LEIDSCHE (OIK 111, 1877. 89. MAANDAG 16 APRIL. STADS-BER1CHTEN BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLAINDSCIIE BER1GTEN, De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.—franco p. p. f 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents.i De prijs der Advertentiën is van 4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. B(| deze Courant behoort een Bijvoegsel. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 191"" April a. s. LEIDEN, 14 April. Men verneemt dat op Dingsdag 17 April e. k.des voormiddags ten 11 ure, voor de regtbank alhier bepleit zal worden de zaak Villefort C°. tegen den ontvanger der plaatselijke directe belastingen te Katwijk. Donderdag a. s. 19 April zal hier ter stede een eigenaardig feest in eene familie gevierd worden. Op dien dag zal de algemeen geachte dr. van Kaathoven, een man die meer dan een halve eeuw tot heil der lijdende menschheid in deze stad en omstreken werkzaam was, zijn gouden bruiloft vieren. Ongetwijfeld zal het hem bij die gelegenheid niet aan blijken van belangstelling ontbreken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 62 lot 78 volwassen personen en 18 tot 27 kinderen. Men schrijft ons: Zooals gewoonlijk de Aprilmaand zich doet kennen, het weer is wisselziek. Laatst was het volop lente, het jeugdig groen ont sproot als bij het uur, het regende grasboter en kievitseijeren, zeiden de boeren. Geen wonder dat men er allerwege op bedacht was van lieverlede het vee in de weiden te doen. Thans grijnst de lucht weer met een kouden oostenwind, die vele plannen doet verschuiven. Toch heeft men geen reden van klagen meer. Het overtollige water is verdwenen, de felle regen heeft opgehouden en de zon krijgt de overhand. Zoo kan onverstoord het wei- en het bouwland bearbeid worden en komt er vertier in de moezerijen en lusthovenwaarnaar zoo lang gewenscht werd. - Bij de voortzetting der examens voor het lager onderwijs te 's Hage werden gisteren van de 8 candidaten, die het examen aflegden'voor de acte in de Fransche taal, 4 afgewezen en 4 toegelatente weten de hh. J. Drop P. F. Fuchs, J. R. G. Isbrücker en R. Luyten, uit 's Gravenhage. De Staatscourant bevat eene nominative opgave (89s vervolg) van de Europesche officierenonderofficieren en soldatenoverleden na evacuatie uit Atchinvoor zooverre daaromtrent tot op 1 Maart 1877 bij het dep. van oorlog in Nederl. Indië berigt was bekomen. Die lijst bevat de vol gende namen: C. W. Rath, H. Matthijs, H. F. K. Behne, L. C. Hébert, J. C. Koopmans, A. van den Berg. Bij eene vroegere opgave werd de mili tair P. J. Orban ten onregte als overleden vermeld. Niet deze militair, maar de Europesche fuselier D. Orban, van het 6e infanterie, overleed den 31sleD October 1876. Van de laatstelijk door de beide kamers der staten-generaal aangeno men en door den koning bekrachtigde regterlijke wetten is thans de eerste, die betreflende het reglsgebied van hel geregtshof te 's Hertogenboschin de Staatscourant opgenomen. De jaarlijksche algemeene vergadering der maatschappij tot bevorde ring der geneeskunde zal op 18 en 20 Junij aanst. te Groningen gehouden worden. Sedert 8 April jl. wordt te Amsterdam vermist J. P. Kroese, oud 33 jaren, koffijhuisbediende. Blijkens een door hem achtergelaten schriftuur had hij het plan opgevat door zelfmoord een einde aan zijn leven te maken. Op verlangen zijner familie verzoekt de commissaris van policie te Amster dam (2e sectie) zijne opsporing en bij ontdekking, levend of dood, daarvan onmiddellijk berigt. Ofschoon de officiële lijst van bekrooningen bij de internationale tuin- bouw-tentoonstelling eerst in het begin der aanstaande week zal verschij nen kan het Hbl. mededeeling doen van enkele bekrooningen met goud in de afd. producten. De Amsterdamsche katoenmakelaars-vereeniging heeft de groote gouden medaille; liet Indian museum de dubbele gouden; Hernby, Hemelryk C". te Liverpool en Memphis Cotton Exchange te Memphis de gouden voor katoen. Voor tabak ontvangen de hh. van der Jagl en Fran cois te Utrecht de groote gouden medaille; de hh. Salm de Beer en Kreg- linger C°. te Amsterdam, de heer C. A. M. van der Vliet te 's Hage en de heer J. Hirschhorn te Mannheim de gouden. De gouvernements-kina- onderneming in Ned. Indië werd met de groote gouden medaille en de gouden medaille voor kina bekroond. Voor meekrap ontving de Société industrielle te Rouaan de dubbele gouden medaille; voor caoutchouc 'slands plantentuin te Buitenzorg gelijke bekrooning. Prof. P. de Boer te Groningen heeft de dubbele gouden medaille voor granen, en de Groot C°. de gouden medaille voor vanille. Men verneemt nog dat door den buitenlandschen jury is voorgesteld den heer C. A. A. Dudok de Wit eene dubbele groote gouden medaille toe te kennen voor zijne inzendingen en voor de moeite door hem aan het wel slagen der feesten ten koste gelegd. Te Amsterdam is gisteren in de groote zaal van Natura Artis Magistra het congres van tuinbouw- en plantkunde geopend. De openingsplegtigheid werd bijgewoond door Z. K. H. prins Hendrik, die in eene Fransche toe spraak den leden, in aanzienlijken getale tegenwoordig, het welkom toeriep als de tolk van het Nederlandsche volk. Hij verklaarde, dat het hem ge noegen deed, dat de traditionele gastvrijheid van het Nederlandsche volk zich ook nu niet had verloochend, en verwachtte, dat uit de beraadslagin gen van het congres vruchten zouden spruiten ten bate der wetenschap en voordeel voor de menschheid. Na hem hield prof. Rauwenhoff, algemeen voorzitter, eene uitvoerige Fransche rede, waarin hij de taak, die het con gres had te vervullen, uiteenzette en op het belangrijke der te houden be raadslagingen wees. De minister van binnenlandsche zakendie evenals de ministers van bui- tenlandsche zaken, van financiën en van oorlog, tegenwoordig was, sprak de ledenevenzeer in Fransche taal, toe. Ook hij vestigde de aandacht op het nut. dat in het belang der wetenschap uit dit congres kon worden ge boren, twijfelde niet aan de goede vruchten, die uit de beraadslagingen zou den voortspruiten, en wees vooral op het zeer groote belang, dat zooveel verschillende vraagstukken, in onderscheidene afdeelingen, zouden worden 1 behandeld. Voorts riep de burgemeester van Amsterdam, in dezelfde taal als de vorige sprekers, den leden uit naam der stad een hartelijk wel kom toe. Hierna werd het hoofdbestuur als definitief congresbestuur bekrachtigd, voor de verschillende afdeelingen de vice-presidenten gekozen en met de werkzaamheden begonnen, die heden zijn voortgezet. Door den kerkeraad der Evang. Luth. gemeente te Amsterdam is tot predikant beroepen ds. W. J. F. Meiners, pred. te Groningen. Uit Terborgh meldt men aan de /V. K. C.: Een met koopmansgoede ren zwaar beladen vrachtwagenmet twee paarden bespannenpasseerde Donderdag ochtend den steenweg van hier naar Doetinchem. Op de hoogte van de ijzergieterij "Vulkaansoord" gekomen had een 9-jarig meisje de on- voorzigtigheid zich, zonder dat de voerman, die bij de paarden ging, zulks bemerkte, te plaatsen op de zich onder den wagen bevindende zoogenaamde schuit, welke met drie vaten petroleum was beladen en slechts een paar handen breed van den grond verwijderd was. Plotseling een gil hoorende, bragt hij de paarden onmiddellijk tol stilstaan en zag tot zijn schrik het kind onder de schuit verpletterd. Met veel moeite en krachtsinspanning slaagde men er in het lijk van de kleine er onder van daan te brengen. Uit Meppel meldt men dat bij het ontsporen van een trein, nabij het station van die plaats, niet alleen de locomotief, maar ook de tender en bagagewagen geheel verbrijzeld zijn en de 1' waggon 3e kl.waarin ge lukkig geen passagiers gezeten waren, zwaar beschadigd is. De conducteur Panhuizen, die zwaar verwond is aan den hals en het hoofd, verkeert steeds in bewusteloozen toestand, en men vreest dat hij er het leven niet zal afbrengen. Den conducteur van van Gend Loos vond men bewusteloos aan den kant der sloot liggenhij was echter ongedeerd. Uit Leeuwarden meldt men dat de verwachting van de commissie voor de in dit jaar aldaar in het kon. paleis te houden historische tentoonstel ling omtrent de inzending van voorwerpen verre overtroffen is geworden. Niet alleen uit Friesland zelf, maar uit andere provinciën, ja zells uit het buitenland, zijn de meest belangwekkende zaken ingekomen. Ongerekend de gangen en portalen zullen niet minder dan 18 vertrekken voor de ten toonstelling worden ingeruimd. 'sGRAVENHAGE, 14 April. 'L. M. heeft benoemd: bij het le reg. vesting-artillerie, tot majoor, den kapitein B. de Jong, van het 3S reg. vesting-artillerie; tot kapitein 2e kl., de le luit. J. J. de Greve, van den staf van het wapen, adjudant van den gouverneur der kon. mil. akademie. Aan den paardenarts 2e kl. W. G. Schimmel van het personeel der veterinaire dienst der landmagl is, op zijn verzoek, een eervol ontslag ver leend uit de militaire dienst. Dezen morgen heeft een matroos van een te Scheveningen aankomende visscherspink op treurige wijze het leven verloren. Na het vaartuig verlaten te hebben om het anker uit te brengen, geraakte de man in een zooge naamde trekmui en verdronk. Verschillende personen, die aan het strand het gevaar bemerkten, wendden vergeefsche pogingen tot redding aan. EUUeBLAND. LONDEN, 13 April. Z. K. H. de prins van Wales is naar het zuiden van Frankrijk ver trokken. Eene deputatie van handelaren uit verschillende plaatsen heeft zich dezer dagen bij lord Derby vervoegd om zich te beklagen over den gedruk- len loestand van den handel in zijden stoffendie men toeschreef aan het (Zie verder het Bijvoegsel

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1