LEIOSCHE CODRMT. DINGS DAG 27 WAART. STADS -BERICHTEN. PAÏERTELA0EI. 1877. r% A0. 73. De Courant ter schijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p. p. ƒ3.50, mei het F er slag der Handelingen van den demeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Bet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke stemmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der AdvertcntiCn is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat de ingevulde patenlbladen over het 2e kwartaal, dienst 187C/7, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raad huis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet verkrijgbaar zijn, dagelijks van een tol drie uren van 27 tot en met 31 Maart ek.uitge zonderd de Goede Vrijdag. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. De Burgemeester voornoemd. Leiden, 26 Maart 1877. v. d. BRANDELER. BINNEN LA NDSCIIE BERIGTEN LEIDEN, 26 Maart. Door den minister van binnenl. zaken is bepaald dal de verkiezing voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal in het hoofdkiesdistrict Amsterdam noodzakelijk geworden door hel aannemen der benoeming tot lid van den raad van slate door den heer mr. G. de Vries Az.zal plaats hebben op Dingsdag 17 April aanst. en zoo eene herslemming mogt noodig zijn die zal plaats hebben op Dingsdag 1 Mei. Op denzelfden das zal ook in het hooldkicsdistrict Tieleene dergelijke ver kiezing plaats hebben, wegens het door den heer mr. D. J. baron Mackay van (tphe nert genomen ontslag. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ20.00, ƒ430 en ƒ2.00 en de laagste prijzen 20.00, ƒ4.00 en ƒ2.00. Te Ter-Aar is tot predikant beroepen ds. Baart de la Faille, pred. alhier. Het sloomschip Voorwaartsvan Batavia naar Nieuwe Diep, is op 23 Maart Atcliin gepasseerd, en de Friesland, op weg naar Batavia, vertrok op 24 Maart van Suez. De gewone vergadering van de Vereeniging voor de statistiek in Ne derland zal plaats hebben op Zaturdag 7 April aanst. in liet lokaal «Het Vosje", op het Rokin te Amsterdam, ondér voorzitting van den hoogleeraar mr. S. Vissering. Na de behandeling der huishoudelijke zaken zal mede- deeling worden gedaan van het verslag der commissie voor de statistiek der grondeigendommen en van het verslag betreffende de statistiek van het grondcrediet. Daarna worden aan de orde gesteld de volgende onderwerpen 1°. Op welke wijze behoort hier te lande de statistiek van het schoolbe zoek en van het schoolverzuim Ie worden ingcrigt'? In te leiden door jhr. mr. G. de Bosch Kemper. 2°. Over de taak en de inrigting van stedelijke bureau's van stalistiek. In te leiden door dr. F. Leo de Leeuw. 3". Over de wijze van openbaarmaking van de officiüle regeringsverslagen van de staten-generaal over onderwijs, armenwezen, koloniën, enz. In te leiden door mr. S. Vissering. 4°. Mededeclingen en voorstel omtrent de schoolcijfers der statistiek van het gevangeniswezen. In te leiden door den lieer J. van Dam, Thz. De hoofdcommissie voor het standbeeld van Spinoza heeft een wedstrijd uilgeschreven voor kunstenaars uit hel buitenland en uit Nederland. Zij wensclit een model in pleister van een meter boogie, liet voetstuk inbegre pen, en voorstellende Spinoza in de kleeding der 17" eeuw. De modellen moeien uiterlijk 1 October 1877 in het bezit zijn der commissie. De ver vaardiger van het model, waarop de keus valt, zal worden belast met liet maken in pleister van eene naauwkeurig gelijkende kopie, waarvan de hoogte later zal worden bepaald. Wordt dit groote model mede goedge keurd, dan zal eene belooning van ƒ2003 aan den vervaardiger worden toegekend. In liet tegenovergestelde geval zal liern eene billijke schadeloos stelling, door de commissie Ie brpalen, worden uitgekeerd. Aan den maker 'an het model, dat geoordeeld wordt liet eerste hel meest nabij te komen, zal eene premie van ƒ250 toegekend worden. Voor het geregtshol te Leeuwarden stond in de vorige week teregl «ene boerendienstmeid van Bellingwolde, oud 23 jaar, wegens kindermoord. Zij bekende den 318,tD Dec. II. heimelijk te zijn bevallen op liet crl achter de schuur. Toen zij het kind hoorde schreeuwen en zich zag bewegen, wierp zij het in een sloot en had er verder niet meer van gezien. Daarna Ping zij weer aan haar gewone werk. Zij hart dit gedaan, omdat zij niet wist, wat met het kind Ie moeten beginnen en ook schaamde zij zich, om ongehuwd zijnde een kind te hebben, doch zij verklaarde, niet te weten «at zij er zonde aan deed. Het operib. min. eischte veroordeeling lol 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger concludeerde tot vrijspraak. De uitspraak is bepaald op Donderdag aanst. Te Zwolle is Zaturdag morgen in een boerenhuis bij de Rademakerszijl bewoond door drie gezinnen brand ontslaan, die zich ook aan het belendend perceel meedeelde. Beide percelen zijn uitgebrand. Eene vrouw, die nog iets uit hel huis wilde redden, heeft een gedeelte van het dak op het lijf gekregen en is ernstig verwond. Twee geiten en een kalf zijn verbrand. Het llbl. meidt: In eene vergadering der afdeciing Amsterdam van de Maatschappij van Tuinbouw en Plantkunde deed de voorzitter, dr. G. F Westermaiieene mededeeling, die wij als hoogst gewiglig in ruimen kring vveiisciien Ie verspreiden. Men heeft den heer Westerman, in zijne hoeda nigheid van directeur van Artis, een getal van 20000 (zegge twintig duizend) gevilde spreeuwen aangeboden, in Nederland gevangen, en waarvan de huid voor liet opmaken van dameshoeden werd gebezigd. Deze 20000 spreeuwen- lijken konden binnen betrekkelijk korten tijd worden geleverd. De heer Westerinan noemde liet een schandaal, en wij beamen die krachtige veroor- deeling ten voile, dal in Nederland de mogelijkheid bestaal om 20000 spreeu wendus even zoovele helpers tegen de insectenplaag in tuinen en velden, te vermoorden, zonder dat daartegen wettelijke bepalingen bestaan. De spreeuw bevrijdt de weilanden van larven, het vee van parasieten, de tuinen van schadelijke insecten; landbouw, bosehbouw, tuinbouw, veeteelt worden door liern gehaat, en ter wille van speculanten op de ijdelheid vinden deze nuttige dieren bij massa's hun dood. In een schrijven van den lieer van Gorcum uil de Transvaal (in hel Hbl leest men: Sinds Maandag 22 Jan. jl. is sir Tlieopliilus Shepstone in ons midden. Zijn inlogt binnen de palen van Pretoria was als een zegetogt. Op mij maakie die inlogt met al zijn attirail een treurigen indruk. Juist 9 maanden geleden was ik getuige van den terugkeer van onzen Burgers uil Europa en van de geestdrift, waarmee liii door «zijn volk" begroet werd. Burgers lileel voor dat volk wie en wat hij altijd was; alleen leerde hij. sj-uis eenige maanden, beter dan vroeger zijne ware van zijne valsche vrienden onderscheiden. En de geestdrift van het volk lAch zij werd langzamerhand uitgedoofd in de harten van de groote massa, die oordeelde naar den schijn cn die te dom, te traag, te onverschillig, te zelfzuchtig was en is om de tcekencn der lijden juist waar te nemen cn te verstaan. Nusedert eenige weinige dagenziel men hier en daar teekenen van ont waakt of ontwakend nationaal zelfbewustzijn, ik vrees, dal het te Iaat is. Ik vrees, dal sir Thcophilus gekomen is ter overname of ter executie van den insolventen boedel. Deze laatste zinsnede wilde me haast de pen niet uit; maar ik acht het piigt te schrijven wat ik geloof. Bijna schreef ik wat ik weet". Ongelukkig volk. dat u bewust of onbewust schuldig maakt aan nalionalen zelfmoord! 's GRAVENHAGE 26 Maart. Z. M. heeft bij onderscheidene besluiten bepaald dal de vaandels van liet 3" en van het 9'le veldbalaillon van het Nederl. Indische leger zullen versierd worden met de Atchin-medaille, daar die bataillons scderi Dcc. 1873 onafgebroken op liet oorlogsterrein hebben verkeerd, en dal liet vaandel van hel 311" veldbataillon van dat leger ook zal worden versierd met het teeken der Militaire Willemsorde, wegens het buitengewoon roemrijk aan deel door dat balaiiion aan vele gevechten op Aichineschen bodem geleverd. Z. M. heeft goedgevonden ter zake der krijgsverrigtingen in Atchin, en wel bijzonder gedurende liet tijdvak van 26 December 1875 tot 9 Maart 1876, de volgende ouderscheidingen toe te kennen, te weten: 1°. te bevorderen tot ridders 3» kl. van de Miliiaire Willemsorde: de luit.-kolonels der inf. F. T. Engel en II. F. Meijer, alsmede den majoor der inf. L. G. Diepenheim; 2". Ie benoemen tot ridder 4' kl. van de Militaire Willemsorde: den iuit.-koioncl kommandanl van den barissan van Sumanap, Pangeran Ario Mangkoc Adiningrat; den majoor der inf. E. V. Jelles. sedert bevorderd tot luit.-kolonel en eervol uit de dienst ontslagen; den majoor der inf. 11. K. F. van Teyn: den majoor Raden Ario Soeraning Prang, van den barissan van Sumanap; de kapiteins der inf. F. C. E Meijer, A. I). J. de Man, H. H. G. Fransen. It. E. W. Schmuliing. F. W. Beeckman eu A. Bosch; den kapitein van liet corps mariniers, W. L. G. J. F. Cramer von Baumgarten; den ka pitein Kaij l'jaeng Logo. van den barissan van Sumanap; de lc initt. der inf.. sedert bevorderd tot kapitein. G. S. Sclusliz, J. H. de Bruyii en J. 11. Heyl; de lc luiit. der inf. II. L. van den Ende. G. van Rijleveld. A. II. Staduitski. M. W. P. C. de Jonker en F. Godin; de lc luilt. der inf., ge detacheerd van hei Ned. leger, T. W. J. Buys en W. J. L. Wijmans; den 1<" luit. der artP. II. Opzoomerden 1'° luit.-ingenieur M. P. M. Kuyl; de officieren van gez. 2C ki. J. C. Gaertlié en J. M. E. Kiincrl; den 1'° luit. van liet corps mariniers J. B. Verhey; de 2e luitt. der inf. G. M. A. Wal pot en A. A. Schutter: den 2lD luit. Baden Ario Tjittro Kocsoemo, van den barissan van Sumanap; den tciTeiiiopiiemer-opzigler 2C kl. E. von Hegedus: den adjudant-onderofficier der inf. P. M. Mennessen; den adjudant-onderoffi cier der art. P. C. Glaeius; de serganls der inf. J. Budding en J. C. M. ileniz; de serganls der arl. T Hellegers, L. Jacobs en J B. de Haast, ecrslvermeldc sedert bevorderd tot adjudant-onderofficier; den sergeant der mineurs M. J Benjamiuscn den ziekenvader B. Peppink; de korporaals der inf. A. Wallin en J. A. Witgcr, eersuermelde seder! bevorderd tot ser- geanlde korporaals der art. J. C. Smits en J. \V. Jorg; den hoornblazer, sedert bevorderd tot korporaai-lamboerJ. An!onis$e; de fuseliers H. J.

Leydse Courant | 1877 | | pagina 1