BUITENLANDSCIIË BEBIGTEN. PI R TEL EG R A A F. ten, met name in Friesland, op een morgen op 2 of 3 gemeenten gods dienstonderwijs zouden moesen gevenbetgeen bepaald onmogelijk is. Te Rotterdam kreeg gisteren een jongen aan boord van een aakschip, dat aan de Leuvehaven ligt, b|j ongeluk een zoogenaamden spring op het hoofd. Hij werd daardoor zóó getroffen dat hij oogenblikkelijk dood was. Mevr. de baronesse van Brake! Doorwerth doet op eigene kosten een grintweg aanleggen van den straatweg te Heelsttm naar het station Wolf- hezen van den Rijnspoorweg. Nabil Eindhoven heeft een hevige brand gewoed, die een boerenhuis met schuur in de asch legde. Niettegenstaande van den inboedel en den voorraad nog veel kon gered worden, is dit echter groolendeels beschadigd en onbruikbaar geworden. De schade is aanzienlijk. Te Roermond is Woensdag II. het 12% jarig bestaan der rijks hoo- gere burgerschool door de leerlingen en oud-leerlingen feestelijk herdacht, j 's GRAVENIIAGE 13 April. Door Z. M. is benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw de heer J. Corell, pred. bjj de herv. gemeente aan de Avezalhen. De heer J. J. F. 11. Gcelen, thans controleur der directe belastingen te Maastricht, is benoemd lol ontvanger der directe belastingen te Dordrecht. Ter vervulling der prcdikants-vacature bij de Ned. herv. gemeente alhier zijn op het drietal gebragt de hh. Rademaker, pred. tc Dordrecht; de Hoest, pred. te Amersloort, en Gewin, pred. te Abcoude. De brood- en meelfabriek alhier heeft dit jaar een dividend van/15 per aandeel van ƒ100 afgeworpen. KNCELANB. LONDEN' 12 April. In hel lagerhuis is een voorstel van den heer Taylor, strekkende tol afschaffing der lijfstrafTen bjj de marine, verworpen met 104 tegen 122 stemmen. Volgens officiële opgaven, is uit New-York en Philadelphia gedurende de maand Maart 6,707,000, gedurende de jongstverloopen negen maanden 30,000.000 Eng. p. versch vleesch naar Engeland uitgevoerd. De toestand van het vleesch, zooals het in Engeland wordt ontscheept, blijft, zoowel wal verschheid als wat hoedanigheid betreft, tot nu toe onberispelijk. FRANHKlJk. De Ihiirers spoort onbewimpeld den maarschalk-president tot onbe raden stappen aan. Dit blad herinnert hem de woorden op 24 Mei 1873 in de nationale vergadering gesproken: Wij zullen den binnenlandschen vrede en de beginselen, waarop de maatschappij rust. handhaven. Ik geef u mijn woord als eerlijk man en als soldaat. Nadert nu, vraagt genoemd blad, het oogenblik niet, waarop een krachtdadig optreden noodig is? De proef, die met de republiek is genomen, heeft te haren nadeele beslist. Het be stuur is gedesorganiseerd, met alle takken van de openbare dienst is het treurig gesteld, de zaken slaan stil. Dat alles heeft men aan de republiek te danken. De kalmte, die men aan de oppervlakte waarneemt, is niet de vrede, die beloofd is. De straatpolicie alleen is niet de vrede van het land. De beginselen, waarop de maatschappij rust, worden diep geminacht. De maatschappij is in gevaar; de revolutionaire partij is de baas. De republiek leidt noodlottig lot buitensporigheden; zij voert tot alle denkbare cala- strophen. Aan het maatschappelijk behoud moet gedacht worden. Mac Mahon heelt nog den steun van de helft van het parlement, en het beste gedeelte van het land zal tot het laatste toe aan zijne zijde bljjven. llij handeledus. De bisschop van Nevers heeft tot Mac Mahon een brief gerigt, waarin bjj hem verzoekt de verklaring af te leggen, dat het Frankrijk van Karei den Groote en van den II. Lodewijk alle gemeenschap met de Italiaansche revolutie van de hand wjjst. Deze bticf is door den bisschop in druk uit gegeven. Den 16|r0 April zal de heer Thiers zijn tachtigsten verjaardag vieren. Dien dag zal er een familiefeest in zijn hotel rue St. George plaats hebben. De aartsbisschop van Toulouse en de bisschop van Aucli hebben aan de geloovigen hunner diocesen de stichting van eene ka'holieke universi teit Ie Toulouse bekend gemaakt. Naar men verneemt heeft de Japansche regering aan die van Frankrijk verzocht, haar twee geleerden te zenden, die zich belasten willen met een onderzoek van de minerale wateren en naar den geologischen en miueralo gischen toestand van Japan. Zondag avond II. geraakten in het theater fieaumarcliais te Parijs de kleedercn eener jonge figurante in brand, die door onvoorzigliglieid te digt bij een gasvlam was gekomen. Gillend vloog zij weg. Zij kwam in ceil j naanwen gang een barer vriendinnen legen en onmiddellijk stond ook deze in brand, liet gelukte wel spoedig de vlammen met kierden enz. teriooven, ntaar de beide ongelukkigen, vooral de laatste, verkecrcn in zorgelijken toestand. Zondag zou Ie Carcassonne een luchtbal worden opgelaten, (lp het oogc ïblik dal het «alles los" werd geroepen en de ballon den heer Karll r.n mej. Solas naar heen voerde, werd een man, Abadie genaamd, die bij de vulling geholpen haddoor een der touwen tot een vrij aanzienlijke hoogte meegesleept Hel gewigt van zijn ligchaam had den ballon doen overhellen. Daardoor geraakte het schuitje, waarin mej. Solas gezeten was, vast aan de goot van het dak van het museum. Abadie vond toen gelegen heid zich op de pannen te bergen en haastte zich mej. Solas te helpen om het schuitje te verlaten. De lieer Karll hing aan zijn trapezium maar men kon ook hem door middel van een ladder uil zijn gevaarlijke positie verlossen. Eeir ander luchtreiziger, de lieer Blanchard. die Paaschmaandag nabij een dorpje, met ver van Toulouse, is neergekomen, is op een treurige wijze onttakeld. Honderden boeren kwamen toeschieten De een maakte zich meester van zijn ankereen ander nam zijn verrekijker, een derde zijn ba rometer. Touwen, wimpels, zeildoek, ballastzakken, alles was roof, zelfs het net over den ballon bleef niet bespaard. Te Marseille zal binnenkort een regtsgeding worden geopend tegen een reeder, een koopvaardijkapitein en een stuurman, beschuldigd een oud schip, dat met zijn fictieve lading te Londen zwaar verzekerd was, op de Spaan- sche kust te hebben doen zfnken. Toen het vaartuig door de bemanning verlaten was, werd het door een Engelsch schip ontmoet, dat zeven man schappen aan boord van het verlaten schip zond. Doch de kapitein en de stuurman hadden zulke gaten onder de waterlinie aangebragt, dat het schip spoedig onder de golven verdween. Van de zeven Engelschen, die aan boord gegaan warenvonden zes hierbij den dood. Midhad-Pacha heeft Marseille verlaten en is met een te zijner beschik king gesteld schip naar Barcelona vertrokken. Meer en meer komt men tot de overtuiging, dat de ex-vlzier zich daarom niet van de havens der Middellandsclie Zee verwijderen wil, omdat hij zich elk oogenblik gereed wil houden, zich op de eerste uitnoodiging naar Konstantinopel te begeven. Berigten uit Spanje melden dat men aldaar op sommige plaatsen steeds voortgaat de protestanten te bemoeijeljjken. Op Goeden Vrijdag drong men in de protcstantscbe kerk en legde den predikant het zwjjgen op, omdat zjjne stem op straat gehoord werd. Op Paasch-Maandag is te Sarragossa een colpoiteur van het bijbelgenootschap zonder aannemelijke» grond in de gevangenis geworpen. In Grenada is, ondanks de beloften van den minister president, nog niets gedaan, om de evangelische gemeente te ontheffen van de zware belasting, die haar onregtvaardiglijk is opgelegd. ITALIË. De dagbladen van Rome melden dat de policie te Pontenrolle, in de nabijheid van Rome, 18 internationalisten heeft aangehouden, die voorne mens schenen te zijn zich tol eene bende te vormen en het land af te loopen. Zij deelen verder mede, dat de internationalisten, die zich tc Cer- reto in de provincie Benevento vertoond hebben, zich in twee benden heb ben verdeeld Een dier benden, na de archiven te Larino verbrand te heb ben, begaf zich naar Galla, plunderde de kas van den ontvanger der belas tingen en stak een aan de gemeonte behoorend gebouw in den brand. Een voor Capriati verschenen bende trok zich terug, omdat de bevolking zich had gewapend. De internationalisten verdeelden geld. om aanhang te krij gen, dochnaar het schijnt, zonder gevolg. Er zijn reeds eenige lieden dier benden in hechtenis genomen en wapenen in beslag genomen. BVITSCULANB. In de Prov. Corr. worden de redenen uiteengezet, waarom den rijks kanselier in plaats van het gevraagde ontslag een slechts betrekkelijk kort verlof is verleend. Zij komen hierop neder, dat de keizer van zijnen be proefden raadsman niet wil scheiden, zoolang er nog gegronde hoop j>e- staatdal eene tijdelijke ontheffing van den drukkenden arbeidslast prins Bismarck de noodige kracht teruggeven zal. Het verlof is voorloopig niet langer dan tot Augustus verleend, om de moeijelijkhedcn te ontgaan, die de anders onvermijdelijke benoeming van een geheel verantwoordelijk plaats vervanger van den rijks-kanselier zou hebben opgeleverd. Over hel voorstel-Löwehetwelk in den rijksdag is ingediend en strekt lot het weder invoeren van de wet op de heffing van inkomende regten op ijzer en staal, die vervallen zijn met 1 Jan jl.is in den Prnissischen mi nisterraad beraadslaagd. Volgens de Nat Lib. Corr. heeft men deze aan gelegenheid insgelijks in den bondsraad behandeld eu heeft de zaak in be ginsel de goedkeuring van dit collegie verworven. Aan de Russische grenzen wordt gewaakt tegen den invoer van ziek vee. Nu de leepesl in Dnilschland weder onderdrukt is. tracht de regering hel op nieuw uitbreken dier noodlottige ziekte met alle kracht en magt te voorkomen. Offieieuse Russische bladen zeggen dat na Lel eerste kanonschot, dat aan den kant van Montenegro wordt gelost, de Russische troepen onmid dellijk de Pruilt zullen overtrekken. St. PETERSBURG, 12 April. De circulaire, waarmede de Porte op het prolocol antwoordtis heden voormiddag liet kabinet toegezonden. Volgens de Agence Husse weigert de Porie zóó beslist aan de eischen der mogendheden gehoor te geven, dat dit een einde maakt aan de discussiën. KOPENHAGEN, 12 April. De koning onderleeker.de eene door hel ge- heele ministerie gecontrasigneerde wet. welke, op grond van art. 25 der grondwet, de goedkeuring van inkomsten en uitgaven behelst tol de be grooting. welke van April 1877 lot den laatsten Maart 1878 loopt, gereed zal zjjn gekomen. De motieven der wet zijn. dat de kamers hel niet eens zijn geworden over de begrooting, en het staatsbelang voorziening eisclit. Het ministerie zet in een memorandum zijn verhouding tot het Folkeihing uileen, dat ten laatste het ministerie weigerde te hooren en het onmogelijk maakt tot eenstemmigheid te komen. De slrijd tusschen de kroon en Let Folkeihing bestaat hoofdzakelijk hierindat hel Folkeihing den koning in de keus zijner raadslieden wil beperken, de regten van hel Landsthing verkorten, en dc verdeeling van het gezag, zooals die bij de grondwet is geregeld, omkeeren. De koning heeft voor zich en zijne opvolgers en als handhaver der grondwet den pligt zulke pogingen legen Ie gaan. In het geval, dal de begrooting wegens oneenigheid der kamers niet gereed komt, heeft de grondwet niet voorzien. Daarom is een voorloopige begrooting dc eenige uitweg. Het ministerie beperkt zich daarhij tol liet noodzakelijkste, omdat Let den terugkeer tot den regeluiatigen toestand gemakkelijk wenscht ie maken. BERLIJN, 12 April. Een gerucht dat de grootmeester der groote Lands- loge, de heer Dacliroeden, te Rome tot de katholieke kerk is overgegaan, wordt door diens plaatsvervanger in dc loge, Gaartz, op grond van een

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2