslie niets bezat. Na den heer Kappeyne nog veel lof te hebben gegeven als jurist, staatsman en zeer scherp zinnig dener. voegde spreker daaraan soms eene grofheid toe. die het tegen gestelde effect maakte van wat men zich daarvan misschien had voorgesteld. Nu, zulke zaken belmoren ongelukkig genoeg nog voor de balie, ofschoon hel te wensclten ware dat dit achterwege gelaten werd, omdat hel, wanneer het erg geschiedt, haliekluiverig zou kunnen worden. Dc grootste verbazing maakte zicli van het auditorium meester, toen de lieer Bolil zeide dat het eigenlijk geen proces was tusschen Villefort en den ontvanger der belastingen, maar een tendenz-proces tusschen den chef der liberale partij en genoemde firma of liever i.og de goederen in de doode hand. Dit laatste begrip vooral werd heftig door den pleiter bestreden en lal van citaten, gehaald uit eene geheele bibliotheek, die in twee kisten was meegebrachtzouden dit duidelijk maken. Zoo ook werden hoeken, waarvan de Latijnsche titel niet zeer gemakkelijk en incorrect door pleiter gelezen konden worden, aangehaald tegen het algemeen aangekleefde dwaalbegrip dat de jezuïten niets moglen bezitten. Volgens pleiter verkeerde ook de advocaat der tegenpartij in dit dwaalbegrip. Ilerhaardclijk gelukte hel den pleiter om gelach te verwekken door naive gezegden, die met het overtuigendste gelaat werden uitgesproken, doch die blijkbaar door weinig menschen werden gelooid. Eigenaardig was hel dat de gemeente Katwijk altijd zoo wel met hel gymnasium geweest was, maar den bloei had willen exploiteren door Ie veel te vragen, wat die arme menschen niet konden betalen. Er was ook geen quaeslie van wanbetaling of niet te willen betalen, want Villefort C". wilde dit gaarne doen. Sophistisch is misschien de zachtste uitdrukking voor een dergelijk beweren. Spreker beloofde ook nog te zullen opgeven hoe men aan den naam van Villefort was gekomen, eene firma opgerigt voor 24 jaren te Amsterdam, waarvoor de lieer mr. S. D. Lipman de beste diensten had gepraesteerd en <!ie tegenwoordig gerepresenteerd werd door den heer de Wit Keizersgracht. In zijne 3% uur lai ge rede heeft pleiter daarvoor geen lijd gevonden, want het is achterwege gebleven.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2