l li dncii i: COURANT. 18/7. ZATUR0AG 31 WAART. A0. BINNENLANDSCHE BERIGTEN, De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'siaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcnliën is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van het Paasclifeest zal er Maandag avond geenc Courant worden uitgegeven. LEIDEN, 30 Maart. De minister van binnenlandsclie zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragtdat bjj zijn departement, na vergelijkend onderzoek, twee tweede klerken kunnen aangesteld worden op eene jaarwedde aanvankelijk van ƒ400 voor ieder. Dit vergelijkend onderzoek zal aanvangen op Maan dag 23 April e. k. Daartoe worden alleen toegelaten zjj wier aanvragen, wegens uitmuntend handschrift, bjjzondere aandacht verdienen. Belangheb benden moeten op genoemden datum niet ouder zijn dan 23 jaren. Aan vragen tot toelating moeten bij het departement zijn ingeleverd uiterlijk op 16 April e. k. Heden morgen omstreeks 11 ure geraakte aan de Oude Vest voor de Voldersgracht een jongentje van ongeveer 7 jaren in het water. Het zou zeker verdronken zijnzoo het ongeval niet was opgemerkt door een knecht van den heer de Bink, die zich aan de deur voor het pakhuis bevond en nog juist kwam toeschieten om met inspanning het reeds zinkende kind te grijpen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Was de aanvoer van versche visch de vorige week zeer gering, iu deze week werd daarin beter voorzien door de aankomst van 40 schuiten, welke besomden van ƒ80 lot ƒ215 in 8 a 14 dagen reis. De vischprijzen zijn nog buitengewoon hoog: groote tarbot ƒ6 a ƒ10 per stuk, groote tong ƒ0.15 a ƒ0.50 per stuk, bunschol ƒ0.50 a ƒ0.80 per stuk, levende klein-schol ƒ8 a 13.50 per mand, droogklein-schol 6 a ƒ6.50 per mand. scharren ƒ6 a ƒ7 per mand. De geheelc vloot is weder op de visscherij uitgegaan. D», A. Piper, predikant alhier, is beroepen naar de hervormde gemeente te Montfoort. De gouverneur-generaal van Nederl. Indifc heeft, Tóór dat hij op den 25slcn van Atchin naar Java terugkeerde, aan het departement van koloniën berigt dat de radja's van Simpang Olim en van Pcdawabesar, de oudste zoons der radja's van Perlak en van Pedir. zoo mede een neef van laatst genoemden radja (Toekoe Ibrahim, te Penang verbljjf houdende en vroeger de leider van den raad van achten) naar Kolta Radja waren opgekomen ea dat ook de radja van Gighen. die aan den adsistent-resideut ter Noord- kast een bezoek had gebragtzich bereid verklaard had daarheen te gaan. Het llbl. meldt: Tttsschen de besturen der internationale tuinbouw tentoonstelling en van de in Junij c. k. alhier te openen tentoonstelling van kunst, toegepast op nijverheid, zijn onderhandelingen geopend, om, onder nadere goedkeuring van het gemeentebestuur, hel Erederiksplein gedurende dcnjjverheidslentoonstelling te laten in nagenoeg denzclfden fraaijen toestand waarin het tijdens de bloemententoonstelling zal verkeeren. Te Delft werd Dingsdag morgen een persoon, 78 jaren oud, niet op den gewonen tijd door zijne buren gezien; toen na herhaald kloppen geen antwoord werd ontvangen, werd de policie met de zaak bekend gemaakt en deze vond den man dood op zijn bed liggen. Uit Ameide meldt men aan de IJ. C.: Zaturdag 11. is het huisgezin aan de wed. A. P. v. K. in deze gemeente, beslaande uit 3 personen, moe der, dochter en schoonzoon, onmiddellijk na het gebruik van het middag maal, dal uit kippensoep bestond, ongesteld geworden. Terstond werd ge neeskundige hulp ingeroepen en verleend door een alhier gevestigden arts T. J. van den Berggenoemde weduwe echter is reeds Zondag-namiddag d- a. v. aan de gevolgen overleden, terwijl hare dochter en schoonzoon ge- teel zijn hersteld. Naar alle waarschijnlijkheid hebben zich iu de genut tigde soep vergiftige bestanddeelen bevonden. Dientengevolge is jl. Dingsdag de regterlijke magt uit Gorinchemvergezeld van een geneeskundige en j bijgestaan door bovengenoemden arts van den Berg, herwaarts overgeko- ;|fflen. ten einde een onderzoek in loco in te stellen en zoo mogelijk de ware oorzaak dezer treurige gebeurtenis op te sporen. Door procureurs bij de arrond.-regtbank te Appingedam is een adres ingediend bij de tweede kamer betreffende het vvets-ontwerp tol afschaffing l van het procuraat. Zij verklaren zich ernstig tegen afschaffing zonder bil lijke schadevergoeding. In de nabijheid van Echt heeft eene schermutseling plaats gehad tus- schen de aldaar gestationeerde militairen, die tegen den invoer van vee moeten wakenen eenige bewoners van de Pruissische grenzendie een boer kwamen helpen, die met eene kar. waarvoor een os gespannen was, op Nederlandsch grondgebied was gekomen. De Pruisscii lieten de kar in den steek en namen den os mede. Er is proces-verbaal tegen hen opgemaakt. Dezer dagen had onder Meerlen een persoon het ongeluk, door het vallen van de treden \an een rijtuig, eene wonde aan het hoofd boven het oog te krijgen; men gaf hein den raad hlaauwsel op die wonde te leggen, doch het gevolg was. dat de man spoedig daarna overleed. Door de vergiftige bestanddeelen van het hlaauwsel was hel hoofd geweldig gezwollen. 's GRAVENHAGE 30 Maarte De luit. ter zee 2e kl. D. J. Boom, uit O. I. teruggekeerd, is op non activiteit gesteld; de officier van gezondheid 2* kl. G. Franken wordt ge plaatst in de rol van het opleidingschip Admiraal van fFassenaermet bestemming om gedetacheerd te worden aan boord van hel instruclievaartuig Tematede officier van administratie 31 kl J. L. Kroeze, dienende agn boord van het wachtschip te llellevoetsluiswordt op non-activiteit gesteld, en vervangen door den officier van administratie 3" kl. A. de Leef. Voorts wordt de plaatsing, aan boord van het opleidingschip Admiraal van fFas senaer, van den officier van administratie 3e kl. J. H. de Sauvage ingetrok ken, terwijl aan boord van gemclden bodem wordt geplaatst, ten einde gedetacheerd te worden aan boord van het instruclievaartuig Temate, (de officier van administratie 3e kl. A. Vermeulen. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Een gevaarlijk persoon met een vreesselijk uiterlijk, door een vijftal rijksveldwachtersgeescorleerd en met het dwangbuis aan, was gisteren voor het geregtshof te 'sGravenhage gedagvaard. Ilet was de persoon van J. II. Smit, oud 36 jaren, geboren te Eelde, doch laatstelijk zonder vaste woon plaats. Hem werd ten laste gelegd: gewelddadigheid tegen een magistraats persoon in of ter gelegenheid zijner bediening, welke bloedstorting en kwetsing heeft voortgebragt en zulks na vroegere veroordeeling tot cellulaire gevangenisstraf van langer dan zes maanden. De beschuldigdedie den 15de0 Dec van het voige jaar in het huis van arrest te Goes was gedeti neerd om eene hem opgelegde straf te ondergaan, wenschle eene klagt in te brengen over onvoldoende voeding en verlangde daartoe het lid der commissie van regenten, als weekcommissaris fungerende, te spreken. De heer mr. Libert, toen die betrekking waarnemende en niets kwaads ver moedende, trad, om de klagt te vernemen, de cel van besch. binnen en achtte de aanmerking geheel ongegrond. Hierover was Smit zoo veront waardigd en geraakte daardoor in zoo opgewonden toestanddat hij zich niet ontzag met zijn gevulde etensblik aan den heer Libert een slag op het hoofd toe te brengenwaardoor eene hevig bloedende w ond werd veroor zaakt. De verwonding had gelukkig geene ernstige gevolgen en was spoedig geheel genezen. De beschuldigde, thans zeer bedaard zijnde, bekende het hem ten laste gelegde en beloonde blijkbaar berouw. Adv.-gen. mr. Gregory achtte hel wcnschelijk dat deze gevaarlijke persoon voor langen lijd zou onschadelijk gemaakt worden en eischle een tuchthuisstraf van 5 jaren. De verdediger, mr. van Heusdcii. trachtte iu een uitvoerig pleidooi op verschil lende gronden aan te looitcn dal een lid van een collegie van regenten niet als een magistraatspersoon is aan te merken, daar z. hem geene zelfstan dige bevoegdheid is toegekend,maar het toezig! over de dienst in de gevan genis is opgedragen. Naar zijne meening was eene commissie van admi nistratie tot geen zelfstandig beheer bevoegd en waren de door de commissie noodig geoordeelde veranderingen of verbeteringen aan hooger goedkeuring onder worpen. Het misdrijt van zijn cliënt overigens genoegzaam bewezen oordeelende hoopte pleiter dat de strafwet niet in hare volle zwaarte op hem zou wor den toegepast. Het O. M. kon bij zijn repliek met geen der beschouwingen van den verdediger zich vereenigen en ook het hof, dat dadelijk na de be handeling zijn arrest weeswas niet het gevoelen van mr. van Heusden toegedaan. Het besliste dat het collegie van regenten niet enkel toezigt was opgedragen, maar dat het ook bevoegd is tucht en orde te handhaven, zoodat een lid van dat collegie wel degelijk als een magistraatspersoon moet beschouwd worden. Het min ernstige der verwonding als verzach tende omstandigheid iu aanmerking nemende, veroordeelde het hof den be schuldigde tol 3 jaren gevangenisstraf.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1