LEIDSCHE COURANT. 1877. 83. MAANDAG 9 APRIL. STA DS-BERICHTE IN. BINNENLANDSCHE BER1GTEN, Dt Courant verschijnt dagelijks, Zonen Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. 3.50, met het F er slag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prjjs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. ■U deze Courant behoort een Bijvoegsel. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 2122 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken.) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bjj deze ter algemeene kennis, dat door hen, ingevolge de wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n«. 95), vergunning is verleend aan F. Stijnman en zijne recht verkrijgenden om eene bakkerij op te richten in het perceel aan de Nieuw- straat n\ 3. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leidbn 5 April 1877. E. KIST Secretaris. LEIDEN, 7 April. In de maaRd Maart zijn binnen de gemeente Leiden geboren 162 kinderen, als: 80 zoons en 82 dochters, waaronder zijn begrepen 2 twee linggeboorten. Overleden 103 personen, als: 16 mannen, 18 vrouwen, 44 zoons en 25 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Gehuwd 19 paren. Heden werd alhier gehouden de 23e algemeene vergadering der ver- eeniging van Zuidhollandsche onderwijzers en onderwijzeressen om, bij over lijden, hun weduwen, kinderen of andere erfgenamen te verzekeren eene toelage in ééns. Uit het verslag bleek in hoofdzaakdat gedurende het jaar 1876 aan de vereeniging 4 leden door den dood warer. ontvallen en 1 lid zijne deelne ming had opgezegd. Aan de weduwen ol kinderen der 4 overleden deelne mers werd uitbetaald f 1316. Het getal sterfgevallen was daardoor geklom men tot 144 en het bedrag der uitkeeringen tot ƒ50718.85. Tot de ver eeniging waren toegetreden 4 leden, waardoor het totaal cijfer op 1 Jan. 1877, 1 lid minder bedroeg dan op 1 Jan. 1876. De vereeniging telde nu: 7 donateurs en 1 donatrice, benevens 241 leden en bedroeg de som der uitkeeringen voor de erven van 1 lid der le klasse 537.502' klasse ƒ481.50 3' klasse f 423.50, 4e klasse /337.50, 5« klasse ƒ237.50 en 6e klasse 124.50. Een warm woord van hulde werd gebragt aan wjjlen den inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland dr. M. P. Lindo, donateur cn commissa ris van toezigt der vereeniging, benevens aan wjjlen den heer H. L. de Haas, ruim 24 jaren lid der directie, en sedert 4 jaren haar voorzitter. Met een ernstig woord ter opwekking tot deelneming aan een zoo gunstig werkende vereeniging werd het verslag gesloten. Op de thans te 's Hage geopende voorjaars-tentoonstelling van de Haagsche Tuinbouw-vereeniging zjjn o. a. bekrooningen ten deel gevallen aan J. van Leeuwen alhier, zilv. verg. medaille, 1« prijs, voor eene verzame ling van 25 Dracaena's; zilv. verg. med.le prijs, voor eene verzameling van 25 bont- en gekleurdbladerige planten voor de warme kas; zilv. med., lc prjjs, voor dezelfde planten voor de koude kas; zilv. verg. med., leprijs, voor de nieuwste planten nog niet in den handel; zilv. med., 2° prijs, voor eene verzameling Araucaria'sbr. med., 2e prijs, voor een bloemtafel het fraaist met bladplanten versierd; prijs van het bestuur, voor eene verzame ling van 15 varens voor de warme ol koude kas. F. W. Meyer alhiergouden med.le prijsvoor eene verzameling van 25 bloejjende Amarillis in de meeste verscheidenheden; zilv. verg. med., 1* prjjsvoor eene verzameling van 12 oranjeboompjes in bloei of met vrucht. G. T. Hemerik alhier, zilv. med., 2e prijs, voor eene verzameling van 30 blotijende enkelbloemige Primula Chinesis; br. med,, 3" prijs, voor eene verzameling van goed gekweekte planten geschikt voor ornamentvakken in zoo klein mogeljjke potten. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 68 tot 80 volwassen personen en 21 tot 33 kinderen. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge bragt dat in de maand Junjj e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, vermeld in artt. 4 en 8 der wet van 1 Junjj 1865, gewjjzigd bjj de wet van 8 Juljj 1874, ter verkrijging van diplomata voor het eerste natuurkundig examen en het natuurkundige examen voor hulp apothekers, het tweede natuurkundig examen, of van acten van bevoegdheid als hulp-apotheker, in art. 16 vermeld. Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekend gemaakt. Zij, die tot de examens wenschen te wor den toegelaten, moeten daarvan vóór 20 Mei e. k. schriftelijke opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen: voor het eerste natuurkun dig examen en het natuurkundig examen voor hulp-apothekers, den hoog leeraar dr. P. L. Rijke, te Leiden; voor het tweede natuurkundig examen, den hoogleeraar dr. A. Heynsiuste Leidenen voor het praktisch examen van hulp-apotheker, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, te Amsterdam. De minister voornoemd heelt ook bekend gemaakt, dat in den loop van de maand Junij e. k. gelegenheid zal gegeven worden tot het afleggen der examens, vermeld in art. 7 der wet van 1 Junij 1865, ter verkrijging van acten van bevoegdheid als leerling-apotheker (apothekersbediende). Zij zul len worden afgenomen te Utrecht. Zijdie tot die examens wenschen te worden toegelaten, zijn uitgenoodigd daarvan vóór 20 Mei e. k. schriftelijk opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezigt voor Gelderland en Utrecht (dr. G. van Overbeek de Meijer) te Utrecht. De minister van binnenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat ter vervulling van drie plaatsen van adjunct-ijker der matengewigten en weeg werktuigen op 28 Mei van dit jaarin het gebouw der polytechnische school te Delft, een vergelijkend examen zal worden afgenomen. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van duizend gulden. Wie aan dit examen wenscht deel te nemen moet zich vóór 18 Mei 1877 schriftelijk bjj het dep. van binnenl. zaken aanmelden. De minister van financiën heeft vastgesteld het plan van de 294,,e staatsloterij. t)ie loterjj beslaat uit 21000 loten, 10500 prijzen en 2 pre- miën. De collecte wordt geopend op Maandag 7 Mei en gesloten op Zatur- dag 19 Mei. De trekking der eerste klasse begint op 4 Junij en de laatste 100 nommers worden getrokken op Zaturdag 25 Augustus. - De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergade ring houden. Door de commissie voor de geneeskundige examens is het getuigschrift voor het eerste gedeelte van het geneeskundig staals-examen uitgereikt aan den heer J. H. van Welsen. Bij de voortzetting der examens voor het lager onderwijs te 's Hage zijn gisteren van de 8 candidalendie zich aan het examen onderwierpen voor de acte in de Fransche taal, 6 afgewezen en toegelaten de hh.: J. L. A. van Poelje, uit Gouda, en L. L. van Thiel, uit Leerdam. R. Windsma, gewezen hulponderwijzer aan eene der openbare lagere scholen te Sneek, heeft, ten gevolge van een vonnis van de arrond.-regt- bank aldaar, dd. 22 Februarij 1877, hetwelk in kracht van gewijsde is ge gaan en waarbij hij aan aantasting der zeden schuldig is verklaard, de be voegdheid tot het geven van lager onderwijs verloren. Stc Het stoomschip Koning der Nederlandenvan Nieuwe Diep naar Ba tavia, is op 6 April van Suez vertrokken. Heden morgen is van het koloniaal werfdepot via Utrecht en's Graven- hage naar hel Nieuwe Diep vertrokken het reeds gemelde detachement sup pletietroepen sterk 250 man, benevens 10 onderofficieren, om onmiddellijk te embarqueren aan boord van het via Suez uaar Java vertrekkend stoomschip Prinses Amalia. Het bevel over dat detachement is opgedragen aan den majoor der artillerie van het O. I. leger D. C. J. A. Ponse. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden heeft aan de Duitsche Evan gelische gemeente te Rotterdam een gebeeldhouwden predikstoel ten geschenke gezonden voor hare in aanbouw zijnde kerk. Te Rotterdam is uit het water van den Oostsingel een pakje opgevischt, waarvan het omkleedsel bestond uit een stuk van een gonje-zakdie digt- genaaid was. Het bleek te bevatten het lijk van een pasgeboren kind van het vrouwelijk geslacht, eene gewone luur van zoogenaamd blokjesgoed, een versleten en defect paarsch met wit gestreept vrouwenschortje met schuif en een stuk steen. De gemeenteraad van Haarlem heeft een subsidie van ƒ400 toegestaan aan de vereeniging voor bloemisten aldaar, als bijdrage voor de ontvangst (Zie verder het Bijvoegsel.)

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1