LEIOSCHE COURANT. DONDERDAG 5 APRIL. BIiNNENLANDSCHE BERIGTEN, BUITENLAlM)SCiiE BERIGTEN. Ue Courant verschijnt dagelijks. Zonen Feestdagen uitgezonderd. He prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, mei het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Azonderlij ke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De pr(js der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 4 April. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende dat, blijkens be- rigten uit Duitschlandhet gevaar van overbrenging der veepest aldaar ge weken is, heeft goedgevonden zijne beschikkingen van 7, 9, 16 en 20 Maart 1877. met ingang van 5 April e. k.in te trekken. De voorloopige commissie tot het maken van een plan voor eene in zending van land- en tuinbouw-voortbrengselen op de wereldtentoonstelling, in 1878 te Parijs te houden, heeft de afgevaardigden der verschillende maat schappijen tot bevordering van land- en tuinbouw in Nederland opgeroepen tot eene vergadering, die Zaturdag 21 April a. s., des middags ten 12 uur, in eene der zalen van het kon. zoölogisch genootschap Natura Artis Ma- gistra, te Amsterdam, zal worden gehouden, tot behandeling van een door de commissie opgemaakt plan tot verzending. - Te Warmond is tot hoofdonderwijzer aan de openbare school benoemd de heer G. Lugthart, te Haarlem. Met het stoomschip Prins van Oranje], van Batavia in Texel binnen gekomen. is een gewezen onderofficier der marine als arrestant meegebragt, die op de reis een passagier bij een twist onder hel kaartspelen een vuist slag heeft toegebragt, waaraan deze onmiddellijk bezweek. De onderofficier is voorloopig op het wachtschip te Nieuwe Diep in arrest gebragt. Gisteren nacht is nabij Delft aan de Haagschc vaart brand ontstaan in een schuur van den landbouwer Klapwijk. De schuur, waarin zich 5 koeijen bevonden, benevens een hooiberg zijn een prooi der vlammen ge worden. Een der koeijen heeft zich weten los te rukken en is daardoor den vuurdood ontkomen, de vier andere zijn verbrand. Ook de tilbury van den bouwman, in den hooiberg staande, is door het vuur vernield. Van al de verbrande voorwerpen was alleen de hooiberg, niet eens het hooi, tegen brandschade verzekerdzoodat de schade voor den eigenaar vrjj aanzienlijk is. Het gereglshof te Amsterdam heeft den 22-jarigen schrijver ter gc- mecnle-secretaric aldaar schuldig verklaard aan den hem ten laste gelegden diefstal in een bewoond huis door middel van binnenbraak en hem, onder* aanneming van verzachtende omstandighedenveroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 2 jaren. Door hoofdonderwijzers van een 40-tal bijzondere scholen te Amster dam, die door 8203 leerlingen bezocht worden, is een adres ingezonden aan Z. M. den koning, waarbij op staatsregtelijke gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs wordt aangedrongen. Adressanten verzoeken: "dat hel Z. M. moge behagen haar zorg voor het onderwijs op zoodanige wijze te willen behartigen, dat ook voor hen, die niet tot de zeer rijken belmoren, de vrjjhcid om andere dan openbare scholen te bezoeken geen gevaar loope. Bij den burgerlijken stand van de Friesche gemeente Rauwerderhem heeft een vader de geboorte aangegeven van zijn twee en twintigste kind. Van deze 22 werden hem vijf uit zijn eerste huwelijk geboren, terwijl zijn tweede vrouw hem zeventien spruiten, waarvan driemaal tweelingen, schonk. Negen kinderen ziju nog in leven. Uit Vlissingen meldt men dat van de visscherssloep de Zeeuw door Engelsche visschers een bakenton met bakenlijn en twee lijnen want is gestolen. Dit is reeds de tweede maal dal zulks geschiedt. Ook van andere vaartuigen hebben de Engelsche dergelijke voorwerpen geroofd. Het is te bejammeren, schrijft men aan de Midd. C.dat een regering zoo hooghartig en prikkelbaar als de Britsche. die zich tot in de afgelegenste landen doet gelden als de belangen van een harer onderdanen gekrenkt worden, niets weet te bedenken om zoodanige rooverijendie gedurig voorkomente be letten. Ook der Nederlandsche regering schijnt daartoe de magl te ontbreken. De oudste der Belgische schilders, de heer Madoti, is op 81-jarigcn ouderdom overleden. 's GRAVENI1AGE 4 April. Tot adjunct-commies bij het dep. van oorlog is benoemd de heer mr. W. J. Wintgens, advocaat bij den Imogen raad der Nederlanden, en bij het topographisch bureau zijn benoemd: tot adjunct-commies, de eerste klerk bij gemeld bureau J. W. A. Matlaen tot concierge van het gebouw, waarin het topographisch bureau is gevestigd, de bode W. Matla. Tot deurwaarder bij den Imogen raad der Nederlanden is benoemd de heer J. B. Mansveld, procureurs-klerk Ie 's Gravenhage, en aan den heer A. B. Menlz is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend hantonregter in hel kanton Medemblikop het eiland Terschelling. Tot adsistenlen aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht zijn benoemd de veeartsen G. J. Mos te Assen en D. P. F. Driessen te Dreumei. lie 2' luilt. II. C. Klerk de Reus en G. P. M. van der Noordaa, van het wapen der infanterie, alsmede de 2" luit. J. C. J. van Vrijberg!)-: de Coningh, van het wapen der artillerie, zijn overgeplaatst bij hel leger in Oost-Indië; de twee eerstgenoemde officieren bij het wapen der infanterie, en laatstgenoemde officier bij het wapen der artillerie. Z. M. de koning zal tegen den 20f° April naar het Loo vertrokken. H. M. de koningin heeft dezer dagen een bezoek gebragt aan den heer mr. Karsseboom, voormalig procureur-generaal bij den Imogen raad. De eerste kamer heeft in hare zitting van heden, na discussie, aange nomen met 31 tegen 4 stemmen het wets-ontwerp tot wijziging der tarief- wet, en met 31 tegen 2 stemmen dat betreffende de verhooging van den accijns op het gedistilleerd. Morgen zijn de reglerlijke wetten aan de orde. De minister van oorlog heeft zich gisteren naar Nieuwersluis begeven, ten einde de gebouwen, waarin de pupillenschool zal worden gevestigd, in oogenschouw te nemen. In eene pleglige algemeene openbare vergadering van den Imogen raad der Nederlanden, die door een talrijk publiek, waaronder vele dames, werd bijgewoond, had gisteren de installatie plaats van den heer mr. G. W. Romer als procureur-generaal en den heer mr. C. F. Th. van Maanen als advocaat- generaal bjj het hoogste regtscollegie. - Gisteren is in het Hotel den Ouden Doelen door den nieuwen procu reur-generaal mr. Römer, een luisterrijk diner gegeven. Daaraan namen deel de ministers van binnen!, zaken, buitenl. zakenfinanciënjustitie, marine en koloniën, 'skonings commissaris in deze provincie, de president van den Imogen raad, de beide landsadvocaten en nog tal van hooge notabilitei ten. In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is mededeeling gegeven van de overneming van de concessie der tramway-lijn van hel R|jn- spoorwcgslation over het Kanaal naar Scheveningen, door de Rijnspoorweg maatschappij verder is ingekomen het verzoek van dr. van Aken om ont slag uit zijne betrekking van directeur der hoogere burgerschool, uithoofde zijner benoeming tot inspecteur van hel lager onderwijs in Zuidholland. Tot leeraar in de Hoogduitsche en Engelsche talen aan de hoogere bur gerschool alhier is benoemd de heer 11. J. Wansink, leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Warffum. Heden overleed alhier plotseling de gepensioneerde generaal van Wins- heim, in den ouderdom van ruim 84 jaren. E 18 G ELANG, LONDEN. 3 April. Aan de Times meldt men dat graaf Schouwaloff, de Russische ambas sadeur te Londen, vóór de onderteekening van het protocol eene verklaring heeft afgelegd betreffende Ruslands begeerte om te ontwapenen en de voor waarden, waaronder dat zou kunnen geschieden. Die verklaring is opge nomen in liet proces-verbaal, dat van de onderteekening is opgemaakt, zoodat Ruslands toezegging van ontwapening, hoewel niet in het protocol vermeld, toch schriftelijk gegeven is, zij het dan ook onder zekere, mede schriftelijk vermelde voorwaarden. liet financiële jaar, 1 April 1876 tol 1 April 1877, is vrij gunstig te noemen. De gezamenlijke inkomsten bedragen namelijk 78.565,036 of 1,433 343 meer dan de inkomsten van hel vorige jaar en ongeveer 153,036 meer dan de raming op de begrooling aangeeft. Tot deze ver meerdering van staatsinkomsten hebben alle bronnen van inkomst bijge dragen, behalve de zegelbelasting en de invoerregten, die iets minder op- bragten. Wat de uilgaven betreft, zij werden in liet vorige jaar geraamd op 73.020.000 maar naar een schatting van de Times zullen de uitgaven zeker niet minder dan 69,800,000 bedragen. Tot vereffening van dat tekort zal den minister van financiën wel geen ander middel overblijven dan de inkomstenbelasting weer te verhoogen met 1 a 2 d. Eene Egyptische oorlogstoomboot, de Latif, die kolonel Gordon met 300 soldaten naar Massovva had gebragt en met eenige passagiers en 160 man equipage terugkwam, is op ongeveer 160 mijl afstauds van Suez, in den avond van den 30slfD Maart verbrand. Door het te harde stoken ge raakte het hout bij den schoorsteen in brand. Pogingen tot blusschen werden niet aangewend. De soldalen en het scheepsvolk maakten zich meester van de booten. Gelukkig was het prachtig weer, doch de booten werden zóó overladen dat stellig nog eene menigte menschenlevens meer zouden zijn verloren gegaan, waren niet de Engelsche stoomboot Agra en kort daarop een tweede te hulp gekomen. Deze namen de lieden uit de booten op en bragten ze te Suez aan land. Intusschen worden nog 30 per sonen vermist; men onderstelt dat deze in de algemeene verwarring, die door de lafhartigheid en het gebrek aan discipline ontstond, verbrand zijn. V El S H £S IJ H. Haras heeft aan de dagbladen de volgende olficietise nota toegezon den: »Tc vergeefs tracht men in sommige kringen eene buitengewone be- teekenis te geven aan het voorvaldat te voorschijn is geroepen door de senatorendie den minister L'ecazes ophelderingen gevraagd hebben omtrent den toestand, waarin de H. Vader gebragt is. Dit voorval wordt als van zelf tot zijne juiste proportion teriiggebragt. De minister van builenlandsche

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1