BUITENLANDSCUE BEBIGTEN. PI R TELEGRAAF. lieer W. C. Schimmel, militair paardenarts 2e kl. en leeraar aan de kon. militaire akademie te Breda. Eergisteren namiddag had op den Schcveningschen weg een treurig voorval plaats. Een koetsier van de buitenplaats Zorgvliet wilde de paarden inspannen, doch kreeg van een der dieren zulk een hevigcn trap, dat bij ternederstorlte; het paard trapte hem nogmaals op de borst, mei het treurig gevolg dat den man drie ribben werden gebroken. BSSBLAI». LONDEN, 28 Maart. De heer Fawcett heeft in eenc redevoering, voor zijne kiezers te llnck- ney gehouden, betoogd, dat de politiek, die hij door de regering i:i de Oostersche quaestie wensehte gevolgd te zien, en die zich ten doel moest stellen, Turkije tot hervormingen des noods te dwingen, volstrekt niet een politiek van oorlog was, maar dat zij naar zijne overtuiging de eer.ige weg was om het uitbreken van een oorlog te voorkomen. De New-York Times meldt het volgende omtrent de ramp, die heeft plaats gehad in de kerk van St. Eranciscus Xaverius aldaar. Bij eene predikatie van een der paters Jezuïten was de kerk bijna alleen opgevuld met vrouwen. Ongeveer ten 8 30 des avonds, gaf een zenuwachtige vrouw op een der galerijen midden onder de preek een lniden gil, die onmiddel lijk door den kreet «brand" gevolgd werd; deze laatste kreet was oorzaak van den schrik. Elk poogde zich van de galerij te redden, op jjen wenteltrap viel eene vrouw en voor dat de stroom legen gehouden kon worden waren zeven personen, zes vrouwen en een kleine jongen, dood getrapt. De schrik bepaalde zich bijna uitsluitend tot de galerij waar hij ontstaan was; door de kalme houding van de geestelijken werd ongetwijfeld een grooter ramp voorkomen. Pater Langeake hoorde naauwelijks den kreet en bespeurde de gevolgen daarvan of hij riep uit: Blijft toch zitten, mijne goede men- schener is geen reden voor ongerustheid." Maar zij die op de galerij warenluisterden niet naar de waarschuwing. Anderen riepen hem toe te zeggen waar de brand was. Waarop hij zeide: «er is geen brand; ik zal nu den zegen uitspreken en dan zal het orgel gaan spelen." Pater Langeake deed dit met de grootste kalmte en zij die in het ruim van de kerk waren en op de andere galerij bleven rustig en knielden gedurende de plegtigheid. Onmiddellijk echter na het uitspreken van den zegen nam de schrik weer de overhand. Nu evenwel bewaarde de tegenwoordigheid van de organiste. Miss Léonora Martin, gesteund door een koor van schoolmeisjes, de aan wezigen voor verdere rampen. Zij volgde den wenk door pater Langeake gegeven op en begon een gezang op het orgel te spelenen de jeugdige koorzangsters zongen het van het begin tot het einde, zonder dat haar stem verraadde, hoeveel angst de algemeene verwarring rondom haar veroor zaakte. De muziek werkte kalmerend en de overigen verlieten de kerk zonder verder ongeluk. K K i V h II laf R. De minister Jules Simon is naar Venetië vertrokken. De maarschalk Mac Mahon zal de hoofdstad niet verlaten. Te Parijs zijn aan een huis in de Rue Blanche en aan een andere woning in de Rue Saint Sauveur gedenksteenen geplaatst voor twee beroemde Venetianen, Daniel Manin en Carlo Goldoni, die beiden te Parijs zijn gestor ven. Eenige aanzienlijke Italianen waren naar Frankrijks hoofdstad geko men om bij de plegtigheid tegenwoordig te zijn. BlIlTSCIiLA V De keizer heelt bij gelegenheid van zijn verjaardag 850 telegrammen en p. m. 2000 brieven ontvangen. De commissie van den rijksdag, die belast is geworden met liet onder zoek der stukken betreflende de verkiezing van den heer llasenclever in het 6" kiesdistrict te Berlijn, heeft met algemeene stemmen die verkiezing als niet geldend verklaard. Er hebben bij die verkiezing groole onregel matigheden plaats gehad. Zatttrdag II. heeft de Pruissischc vaderlandsche vrouwenvereeniging hare jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. In deze bijeenkomst waren aanwezig de keizerin, beschermvrouw der vereeniging, de koningin van Saksen, de groolherloginnen van Baden en Saksen, prinses Albrecht en de erfprinses van Ilohenzollern. l!it het jaarverslag bleek dat de vereeniging thans 396 afdeelingen lelt, zijnde 15 meer dan ten vorigen jare, en dat het aantal leden met ruim 1400 is vermeerderd. Door lusschcnkomst der afdeelingen waren aanzienlijke sommen bijcengebragl voor de noodlijdenden der overstroomingen langs den Rijn, de Elbe en de Warthe. De bestaande inriglingcn, als: ziekenhuizen, gestichten ter opleiding voor ziekenverple ging, asyls, bewaarscholen, enz., hebben hare werkzaamheden geregeld voortgezetterwijl er ook verschillende nieuwe in hel leven zijn geroepen. Naar men uit Weenen meldt heeft generaal Ignatiefl' zich aldaar over de vraag, of de Oostersche quaestie voortaan een Europeesch dan wel een uitsluitend Russisch vraagstuk zou zijn. volgrndcrwijze uitgelaten: Ik riglte deze vraag ook tot het Engelsche kabinet, maar verkreeg geen antwoord, zooals de handhaving van een degelijken, waren vrede dit zou vorderen. Ik overtuigde mij op nieuw, dat Engelands politiek iels nastreeft, wal zij in den-grond der zaak toch niet bereiken wil. namelijk den vrede van Europa. De meesten der Engelsche staatslieden leven van de hand in den tand. van den cenen dag op den anderen: slechts weinisen zijn van het geschiedkundig gevvijt der Oostersche quaestie overtuigd. Men kent in Engeland niet genoeg de waarde en de magt van een groot denkbeeld maar laat zich leiden door groote materiële belangen. In Engeland wordt thans niet de polilick ge dreven van het 'ngelsche volk of van het land zelf, maar men maakt er 'alles afhankelijk van problematische parlementaire debatten en van de twijfelachtige meerderheid van eenige stemmen. Indien het lot een oorlog komt, zou Engeland groote schuld dragen aan de gevolgen van dien oorlog. De Weener N. freie Presse deelt de volgende gebeurtenis mede, die te Spalato, in Dalmatie, heeft plaats gehad. Zekere Tomic. die den 20,ten 's avonds in woede zijne vrouw zoodanig mishandeld had dat zij spoedig overleed, stak den volgenden ochtend zijn eigen vader, die hem tot bedaren trachtte te brengen, overhoop. Niettemin werd hij niet gearresteerden toen de policie eindelijk begreep, dat zij zich van hem meester behoorde te makenhad hij zich zoodanig in zijne woning verschanstdat nie a and zonder levensgevaar kon naderen. Een 20-jarig jongelingdie van den veld arbeid terugkeerde en zich onbewust te digt bij de woning waagde, schoot hij neer, terwijl eene vrouw, die in de nabjjheid kwam, door een schot in de onderkaak gewond werd. Des avonds lag het lijk van den ongelukkigen jongeling nog op de straat, daar niemand het waagde te naderen. Wel zette de politie daarop de straat af, maar geen enkele poging werd door haar in hel werk gesteld om den krankzinnige te vatten. Een vreeselijk schouwspel bood eenige uren daarna de straat, daar de waanzinnige zijn 2-jarig kind, dat hij in stukken had gehouwen, stuk voor stuk uit het .venster wierp. Nog bleef de policie werkeloos, terwijl de justitie de bttlp der gendarmerie weigerde, omdat Tomic krankzinnig en dus geen misdadiger was. Naar men verzekerde was Tomic van ammunitie en van mondbehoeften ruimschoots voorzien, zoodat hij het op die wijze nog geruimen tjjd kon uithouden. OOST-INDIE BATAVIA. 24 Februarij. Den 19dt0 is de verjaardag van Z. M. op de gewone plegligc wijze ge vierd. De gouverneur-generaal verleende des voormiddags gehoor aan de verschillende autoriteiten en gaf des avonds in het gouverncments-hötel een gala-diner. Op 20 Februarij zijn door door den gouverneur-generaal in plegtig ge hoor ontvangen de Orang Kaja Mat Daka en de Nachoda Mat Bakar, die namens den Jang di Pertoean besar van Tam boesei (Banoewan) in Cen traal Sumatrade betuiging van hulde en vriendschip van dezen vorst aan den gouverneur-generaal kwamen aanbieden. Een op 12 dezer Ie Pënang aangeboden telegram van den adsislent- resident van Deli behelst het volgende: Den Gd">, 's nachts omstreeks 2 ure, de heer van Stiehle op Socngei Sipoel door roovers aangevallen en verwond, 1000 rijksdaalders geroofd. Van Edi wordt berigt, dal de luit. van Palenstein Helderman den 22" January, alleen langs het strand loopendc jagen, op ongeveer 10 minuten afstand van de benting door vier kwaadwilligen is aangevallen en zwaar verwond. De vorst doet al het mogelijke om de daders op te sporen; om trent de aanleiding en bijzonderheden verkeert men nog in hel onzekere; het feit schijnt geene politieke beleekenis te hebben. I - De regterlijke commissie, die in Deli de klaglcn wegens wreedheid van tabaks-ondernemers heelt onderzocht, is teruggekeerd. Men wil welen, dat ongunstige berigten omtrent nieuwe ongeregeldheden haar op den voet ge volgd zijn, en dat de overtuiging bij haar gevestigd is, dat de policiemagt op Deli te eenen:- ale onvoldoende is. De Soer. Cour. bevatte dezer dagen uitvoerige artikelen onder den titel: «Wat er al zoo op Deli voorvalt". Zwaie mishandelingen waren intusschen uilzondering. Regel, daarentegen, was de maatregel om weggeloopen koelies, die door de inlandscbe bevol king, welke een zekere som per hoofd ontvangt, opgevat en teruggebragt werden, met den rotting af te straffen. Niet zeldzaam ook waren'betalingen in bons voor levensmiddelen, enkel geldig in den eigen winkel van den ondernemer, waar de prijzen hoog gebonden werden, en vrij groote winstj gemaakt werd. Ook het misbruik om na afloop van het saizoen den. koelies het huil te goed komende geld niet uit te betalen, ten einde hun hel heen gaan te beletten, kwam meermalen voor. LONDEN, 28 Maart. Een particuliere depêche uit B rlijn meldt, dal de voorstellen van Rusland in antwoord op de laatste opmerkingen van lord Derby nog altijd niet aan de verwachting omtrent Ruslands concessies be antwoorden. Rusland laat nog steeds de ontwapening afhangen van de voorafgaande voldoening aan zekere voorwaarden en van de tol zekere hoogte volbragte ontwapening van Tnrkye. Rusland staat er op dat deze moet voorafgaan aan zijne demobilisatie, evenzeer als de vrede met Monte negro bovendien behoudt het zich voor de demobilisatie Ie staken voor hel geval er in Turkije nieuwe troepenbewegingen plaats hebben. BERLIJN, 28 Maart. Ignatieff is ten half 3 ure alhier aangekomen en heeft onmiddellijk op hel bureau van buitenl. zaken eene bijeenkomst mei den rijkskanselier gehad. LONDEN, 28 Maart. De onderkoning van Indië heeft in eene rede tf Calcutta verklaard, dat er aan geen aanvalliugs-politiek tegen de nat urigel staten wordt gedacht en het gouvernement geene enkele reden vindt ou van zijne vredelievende politiek af te wijken. LONDEN, 28 Maart. De stoomboot Istrian, die den 31sten Maart var. Boston naar Liverpool vertrekt, zal medenemen 278 levende ossen, als begit van groolere dergelijke uitvoeren, liet verbod van vee-invoer is uitgestrekt tot Nederland en België. LONDEN, 29 Maart. De Morning Post meldt dat het kabinet gisteren de nieuwe voorstellen onderzocht en tot het voortzetten van de ouderhart delingen besloten heeft. BERLIJN, 28 Maart. IgnatiefT heeft heden namiddag met Bismarck eet onderhoud van meer dan een uur gehad, bragt daarna eenigen tijd in lit Russische gezanlschapshótel door en dineerde met zijne gemalin bij Bismarct Ten half negen keerde hij terug, en na bezoeken van den Russischen ei den Italiaanschen gezant ontvangen te hebben, zette hij ten 10H ure zij reis naar Sf. Petersburg voort.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2