BIJI TEN LA N DSCUE BEBIGTEN PI R TELEGRAAF. ESttELAHB. LOKDEN, 29 Maart. De prins en de prinses van Wales zullen, in afwijking van liet oor spronkelijk reisplan, eerst eenigc dagen te Parijs doorbrengen, dan over den Mont-Cenis naar Turijn gaan; 11a daar weder eenige dagen gerust te hebben gaan zij via Bologna en Ancona naar Brindisiwaar zij dadelijk s:heep gaan naar Athene ten bezoeke van den koning en de koningin. Op de terugreis zullen de vorstelijke personen de hertogin van Edinburg te Malta bezoeken. De lord-mayor presideerde Maandag 11. eene vergadering van belang stellenden in de voorgestelde feestelijke viering van den 400 ltD verjaardag der invoering van de boekdrukkunst in Engeland door William Caxton. Er waren brieven ingekomen van vele aanzienlijke personen, die, verhinderd om persoonlijk Ie verschijnen, warme ingenomenheid betuigden met het doe! der vergadering. Voor de feestviering'die in Junij moet plaats heb ben werd op de vergadering 700 ingezameld. Gedurende de laatste acht dagen hebben zich op 7 stallen binnen Lon den gevallen van runderpest voorgedaan. 112 melkkoeijen zijn dientenge volge onteigend en afgemaakt. -- I11 de gevangenis voor zware misdadigers van Middlesex, in de wijk llolbornis Zaterdagavond een zware brand uitgebarsten, gelukkig echter slechts in onbewoonde gedeelten. Toch werden ook de cellen der gevange nen bedreigd, de ruilen sprongen en men moest de gevangenen uit de cellen verwijderen; men kon daartoe zelfs de komst van eene voldoende policie- magt niet afwachten. Toch gelukte liet, dank zij de uitstekende discipline, aan een vijftal agenten eenige honderden van de gevaarlijksic bewoners van Londen op de binnenplaats in bedwang te houden. Toen de brand geblnscht was werd geen enkele gevangene gemist en was geen enkele poging van verzet tegen de policie of van poging tot onlvlugten te rapporteren. PRAKHRIJH, Naar aanleiding van liet bezoek, door eenige katholieke senatoren en afgevaardigden aan den heer Decazes gebragtom over den toestand van ('en Paus te spreken, geeft de Univcrs de hoop te kennen, dat deze stap door anderen gevolgd en de zaak in publiek debat gebragt moge worden. De jRep. frang. geeft denzelfden wensch te kennen. De minister moet zich, zegt hel blad, maar niet zoo door den eersten den beste in zijn kabinet laten ondervragen, [lij behoelt enkel inlichtingen te geven aan de natie, die door de beide kamers wordt vertegenwoordigd. Maar de katholieken hebben Decazes iu zijn zwakke zijde aangetast; zij weten dat hij een afkeer heeft van publieke debatten en hebben de mededeeling, die zij aan de katholieke bladen zonden, zóó iiigerigt, om te doen gelooven, dat zij een antwoord gekregen hebben dat zij nooit hebben kunnen krijgen. Op die wijs brengen zij den minister en de politiek der regering in een verkeerd daglicht. Aan liet ministerie van binnenlandsche zaken is een slaat opgemaakt van de schade, gedurende den jongslen oorlog geleden en de vergoeding daarvoor verleend. Meer dan een millioen personen, in 34 departementen woonachtig, hebben schadevergoeding ontvangen. Het verlies, met inbe grip van de 200 millioen fr.welke Parijs als oorlogsbelasting moest beta len, klimt tot een bedrag van 886,957,755 fr. De oorlogscontribuliën en geldelijke straffen, door de Duitsche legercorpsen opgelegd, bedragen, met inbegrip der bovengenoemde som door Parijs betaald. 229,996,629 fr. De requisiliën aan levensmiddelen enz., waarvoor bewijzen zijn afgeleverd, klimmen tot een som van 134.107,747 fr. De uitgaven voor inkwartiering en onderhoud der troepen bedragen 101.809,814 fr. en het verlies door plundering, brand, veldslagen, bezetting 392 611,839 fr. De grootste schade leden de departementen Seine-el Marne. Seine en Seine et-üise. Na afloop van de redevoeringen door de I1I1. Blanc en Hugo, dezer dagen gehouden hebben sommigen uit het gehoor met zekere luidruchtig heid de zaal verlaten, hetgeen lot eenige inhechtenisnemingen geleid heelt. De heer Asseline. redacteur van de li appel en lid van den Parijschen ge meenteraad. noodigde daarop den prefect van policie, den heer Felix Voisin, uit om zich deswege iu eene zitting van den raad Ie komen verantwoor den, hetgeen hij echter weigerde, verklarende, zulks alleen den minister van binnenl. zaken schuldig te zijn. Thans hebben 35 raadsleden, gebruik makende van hunne bevoegdheid, zich tot den prelect van hel dep. der Seine gewend, dezen verzoekende, eene buitengewone bijeenkomst van den raad te beleggen, ten einde: 1°. den prelect van policie de gcwcnschte in lichtingen te vragen; 2'. na ontvangst daarvan te besluiten wat noodig wezen zal. Dit verzoek kan volgens de wet door den prefect niet worden geweigerd, tenzij bij gemotiveerd besluit en behoudens beroep op den minister. Voor de plaats iu de Frausche akadeutie, opengevallen door den dood van den heer Aulran, worden verscheidene candidate!) genoemd. Vooreerst de hertog d'AudifTret-Pajquiervoorzitter van den senaat; verder de hh. de Bornier. Sardou en Leconte de Lisle. Onder de vele misdaden die in den jongslen lijd hier te lande zijn gepleegd en die aan de gcregtshoven vrij wat werk verschaffen, komt voor het vermoorden van een jeugdig meisje door eene Engelsche gouvernante. Hel meisje, dat aan hare zorg was toevertrouwd, werd van kant gemaakt, ten einde zich te ontdoen van eene gevaarlijke getuige, die een door haar gepleegdeu diefstal van juweelen den eigendom der moeder van hel kind, aan hel licht had kunnen brengen. De heer Strauss, de dans-muziek-componist. uit Weenen, en die in dit saizoen met Olivier Metra te Parijs de baf orchestra in de groole opera heelt gedirigeerd, is tot ridder van het Legioen van Eer benoemd. bPITiPESLAID. Volgens de Kreuzzeitung heeft generaal von Stosch zijne werkzaam heden als chef van de admiraliteit hervat na ontvangst van eene kabinets order, waarin de keizer verklaard moet hebben, dat //hij na onderzoek van de wederzijdsche memoriën door prins Bismarck en generaal von Stosch ingediend, het verzoek om ontslag van den generaal niet kon aannemen, maar wenschte, dat deze zijne zegenrijke werkzaamheid voor de marine zou voortzetten." Op den tachtigsten verjaardag des keizers hadden te Berlijn eenige ongeregeldheden plaats. De policie nam toen voor het eerst een praclisch middel te baat om de aanstokers en opruijers, dus de ware schuldigen, van hen te onderscheiden, die, toevallig, zonder opzet in het gedrang was geraakt. Een aantal agenten in burgerkleeren bewoog zich tusschen de menigte en leekende ongemerkt elk der onruststokers met een krijtstreep op den rug. Bij den bondsraad is ingekomen eene voordragt, waarin voorgesteld wordt, dat een deel der winst, verkregen door de uitgave van het werk van den generalen staf over den jongsten oorlogten bedrage van 300,000 markter beschikking des keizers zal worden gesteldten einde daarmede eene stichting te vestigen, welker opbrengsten aan den generalen staf ten goede zullen komen, deels tot aankoop van wetenschappelijke werkendeels ook lot ondersteuning. TURK IJ De Servische overheden trachten de vlugtelingen, die zich daar te lande bevinden, te bewegen naar hunne woonsteden in Bosnië en Bulgarije terug te keeren, maar dezen komen daartegen op en hebben aan de Servische regering verscheidene deputatiën afgevaardigd met het verzoek, om temogen blijven, totdat de rust volkomen zal zijn teruggekeerd in de strekenwelke zij vroeger bewoonden. De deputatie der vlugtelingen in het district Ushitza verzekert, dat eenige hunner naar Bosnië zijn teruggekeerd, vertrouwende op de belolten der Turksche overheid na het sluiten van den vrede met Servië, maar door hunne Mohammedaansche naburen zijn vermoord. Er is eene groole hoeveelheid land in Servië, dat in gebruik kan genomen worden door hen, die het willen ontginnen, doch de inboorlingen, vreezendc, dat hunne regering aan de vlugtelingen zal vergunnen te blijven en dien grond in bezit te nemen, zijn zclven met het beploegen druk bezig. 009T-IKDIE. BATAVIA. 24 Februarij. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den hulponderw. aan de openb. lagere school te Blitar D. J. C. van Baten burg: aan den gewezen adspir.-controleur bij het binnenl. bestuur op Java en Madura G. A. F. J. Oosthout; aan den veearts bij de burgerl. dienst in Ned.-Indië R. G. Roberion; aan den hoofdonderw. aan de 2C lagere school te Samarang G. van der Kaaden. Ontslagen: eervol, de resident van Kra- wang F. A. Loudon; de 2' commies ter algem. secretarie mr. J. VV. T. Cohen Stuart; de gewezen opzieners 2e kl. bij de cultures in het gouv. Sumatra's Westkust P. M. Camphuysen, M Michels en L. Bol hello. Be noemd: tot adsist.-rcsident van Joana, J. W. Pb. te Mechelentot adsist.- resident van Soekapoera-lvalotW. Greve; tot adsist.-resident van lieboemen J. A. 11. Buddingh; tot adsist resident van Ambarawa, mr. J. C. Valck; tot adsist.-resident van Deli. E. \on Faber; tot adsist.-resideul van Koelei. W. A. Seitz; tot controleur 1' kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, C. F. Üeiberltot voorzitter van de landraden te Demak en Poerwodadi, mp. J. M. Brooshooft; tol griffier hij den landraad te Modjokerto. C. G. 11. Leyfeldt; lot griffier bij den landraad te Kraksaan, G. Kervel; tot hoofd onderw. (onderw. 2e kl.) aan de openb. lagere school Ie Probolinggo, C. G. Wemmcrslagertol hoofdonderw. (onderw. 2e kl.) aan de openb. lagere school Ie Poerbolinggo, J. J. Cuylctot commies 2' kl bij de post- en telegr.-dienstC. W. Paudij; lol gewoon lid bij den resid.-raad te Beng- kalis. J. Krol; tot buitengew. subsi, griffier bij de rcglbank te Sidoardjo, D. J. L. van Elk; tol resid.nl van PekalonganY. Gaadc; tot predikant bij de piot. gemeente te Djokdjokarta, G. C. Klerk de Reus; lot predikant bij de prol gemeente te Macassar, J. J. Crebas; lot subsl.-griffier bij den raad van justitie te Padang. m'. P. I.ugt; lot hoofdonderw. aan de openb. 2° lagere school te Samarang, H. Schoeinakcr; tot opzigter 3' kl. bij den waterstaat, II. J. van Roosmalen. K. llageman, L. M. Pijnappel en R. A. de Boei tot adsist.-resident van de afd. Bandjermasin en Ommelanden. W. Broers: tot adsist. resident van de afd. üoeson en Dajaklanden. H G. .Maks; tol onderw. in de paedagogiek en de schrijfkunst aan de normaalschool voor hulponderw. te Batavia, M. A. Terwen; tot opzigter 2° kl. bij den waterstaat, J F. Lammcrding. Pepaiteinciit van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan de kaptt. der infant. L. C. van Vleuten, J. II. Kievits, F. A. M. J. baron van Voorst tol Voorst, A. J. E. van Dugleren: aan den 1'" luit. der infant. J. Speenhoff. Ontslagen: eervol, de luit.-holonel der infant. C. B. II. van Deutckom. Bevorderd: bij het wapen der infanterie, lot luil.- kolonrlli. Demmeui; lot majoor, G. P. Eyken, M. T. H. Perelaer en G. L. van Doorbom; lot kapt., T. J. Meis en W. P. St ut terhein». Depmtiuient van marine. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan deii gezagh. 2e kl. A. C. Rijkken. Benoemd: lot 2" stuurman, 1). DuclielJ. Bier en C. Engels; tot machinist-leerling 1' kl., P. 11. Wil- lemse en W. J. Kuchlin; tol machinist-leerling 2e kl.. J. W. C. Smit, F. A. F. de Breuen en J. Grondhout. Vergunning verleend: om naar Neder land terug te keeren, aan den kapt. ter zee W. B. F. Escher; aan den luit. Ier zee le kl. W. A. Arriëns; aan den luit. ter zee 2' kl. D. J. Room, aan den adelborst 1' kl. K. F. Steinmetz: aan den officier van administr. W. F. Margadant. PARIJS, 29 Maart. De Russische student, die gevangen genomen werd na een vergadering in het //Chateau d'eau", is veroordeeld wegens verzet tegen de politie lot een maand gevangenisstraf. BRUSSEL. 29 Maart. De Nord beweert dat een gelijktijdige ontwapening van Rusland en Turkije even onmogelijk is als een ontwapening door Rus land liet eerst, zoo niet goed gewaarborgd zij, dat de Porte zich onder-

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2