LEIDSCHE COURANT. 90. DliVGSBAG 17 APRIL. STADS-BERlCilT KN. Kohier der plaatselijke directe belasting 1877. B1NNENLANDSCHE BER1GTEN. O 1 Sa. Of Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der ('entrant is per vierendeel jaar» f 3.franco p. p. f 3.50, met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad 3.35, franco f f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'staart, huiten de ezpeditiekosten. .afzonderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Centsfranco p. p. 6 Cents,] [>C prijs tier Advertentiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. bij deze Courant wordt verzonden bladz. 23—24 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der Wet van den 29steI1 Juni 16")] (Staatsblad N°. 85); Doen te welen, dat liet kohier der plaatselijke direcie belasting over 1877 op lieden voorloopig is vastgesteld en van den 17d'" April 1877 tot en met din 30"*11 April 1877. ter Secretarie dezer gemeente (finaiiciëele afdeeling); van 9 lot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v i>. BRANDELER, Burgemeester. Leisen, 16 April 1877. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenti raad van Leidenop Donderdag den 19,l,n April, des namiddags te twee uren. 1°. Voorstel van den lieer M', P. A. Van der Lith, betrekkelijk de school n". 3 voor minvermogenden, waaromtrent in de zitting van 22 Maart de stemmen hebben gestaakt. (43 en 52) 2. Voordracht betrekkelijk de benoeming van een commissaris der Leidsche Duin water-Maatschappij (60) 3". Verzoek van Jlir. VV. I. C. Rammelman Elsevier om continuatie als ge meente-archivaris. (56) 4\ Idem van Dr. A. Van Iperen, om continuatie als stads-geneesheer. (61) 5". Verzoek van P. J. Van Venelie en A. Verboog, aannemers van hel dempen der Korte Langegraclit, om remissie van boete. (44 en 55) Voordracht tot verhuring van de huizen Luiten de voormalige Witte- paori en op de Aalmarkt. (45 en 54) Verzoek van J. H. Sala, ter bekoming van gemeentegrond in deDwars- korenbrugsteeg. (48 en 53) Idem van G. J. Van der Poll. om ontslag als hulponderwijzer aan de jongensschool der l',e klasse. (49) 9". Suppletoire staat van begroolitig en staat van af- en overschrijving van het Evang. Luth. Wees- en Oudeliedenliuisdienst 1876. (50). 10\ Staat van af- en overschrijving op de begroolitig, dienst 1876, van liet Geref. Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. (51) 11». Verzoek van C. Van den Berg, om stoepen te leggen aan de gedamde Veslgraclit. (58) 12». Voordracht tot wijziging van de Verordening van 13 Januari 1876, regelende liet pensioen aan genieciite-ainbtenaren en bedienden te ver strekken, en verzoek van J. A. Kramer, stadswerkmaubetrekkelijk hel bedrag van het hem toekomend pensioen. (54. 85 95 en 168 van 1876 en 47 van 1877) 13". Verzoek van H. Tillema, om alsnog overeenkomstig de verordening op liet verleenen van pensioen te mogen bijdragen (63) 14». Voordracht betrekkelijk de voldoening van ƒ500 aan de voorwaardelijke koopers van den grond bij de Kaiserstraat. (62 en 65) 6". 8'. LEIDEN, 16 April. Bij de commissie voor hel gedeiikleeken van Leidens ontzet is inge komen eene bijdrage van 20, als opbrengst van de uitvoering, onlangs door de llaagsche seherpscliiitters-schermvereenising in de slads-gehoorzaul gegeven. Door tiisschenkomsl van den heer Bakker KorfT is uit Brussel ont vangen eene gift van ƒ30. Door een en ander, gevoegd bij de renten van het kapitaal, is het geheele bedrag, na aftrek van alle onkosten, thans ge stegen tot de som van 1842627%. Dc vervaardiging der bas-reliefs, die bet gedenkleeken zullen versieren, wordt door den kunstenaar, den heer Koelman te 's Gravenhage, ijverig voortgezet. De Leidsche tooneelvereeniging "Jacob Cats" gaf Zatiirdag avond eene buitengewone uitvoering in de Stads-zaal. Deze soiree werd door de veree- niging aangeboden aan) de dames, die haar onlangs met eene zoo keurige banier hadden begiftigd. Zij was ook in zooverre buitengewoon dat er geene tooneclslukken werden opgevoerd, maar dat zij was bestemd tot de voordrag! van enkele stukken onzer meest gevierde dichters en vocale en instrumentale uitvoeringen, waartoe eeuige kunstlievende leden hunne mede werking schonken, liet programma bood dan ook vrij wat afwisseling aan, dat zeer zeker den aanwezigen niet ongevallig was. Het declamatorium «De boodschap naar de Ijzersmelterij," van Tollens, was niet het minst aantrekkelijke nommer van dit programma. De uitvoering hiervan lnkie ook nu weder Hilbundige bijvalsbetuigingen uit. Niet minder was dit het geval met het vocale en instrumentale deel van het programma. De hh. Bik en Grentzius gevoelden zich op aanhoudend te kennen gegeven verlangen ge drongen telkens nog een stukje ten beste te geven. Zeker zal deze buiten gewone uitvoering, die met een bal werd besloten, bij de leden eene aan gename herinnering achterlaten. Bij de voortzetting der examens voor het lager onderwijs te 's Hage zijn voor de acte in de Hoogduitsche taal 5 candidaten geëxamineerd; 4 werden afgewezen; toegelaten werd de heer 11. W. Dalfsen, uit Boskoop. Aan liet examen voor de hulponderwijzersacte onderwierpen zich 18 candi daten. Van dezen werden 8 afgewezen en 10 toegelaten, en wel de hh. J. 11. Been, 1), de Bruyn en Th. A. van Schuylenburghuit Brielle; P. J. Doornen, uit Oudewater; W. J. C. van EwijkJ. Smit en J. van der Waals, uit Leiden; J. M. Thierry en A. de Zwart, uit Voorburg, enS. Ver- wey, uit Viaiien. Men meldt ons uil Katwijk aan Zee: In de afgeloopen week is de vloot aangeweest. De builcnlekkers besomden ƒ140 a ƒ406, in 6/14 da gen reis; de biuiieulekkers 70 a ƒ130, in 5 dagen reis. Voor de visch werd nog zeer liooge prijs besteed. D». A. Piper, pred. alhier, heeft het beroep naar Montfoort aangenomen. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (90e vervolg) van de Europesclie officierenonderofficieren en soldalenoverleden na evacuatie uit Alchinvoor zooverre daaromtrent tot op 6 Maart 1877 bij het dep. van oorlog in Nederl. Indië berigl was bekomen. Die lijst bevat de vol gende namen: G. E A. S. K. A. von Scliefler, J. G. Lapei (genaamd La- phaye), M. Engelen, E. Labarre, E. A. Exalto, E. Kamniacher, 11. Dekker (geb, te Leiden), D. Arnout, E. Moreau. De verkiezing lot vervulling der plaatsen van de aftredende leden der provinciale staten moei voor dit jaar op den 8s,tn Mei geschieden. De even tuele herstemmingen zullen plaats hebben op Dingsdag 22 Mei d. a. v. Aan het ministerie van oorlog zal op 8 Mei aanst. de aanbesteding plaats hebben van de levering der noodige brandstoffen en kaarsen aan de militaire wachten in het geheele rijk, over het tijdvak van 1". Julij 1877 tol en met 30 Junij 1878. Ten aanzien van de ruimte, waarover Nederland op de internationale tentoonstelling te Parijs in 1878 zal hebben te beschikken, meldt het Vad. het volgende: Onze hoofdcommissie had voor onze nijverheid en landbouw eene plaatsruimte van ongeveer 4600 vlerk, meter aangevraagd; men ver kreeg echter 3800 vierk. meter, later, door de inrigling der fagade, met 138 vierk. meter vergroot en dus op circa 4000 vierk. meter in liet gebouw gebragt. Moglen wij daaraan niet genoeg hebben, dan zal ons nog een stuk grond in den aaugrenzenden tuin worden afgestaan, met het regt, om daar een overdekte loods op Ie rigtendie voor de lamlbouw-produclen zal worden bestemd De ons land aangewezen plaats is zeer voordeelig gele gen nl. geheel aan liet begin der galerijgrenzende aan de eene zijde aan de groote vestibule en aan de andere zijde aan de expositie van Portugal; tusschen deze heide afdeelingen loopt inlusschen ceil pad van 5 m. breedte. Eindelijk zal Nederland door de in de groote zaal te plaatsen beschotten kunnen beschikken over 150 meter strekkende wandlcngtc. Uit liet verslag der Haarlemsche Bankvereeniging over 1876 blijkt het volgende Buitengewone kalmte van zaken in den groothandel heeft weinig invloed op de bankvereeniging en men mogt zich in een geregclden en voor sommige onderdeeleu vooruitgaanden gang van zaken verheugen. De geza menlijke bruto-winsi bedroeg /49112.46%; voor Haarlem ƒ34500.96 en voor Leiden ƒ14611 50%; dat is ƒ4988.37% meer dan in 1875. Tot deze vermeerdering droeg het kantoor Haarlem 2495.88, dat te Leiden 2492.49% bij. Van de zuivere winst over 1876, te Haarlem 23908.41% en te Leiden ƒ5413.55, totaal 29321.96%, kan, na aftrek van een onverdeeld gehouden bedrag van ƒ821.96% voor beide kantoren gezamenlijk, eene uitkeering plaats hebben van ƒ38 per aandeel van ƒ1000, waarop ƒ500 gestort werd, of van bijna 8 pCt. over liet gestorte bedragterwijl aan liet reserve-fonds 2850 wordt toegewezen, waardoor dat fonds thans 25511.20 heeft bereikt, H.C Uit Maassluis meldt men dat in den nacht van Vrijdag op Zaturdag in h?t Scheur, tusschen de Vergulde Hand en de oostpunt van Rozenburg, door de van Rotterdam komende Engelsche stoomboot Lord Raglan over- stoomd is de Westlandsclie schuit De vromo Cornelia, schipper M. J. van Nimwegen, geladen met touwwerk, bestemd naar Rotterdam. De schipper is door de bemanning van de stoomboot gered, doch de knecht is bij het ongeluk omgekomen. Te Gouda had Vrijdag II. ten huize van den heer Dortland, labaks- handelaar op de Haven, eene geweldige gasontploffing plaats. Terwjjl een paar werklieden in den winkel bezig was met licht naar cenc lekkage in de gaspiip te zoeken vloog ineens met een sterken knal de vloer uit elkander, óe toonbank omver, alle ramen, zoowel binnen als buiten, aan stukken; tot zelfs dc ruilen aan het achtergedeelte van liet huis waren ge broken en de vlocrbindten in den winkel door midden geslagen. De heer Dortland en een knecht, die in den winkel stonden, werden op den grond geworpendoch kwamen verder met den schrik vrij. Een 150-tal leden van de hoofd-commissie en van den jury der inter nationale tuinbouwtentoonstelling te Amsterdam heeft Zaturdag de stad

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1