LEIDSCIlfi COUIAXT. \H77. V a! DONDERDAG ID APRIL. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, •tel het Perslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. f 3.86. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2,50 'sjaars, buiten de expeditiekotten, afzonderlijke nomnters der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.) Üe prijs der Advcrtentiën is van 1—4 regels i.—iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 18 April. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden ge- bragt, dat de commissie belast met het afnemen in Nederland in dit jaar van het examen voorgeschreven bij art. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1864. houdende vaststelling der verordening op het benoemen van anbte- naren bij de burgerlijke dienst in Nederl. Iiidië, zoo als het is gewijzigd bij art. 1 van hel kon. besluit van 30 Oct. 1872, hare eerste vergadering zal houden ie 'sGravenhage, den 18'1"1 Junij 1877. Zij, die verlangen het examen af ie leggen, behooren zich uiterlijk op den 20 Mei aanst. bjj een op zegel geschreven request Ie hebben aangemeld bjj het dep. van koloniën. Bij de verkiezing van een lid van de tweede kamer der slalen-generaal in hel hoofdkiesdistrict Amsterdam zijn ingekomen 678 slembillettenvan onwaarde zijn verklaard 8 billenen. Gekozen is de heer mr. C. van Heu- kelom met 481 stemmen. De heer S. W. Josephus .litta bekwam 165 stemmen. Ter verkiezing van een lid der tweede kamer in hel hoofdkiesdistrict Ticl zijn ingekomen 1472 geldige billetten. Gekozen is de heer mr. VV. U. de Beaufort met 759 stemmen. De heer P. A. G. Th. A. Werdmuller von Elgg bekwam 486, Mr. \V. baron van Goltstein 85 en mr. H. J. Dijckmeester 29 stemmen. Z M. de koning heeft benoemd lot secretaris der Nederl handelmaat schappij den heer H. Schröder Visser, oud-lid der factory van genoemde maatschappij. Door dv Baart de la Faille, pred. bjj de herv. gemeente alhier, is voor het beroep naar Ter-Aar bedankt. Bij de voortzetting der examens voor het lager onderwijs te 's Hage werden gisteren voor de acte in de wiskunde 7 candidaten geëxamineerd, van welke werden toegelaten de hh.J. 11. Bodegraven en B. B. Faber, uit 's Hage. Ter verkrijging der acte als hulponderwijzer deden van de 17 can didaten 8 met goed gevolg examen, t. w. de hh.: W. van Beek, uil Wad- dinxveen; M. Boudewjjns, uil Dubbeldam: H. H. Buys, H. van der Schuyt, 11. Spruyt, B. M. Joepsler, uil Dordrecht, L. van Dijk, uil Capelle a/d. IJsselen K. Schutter, uil Numansdorp. Er beslaat gelegenheid tot verzending door tusschenkomsl van de post administratie van Britsch-lndië van brieven eu verdere stukken bestemd voor Bagdad en Bassora in Aziatisch Turkije; voor Bunder-Abbas, Bushire eu Linga aan de Perzische Golf; voor Guadur in Bcloulschisian, Mascate in Arabie en Maudaiay iu Birma, liet port bedraagt 25 cent voor brieven per 15 grammen en 7% cent voor gedrukte stukken en monsters per 50 gram men. Tegen hetzelfde port doch met verpligte hankering lot bestemming of tot de uiterste grens van Britsch ludië is mede de verzending toegelaten van brieven en verdere stukken voor Zanzibar, Kashmir, Ladakh (Klein Thibet). Caboul in Afghanistan, en voor Teheran, Ispahan, Shiraz en Djulfa in Perzië. De brieven en verdere stukken, waarvan de verzending op de bovengemelde wijze wordt verlangd, zijn op het adres te voorzien van de aanwijzing "via Brindisi en Bombay". Volgens een schrijven van den Nederlandschen consul Ie Koningsbergen van 10 April kon de scheepvaart tusschcn Pillati en Koningsbergen alsmede Elbing toen als heropend beschouwd worden. Den 8"eD was hel reeds a in verscheiden stoombooten gelukt zich een weg door het ijs te banen. Den 9J'° volgde reeds een groot aantal stoombooten van alle natiën zonder be letsel te ontmoeten en men verwachtte dat nu binnen weinige dagen ook zeilschepen te Koningsbergen zouden binnenkomen. Het stoomschip Hampton, van Batavia naar Botterdam, is op 15 April j Gibraltar gepasseerd. De Torrington, op weg naar Batavia, is op 14 April Malta gepasseerd. Men meldt van Soestdijk: Het was Maandag II. een feestdag op het palcis van Z. K. II. prins Hendrik en in de heerlijke terreinen die deze schoone bezitting omgeven. Ruim 200 personen, behoorende tot de hoofd commissie, tot de jury, tol het congres der internationale tuinbouw-leiiloon- stelling, kwamen omstreeks half een te Baarn aan en wandelden of reden naar bet paleis van den prins. Op de stoep van het paleis werden de gas ten door Z. K II. ontvangen. Onder geleide van den prins werden vervol gens de terreinen, de serres, de vruchtboomtuinen door de belangstellende gasten bezigtigd, die na afloop daarvan in een der uieuwe plantenkassen en in een tent aanzaten, aan een déjeuner, waarbij het niet aan heildronken ontbrak. Vooral in de tent, waar de prins met de autoriteiten van de tentoonstelling en van de jury aanzat, werden de meest belangrijke rede voeringen gehouden. Op die plaatsen waar andere gedeelten van het gezel schap aan den disch zaten, kwam de prins persoonlijk heildronken uit brengen. Dezer dagen ontstond er brand in het heideveld nabjj Elspeet. De brand kreeg een gevaarlijk aanzien bij den hevigen wind en de nabjjheid van de uitgestrekte bosschen van Elspeet en van het kon. domein het Loo. Binnen korten tijd was eene groole oppervlakte heideveld en eenig akker maalshout algehrand. Terwijl de brand eene rigting nam naar den grint weg van Elspeet naar Apeldoorn, roogt het aan de inmiddels verzamelde landbouwers gelukken de vlammen in hunnen voortgang te stuiten. Hoogst waarschijnlijk is de brand ontstaan door de onvoorzigtigheid van een boe renknecht, die in het veld heide maaide en. om zich te warmen, een klein vuurtje had ontstoken, hetwelk hjj niet in slaat was te blusschen. Uit Zwolle meldt men dat door den aanhoudenden oostenwind het water vóór den Kamper Ketel zoover is weggeloopen, dat de beide rader booten van en naar Amsterdam, de schroefboot van de firma Meeter C". benevens de Deventer en llarlinger boot, zijn vastgeraakt. Te Ommen ontstond Maandag middag brand in de wouing van de wed. Mars, die door den feilen oostenwind zoo in hevigheid toenam, dat in een oogenbiik lijds huis en inboedel een prooi der vlammen werden. Twee geiten zijn verbrand en ook een bankbillel eu eenig geld. Men heeft niets dan twee bedden uil het huis gehaald. - Uit Franeker meldt men aan het N. v. d. D.Nadat eerst de eerste hulponderwijzer der meisjesschool voor onvermogenden aan typhus is over leden, is ook de hoofdonderwijzer dezer school, de heer B. van Bruggen, aan dezelfde ziekte gestorven, nalatende vrouw en vijf kinderen, van welke vier blind. Dit gezin is geheel zonder middelen en gaat dus een sombere toekomst tegemoet. In de geldleening van de gemeente Groningen, ad ƒ700,000, is voor de 1"« serie van ƒ540,000 ingeschreven voor ƒ1,354,000, waarvan 872,000 boven pari. Uit Nieuwe Pekela meldt men dat de sigarenfabriek van Smit van Wijk en Eerkes aldaar geheel afgebrand is. Niets is gered kunnen worden. De. fabriek was bjj verschillende maatschappijen verzekerd voor p. m. 40000. 's GRAVENHAGE 18 April. Z. M. de koning heeft den luit.-gpncraal Verspyck benoemd lot groot- officier der orde van deu Gouden Leeuw van Nassau. Door Z M. is bepaald dat de detachering van den kapitein .1. II. Burgh- graef, van hel wapen der infanterie hier te lande, bij hel Nederl. Indisch leger, wordt verlenad tot 1 Januari) 1878. Blijkens een hij het depart, van marine ontvangen telegramis het schroefstoomschip ran Galen, onder bevel van den kapitein ter zee 11. P. van Boneval Fanre. den 16d" dezer te St. Vincent (Kaap-Y'erdische eilanden) aansekomenen heelt die bodem zich aldaar met de oefeningsdivisie vereeuigd. üe burgemeester alhier, jlr. mr. Gevers Deynootlid der prov. staten van Zuidholland voor het hoofdkiesdistrict 'sllage, zal zich bij de aan slaande periodike verkiezing niet meer verkiesbaar stellen. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. LONDEN. 17 April. Volgens de Globe zal door de regering een onderscheidingsleeken wor den ingesteld, in den vorm eener groote gouden medaille, voor verdienile- lijke reizigers. Mannen als Burton en Cameron zouden de eersten zijn om dit eeremeiaal te ontvangen. Ook zou een gouden penning worden gesla gen voor ambtenaren en officieren, die vijl achtereenvolgende dienstjaren aau de Goudkust overleven. De stoomboot l.co, van Savannah naar Nassau, is in een hevigen storm verbrand. Drie passagiers en 18 man der equipage, die zich ia beo ten begeven hadden, zjju waarschjjnljjk omgekomen; 13 anderen zijn door ecu voorbijvarend schip opgenomen en te Savanuah aau land gebragt,

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1