PER TELEGRAAF. ingeschreven lot een bedrag van /466;000 en burg. en weth. gemagligd eene nieuwe inschrijving open te stellen voor de nog ontbrekende ƒ34000 en de aandeelen by loling lusselien de inschryvers te verdoelen. BUITENLAINDSCUE BEIUGTEN, E K Cl E 1, A W 8». LONDEN, 27 Maart. De heer Walter Bagehot, de redacteur van de Economist, is in den ouderdom van 52 jaren overleden. Bg het spoorwegongeluk nabij Morpeth zijn 5 personen gedood en 9 zwaar gekwetst. Men schrijft het ongeluk daaraan toe dat de trein een te snelle vaart hadom verloren tijd in te halen, Naar men uit New-York meldt onderhandelt de beruchte Tweed, die altyd nog gevangen zit, over zijn invrijheidstelling, op voorwaarde dal hy afstand zal doen van hetgeen hij bezit. Hoewel dat niet meer dan een waarde van 1,250 003 dollars bedraagt, zullen die onderhandelingen waar schijnlijk toch tot zpn invrijheidstelling leiden. Hij heeft tevens toegezegd, alsdan volledige opheldering te geven over de handelingen van de Tammany- ring. Die laatste toezegging heeft waarschijnlijk den heer Oakley Hall, gewezen mayor van New-York, aanleiding gegeven, zich op dc vlugt te begeven. F n h n ij r. De minister van onderwys heeft eene circulaire lot de prefecten ge- rigl, waarin hy eene opgave verlangt van de gemeenten, welke op het oogenblik nog geen scholen of onderwijzers hebben. Na de vacanlie zal hij een ontwerp indienen, strekkende om in de departementen van staatswege een aantal nieuwe universiteiten op te rigten. De hh. Louis Blanc en Victor Hugo zijn Zondag 11. als sprekers opge treden in eene "Gonfércnce" ten voordeele van de hulpbehoevende werklieden te Lyon. De heer Louis Blanc sprak over de armoede zooals die zich in Engeland vertoont en over de middelen om die te keer te gaan. De heer Victor Hugo ontwikkelde ecnige denkbeelden, die bij hem opkwamen by het zien hoe Parijs hulp bood aan Lyon. Hij zeide o. a.: Op dit oogenblik dingen twee tegenstrijdige pogingen om den voorrang in de wereld. Een enkel woord is voldoende om dien zonderlingen strijd te kenschetsen. Waar aan denken de koningen? Aan den oorlog. Waaraan denken de volkeren? Aan den vrede. De vorsten rusten zich toe ten strijde, de volkeren wer ken, hebben elkander lief en vcreenigen zich. De koningen zinnen op ge welddadige gebeurtenissen, de volkeren stellen er de grootheid van vreed zame dagen tegenover. Majestueuse tegenstand! De volkeren verbroederen zich en helpen elkander. Zie b. v.. Lyon lijdt, en Parijs is geschokt. Lyon is de eerste stad van Frankrijk, want Parijs is iets anders. Parijs als stad overschrijdt de proportiën eener natie. Lyon is de wezenlijke hoofdstad van FrankrijkParijs is de hoofdstad van de menschheid. Van daar dat de hulp, die Parijs aan Lyon biedt, een bewonderenswaardig schouwspel oplevert. Lyon, ondersteund door Parijs, is de hoofdstad van Frankrijk bijgestaan door dc hoofdstad der wereld. Laten wy de beide sleden verheerlijken. Op een oogenblik dat de partijen van het verledene sqhijnen zamen te spannen om Frankrijk te kortwieken, dat zij de hoofd stad der revolutie willen onttroonen ten bate van de hoofdstad der monarchie is hel goed het groote werk der Fransche beschaving te bevestigen, Lyon te erkennen als de stad van den arbeid en Parijs als de stad van licht. Om deze beide hoofdsteden zijn al onze beroemde steden gegroepeerd als hare zonen of dochters, en onder deze het bewonderenswaardige Marseille, dat eene byzondcrc plaats verdientdat in Frankrijk Griekenland vertegen woordigt, gelijk Lyon Italië vertegenwoordigt. Aan het slot zijner rede, zeide hij dat Frankrijks reuzen op het einde der achttiende eeuw de ma jestueuse vuurbaak met draaijend licht in zee ontstoken hebben, die bij afwisseling de drie lichtstralen vertoont, waaruit de toekomstige beschaving bestaat: Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap. De oever is de republiek. Uil Marseille schrijft men aan den Jindical-. Een groot aantal republi- keinsche gezinnen hebben hier de verjaring van den 18"> Maart (de Com mune van Parijn) gevierd. De zelfstandigheid der gemeenten wordt eiken dag meer aangemerkt als eene der eerste politieke hervormingen, welke den lasthebbers des volks moeten worden opgelegd. In 1880 zal die deel uit maken van het democratische programma, dat in onze stad den canilidaten voor hel lidmaatschap der kamer zal worden voorgelegd. KlIITiBHL A.t De Wccner Pi esse meldt: In onze diplomatieke kringen wordij niet aangenomen, dat de onderhandelingen over het protocol reeds afgebroken zijn; integendeel zouden na de feestdagen nieuwe pogingen worden gedaan om eene verstandhouding te bereiken, wanneer in dien tusscheniijd de vrede tusschen Turkije en Montenegro mogl gesloten zijn, hetgeen als de vooraf gaande voorwaarde lol eene verstandhouding tusschen de kabinetten beschouwd wordt. Docli Engeland zou alsdan niet de quaestic der ontwapening moeten stellenzooals het laatstelijk gedaan heeft, T IKK 1.3 E. Naar men uit Konstantinopel meldt is de minister van policie, Omer- Fcwzi-pacha, afgezet, omdat hij de beweging onder de softa's ten gunste van Midhat-pacha's terugroeping niet krachtig genoeg was tegengegaan, ook omdat hij den aanvoerder eener deputatie van telegrafisten, die in hechtenis genomen was, op vrije voelen had laten stellen. Hp is thans stadhouder van Koniah geworden en als minister van policie door Achmed-llambi-pacha, den stadhouder van Silistria vervangen. De ontruiming van het Servische gebied door dc Turkschc troepen is afgeloopen. De officieren der beide legers hebben vooraf een gemeenschap- pelijken maaltijd gehouden. Het officiële blad in Serajevo maakt de lijst publiek van al dc bijdragen. die de Mohammedaansche bevolking vrpwillig zendt voor het oorlogsfonds en voor de wapening van het leger. Geldschoenen en paarden worden aan de autoriteiten gegeven, voor het gebruik der gemobiliseerde rédifs en dienstpligtigen, en een oorlogzuchtige stemming wordt onderhouden door de dweepzieke toespraken van de ulema's en dervischen. BUCHAREST, 27 Maart. De regering diende bij de kamer een wets-ont- werp in strekkende tol het heffen van eene belasting van 5 pCt. van open bare en privaat geëmployeerden. De kamer nam eene belasting van 5 pCt. op de spoorweg-plaatskaartjes aan. LONDEN27 Maart. Het hoogerhuis is. na eene korte zitting, tol 4 April uiteengegaan. In het lagerhuis antwoordde de heer Bourke den heer Jenkins dat geen berigt is aangekomen van wreedheden, die door de Turken in Bosnië en de Herzcgowina zouden bedreven zijn, en aan den lieer Samuelson dat Holmes, Engelsch consul te Bosna-Serai, meldt dat overal troepen opstandelingen zijn. De emigratie naar Oostenrijk duurt voort; er zijn onlusten, doch geen moordiooneelen. WEENEN, 27 Maart. Ignalieff nam heden deel aan het diner ten hove, confereerde des namiddags met den Italiaanschen gezant, Robilant, en den Bussiscben gezant. Novikoff, en vertrok des avonds ten 8% per courrier- trein over de Nord-YVest-Bahn naar Berlijn, na aan het station nogmaals met Novikoff geconfereerd te hebben. LONDEN, 27 Maart. In liet lagerhuis protesteerde de heer Ryland tegen den terugkeer van Elliot naar Konstantinopel. Forster en Gladstone pro testeerden evenzeer op krachtige wijze en dringen bij de regering ernstig aan de Christenen te beschermen. Bourke en Stafford Northcole verdedigen Elliot. De laatste voegt er bp dat hij den pligt gevoelt, hel binnenlandsch bestuur van Turkije te verbeteren, maar hij is tegen dc politiek van dwang, want die zou de pogingen, ten gunste der Christenen aangewend, neu traliseren. Het lagerhuis is tol 5 April uiteengegaan. ST. PETERSBURG, 27 Maart. Volgens berigt uit Londen zou aldaar een ministerraad gehouden worden, die van beslissende beteekenis zou zijn voor dc protocol-qtiaestie. Uit Konstantinopel wordt gemeld dat de vredesonderhandelingen met Mon tenegro niet afgebroken, maar slechts geschorst zijn. Het voornaamste be letsel is nog altijd de eisch van den afstand van Nicsic. LONDEN, 28 Maart. Het kabinet beraadslaagt heden over nieuwe voor stellen van Rusland. De Horning Post hoopt een gunstigen uitslag. Rus land is bepaald geneigd concessiën te doen. BRUSSEL, 27 Maart. De t\ord maakt melding van het berigt van de Daily Telegraph, volgens hetwelk de onderhandelingen over het protocol zouden zijn hervat op grondslag van onmiddellijke ontwapening van Rusland, doch twijfelt aan de bevestiging van dit berigt. WEENEN, 27 Maart. Ignalieff heeft hier verklaard dat dc onderhan delingen tusschen Engeland en Rusland nog volstrekt niet afgebroken zijn, maar nog voortduren; aan de mogelijkheid, nieuwe grondslagen te vinden voor een schikking die den vrede verzekertmoet nog niet getwijfeld worden. Om nu in de daartoe strekkende pogingen te worden ondersteund heeft, naar ik uit goede b on verneem, de Russische gezant gisteren de diensten van hel Weener kabinet verzocht en graaf Andrassy antwoordde: /'Ik wil de bemiddeling gaarne op mij nemenals ik hoop heb een bepaald resultaat te erlangen, en als mijne diensten werkelijk den vrede kunnen ten gevolge hebben. Ik moet echter weten wat Rusland en Engeland beoogen. welke gevoelens zij koesteren en welke moeijelijkheden tusschen hen bestaan. Zoolang ik hierover niet volkomen ingelicht ben, zal ik mij tol niets ver binden." J3i't*qcrlijtic Sfaub. Van 22 tot en met 28 Itlaart 1877. BEVALLEN T. P. de Graaf, geb. van der Zwel, D. J. K. Fiiippo, geb. Hii- ner, Z. B. Brynen, geb. de Blauw. Z. 11. Speel, geb. van Dranen. D. D. Cornelius, geb. van der Steen, - 11. M. van Zijp, geb. Ouwerkerk, D. J. E. Spaanderman, geb. Boekw ijt, Z. G C. den Holder, geb. Verhoog, Z. H. Smit, geb. Ileymans, Z. J. C. Borgerdina. geh Kleberg. It - M. C. Langeveld.geb. Kok, D. J. G. Blankenberg, geb. Couvée, D. M. Welling, geb. Overveid. Z. D. Btben, geb. Koudijs, Z. W. van Es. geb.'t Hart, D M. C. van Hest, geb. Vijlbrief, D. - P. Gotlijn. geb. Fles. Z. G. Vermond, geb. Sjardyn. D.--E. Sicrat, geb. van der Zeeuw, D. A. Knaap. geb. Roodenburg. D. Z. van der Nat, geb Boclhouwer. D. II. Schipaanboord, geb. van Slaay. Z. J. C. W. van der Lelie, geb. van Reyn. D. G. S. Leget, geb. van Dissel, Z --R. van der Glas, geb. van der Steen, D. J.J. Vreeburg geb. Jansen, Z. M E 1'. de Haas, geb. Slegtenhorst, Z. GEHUWD: Jhr. C. F. A Roëll, jm. en jonkvr. E. L. E van Rappard, jd. P. Pikaar. jm. en A. Slingerland, jd. J. Kop. jm. en M. W. Eelderl.jd. A. Chaudron. jm. en B. van Leeuwen, jd. W. 11. Kloos.jm. en A. van den Bosch, jd. P. J. Berkhout, wed', en M. A. Koorenblik, wed'. OVERLEDEN: W. M. Rijks, wed". A. Vink, 54.j. J. J. de Krnys, Z., 3j. A. Boos, Z., 5 j. A. F.Veerman.Z.. 3d. - S. Strijk,58j. J Prinsenberg, Z., 2 m. J. de Bruin. Z., 2 ui. J. de Nie, l/, 2 j. D. 'I Hooft. 51 j. - H. M. van Zijp, geb. Ouwerkerk, 42 j. - - A. Looijeli, wed? J. Franchimon, 78 j. M. i de Mey. I)., 14 j. P. van Zijp, ld. A. van Veen. 59 j. J Kralt, Z., 22 j. J. Sclier, Z, 3 m. M. 1'. Nieuwenhuys, wed'. R. Jilies, 69,j. N. Vrijbloed, 72 j. J M. Tieleman. geb. Veefkind, 69 j. H. Keereweer. Z.. 3 m. A. Ver vers, geb. Oostenrijk, 57 j. A. J. den Hollander, Z., 18 j. J. Anneezc, D., 13ut. Ter correctionele teregtzitting der arrond.-regtbank te Leiden, dd. 27 Maart 1877, zgn de volgende vonnissen gewezen: P. J. S.te Leiden, wegens diefstal, tot gevangenisstraf van 1 jaar; P. E. D. en A. v. d. V., te Leiden, wegens diefstallen en medepligtigheid daaraan, handelende met oor deel des onderscheids, ieder tol gevangenisstraf van 1 maand; J. 11 D, v. d. K. en 11. S.te Voorschoten, wegens verwonding en medepligligheiJ daaraan, de eerste tot cellulaire gevangenisstraf van 8 dagen, de tweetit vrügesprokenS. B.te Noordwijkerhotttwegens beleediging van een be dienend beambte in dè waarneming zijner bediening, lol eene geldboete! van 8 of subsidiair 1 dag gevangenisstraf; C. D.te Ocgstgecst, wegetü; beleediging van een bedienend beambte in dc waarneming zijner bediening, tol geldboete van 8 of subsidiair 1 dag gevangenisstraf; J. v. d. G., l< Alkcmadc, wegens onwillige verwonding, tol eene geldboete van ƒ25 ol. subsidiair 5 dagen gevangenisstraf en schadevergoeding aan de belcedigdft partij a ƒ20.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 2